Προς το περιεχόμενο

Access point? Bridge? Τι πραγματικά χρειάζομαι???


maniakos84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.  Παιδιά είμαι καινούριος και θέλω μια μικρή βοήθεια. Σήμερα πήρα μια σύνδεση Internet on the Go και μου έδωσαν με την κάρτα SIM και μια συσκευή ZTE MF60 η οποία δέχεται την κάρτα SIM, συνδέεται στο INTERNET  και είναι η ίδια ένα wireless router ή κάτι σαν hotspot  και μοιράζει internet. Το πρόβλημα μου είναι πως θέλω να δώσω σε μια συσκευή η οποία χρειάζεται internet και συνδέεται μόνο με ethernet. Τι συσκευή χρειάζομαι ώστε να συνδέομαι ασύρματα με το ZTE και να μου το γυρίζει σε ethernet? Χρειάζομαι access point, wirelless bridge ή κάτι άλλο? Επίσης έχω κάτι παλιά router από παρόχους dsl μπορώ να μετατρέψω κανένα σε bridge ή access point? Σας παρακαλώ αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα. Σας ευχαριστώ.

 



Α παιδιά τα router που έχω είναι Thomson 585v7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι συσκευή χρειάζομαι ώστε να συνδέομαι ασύρματα με το ZTE και να μου το γυρίζει σε ethernet? Χρειάζομαι access point, wirelless bridge ή κάτι άλλο? Επίσης έχω κάτι παλιά router από παρόχους dsl μπορώ να μετατρέψω κανένα σε bridge ή access point? Σας παρακαλώ αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα. Σας ευχαριστώ.

 

 

Α παιδιά τα router που έχω είναι Thomson 585v7

 

Χρειάζεσαι ένα WiFi router που να υποστηρίζει "client mode": με απλά λόγια δηλαδή, να σου βγάζει λίστα με τα ασύρματα δίκτυα που «βλέπει», να σε αφήνει να συνδεθείς σε αυτά και (ελπίζοντας ότι αυτά παρέχουν Internet πρόσβαση), να μπορεί να μοιράσει το Internet που λαμβάνει από τα Ethernet ports του.

 

Ελαχιστότατα ADSL modem/routers υποστηρίζουν το παραπάνω. Νομίζω πως το 585v7 δεν είναι ένα από αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το TL-WR841N έχει?

 

edit: επειδή με αυτό κάνω ακριβώς αυτό, συνδέομαι ασύρματα με ένα άλλο ρουτερ και κάνω bridge σε pc με ethernet..

Επεξ/σία από Technology fan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Απλά έχω ακούσει πολλά και έχω μπερδευτεί. Πριν λίγο ρώτησα σε μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων υπολογιστών που το όνομα της αρχίζει από "Π" και μου είπαν πως χρειάζομαι ένα extender ή ένα bridge. Σε άλλη αλυσίδα από "M" μου είπαν πως χρειάζομαι ένα access point. Ποια ακριβώς συσκευή συνδέεται ασύρματα με μια άλλη και μου το γυρίζει σε ethernet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι range extender, access point ή ασύρματο router. Αρκεί να υποστηρίζει client mode στις ρυθμίσεις του.

 

Παραδοσιακά, η TP-LINK προσφέρει αυτήν τη δυνατότητα σε αρκετά (όχι όλα) WiFi προϊόντα της, των παραπάνω κατηγοριών. Bonus ότι είναι από τους πιο προσιτούς σε τιμές κατασκευαστές. Δες π.χ. αυτό το access point της που το κάνει:

 

TP-LINK TL-WA701ND @ skroutz.gr

 

Εγχειρίδιο χρήσης του παραπάνω (βλ. σελ 34 από 76).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον το μαραφετι που χρησιμοποιεις δεν εχεi ethernet τα ξεχνας τα adslrouter.συνηθως αυτο που θες να κανεις το κανουν διαφορα ρουτερς τα οποια παιζουν σε διαφορα Modes.

