Προς το περιεχόμενο

Αγορα κεραια wifi


MixMasteR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας.. θελω να αγορασω κεραια wifi μεγαλης εμβελειας περιπου 400-500 μετρα.

μπορει να μου προτεινει καποιος μια γιατι ψαχνω στο skroutz αλλα δεν εβγαλα ακρη  :fear:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολλά τα μέτρα που θέλεις οπότε θα πρέπει να πάς σε κατευθυνόμενη. ρίξε μία ματιά στην Ubiquiti Networks,Inc. Εχει καλά κατευθυνόμενα wifiAP με μεγάλη εμβέλεια, και σχετικά χαμηλό κόστος. θα σου πρότεινα Nanostation η airgrid λυση απο την παραπάνω εταιρία. λογικά θα σε καλύψει στην απόσταση.

 

Αν έχεις πρόσβαση και στην πηγη, και οπτική επαφή, μπορείς να πάς και σε PtP λύση, για πιο σταθερή απόδοση με 2AP το ένα συνδεδεμένο με το άλλο. (κάτι σαν τα nanoBridge M της παραπάνω εταιρίας).

 

Πάντος τα 500μ είναι αρκετά μεγάλη απόσταση, και δέν ξέρω κατα πόσο μία σταθερή ποιοτική λύση, θα είναι και  φθηνή.

 

Ελπίζω να βοήθησα,

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή έκανα ανακαίνιση το σπίτι και δεν θα βάλω internet προς το παρόν , θέλω να πιάνω σήμα από τον ξάδερφο μου που είναι 2 στενά πιο κάτω.(δεν είμαι σε πόλη , αλλά σε χωριό) για αυτό και θέλω το πολύ 500m έτσι το υπολόγισα με το μάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ξαδερφος σου το access point που το εχει? στο δωματιο του? εχει εξωτερικη κεραια? Ταρατσα-Ταρατσα πρεπει να γινει η δουλεια. Δωσε μας παραπανω λεπτομεριες, ετσι παμε στα τυφλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρεπει να εχετε οπτικη επαφη που σημαινει οτι το δικο του ρουτερ η κατι αναλογο να ειναι σε σημειο που να βλεπει εσενα.επισης 500 μετρα με Omni κεραια ειναι λιγακι δυσκολο να παιξει σωστα.

θες κατι κατευθυντικο και αυτο θα ηταν 2 ubiquiti οπως ειπαν. αλλιως θες φτηνα repeater να τα βαλεις σε στεγανα κουτια με κατευθυντικη κεραια κτλ.και στο ρουτερ του δεν προκειται να αλλαζει η κεραια το πιο πιθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πεζει να πιάσει το ομνι ap με την κατευθυντική που έχει αν έχει καλό AP και ευθυγραμιστει σωστά.

Θα πιασει απλα δεν θα εχει το καλυτερο Link.πχ καπου που ειχα στησει ενα Link επαιζα με ψιλο κατευθυντικο Panel.αποσταση 200 μετρα.επειδη το Link θα το καταργουσαμε λογω οτι θα περναγε καλωδιο για να φτασει μεχρι εκει εβγαλα τo πανελ απο την μια πλευρα και εβαλα την omni για να την γυρισω αργοτερα στο να εκμπεμπει και να μην κανει Link.επαιξα κανονικα σαν να μην ειχα βγαλει το Panel.αλλα ηταν 200 μετρα.στα 500 παλι μπορει να παιξει απλα θα ζορισει λιγακι.στα 500 μετρα ακομα και με ψιλο κατεθυντικα Panel.ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ ΨΙΛΟ ΚΑΤΕΥΘΥΝΤΙΚΑ δεν μου αρεσε και τρελα η ποιοτητα του Link.Με full κατευθυντικο θα επαιζα καλυτερα.δεν ειχα packet lloss η κατι αλλο απλα αν χρησιμοποιησεις τα σωστα πραγματα παιζεις παντα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

για να μην ανοιγω καινουριο τοπικ. φιλος μετακομησε κοντα στο σπιτι του και θελει να πιανει απο το ρουτερ του.

 

η σποσταση ειναι το πολυ 100 μετρα, δεν υπαρχει ομως οπτικη επαφη. με το λαπτοπ του πιανει στο μπαλκονι (για λιγο δεν εχει οπτικη απο εκει) μια γραμμη και σχεδον ποτε ιντερνετ. με tplink την απλη usb wifi με τα 15 ευρω πιανει δυο αλλα σερνεται το ιντερνετ.

 

ποια ειναι η επομενη λυση για να πιανει απο παντου μεσα στο σπιτι του (πρεπει να παρεμβαλονται 4-5 τοιχοι στην αποσταση των 100 μετρων) στο ρουτερ του παλιου ανετα;;;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην ανοιγω καινουριο τοπικ. φιλος μετακομησε κοντα στο σπιτι του και θελει να πιανει απο το ρουτερ του.

 

η σποσταση ειναι το πολυ 100 μετρα, δεν υπαρχει ομως οπτικη επαφη. με το λαπτοπ του πιανει στο μπαλκονι (για λιγο δεν εχει οπτικη απο εκει) μια γραμμη και σχεδον ποτε ιντερνετ. με tplink την απλη usb wifi με τα 15 ευρω πιανει δυο αλλα σερνεται το ιντερνετ.

 

ποια ειναι η επομενη λυση για να πιανει απο παντου μεσα στο σπιτι του (πρεπει να παρεμβαλονται 4-5 τοιχοι στην αποσταση των 100 μετρων) στο ρουτερ του παλιου ανετα;;;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

στο σπιτι του ενα Ubiquiti η κατι αλλο καπου ψηλα που να μπορει απο το νεο σπιτι να εχει οπτικη επαφη με ενα δευτερο ubiquiti .μετα απο το δευτερο σπιτι με ethernet το ριχνει μεσα στο σπιτι του σε ενα access point.το ψηλα μπορει να ειναι ταρατσα μπορει μπαλκονι αναλογα απο που βλεπει καλυτερα το ενα σπιτι το αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Γεια σας

θα γραψω και εγω εδω να μην υπάρχουν πολλα ιδια τοπικ

θελω να αγορασω μια κεραια για το σταθερο μου υπολογιστη (ή και να αγορασω να συνδέεται σε ρουτερ) ισως και για laptop καπου καπου

θελω να πιανω απο το δωρεάν ίντερνετ (kalabakacity) που εχουμε στημένο 5 με 6 στην πολη περίπου δεν ξερω τι χρειάζεται να γνωριζω να σας πω για αυτο ομως εξω απο το σπιτι μου πιανουμε ίντερνετ πχ με κινητο ή laptop τι θα χρειαστω να αγορασω? Ή τι άλλες πληροφορίες πρεπει να μαθω να σας πω (οσο μπορω) για να με βοηθήσετε?

Ευχαριστήσω για τον χρόνο σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...