Προς το περιεχόμενο

ανέβασμα στο 5 ετών pc-aki μου :)


GIANNIS400

Προτεινόμενες αναρτήσεις

E8400, 2X2GICA 800MHZ MUSKIN DDR2- 5850 VGA, GIGABYTE P45 UD3L MOBO, SAMSUNG 1 GIGA HD...... αυτα τα ολιγα παιδια, θελω να μου πειτε εκτος απο το fsb το οποιο ξερω να το ανεβαζω για να φτασω απο 3ghz στα 3,6ghz (το οποιο μπορει να το κανει και ο γιος μου που ειναι 7χρονων :-D )....  τι ταση μπορω να ανεβασω στο επεξεργαστη, ποια δλδ πειραζω στο bios, και τι μπορω να κανω με της μνημες οι οποιες δουλευουν 1,8v.

Μετα αυτο το standart ----turbo kai extreme  που εχει στις ρυθμισεις τι ειναι?

ευχαριστω παιδια για την οποια βοηθεια

 

Υ.Γ=ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ 620W CORSAIR ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ

 

τις ραμ που ειναι dual τις βάζω στην κιτρινη καιπορτοκαλι, ή στις δυο κιτρινες-πορτοκαλι??

 

mobor.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μνημες καρφωτα στα 1,8 και με τον διαιρετη, τις κρατας οσο πιο κοντά στα 800mhz γινεται.

 

Μαξ ρεύμα στον 8400 για 24/7 τα 1,35 εφοσον παντα έχεις και ανεκτες θερμοκρασιες (μαξ 80βαθμους με intel burn test).

 

Για πολυ ψηλα fsb πολυ πιθανό να χρειαστει να πειράξεις και το ρευμα του nb.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μνημες καρφωτα στα 1,8 και με τον διαιρετη, τις κρατας οσο πιο κοντά στα 800mhz γινεται.

 

Μαξ ρεύμα στον 8400 για 24/7 τα 1,35 εφοσον παντα έχεις και ανεκτες θερμοκρασιες (μαξ 80βαθμους με intel burn test).

 

Για πολυ ψηλα fsb πολυ πιθανό να χρειαστει να πειράξεις και το ρευμα του nb.

πες τα ποιο απλα ρε αρχηγε, το μονο που καταλαβα ειναι το 1,35v στον επεξεργαστη, τι μνημες πως τις "καρφωτα στο 1,8 και με τον διερετη" και πως τις κρατας κοντα στα 800mhz, μετα το 24/7 τι ειναι? ---απο θερμοκρασιες εχω 39-40, εχω αυτην την ψυκτρα και κανει καλη δουλεια, εχει πολυ χαλκο και ανταποκρινεται τέλεια.Ρευμα nb τι εννωεις, εσυ τα θεωρεις αυτονοητα, εγω ομως δεν τα ξερω...thanks παντως

psiktra.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000+ μηνυματα στο insomnia. Θα επρεπε τα βασικα να τα ξερεις. 

 

http://www.insomnia.gr/topic/203949-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-overclocking-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-core-2-duo-quad-cpus/

 

Καλο διαβασμα λοιπον.... και οπου κολλησεις εδω ειμαστε.

 

Αν βαριέσαι να διαβασεις και τα θελεις ετοιμα καλυτερα να το αφησεις το αθλημα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κοιτα να δεις που πας να βοηθησεις και στο τελος βγαινεις και κερατας και δαρμενος.

το oc ειδικα στους c2d δεν ειναι και η πιο απλη υποθεση για να το κανεις πρεπει να γνωριζεις 5 πραγματα απο πριν. κανενας δεν μπορει να σε βοηθησει εξ αποστασεως αν δεν ξερεις τουλαχιστον τις βασικες ορολογιες. του bios. Το πρωτο μου ποστ απο μονο του θα επρεπε να σε ειχε ηδη βοηθησει αλλα απο την στιγμη που δεν καταλαβες τπτ χρειαζεται να διαβασεις πρωτα. δεν ειναι δυνατον ο καθενας που αποφασιζει να κανει oc να μπαινει σε ενα φορουμ και να ζηταει ρυθμισεις στο πιατο. δεν ειναι εφικτο αυτο λογο της φυσης του oc. καθε μηχανημα ειναι διαφορετικο και συμπεριφερεται διαφορετικα. κοινως δεν υπαρχουν στανταρ ρυθμισεις. πρεπει λοιπον να μαθεις πρωτα 5 πραγματα ωστε να μπορουμε και εμεις να σε κατευθυνουμε αναλογως.

 

btw 24/7 = 24ωρες το 24ωρο / 7 μερες την εβδομαδα. κοινως μονιμο oc και οχι oc της μιας φορας μονο για bench.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κοιτα να δεις που πας να βοηθησεις και στο τελος βγαινεις και κερατας και δαρμενος.

το oc ειδικα στους c2d δεν ειναι και η πιο απλη υποθεση για να το κανεις πρεπει να γνωριζεις 5 πραγματα απο πριν. κανενας δεν μπορει να σε βοηθησει εξ αποστασεως αν δεν ξερεις τουλαχιστον τις βασικες ορολογιες. του bios. Το πρωτο μου ποστ απο μονο του θα επρεπε να σε ειχε ηδη βοηθησει αλλα απο την στιγμη που δεν καταλαβες τπτ χρειαζεται να διαβασεις πρωτα. δεν ειναι δυνατον ο καθενας που αποφασιζει να κανει oc να μπαινει σε ενα φορουμ και να ζηταει ρυθμισεις στο πιατο. δεν ειναι εφικτο αυτο λογο της φυσης του oc. καθε μηχανημα ειναι διαφορετικο και συμπεριφερεται διαφορετικα. κοινως δεν υπαρχουν στανταρ ρυθμισεις. πρεπει λοιπον να μαθεις πρωτα 5 πραγματα ωστε να μπορουμε και εμεις να σε κατευθυνουμε αναλογως.

 

btw 24/7 = 24ωρες το 24ωρο / 7 μερες την εβδομαδα. κοινως μονιμο oc και οχι oc της μιας φορας μονο για bench.

Aυτο που εγραψες τωρα μπορουσες να το γραψεις απο την αρχη χωρις το πρώτιστο περιγελαστικο σχολιο.

Και ο.κ διαβασα αυτο που ειχες δωσει, αλλα αυτο μιλαει γενικα, δεν αναφερεται στην μητρικη και στις ραμ κατ εμε για να καταλαβω τι παιζεται (και συγκεκριμένα να μίλαγε πάλι δεν θα βοήθαγε),  τελικα αφησα το pc στις default τιμες του και τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...