Προς το περιεχόμενο

Το Swype ίσως αποτελέσει μέρος του iOS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε παιδια να ρωτησω η εκδοση trial θελει ιντερνετ για να δουλεψει οσον αφορα την ομιλια που τη μετατρεπει σε κειμενο πχ για sms ?'ή και η full εκδοση θελει συνδεση?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το swiftkey γράφω και εγω και με βολεύει που τονίζει μόνο του τις λέξεις.Τωρα με το σύρσιμο δεν τα πάω πολυ καλά, μιας και του εχω περάσει τις λέξεις που χρησιμοποιώ ημερησίως, και με τα πρωτα 3-4 taps μου εμφανίζει η πρόβλεψη του ,τη λέξη που χρειάζομαι κατα 95% σωστά.Θεωρώ την κίνηση της apple σωστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια να ρωτησω η εκδοση trial θελει ιντερνετ για να δουλεψει οσον αφορα την ομιλια που τη μετατρεπει σε κειμενο πχ για sms ?'ή και η full εκδοση θελει συνδεση?ευχαριστω

Πάντα θες internet

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω για ποιο λόγο χρειάζεται internet για αυτή τη λειτουργία.

γιατι μετα θα ηθελες απειρη μνημη στη συσκευη σου 

 

ολα αυτα ετσι δουλευουν και της google και το siri της apple 

 

επεξεργαζονται αλλου τη φωνη σου , οχι στην ιδια σου τη συσκευη 

(για αυτο και κραζαμε την apple οταν δεν εδωσε siri σε παλιοτερες συσκευες, δεν εχει σχεση με τη συσκευη σου αυτο το πραγμα αρκει να ηχογραφει και να εχει internet ) 

 

Εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω για ποιο λόγο χρειάζεται internet για αυτή τη λειτουργία.

εδω και κατι μερες που το ψιλοπαιζω και εξω  μου εχει φαει καμια 20αρια MB

 

τρωει δηλαδη δεδομενα, οχι τρελα πραγματα ομως τρωει

 

, καλο ειναι να μιλαμε για συμβολαια ή πακετα με πανω απο 200-300 MB τουλαχιστον για νορμαλ και συχνη χρηση που να μη δημιουργει προβληματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν τα δεδομένα τόσο γιατί χρησιμοιποιώ το internet μόνο μέσω wifi.

 

Το ότι τα δεδομένα μου επεξεργάζονται κάπου αλλού όμως δεν μου κάθεται και πολύ καλά.

 

Καταλαβαίνω βέβαια τις δυσκολίες του να γίνεται όλη αυτή η διαδικασία εξ ολοκλήρου μέσω τηλεφώνου. Απλά δεν θα το χρησιμοποιώ.

 

Άλλωστε δεν είμαι και τόσο σίγουρος αν είναι πιο γρήγορο από το να κινείς το δάχτυλο στο πληκτρολόγιο αν το έχεις μάθει καλά. Μάλλον το αντίθετο ισχύει.

 

Το σίγουρο πάντως είναι πως έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά με τη συγκεκριμένη εφαρμογή. Το μόνο που θα ήθελα ήταν λίγο πιο γρήγορο άνοιξε-κλείσε όπως είναι στο ενσωματωμένο πληκτρολόγιο αλλά αυτό ισχύει για όλα τα third-party.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο για μενα ειναι κυριως χρησιμο στην οδηγηση (κινητο σε βαση shortcut για sms στην επαφη που θες και απλα μιλας) , αλλα επιασα και καποιες  φορες τον εαυτο μου οντως να μιλαει αντι να γραφει σε ασχετες φασεις (που ημουν μονος, γιατι αλλιως θα γελαει ο κοσμος) 

 

οσο για τα δεδομενα σου που επεξεργαζονται αλλου , ετσι ειναι και ετσι το κανουν ολοι.. δεν εχεις επιλογη αν θες τετοιες υπηρεσιες 

 

και μπορει να μην απεδιδε εξισου καλα σε πιο αδυναμες συσκευες , τωρα ειναι το ιδιο για ολους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα προγράματα έχουν μόνο αγγλικό λεξικό γι' αυτή τη λειτουργία...

