Προς το περιεχόμενο

Προβλημα Με Router Της Wind ZTE-ZXHN H108L


Evoliasmenos
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από geoaua,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α.εκει ειναι η δουλεια του.να δινει διαφορετικο dns με τον dhcp. ;)
2.ναι καταλαβα τι εννοεις.εγω σου ειπα η να αλλαξεις την θυρα στον apache απο 80 σε πχ 81 και να γραφεις
external ip:81 αντι για σκετο external ip και βεβαια θα εχεις κανει και το αναλογο Port forward.
το δευτερο που ειπα ειναι να αλλαξεις αν γινεται την πορτα του ρουτερ να μην ανοιγει το web interface στην 80 αλλα σε αλλη πορτα.
αλλιως ρωτα την wind μηπως κοβουν αυτοι κατι.
3.Netgear dgn2200 κατι σε νορμαλ λεφτα και με 802.11n.
κατι πιο φτηνο αλλα πιο παλιο ρουτερ vigor 2700vg απο το www.ebw.gr με 25 ευρω αλλα θελει firmware unlock  για να το
εκμεταλευτεις στο επακρο.δεν ειναι κατι δυσκολο απλα θελει αυτην την διαδικασια διοτι πανω εχει firmware altec net.

τελευταια λυση αν γινεται να κανεις port forward external port:80 αλλα Internal port 81 και να βαλεις τον apache στην 81.απεξω θα βαρας την 80 αλλα το Port forward θα σε πηγαινει στην 81 που εχεις σεταρει τον apache.αν το ρουτερ σου υποστηριζει τετοιο port forward.Λογικα πρεπει να το υποστηριζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα θέμα είναι ότι δεν θέλω να γράφω και αριθμό πόρτας μαζί με τη διεύθυνση. Τα άλλα τα δοκίμασα, αλλά δεν αλλάζει κάτι. Ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το ρουτεράκι είναι τραγικό!!!

 

Τελικά βρήκα τρόπο, μέσω no-ip, να προωθώ τις εισερχόμενες αιτήσεις στο site μου σε άλλη πόρτα από την default που είναι η 80. Αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Το πρόβλημα είναι ότι το royter ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ PORT FORWARDING.

 

Αν τσεκάρω ποιες πόρτες έχω ανοιχτές μέσω του canyouseeme, μου δείχνει ότι είναι μερικές ανοιχτές, αλλά όχι όλες από αυτές που έχω ρυθμίσει στο virtual servers του router. Αλλά και αυτές που φαίνονται ανοιχτές δεν γίνεται προώθηση των αιτήσεων! Απλά τραγικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το ρουτεράκι είναι τραγικό!!!

 

Τελικά βρήκα τρόπο, μέσω no-ip, να προωθώ τις εισερχόμενες αιτήσεις στο site μου σε άλλη πόρτα από την default που είναι η 80. Αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Το πρόβλημα είναι ότι το royter ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ PORT FORWARDING.

 

Αν τσεκάρω ποιες πόρτες έχω ανοιχτές μέσω του canyouseeme, μου δείχνει ότι είναι μερικές ανοιχτές, αλλά όχι όλες από αυτές που έχω ρυθμίσει στο virtual servers του router. Αλλά και αυτές που φαίνονται ανοιχτές δεν γίνεται προώθηση των αιτήσεων! Απλά τραγικό.

αν η πορτα που εχεις κανει Port forward δεν χρησιμοποιειται τοτε δεν θα στην βγαλει ανοιχτη το can youseeme.μπορεις την πορτα που θες να την βαλεις πχ στο Mtorrent να το κλεισεις και να το ανοιξεις ωστε να την χρησιμοποιει και μετα να πας στο canyouseeme.org και να δεις αν την βλεπεις ανοιχτη.αλλιως αμα δεν χρησιμοποιειται μπορει να στην δειξει κλειστη.τουλαχιστον με thomson αυτο γινεται.τωρα αν το thomson κανει Port triggering αντι για port forward δεν ξερω.αν και εχει kai trigger port το thomson που την αφηνεις κενη συνηθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι κάνει και δεν με νοιάζει πλέον. Σε ευχαριστώ για την υπομονή σου, αλλά δεν έχω άλλο κουράγιο. Άλλωστε, δεν κάνει update το no-ip από μόνο του, αλλά πρέπει να το κάνω εγώ ή να βάλω το πρόγραμμα στο pc.

