Προς το περιεχόμενο

Προβλημα Με Router Της Wind ZTE-ZXHN H108L


Evoliasmenos
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από geoaua,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τιποτα.οτι ειναι εδω ειμαστε.

εχω ενα θεμα με τις ρυθμισεις...εχω συνδεσει το router της hol με καλωδιο ethernet αλλα δεν βρισκω το interface για να κανω τις αλλαγες...εχω μονο του router της wind...που εβαλα και το jpeg προηγουμενως...μεσα απο το wind interface το ρυθμιζεις το δευτερο μηπως???η θελει να εχω πανω μονο το παλιο router της hol δηλαδη να βγαλω τελειως της wind και να μπω τοτε στο interface του router...???

Επεξ/σία από Evoliasmenos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνδεεις μονο της Hol και κανεις τις αλλαγες που εγραψα πιο πανω και μετα αφου αλλαξεις την ip και μετα κλεισεις τον dhcp τοτε τα ενωνεις μεταξυ τους για να ξαναμπεις ευκολα και στο Web interface και των δυο.

δηλαδη μπαινεις Hol φτιαξε wireless για αρχη.

μετα αλλαξε lan ip και μετα κλεισε dhcp.αν μπροεις να τα κανεις και τα 2 μαζι μια χαρα.τα κανεις και μετα αφου θα δεις οτι θα κολλησει το Interface τα ενωνεις.αν τα κανεις ενα ενα τοτε κλεισε dhcp και μετα αλλαξε lan ip και μετα συνδεσε τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα, μου εχει τυχει σε 2-3 router και τελευταια σ αυτο, οταν παω να ανοιξω πορτες (την 80) και δωσω το εξωτερικο IP στον browser πεφτω πανω στο router και οχι στο PC που θα επρεπε....  δεν ξερω αν αυτο γινεται και πριν το ανοιγμα τις πορτας αλλα νομιζω κατι δεν παει καλα... ειναι καποια επιλογη?

 

και συνηθως οταν το αντιμετωπιζω αυτο το ανοιγμα πορτων ειναι μεγαλος μπελας... στο συγκεκριμενο πχ ανοιγω πορτες, κανω reboot και δεν ανοιγει καμια... το αφηνω οπως ειναι... δοκιμαζω μετα απο 5-6 ωρες με την εξωτερικη IP και τσουπ! ολα λειτουργουσαν... πχ με την 80 μ εστειλε εκει που επρεπε ενω πριν εβλεπα interface router...  :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα, μου εχει τυχει σε 2-3 router και τελευταια σ αυτο, οταν παω να ανοιξω πορτες (την 80) και δωσω το εξωτερικο IP στον browser πεφτω πανω στο router και οχι στο PC που θα επρεπε....  δεν ξερω αν αυτο γινεται και πριν το ανοιγμα τις πορτας αλλα νομιζω κατι δεν παει καλα... ειναι καποια επιλογη?

 

και συνηθως οταν το αντιμετωπιζω αυτο το ανοιγμα πορτων ειναι μεγαλος μπελας... στο συγκεκριμενο πχ ανοιγω πορτες, κανω reboot και δεν ανοιγει καμια... το αφηνω οπως ειναι... δοκιμαζω μετα απο 5-6 ωρες με την εξωτερικη IP και τσουπ! ολα λειτουργουσαν... πχ με την 80 μ εστειλε εκει που επρεπε ενω πριν εβλεπα interface router...  :huh:

οσο μπορεις απεφυγε το 80 και βαλε αλλα ports εαν ειναι δυνατον.β.κλεινε firewall σε ρουτερ και επισης  αν εχεις οτενετ κλεισε αυξημενη ασφαλεια.επισης σε καποια ρουτερ μπορει να αλλαξεις το web interface του ρουτερ και απο 80 να το πας 81 οποτε να κανεις μετα την 80 Port forward.Επισης μην δοκιμαζεις το port forward μεσα απο το ιδιο σου το δικτυο.η βαλε proxy η πες σε καποιο φιλο να το δοκιμασει.αν θυμαμαι σωστα αν το ρουτερ δεν εχει Nat loopback ωστε να το πειραξεις δεν μπορεις να κανεις δοκιμη μεσα απο τον ιδιο το δικτυο χωρις να βαλεις Proxy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ακριβως...

