Προς το περιεχόμενο

χαλαει η καρτα μου απο υψηλες θερμοκρασιες ?


vaiosgtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η καρτα γραφικων μου εχει αρχισει σταδιακα να ανεβαζει θερμοκρασιες τρελες. χτες επιασε 76 βαθμους!!!

και ειμαι συνεχεια με το πιστολακι απο πανω :P

 

τι γινεται? σας εχει συμβει? γενικα ειχα ακουσει οτι ολες η ηλεκτρικες και ηλεκτρονικες συσκευες αρχιζουν να ζεσταινονται οταν παλιωνουν και χαλαν. ισχυει ?

 

επισης πολλες φορες μου βγαζει σφαλμα οτι το προγραμμα οδηγησης δεν ανταποκρινεται και κανει κατι σαν την παρακατω εικονα (οι γραμμες δεν ειναι παντα οριζοντιες)

 

post-251572-0-28012300-1367045855_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενοείτε πως όταν η θερμοκρασία ανεβαίνει η κάρτα γραφικών όπως και όλα τα μέρη του Η/Υ μπόρουν να κάουν, οχι εύκολα (ειδικά τα καινούρια) αλλά κάποια στιγμή αν δεν κάνεις κάτι θα καούν.

Αύξησε τα ανεμιστηράκια(αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα) και βάλε μια σειρά στα καλώδια(αν δεν είναι ήδη σε σειρά) για καλύτερο airflow.

Αν δεν δείς αποτελέσματα σκέψου και για υδρόψυξη (αν το κουτί που έχεις υποστηρίζει).

Τέλος αν ο Η/Υ σου βρίσκεται σε δωμάτιο με πολλούς βαθμούς δοκίμασε να αλλάξεις δωμάτιο αλλιώς ότι σου είπα από πάνω.

Δυνατά ανεμιστηράκια,καλώδια σε σειρά και υδρόψυξη για μενα :)

 

Ελπίζω να βοήθησα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχε το ιδιο θεμα ενας φιλος μου ανεβαζε θερμοκρασια και εβγαζε γραμμες η οθονη, αλαξαμε παστα στην καρτα και εστρωσε.. η παστα που ειχε πανω η καρτα ειχε γινει πετρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καρτα γραφικων μου εχει αρχισει σταδιακα να ανεβαζει θερμοκρασιες τρελες. χτες επιασε 76 βαθμους!!!

Σε idle ή load;

 

τι γινεται? σας εχει συμβει? γενικα ειχα ακουσει οτι ολες η ηλεκτρικες και ηλεκτρονικες συσκευες αρχιζουν να ζεσταινονται οταν παλιωνουν και χαλαν. ισχυει
 

Όχι δεν ισχύει, με τον καιρό  πιάνουν σκόνη που εμποδίζει την ψύξη των σημείων που το χρειάζονται ή η θερμοαγωγιμη χάνει τις ιδιότητες της με αποτέλεσμα να μην υπάρχει καλή επαφή ανάμεσα στην ψήκτρα και το gpu αλλά σε καμία περίπτωση δεν ανεβαίνει λόγο ηλικίας…

 

επισης πολλες φορες μου βγαζει σφαλμα οτι το προγραμμα οδηγησης δεν ανταποκρινεται και κανει κατι σαν την παρακατω εικονα (οι γραμμες δεν ειναι παντα οριζοντιες)

 

Μπορεί να είναι κάποιος ιος (δεν νομίζω).

Μπορεί να είναι κάποιο bug / driver (αν δούλευε τόσο καιρό καλά πάλι δεν νομίζω ότι είναι αυτό).

Μπορεί να μην έχεις καλή ροή του αέρα μέσα στο κουτί , τα ανεμιστηράκια λειτουργούν κανονικά; (πάλι δεν νομίζω αλλά δες…)

Μπορεί κάποιος πυκνωτής να είναι στα τελευταία του (we have a winner).

Μπορεί ο ανεμιστήρας της gpu να υπολειτουργεί ή να μην κάνει καλή επαφή (we have a winner).

Δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος πυκνωτής να είναι στα τελευταία του

 

τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση και πως θα το καταλαβω. δεν εργαλειο που να μπορω να δω εαν καποιος εχει βλαβη

υπαρχη καποια ενναλακτικη για να δω εαν καποιος δεν δουλευει καλα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ελέγξεις τους πυκνωτές απλά δες τους οπτικά αν είναι φουσκωμένοι στην πάνω πλευρά ή αν υπάρχει τπτ στο pcb υγρασία η οτιδήποτε.

 

Πάντως βεβαιώσου ότι δεν είναι driver, κάνε ένα uninstall και δες και τους ανεμιστήρες αν δουλεύουν κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά είναι η κάρτα,το τροφοδοτικό σου και το υπόλοιπο σύστημα?

 

δεν ειναι απαραιτητη η αναγκη να διορθωθει το προβλημα απλα να δω την αιτια

να σημειωσω πως με τα ιδια ανεμηστηρακια εγινε η ζημια και οπως ειπα σταδιακα (μερα με την μερα)

το συστημα ειναι: 

μητικη ASUS P5KPL-VM

επεξεργαστης: Core2Duo E7200 @ 2.53GHz

καρτα γραφικων: Nvidia 6200LE (εχει παθητικη ψυξη)

τροφοδοτικο noname πενταετιας που θα αλλαχτει την δευτερα

 

μην σας φανει περιεργο αλλα δεν παιζω παιχνιδια :P οποτε μαλλον οι θερμοκρασιες ειναι σε idle

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι το τροφοδοτικό ή κάποιο software conflict μην την πετάμε από τώρα την κάρτα, επίσης για να πιάνει 76 βαθμούς σημαίνει ότι είτε το κουτί είναι φούρνος άρα θέλει καλύτερη ροή, είτε η ψήκτρα δεν πατάει καλά, αλλά και στην χειρότερη περίπτωση που όντως φταίει η κάρτα το πιθανότερο είναι να τα έπαιξε κάνας πυκνωτής ο οποίος κάνει 0.20€ λεπτά και το μόνο που θες είναι ένα κολλητήρι και λίγο skill για να τον αλλάξεις.

 

Το τροφοδοτικό υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που το αλλάζεις, πέρα από την κάρτα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...