 

Ξαναέβαλα το thomson που έχω από τη forthnet και το site δουλεύει τέλεια, όπως τόσο καιρό με τη forthnet. Άρα δεν έχει να κάνει με τη wind, αλλά καθαρά με το σκουπίδι που δίνει.

 

Ξέρεις τι είναι όλα αυτά errors στο τέλος; Γενικά πως τη "βλέπεις" τη γραμμή μου. Υπάρχει περιθώριο να πάει πιο πάνω με κάποιο τρόπο; Να πάρω τηλ. την Wind ή θα είναι χαμένος χρόνος; Δεν είναι χαμηλή η ταχύτητά μου σε σχέση με το attenuation που έχω;

post-44799-0-48978500-1373736796_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι κάνει και δεν με νοιάζει πλέον. Σε ευχαριστώ για την υπομονή σου, αλλά δεν έχω άλλο κουράγιο. Άλλωστε, δεν κάνει update το no-ip από μόνο του, αλλά πρέπει να το κάνω εγώ ή να βάλω το πρόγραμμα στο pc.

 

Ξαναέβαλα το thomson που έχω από τη forthnet και το site δουλεύει τέλεια, όπως τόσο καιρό με τη forthnet. Άρα δεν έχει να κάνει με τη wind, αλλά καθαρά με το σκουπίδι που δίνει.

 

Ξέρεις τι είναι όλα αυτά errors στο τέλος; Γενικά πως τη "βλέπεις" τη γραμμή μου. Υπάρχει περιθώριο να πάει πιο πάνω με κάποιο τρόπο; Να πάρω τηλ. την Wind ή θα είναι χαμένος χρόνος; Δεν είναι χαμηλή η ταχύτητά μου σε σχέση με το attenuation που έχω;

ναι για το attenuation σου συγχρονιζεις λιγο.τα errors ειναι λογικα μην ανησυχεις.για την ταχυτητα μονο αν πιανουν τα χερια σου να κανεις δοκιμη σε κατανεμητη η σε χωνευτη η αμα μπορεις να κανεις εστω δοκιμη το ρουτερ στην κεντρικη πριζα χωρις τηλεφωνα σπλιττερ και τετοια πανω.

επισης αν εχεις συναγερμο θελει φιλτρο.αν ειναι το v7 καντου και κανα firmware update.

 

εχω σεταρει Noip στο thomson αν και πλεον δεν το χρησιμοποιω και εχει ξεχαστει μεσα εν τουτοις δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα με το update του.Νοip εχω σεταρει που το ειχα απο παλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι είναι το v8, δεν νομίζω να υπάρχει νεότερο firmware. Τόσο ακριβώς συγχρονίζω και με το ZTE της Wind.

 

Σχετικά με τις δοκιμές που λες, νωρίτερα το απόγευμα πήγα και το σύνδεσα ακριβώς εκεί που έρχονται τα καλώδια στο κτήριο. Δεν είναι κατανεμητής, αλλά είναι το σημείο που σε μεγάλες πολυκατοικίες μπαίνει ο κατανεμητής. Έχουμε μια 3όροφη ιδιόκτητη (3 διαμερίσματα) η οποία είναι λίγο παλιά και δεν έχει κατανεμητή.

 

Η διαφορά, αφού αποσύνδεσα τη γραμμή που πάει προς το διαμέρισμά μου και κούμπωσα το royter απ' ευθείας, ήταν 1-2db κάτω το attenuation, αλλά ακριβώς ίδιος ο συγχρονισμός (δεν είναι περίεργο;).

 

Επειδή ωστόσο δεν μου αρέσει να κρέμονται έτσι τα καλώδια (παρόλο που δεν είδα διαφορά) υπάρχει κάποιος κατανεμητής για 3-4 γραμμές να βάλω; Ο χωνευτής τι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι είναι το v8, δεν νομίζω να υπάρχει νεότερο firmware. Τόσο ακριβώς συγχρονίζω και με το ZTE της Wind.

 

Σχετικά με τις δοκιμές που λες, νωρίτερα το απόγευμα πήγα και το σύνδεσα ακριβώς εκεί που έρχονται τα καλώδια στο κτήριο. Δεν είναι κατανεμητής, αλλά είναι το σημείο που σε μεγάλες πολυκατοικίες μπαίνει ο κατανεμητής. Έχουμε μια 3όροφη ιδιόκτητη (3 διαμερίσματα) η οποία είναι λίγο παλιά και δεν έχει κατανεμητή.

