Προς το περιεχόμενο

Modem-router to full bridge mode


derasto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το ακολουθο μοντεμ-ρουτερ στο οποιο ειμαι συνδεδεμενος αυτη τη στιγμη Zyxel P-2601HN - F1 ​και εχω και το wireless router Netgear Wnr2200.

 Αυτο που θελω να κανω ειναι να κανω το zyxel μονο μοντεμ και απο πισω να ειναι μονο το netgear για τα υπολοιπα.

 Προς το παρον εχω 2 προβληματα.

  1. το zyxel παιρνει ΙΡ μονο με ΡΡΡοΑ VΡI:0 VCI:35 & VC/Mux
  2. To netgear δεν υποστηριζει στις ρυθμισεις του το ΡΡΡοΑ, εχει μονο ΡΡΡοΕ και ΡΡΤΡ

Πρεπει να με γυρισει ο παροχος σε ΡΡΡοΕ για να κανω δουλεια;

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το ακολουθο μοντεμ-ρουτερ στο οποιο ειμαι συνδεδεμενος αυτη τη στιγμη Zyxel P-2601HN - F1 ​και εχω και το wireless router Netgear Wnr2200.

 Αυτο που θελω να κανω ειναι να κανω το zyxel μονο μοντεμ και απο πισω να ειναι μονο το netgear για τα υπολοιπα.

 Προς το παρον εχω 2 προβληματα.

  1. το zyxel παιρνει ΙΡ μονο με ΡΡΡοΑ VΡI:0 VCI:35 & VC/Mux
  2. To netgear δεν υποστηριζει στις ρυθμισεις του το ΡΡΡοΑ, εχει μονο ΡΡΡοΕ και ΡΡΤΡ

Πρεπει να με γυρισει ο παροχος σε ΡΡΡοΕ για να κανω δουλεια;

 

Ευχαριστω.

το zyxel το γυρνας σε bridge ethernet και το Netgear κανει κληση Pppoe./δεν υπαρχει οσο ξερω κληση Pppoa.θα παιξει παντως.

ο παροχος δεν χρειαζεται να κανει κατι αν και συνηθως οταν καποιος παιζει Pppoe παιζει και Pppoa.εκτος αν υπαρχει ασυμβατοτητα και δεν παιζει το ενα απο τα 2 .η αν ο παροχος σου εχει παλιο dslam που να παιζει μονο Pppoa???συνηθως εδω στην ελλαδα pppoa απο default επαιζαν μονο τα dslam που ηταν οσο ξερω adsl απλο δηλαδη g.dmt.οταν γυρισαν σε adsl2+ ολα εγιναν απο default pppoe/llc απλα ναι παιζουν και σαν backward να το πω ετσι pppoa/vxmux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν λες bridge etherneτ εννοεις Ip over ethernet? Γιατι το δοκιμασα αυτο με mode Routing αλλα τζιφος. Για να μην αλλαζω συνεχεια καλωδια δοκιμαζω το μοντεμ με τις καθε ρυθμισεις μεσα απο windows κανω μια νεα συνδεση και κανω κληση για ΙΡ απο εκει. Το εκανα βεβεα και απο το ρουτερ αλλα τιποτα.

 

Αυτες ειναι οι ρυθμισεις που μου δινει το zyxel

post-154729-0-63581900-1367286635_thumb.jpg

post-154729-0-89932800-1367287180_thumb.jpg

 

 

Eπισης,Το ζυξελ εχει ΙΡ(οταν ειναι μοντεμ) 192.168.1.1 /24 και DCHP - NAT - IGMP proxy - Act as default gateway = Disabled

 

To royter 192,168,1,2 /24

 

το πισι 192.168.1.3 /24 και default gateway to 192.168.1.2

 

Tα εχω σωστα αυτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα τα ειπες.τα pc θα εχουν σαν gateway το ρουτερ και το ρουτερ θα βλεπει το adsl router.

απλα εσυ δεν θα βαλεις Mode routing αλλα mode bridge.για αυτο δεν σου εχει βγει η επιλογη που ψαχνεις.αλλαξε το to mode και πες μου τι σου βγαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα οκ.εσυ διαλεγεις 8/35 λογικα αν εισαι ελλαδα.

μετα απο κατω κανονικα ειναι Llc αλλα αν λες οτι ο παροχος σου δεν παιζει Llc αν δεν παιξει δοκιμασε με vcmux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.σιγουρα εβαλες τα σωστα vpi vci.

β.δοκιμασες και Llc και vcmux στο zyxel?

στο αλλο ρουτερ υποχρεωτικα θα βαλεις Pppoe για να κανει κληση.επισης βαλτα στο ιδιο δικτυο σε Ip's και επισης το zyxel θα παει στην wan  του router και οχι στην lan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι pouline, εβαλα 0/35 8/35 0/101 και ολους τους συνδιασμους llc/vmux. To ρουτερ το αφησα προς το παρον και επαιξα μονο με το zyxel σε routing mode για να μην βαζω/βγαζω καλωδια ολη την ωρα. ΙΡ με ΡΡΡοΕ δεν παιρνει. Αυριο θα παρω ενα τηλ τον παροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωτα τον παροχο δεν μπορω να καταλαβω.επισης δεν χρειαζεται να δοκιμασει ολα τα 0/35 κτλ .θα βαλεις αυτο που βαζεις οταν εισαι και σε routing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημα του είναι πιο δυνατο, εχει επιπλεον ρυθμισεις στο web interface του και εχει usb share. :/

ωραια γιατι δεν κανεις κατι απλο.

αφηνεις το zyxel οπως ειναι πχ 192.168.1.1.βαζχεις το netgear τι ηταν αυτο που εχει σε ip 192.168.1.2

του κλεινεις τον dhcp.το κουμπωνεις απο την lan του zyxel στην lan του netgear.και εχεις ενα υπεροχο access point .κλεινεις το wireless απο το zyxel και εισαι μια χαρα.η usb θα παιζει το wireless θα παιζει απλα δεν θα εχει routing feautures τα οποια δεν σε νοιαζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...