Προς το περιεχόμενο

[Laptop] DELL 3521 i5-3337U/4GB/1TB/ 8730M 2GB - @cosmodata 499€


magdalhnh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υποψιν πως κατα 90% πρεπει να βγει ολο το πληκτρολογιο για να μπει νεος δισκος.

Και να αλλαξεις δισκο και μνημες δεν χανεις εγγυηση. Αρκει να μην σπασεις τιποτα ενω τον τοποθετεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω παραθέσει σχετικό video για upgrading σε προηγούμενό μου πόστ.

 

Όσο για το κλειδί των Windows, το μηχάνημα (όπως και πολλά DELL που έχουν περάσει από τα χέρια μου) φοράει SLIC BIOS, κάτι το οποίο συνεπάγεται σε αυτόματο activation της εγκατάστασης των windows που υπάρχει για το μοντέλο αυτό (ή όποιας αντίστοιχης έκδοσης OEM από DVD/USB).

 

Info & Tips: ΕΔΩ κι ΕΔΩ.

 

Επίσης το COA με το κλειδί πλέον σε πολλά μηχανήματα βρίσκεται κάτω από τη μπαταρία.

Αυτό συμβάινει για να αποφεύγεται ο αποχρωματισμός και το ξεθώριασμα από τα ψηφία και την έκδοση του κλειδιού με τον καιρό και με τη χρήση (τριβή με τα πόδια ή με άλλες επιφάνειες).

Οπότε βγάζετε τη μπαταρία και αρχίζετε την ψαχτική εκέι πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποψιν πως κατα 90% πρεπει να βγει ολο το πληκτρολογιο για να μπει νεος δισκος.

Και να αλλαξεις δισκο και μνημες δεν χανεις εγγυηση. Αρκει να μην σπασεις τιποτα ενω τον τοποθετεις.

Όπως στα περισσότερα τώρα τελευταία, δίσκος και μνήμες είμαι άμεσα προσβάσιμα με καπάκι απο πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δισκος, οι μνημες και η μπαταρια για το BIOS ειναι ευκολα προσβασιμες με δυο βιδες απο κατω. Εχει πιασμενη μονο την μια θεση με 4GB, η δευτερη ειναι ελευθερη.

Η μπαταρια ειναι εξι κελιων, κραταει περιπου 4-5 ωρες αναλογα την χρηση. Κατω απο την μπαταρια δεν υπαρχει κανενα αυτοκολλητο της Microsoft. Εδω και πολλα χρονια οι εκδοσεις που εχουν περασμενες τα φορητα ειναι τροποποιημενες με γενικες αδειες απο την Microsoft, δεν ζητανε καθολου κλειδι. Χθες δοκιμασα να καψω τα 4 DVD και τελικα ζητησε και 5ο στο οποιο απετυχε.

Υπαρχει και επιλογη να κανεις την διαδικασια σε USB που θα το φορμαρει για να γραψει την επαναφορα συστηματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εδω και πολλα χρονια οι εκδοσεις που εχουν περασμενες τα φορητα ειναι τροποποιημενες με γενικες αδειες απο την Microsoft, δεν ζητανε καθολου κλειδι.

 

 

Υπάρχει προεγκατεστημένο κλειδί μέσα στα αρχικά images/recovery partitions το οποίο και γίνεται activate μέσω του SLIC BIOS όπως προανέφερα. Όμως η ύπαρξη κλειδιού, για αρκετά μοντέλα και ειδικά για όσα απευθύνονται σε επαγγελματίες (Lenovo ThinkPad, DELL Precision), είναι απαραίτητη για διάφορους λόγους και υπάρχει κάτω από τη μπαταρία.

Οι Home/Standard εκδόσεις δεν απευθύνονται σε επαγγελματίες κι έτσι εκεί είναι πιό χαλαρά τα πράγματα. Σε κάθε περίπτωση όμως το ρόλο του παίζει το SLIC BIOS.

 

 

Μπορώ να κανω bakcup σε USB stick , μετα να αντικαταστήσω τον δίσκο με ssd και να κάνω restore το backup installation που έκανα?

 

Γίνεται backup σε DVDs και USB Flash drives.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα και πλήρωσα με πιστωτική. Ελπίζω να μου το στείλουν Θεσσαλονίκη εντός της επόμενης εβδομάδας που θα είμαι επάνω. Πηρα και μια 4ρα μνήμη και ssd. 

 

να ναι καλά ο παίχτης που εκανε το thread και το είδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δισκος, οι μνημες και η μπαταρια για το BIOS ειναι ευκολα προσβασιμες με δυο βιδες απο κατω. Εχει πιασμενη μονο την μια θεση με 4GB, η δευτερη ειναι ελευθερη.

Η μπαταρια ειναι εξι κελιων, κραταει περιπου 4-5 ωρες αναλογα την χρηση. Κατω απο την μπαταρια δεν υπαρχει κανενα αυτοκολλητο της Microsoft. ος.

Η οθόνη πως σου φάνηκε (γωνίες θέασης, χρώματα, φωτεινότητα) ? Γνωρίζω ότι δεν πρόκειται για κάτι ιδιαίτερο, αλλά είναι τουλάχιστον ανεκτή?  Επίσης τα ηχεία του πρέπει να βγάζουν αρκετά ικανοποιητικό ήχο. Ισχύει?

Τέλος από θερμοκρασίες, θόρυβο διαπίστωσες κάποιο θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι ο καταλληλος να απαντησω, οπως εχω πει ερχομαι απο φορητο του 2003, 10 χρονια πισω οσο καλο και επαγγελματικο ηταν το ΙΒΜ δεν μπορει το καινουργιο ειναι καλυτερο σχεδον στα παντα. Η οθονη ειναι γυαλιστερη, δεν μου αρεσει αυτο αλλα δεν θα πεθανω κιολας.

Ξεχασα να ευχαριστησω τον magdalhnh που το ανεβασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που αλλου βοηθαει μια τετοια καρτα σαν την 8730m εκτος απο παχνιδια?

Φαντάζομαι και σε κανά photoshop ή κάποια CAD εφαρμογή. 

 

Γενικά από τη στιγμή που στα ίδια λεφτά σου δίνει κάτι καλύτερο (ίδια σε σχέση με το mm) γιατί να πεις όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ψαχουλεύετε τα νέα σας laptop, μήπως κανείς των extreme sports έφτασε μέχρι cpu, να δει αν γίνεται ή όχι να αλλαχθεί;

 

Καλοτάξιδα κιόλας! :) 

 

 

Στα Αγγλικά: ftp://ftp.dell.com/Manuals/all-products/esuprt_laptop/esuprt_inspiron_laptop/inspiron-15-3521_Owner%27s%20Manual_en-us.pdf

 

 

Στα Ελληνικά: ftp://ftp.dell.com/Manuals/all-products/esuprt_laptop/esuprt_inspiron_laptop/inspiron-15-3521_Owner%27s%20Manual_gr-gr.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...