 

Η διαφορά, αφού αποσύνδεσα τη γραμμή που πάει προς το διαμέρισμά μου και κούμπωσα το royter απ' ευθείας, ήταν 1-2db κάτω το attenuation, αλλά ακριβώς ίδιος ο συγχρονισμός (δεν είναι περίεργο ;).

 

Επειδή ωστόσο δεν μου αρέσει να κρέμονται έτσι τα καλώδια (παρόλο που δεν είδα διαφορά) υπάρχει κάποιος κατανεμητής για 3-4 γραμμές να βάλω; Ο χωνευτής τι είναι;

αν ειναι το v8 τοτε οκ No reasonνα το αλλαξεις.υπαρχει το 8.2.7.8 απο forthet οπως και ενα αλλο generic αλλα δεν θυμαμαι πιο ειναι αλλα οκ.επειδη ειναι 3 διαμερισματα για αυτο δεν εβαλαν κατανεμητη.αφου ειναι ο ιδιος συγχρονισμος προς τα εξω τοτε κατι φταιει στο καλωδιο προς τον οτε.μπορεις να το δωσεις βλαβηαλλα τωρα αν θα το δεχτει η wind σαν βλαβη για να το δηλωσει στον οτε και αν ο οτε θα το δεχτει και αυτος σαν βλαβη δεν ξερω.

ναι μπορεις για να μην κρεμονται να βαλεις μια ρεγκλετα Krone και να παρεις και ενα καρφωτικο.σε 10 λεπτα τα εχεις φτιαξει jet.τα 8 λεπτα θα ειναι να στερεωσεις την ρεγκλετα αν θες να την βιδωσεις και τα 2 λεπτα και πολυ λεω να πατσαρεις τα καλωδια.για παραπανω πραγματα σχετικα με χωνευτη κτλ δες και στο τοπικ της υπογραφης μου.αν και σενα στην πραξη χωνευτη θεωρειται παρα κατανεμητης (εσκαλιτ).εσενα εινα κατι Hybrid 2 σε ενα.ξεκινησε για κατανεμητης αλλα εγινε χωνευτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ναι χωνευτή έχω τελικά. Δεν ξέρω αν υποτίθεται ότι πρέπει να υπάρχει ρεγκλέτα μέσα στη χωνευτή, αλλά εμένα είναι πιασμένα μεταξύ τους τα καλώδια.

 

Μια τελευταία ερώτηση μόνο γιατί το έχουμε "σκίσει" το thread... Επειδή από τα 3 διαμερίσματα-γραμμές που κατεβαίνουν στη χωνευτή, τα 2 ανήκουν στο ίδιο σπίτι (μεζονέτα) οπότε πρέπει να πάρουν από την ίδια γραμμή του οτε, υπάρχει ρεγκλέτα που να έχει γέφυρες, ή να πάρω μια απλή και να τις κάνω εγώ;

 

Ευχαριστώ και πάλι για οδηγίες και τις συμβουλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ναι χωνευτή έχω τελικά. Δεν ξέρω αν υποτίθεται ότι πρέπει να υπάρχει ρεγκλέτα μέσα στη χωνευτή, αλλά εμένα είναι πιασμένα μεταξύ τους τα καλώδια.

 

Μια τελευταία ερώτηση μόνο γιατί το έχουμε "σκίσει" το thread... Επειδή από τα 3 διαμερίσματα-γραμμές που κατεβαίνουν στη χωνευτή, τα 2 ανήκουν στο ίδιο σπίτι (μεζονέτα) οπότε πρέπει να πάρουν από την ίδια γραμμή του οτε, υπάρχει ρεγκλέτα που να έχει γέφυρες, ή να πάρω μια απλή και να τις κάνω εγώ;

 

Ευχαριστώ και πάλι για οδηγίες και τις συμβουλές.