 

ακομα και την εξωτερικη IP να χρησιμοποιεις για να τεσταρεις, αμα εισαι εντος ιδιου δικτυου, τρως πορτα... αυτο εχω καταλαβει... φαινονται οτι ολα ειναι κλειστα...  Nat loopback λεγεται λοιπον...

 

την 80 μερικες φορες δεν μπορεις να την αποφυγεις, αλλα γενικα και σε αλλες πορτες παλι το ιδιο προβλημα ειχα. επεφτα πανω στο router... οποτε για να ξερεις αν ανοιξαν η οχι οι πορτες δοκιμαζεις με Proxy...

 

επισης στο συγκεκριμενο οταν συνδεονται ασυρματα  γυρω στις 5 συσκευες γονατιζει το ιντερνετ και σερνονται ολα γενικως... τοσο τις πλακας ειναι?  να κανω δοκιμες μονο σε B η G μηπως παιξει καλυτερα? ξερετε κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ακριβως...

 

ακομα και την εξωτερικη IP να χρησιμοποιεις για να τεσταρεις, αμα εισαι εντος ιδιου δικτυου, τρως πορτα... αυτο εχω καταλαβει... φαινονται οτι ολα ειναι κλειστα...  Nat loopback λεγεται λοιπον...

 

την 80 μερικες φορες δεν μπορεις να την αποφυγεις, αλλα γενικα και σε αλλες πορτες παλι το ιδιο προβλημα ειχα. επεφτα πανω στο router... οποτε για να ξερεις αν ανοιξαν η οχι οι πορτες δοκιμαζεις με Proxy...

 

επισης στο συγκεκριμενο οταν συνδεονται ασυρματα  γυρω στις 5 συσκευες γονατιζει το ιντερνετ και σερνονται ολα γενικως... τοσο τις πλακας ειναι?  να κανω δοκιμες μονο σε B η G μηπως παιξει καλυτερα? ξερετε κατι?

γονατιζει το ασυρματο γονατιζχει το ρουτερ η γονατιζει η συνδεση??.μπορεις να δοκιμασεις σκετο g αλλα μπορει να μην αλλαξει κατι.σε μερικα ρουτερ φαινεται cpu usage οποτε απο εκει μπορει να δει καποιος ισως καποια πραγματα παραπανω ποσο ζοριζεται το ρουτερ.αλλα 5 pc και να μην κανουν καμια τρομερη δουλεια ειναι λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 κινητα για την ακριβεια... το ιντερνετ ειναι που σερνει... Cpu usage δεν νομιζω να εχει κατι τετοιο απ οτι θυμαμαι... δεν βρηκα ευκαιρια να το γυρισω στο g αλλα θα το κανω... γενικα παντως σαν ρουτερ δεν μου γεμισε το ματι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 κινητα για την ακριβεια... το ιντερνετ ειναι που σερνει... Cpu usage δεν νομιζω να εχει κατι τετοιο απ οτι θυμαμαι... δεν βρηκα ευκαιρια να το γυρισω στο g αλλα θα το κανω... γενικα παντως σαν ρουτερ δεν μου γεμισε το ματι...

καλα σιγουρα δεν ειναι κανα τρελο ρουτερ.αν σερνει το ιντερνετ η θα πρεπει να ανεβαζει τρελο cpu usage<η θα πρεπει να τα φτηνει το ασυρματο η θα πρεπει να τραβανε παρα πολυ ιντερνετ τα κινητα που το θεωρω δυσκολο..δοκιμασε και σκετο g η βαλε μια συσκευη καθε φορα να δεις αν θα παιξει καλυτερα.για firmware update δεν λεω δεν ξερω αν θα βρεις καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα, μου εχει τυχει σε 2-3 router και τελευταια σ αυτο, οταν παω να ανοιξω πορτες (την 80) και δωσω το εξωτερικο IP στον browser πεφτω πανω στο router και οχι στο PC που θα επρεπε....  δεν ξερω αν αυτο γινεται και πριν το ανοιγμα τις πορτας αλλα νομιζω κατι δεν παει καλα... ειναι καποια επιλογη?