 

Την έχω υπόψη μου, για ώρα ανάγκης λοιπόν και προς το παρόν δεν τη χρησιμοποιώ. Τα δεδομένα μου θέλω κατά το δυνατόν να μένουν στη συσκευή μου. Είναι ήδη αρκετά τα permissions που ζητάνε τα πληκτρολόγια τρίτων και θα προτιμούσα να βελτιωθεί λιγάκι το default πληκτρολόγιο.

 

Προσωπικά, όπως είπα και πριν, πιο γρήγορα γράφω με το slide παρά με το voice. Τώρα αν θες να στείλεις μήνυμα ενώ έχεις τα χέρια σου απασχολημένα... είναι άλλο θέμα. Αν συνηθίσει κανείς πολύ καλά το slide, στις διαστάσεις τις οθόνης του θα μπορεί να είναι το ίδιο ακριβής, όπως και το voice, ενώ γράφει με κλειστά μάτια. Γιατί όσοι το χρησιμοποιείτε μη μου πείτε πως δεν τα πιάνει λάθος ορισμένα... ή δεν αργεί καμιά φορά να εμφανίσει το κείμενο.

 

Παρόλα αυτά είναι όντως πολύ καλό πληκτρολόγιο και το μόνο που θα ήθελα είναι λίγο πιο γρήγορο άνοιξε-κλείσε.

 

Και μια ερώτηση. Γιατί καμιά φορά δεν αλλάζει γλώσσα όταν κάνεις slide από το S στο space όπως θα έπρεπε; Έχω την εντύπωση πως το κάνει την πρώτη φορά που θα το ανοίξεις ή αν φύγει από τα running applications. Μετά δουλεύει όπως πρέπει. Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη τελευταία βλακεία που λες , για την εναλλαγή γλώσσας στην αρχή, το κάνει από την beta και δε φαίνεται να το έφτιαξαν τελείως σωστά και τώρα

 

Όμως βελτίωσαν πάρα πολύ τη ταχύτητα του πληκτρολογίου

 

Όσο για την ομιλία εννοείται ότι δεν είναι το ίδιο γρήγορη μη το γράψιμο, απλά κάποιες φορές είναι πιο βολική

 

Καλό είναι να υπάρχει πιστεύω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ από beta το έχω εγκαταστήσει αλλά επειδή βλέπω πως πλέον έχει μπει στο playstore με trial και paid εκδόσεις δεν έχω αναβαθμίσει. Αν πάω στην trial θα «κλειδώσει» μετά από ένα μήνα όπως το swiftkey και αν και τα 0.78 λεπτά που κοστίζει η paid είναι πολύ ικανοποιητική τιμή θα πρέπει να βρουν ένα τρόπο (π.χ. χρέωση μέσω λογαριασμού του παρόχου) για όσους δεν θέλουν να πληρώνουν μέσω κάρτας ή/και δεν έχουν κάρτα.

 

Πάντως λίγη ακόμα βελτίωση αν υπάρξει στο default πληκτρολόγιο, δηλαδή λίγο καλύτερες προβλέψεις και πιο σύντομος/αποδοτικός τρόπος να προσθέτεις μια λέξη στο λεξικό, προσωπικά θα χρησιμοποιώ αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πάντως λίγη ακόμα βελτίωση αν υπάρξει στο default πληκτρολόγιο, δηλαδή λίγο καλύτερες προβλέψεις και πιο σύντομος/αποδοτικός τρόπος να προσθέτεις μια λέξη στο λεξικό, προσωπικά θα χρησιμοποιώ αυτό.

 

αυτο θα ηταν το πιο ιδανικο για ολους, γιατι το stock ειναι και τσαμπα 

 

και βασικα δεν ειναι καθολου μα καθολου κακο, αν πχ γραφεις αγγλικα για μενα δεν υστερει σημαντικα απο το swype

 

ομως το ελληνικο του λεξικο θελει πολλη δουλεια, βεβαια παλι καλα που επιτελους μετα απο τοσα χρονια εβαλαν ελληνικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...