Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ορισμένες ιστοσελίδες σε mac


Astynax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω ένα παράξενο πρόβλημα σε macbook φίλου.

Δεν φορτώνει μερικά sites όπως facebook, και pinterest, είτε με safari είτε chrome. Και το τρελό. Αυτό συμβαίνει μόνο στο wifi στο σπίτι του φίλου!

Στο σπίτι μου που ήρθε για βοήθεια όλα λειτουργούσαν κανονικά! Οπότε λέω θα ήταν κάποιο παροδικό σφάλμα.. Μόλις όμως γύρισε σπίτι πάλι τα ίδια!

Μέσω teamviewer διαπίστωσα ότι πετάει μερικές φορές σφάλμα με τα certificates και αποτρέπει την είσοδο στο site, και άλλες απλά βγάζει μία κενή σελίδα χωρίς να φτορτώσει τίπότα..

Ότι προσπάθησα (clear browser cache, διαγραφή πιστοποιητικών κτλ) δεν βοήθησε.

 

Καμία ιδέα?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από pc στο ίδιο σπίτι δεν υπάρχει πρόβλημα, οπότε ξέρω αν βοηθήσει, και προς το παρόν δεν μπορώ να πάω εκεί, αφού δεν έχει ιδέα πως να το κάνει ο ίδιος. Reboot του router δεν βοήθησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα κουμπί (σαν τρυπούλα) είναι απο πίσω το πατάς με bic συνεχόμενα και περιμένεις μέχρι να σβήσουν όλα τα λαμπάκια..μπορείς να καλέσεις και το τεχνικό τμήμα της εταιρίας σου..θα βοηθήσει σίγουρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από pc στο ίδιο σπίτι δεν υπάρχει πρόβλημα, οπότε ξέρω αν βοηθήσει, και προς το παρόν δεν μπορώ να πάω εκεί, αφού δεν έχει ιδέα πως να το κάνει ο ίδιος. Reboot του router δεν βοήθησε.

Πες του να κάνει και ένα clear cache/history/cookies και στους δυο browser. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Από pc στο ίδιο σπίτι δεν υπάρχει πρόβλημα, οπότε ξέρω αν βοηθήσει, και προς το παρόν δεν μπορώ να πάω εκεί, αφού δεν έχει ιδέα πως να το κάνει ο ίδιος. Reboot του router δεν βοήθησε.

Πες του να κάνει και ένα clear cache/history/cookies και στους δυο browser. 
Το έκανα δεν βοήθησε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα πριν από μερικές εβδομάδες με αποσχολούσε το ίδιο πρόβλημα στο σπίτι μου. Ενώ άνοιγε κανονικά τις σελίδες του  ebay σε windows pc, δεν άνοιγε στο MacBook pro mid 2012 (και άλλες ιστοσελίδες). Τελικά μετά απο άπειρους πειραματισμούς και εγκατάσταση όποιου  browser κυκλοφορεί, όλα δούλεψαν κανονικά, όταν εβγαλα εκτός την προστασία firewall του  router μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα πριν από μερικές εβδομάδες με αποσχολούσε το ίδιο πρόβλημα στο σπίτι μου. Ενώ άνοιγε κανονικά τις σελίδες του  ebay σε windows pc, δεν άνοιγε στο MacBook pro mid 2012 (και άλλες ιστοσελίδες). Τελικά μετά απο άπειρους πειραματισμούς και εγκατάσταση όποιου  browser κυκλοφορεί, όλα δούλεψαν κανονικά, όταν εβγαλα εκτός την προστασία firewall του  router μου

Θα το δοκιμάσω μόλις βρω ευκαιρία και θα στείλω feedback.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοξασμένο το wifi στο ML... μόνο προβλήματα όχι αστεία.  :devil:

 

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα στο ML...

 

Πού στην ευχή είδες ΜΟΝΟ προβλήματα, δεν ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνε μια βόλτα στο site της Apple για τη πληθώρα προβλημάτων με το WiFi.
τα ίδια χάλια και σε Lion.

σε κάθε update προσπαθεί να φτιάξει τα issues που μόνο καλύτερα δεν το κάνει (δες και change logs από 10.8.4)

αλλά ναι οπαδισμός.

φυσικά εγώ έχω τη μαγκιά να τα αναφέρω τα προβλήματα παρά τα 8 χρόνια χρήστης mac os x, εσύ επέμενε στο ότι όλα είναι μια χαρά

 

όλα τα iphone/ipads να πηγαίνουνε σφέρα στο δύκτιο και στο retina να σέρνεται. ναι οπαδισμός.
τα ίδια και με το air του 11.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω δεν εχω κανενα θεμα με το ML πάντως. Ασε που νομίζω οτι το θεμα του φιλου ειναι εντελώς ασχετο με ML.

 

Ακριβώς...

 

Το θέμα είναι, κατά όπως φάνηκε, ότι παρά τα 8 χρόνια το μόνο που ξέρει είναι να φανατίζεται. Πάντως το λειτουργικό που χρησιμοποιεί 8 χρόνια τώρα δεν το ξέρει... (δεν ξέρω εάν αυτό λέει κάτι για το τι μπορεί να καταλάβει και τι όχι). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το θέμα με το wifi στα mac υπάρχει εδώ και μια δεκαετία και πιθανότατα δε φτιάχνεται για να πουλάνε airport express - airport extreme.

Εγώ ησύχασα μόνο όταν αγόρασα το airport express.

Πιστέψτε με εκείνο το διάστημα το είχα ψάξει τρελά το θέμα και το συμπέρασμα είναι αυτό που λέω πιο πάνω.

 

(Μάλιστα η δικαιολογία από πλευράς apple είναι ότι η apple είναι πιο αυστηρή στην υιοθέτηση των wireless protocols από ότι οι κατασκευαστές modems και για αυτό υπάρχουν τα προβλήματα, ρίχνει το φταίξιμο δηλαδή στους κατασκευαστές modem-router).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...