 

και συνηθως οταν το αντιμετωπιζω αυτο το ανοιγμα πορτων ειναι μεγαλος μπελας... στο συγκεκριμενο πχ ανοιγω πορτες, κανω reboot και δεν ανοιγει καμια... το αφηνω οπως ειναι... δοκιμαζω μετα απο 5-6 ωρες με την εξωτερικη IP και τσουπ! ολα λειτουργουσαν... πχ με την 80 μ εστειλε εκει που επρεπε ενω πριν εβλεπα interface router...  :huh:

 

Μόλις σύνδεσα και γω αυτό το router, και έχω πρόβλημα με τις θύρες. Συγκεκριμένα με την 80. Τρέχω apache server στο ένα pc οπότε δεν μπορώ να μην τη χρησιμοποιήσω. Έχω σετάρει το ddns και όταν προσπαθώ να μπω στο host μου (το όνομα του site μου) με πάει στο router και όχι στο pc που έχω κάνει το port forwarding. Λες να στρώσει σε μερικές ώρες; Επίσης, φίλε το ddns σου κάνει update κανονικά ή αργεί και αυτό; Εγώ τρέχω το no-ip service.

 

 

οσο μπορεις απεφυγε το 80 και βαλε αλλα ports εαν ειναι δυνατον.β.κλεινε firewall σε ρουτερ και επισης  αν εχεις οτενετ κλεισε αυξημενη ασφαλεια.επισης σε καποια ρουτερ μπορει να αλλαξεις το web interface του ρουτερ και απο 80 να το πας 81 οποτε να κανεις μετα την 80 Port forward.Επισης μην δοκιμαζεις το port forward μεσα απο το ιδιο σου το δικτυο.η βαλε proxy η πες σε καποιο φιλο να το δοκιμασει.αν θυμαμαι σωστα αν το ρουτερ δεν εχει Nat loopback ωστε να το πειραξεις δεν μπορεις να κανεις δοκιμη μεσα απο τον ιδιο το δικτυο χωρις να βαλεις Proxy.

 

poulinos, εσύ που τα ξέρεις αυτά, μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλη θύρα; Δεν νομίζω, ε;

 

Α και κάτι ακόμα που το ξέχασα. Πως ορίζω τους δικούς μου DNS servers στο ρούτερ; Θέλω να χρησιμοποιήσω αυτούς της Google γιατί οι αντίστοιχοι της Wind αργούν να... το πάνε το γράμμα. Μπορώ να κάνω τέτοια ρύθμιση στο ρούτερ ή θα πρέπει να τους αλλάξω στο κάθε pc ξεχωριστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις σύνδεσα και γω αυτό το router, και έχω πρόβλημα με τις θύρες. Συγκεκριμένα με την 80. Τρέχω apache server στο ένα pc οπότε δεν μπορώ να μην τη χρησιμοποιήσω. Έχω σετάρει το ddns και όταν προσπαθώ να μπω στο host μου (το όνομα του site μου) με πάει στο router και όχι στο pc που έχω κάνει το port forwarding. Λες να στρώσει σε μερικές ώρες; Επίσης, φίλε το ddns σου κάνει update κανονικά ή αργεί και αυτό; Εγώ τρέχω το no-ip service.

 

 

 

poulinos, εσύ που τα ξέρεις αυτά, μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλη θύρα; Δεν νομίζω, ε;

 

Α και κάτι ακόμα που το ξέχασα. Πως ορίζω τους δικούς μου DNS servers στο ρούτερ; Θέλω να χρησιμοποιήσω αυτούς της Google γιατί οι αντίστοιχοι της Wind αργούν να... το πάνε το γράμμα. Μπορώ να κάνω τέτοια ρύθμιση στο ρούτερ ή θα πρέπει να τους αλλάξω στο κάθε pc ξεχωριστά;

σε καποια ρουτερ μπορεις να αλλαξεις εσυ τους dns αν και συνηθως εγω προσωπικα τους οριζω στο ρουτερ.αυτο με τους dns της wind απλα ελεος τοσο καιρο δεν μπορουν να το φτιαξουν?τωρα σε ποιο μενου ειναι δεν ξερω.μπορει να εχει επιλογη στον dhcp να σου λεει τι dns να δωσει.