οχι στις χωνευτες συνηθως δεν υπαρχει ρεγκλετα εκτος αν την βαλει καποιος που αξιζει κατα την γνωμη μου.μετα μια λυση ειναι να μην βαλεις ρεγκλετα και να βαλεις scotchlock πουεκει μπορεις να κανεις γεφυρα αρκει να βρεις scotchlok με 3 τρυπες αλλα επειδη την κρονε την θεωρω παλι καλυτερη λυση μπορεις να κανεις σωστα την γεφυρα με τον παρακατω τροπο που θα δεις εδω

http://www.insomnia.gr/topic/491812-μικτονόμηση-σε-οριολωρίδα-ρεγκλέτα/#entry52495904

ρωτανε το ιδιο πραγμα που ρωτας εσυ

 

Τα θέμα είναι ότι δεν θέλω να γράφω και αριθμό πόρτας μαζί με τη διεύθυνση. Τα άλλα τα δοκίμασα, αλλά δεν αλλάζει κάτι. Ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις προτάσεις.

εδω ξεχασα να γραψω οτι αμα κανεις Port forward την 80 απεξω στην 81 εσωτερικα τοτε απεξω δεν θα γραφεις port.

 

επισης στο παλιο ρουτερ ισως να εχει και dmz να κανεις που σου ανοιγει ολα τα Ports.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθες ενεργοποιήθηκε η συνδεση μου με την wind. Σύνδεσα το modem και το pc με ethernet cable και πιάνω γυρω στα 10-11 mbps και εχω χαμηλά ping times. ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΦΟΒΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ WIRELESS. Πιάνω μολις 400kbps και γενικά εχει καθυστέρηση 5-10 δευτερολεπτων. Δίνω δηλαδη την εντολή για να μπει σε μια σελιδα και καθυστερεί 10 δευτερα και μετα μπαίνει. Μπήκα στο interface setup του modem, μετα πήγα στο wireless και επαιξα με τα κανάλια(13 εχει). ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΤΙΠΟΤΑ. Επίσης δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα αλλαξα και το adsl mode σε adsl2+ και το adsl type σε ANNEX A απο ANNEX A/L που ηταν.

 

Μήπως να πειράξω το wireless mode? Τώρα εχει 802.11b+g+n, station number 16,DTIM 1, beacon interval 100 κ.τ.λ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθες ενεργοποιήθηκε η συνδεση μου με την wind. Σύνδεσα το modem και το pc με ethernet cable και πιάνω γυρω στα 10-11 mbps και εχω χαμηλά ping times. ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΦΟΒΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ WIRELESS. Πιάνω μολις 400kbps και γενικά εχει καθυστέρηση 5-10 δευτερολεπτων. Δίνω δηλαδη την εντολή για να μπει σε μια σελιδα και καθυστερεί 10 δευτερα και μετα μπαίνει. Μπήκα στο interface setup του modem, μετα πήγα στο wireless και επαιξα με τα κανάλια(13 εχει). ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΤΙΠΟΤΑ. Επίσης δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα αλλαξα και το adsl mode σε adsl2+ και το adsl type σε ANNEX A απο ANNEX A/L που ηταν.

 

Μήπως να πειράξω το wireless mode? Τώρα εχει 802.11b+g+n, station number 16,DTIM 1, beacon interval 100 κ.τ.λ

για το annex a και αυτα που πειραξες οκ.το καναλι το αλλαξες ουτε αυτο.

οποτε α.δοκιμασε να το αφησεις ξεκλειδωτο να δεις αν αλλαζει κατι.

β.,μετακινησε το ρουτερ.πηγαινε με το λαπτοπ κοντα και το ρουτερ μην το εχεις σε γωνιες με εμποδια κτλ και δοκιμασε παλι.

γ.μην πειραξεις τα beacon interval κτλ αλλα αν θες δοκιμασε με σκετο 802.11g να δεις τι γινεται.

δ.δες για update των drivers για την ασυρματη καρτα.και στο Pc καλο ειναι να εχεις ολα τα service packs ktl.

αν εχεις αλλο λαπτοπ η αλλο λειτουργικο δοκιμασε και με εκεινο.

το λεω γιατι πχ καποια στιγμη ηταν ενα ρουτερ που συγχρονιζε 10 Mbit.

με το δικο μου λαπτοπ με καλωδιο 1 mbyte/sec.με το δικου μου με wireless 950kbyte/sec

με δευτερο λαπτοπ με καλωδιο 1mbyte/sec.με wireless 500kbyte/sec.Εκανα Update drivers και μια δυο δοκιμες οτι και οσο  προλαβα να το ψαξω αλλα δεν αλλαξε κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...