τα πιο γνωστα απο αυτα οσο θυμαμαι και εγω ειναι tp link 701nd tp link 801nd tp link 730re kai tp link 830 re.αν κοιταξεις και τα Manual τους θα δεις οτι το κανουν νομιζω ολα.μετα σε αλλη μαρκα παμε σε air live που ειναι πιο καλα αλλα δυσευρετα.το εχω δει αυτο που λες παντως.καποιος ειχε ενα thomson επαιζε μετα san repeater με ενα tp link και αυτο με την σειρα του εδινε ασυρματα σε ενα αλλο tp link που επαιζε με καλωδιο με ενα καταγραφικο.το ενα ηταν 730re και το αλλο που εδινε με καλωδιο ηταν το 801nd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον και τη βοήθειά σας. Όμως κατάλαβα πως αυτό που θέλβ να κάνω επί της ουσίας δεν γίνεται και ο λόγος είναι ο εξής. Χρησιμοποιώ σαν μέσω μετάδοσης το 3G δίκτυο της cosmote. Επειδή όταν χάσει το σήμα το 3G modem κολλάει οπότε χρειάζεται επανεκκίνηση. Για να του κάνω επανεκκίνηση ένας τρόπος υπάρχει. Να του κλείσω το ρεύμα και να του το ξανανοίξω. Στη συσκευή που έχω εγώ δεν γίνεται γιατί και το ρεύμα να του κλείσω έχει μπαταρία για τουλάχιστον 4 ώρες, αλλά και η μπαταρία να μην ήταν το πρόβλημα η συσκευή διαθέτει διακόπτη και πρέπει να τον κρατάς πατημένο για 3-4 δευτερόλεπτα για να ανοίξει. Άρα δώρο άδωρο. Άρα όλα αυτά με οδηγούν αναγκαστηκά στην αγορά ενός 3G Router που δυστηχώς ένα καλό τσούζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον και τη βοήθειά σας. Όμως κατάλαβα πως αυτό που θέλβ να κάνω επί της ουσίας δεν γίνεται και ο λόγος είναι ο εξής. Χρησιμοποιώ σαν μέσω μετάδοσης το 3G δίκτυο της cosmote. Επειδή όταν χάσει το σήμα το 3G modem κολλάει οπότε χρειάζεται επανεκκίνηση. Για να του κάνω επανεκκίνηση ένας τρόπος υπάρχει. Να του κλείσω το ρεύμα και να του το ξανανοίξω. Στη συσκευή που έχω εγώ δεν γίνεται γιατί και το ρεύμα να του κλείσω έχει μπαταρία για τουλάχιστον 4 ώρες, αλλά και η μπαταρία να μην ήταν το πρόβλημα η συσκευή διαθέτει διακόπτη και πρέπει να τον κρατάς πατημένο για 3-4 δευτερόλεπτα για να ανοίξει. Άρα δώρο άδωρο. Άρα όλα αυτά με οδηγούν αναγκαστηκά στην αγορά ενός 3G Router που δυστηχώς ένα καλό τσούζει...

 

Δεν μπορείς να μπεις στις ρυθμίσεις του 3g modem και να το κάνεις reboot απο κει?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλο 3g router που ειχα χρησιμοποιησει/σεταρει σε φωτοβολταικο παρκο αλλα αρκετα ακριβο ηταν το teltonika.Πολυ καλο σημα με σχεση usb stick κτλ αλλα η τιμη ετσουζε.επαιρνε sim απευθειας και οχι Usb stick οπως γινεται με αλλα 3g router.

η level one εχει ενα φτηνο 3g router.μετα εχει και η tp link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Απλά έχω ακούσει πολλά και έχω μπερδευτεί. Πριν λίγο ρώτησα σε μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων υπολογιστών που το όνομα της αρχίζει από "Π" και μου είπαν πως χρειάζομαι ένα extender ή ένα bridge. Σε άλλη αλυσίδα από "M" μου είπαν πως χρειάζομαι ένα access point. Ποια ακριβώς συσκευή συνδέεται ασύρματα με μια άλλη και μου το γυρίζει σε ethernet?

 

Δεν ξέρω αν έχει ήδη κάνει κάτι αλλά δες και αυτό, έχει ακριβώς το client mode που αναφέρουν τα παιδιά πιό πάνω, θα λάβει δηλαδή το wifi από το 3g modem σου και θα στο βγάλει σε ethernet.... βέβαια χρειάζεται ρεύμα από usb και δεν ξέρω αν η συσκευή στην οποία αναφέρεσαι έχει

http://www.ebay.com/itm/350680756927?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει ήδη κάνει κάτι αλλά δες και αυτό, έχει ακριβώς το client mode που αναφέρουν τα παιδιά πιό πάνω, θα λάβει δηλαδή το wifi από το 3g modem σου και θα στο βγάλει σε ethernet.... βέβαια χρειάζεται ρεύμα από usb και δεν ξέρω αν η συσκευή στην οποία αναφέρεσαι έχει

http://www.ebay.com/itm/350680756927?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

ωραια μαγκια.κινεζια μεν αλλα ολα σε ενα.αν δουλευει αυτο το πραγμα πραγματι θα αξιζει.γιατι μετα το πιο φτηνο ειναι tp link σε κατι πιο επωνυμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...