για τον apache server Λογικα πρεπει να υπαρχει επιλογη για να αλλαξεις το port.δεν μπορω να καταλαβω παντως αυτο με την 80.αν αλλαξεις την διαχειριση του ρουτερ απο 80 σε κατι αλλο πχ 81 μετα παιζει ο apache?αν εχει τετοια επιλογη βεβαια το ρουτερ.η wind τι λεει για αυτο?

παντως για τον apache λογικα αλλαζει

https://www.google.gr/#output=search&sclient=psy-ab&q=change+port+on+apache&oq=change+port+on+a&gs_l=hp.3.0.0i19l2j0i30i19l2.390.2297.0.4062.16.12.0.0.0.0.468.3077.0j1j3j1j4.9.0....0...1c.1.19.psy-ab.LTSQQnEX_lM&pbx=1&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.48705608,d.Yms&fp=126688e107c2bde0&biw=1034&bih=558

 

δεν νομιζω να υπαρχει διαφορα στο ποση ωρα κανει για να ενημερωσε.ειτε dyndns ειτε No ip πιστευω οτι το ρουτερ μπορει να αργει και οχι ο Host.γιατι ο Host αμα του γινει αιτημα θα ανανεωσει απευθειας λογικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Θα το κοιτάξω πάλι με τους dns μήπως και το βρω.

 

2. Ο apache αλλάζει port, το ξέρω. Το πρόβλημα δεν είναι το pc που τρέχει τον apache, αλλά το router. Εκεί δεν μπορώ να βρω πως αλλάζει, αν αλλάζει.

 

3. Το dynamic dns εννοείται ότι αυτό ενημερώνεται τάχιστα, το router αργεί να στείλει το update. Αν το στέλνει τελικά.

 

Μέχρι στιγμής όπως κατάλαβες το νέο routerακι της Wind είναι εξαιρετικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Θα το κοιτάξω πάλι με τους dns μήπως και το βρω.

 

2. Ο apache αλλάζει port, το ξέρω. Το πρόβλημα δεν είναι το pc που τρέχει τον apache, αλλά το router. Εκεί δεν μπορώ να βρω πως αλλάζει, αν αλλάζει.

 

3. Το dynamic dns εννοείται ότι αυτό ενημερώνεται τάχιστα, το router αργεί να στείλει το update. Αν το στέλνει τελικά.

 

Μέχρι στιγμής όπως κατάλαβες το νέο routerακι της Wind είναι εξαιρετικό...

α.λογικα πρεπει να υπαρχει καπου.

β.εφοσον η 80 δεν παιζει και μαλλον φταιει το ρουτερ βαλε τον apache αλλου να τρεχει και κανε port forward εκει.λογικα θα πρεπει να παιξει.

3.για αυτο δεν μπορω να πω κατι.κινεζια ειναι το ρουτερ μην περιμενεις πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το βρήκα αυτό, ήταν στο dhcp όπως το είπες. Αλήθεια τι δουλειά έχει εκεί;

 

2. Βρε συ, το θέμα είναι ότι όταν γράφω http://mysite.no-ip.org, μόλις γίνει η μετάφραση από τον dns του no-ip φτάνει σε μένα αίτημα για την θύρα 80 δηλ. myexternalIP:80. Αυτό το αίτημα, αντί να γίνει forward στο pc που τρέχει το apache, δηλ. το 192.168.1.1:80, το πάει στο royter δηλ. στην 192.168.1.254:80 και μου ζητάει κωδικό για να μπει στο interface του royter.

 

Εσύ μου λες, αν κατάλαβα καλά, να αλλάξω την 80 που τρέχω στο pc με τον apache, αλλά αυτό δεν θα αλλάξει κάτι. Κάνω λάθος;



3. Καμιά προτασούλα για ένα ρουτεράκι της προκοπής έχουμε; Μέτριο budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...