Προς το περιεχόμενο

Κόλλημα της λειτουργίας του πλήκτρου Fn


Gilmaru

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα. 

 

Λοιπόν, έχω ένα laptop multirama εδώ και 3,5 χρόνια και τους τελευταίους μήνες σε άκυρες στιγμές το πλήκτρο του fn, χωρίς να το πατήσω, λειτουργεί σα να είναι μόνιμα πατημένο κατά διαστήματα.

 

Συμβαίνει τυχαία και μετά από κάποιο διάστημα "ξεκολλάει", αλλά δεν έχω βρει τρόπο να το απενεργοποιώ εγώ.

Το πληκτρολόγιο, φαινομενικά τουλάχιστον, είναι σε καλή κατάσταση (δεν κολλάει κανένα από τα πλήκτρα, ούτε φαίνεται φθαρμένο). 

Είναι εξαιρετικά ενοχλητικό γιατί δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω 8 από τα γράμματα και τρία από τα σημεία στίξης όταν συμβαίνει (τελευταία συμβαίνει όλο και πιο συχνά κιόλας)

 

1- Καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει; Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα software?

 

2- Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω την λειτουργία του FN εντελώς να ησυχάσω?

Επεξ/σία από Gilmaru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει αυτούς και άλλους συνδυασμούς και τπτ δυστυχώς. Και το κουλό είναι ότι τελευταία καθώς γράφω απενεργοποιείται και ξανα-ενεργοποιείται στιγμιαία μερικές φορές, π.χ. όταν πάω να βάλω τόνο πολλές φορές μπαίνει παύλα αντί για τον τόνος ή * αντι για π, που κανονικά πρέπει να συμβαίνει όταν έχω το πλήκτρο του Fn πατημένο. 

 

Επίσης τελευταία μου έχει τύχει μια- δυο φορές που μένει ενεργοποιημένο και δεν απενεργοποιείται με τπτ, αλλά όταν κάνω restart είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα τρόπο να το απενεργοποιώ, πατώντας Fn - shift - alt, αλλά συνεχίζει να ενεργοποιείται αυθαίρετα όποτε του καπνίσει χωρίς εμφανή λόγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...