Προς το περιεχόμενο

Σενάριο για ταινία


POLITIS35

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>Λοιπόν, εγώ μιλάω πολύ σοβαρά.</p>

<p>Σου έκανα κάποιες ερωτήσεις και δεν έχεις απαντήσει ούτε στις μισές. Και ΝΑΙ , η ηλικία σου είναι μία από αυτές, όπως και το background σου.</p>

<p>Η ιδέα σου, γιατί είναι μόνο ιδέα, μπορει να είναι ενδιαφέρουσα , μπορεί και όχι. Επίσης, μπορεί να είναι ιδέα για σενάριο, μπορεί και όχι.</p>

<p> </p>

<p>Είσαι επιθετικός χωρίς λόγο, για κάτι που φαίνεται ότι δεν ξέρεις πολλά και μάλιστα το παραδέχεσαι.</p>

<p> </p>

<p>Εγώ, γιατί να εκτεθώ και να σου πώ πού ΙΣΩΣ θα ενδιαφερόντουσαν για την ιδέα σου ή ποιους 3 ανθρώπους θα μπορούσες να ενοχλήσεις για να γίνει αυτό που σκέφτεσαι περίπου ένα ολοκληρωμένο σενάριο;</p>

<p> </p>

<p>Επίσης, είμαι Αθήνα, αλλά ξέρω και άτομα από Θεσσαλονίκη που θα μπορούσαν να βοηθήσουν ένα ευγενικό άτομο, που ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ.</p>

<p> </p>

<p>Και κάτι τελευταίο, αν νομίζεις ότι μπορείς να βγάλεις λεφτά από αυτήν την ιστορία, από το σινεμά δεν θα τα δεις.</p>

<p>Αν γίνει βιβλίο και ξεπουλήσει ίσως, αν γίνει παράσταση και βγάλει τα άντερά της ίσως, αλλά από το σινεμά αποκλείεται.</p>

Ωραίος. Παω για βιβλίο τότε. Ευχαριστώ

 

Αποστολή από το Galaxy S 3 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

<p>Κοίτα μην μπερδευτείς και γράψεις σενάριο μόνο.</p>

<p> </p>

<p> :-D</p>

Χαχα θεϊκό !!

 

Αποστολή από το Galaxy S 3 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή ασχολούμαι με παραπλήσιο θέμα, έχω να σου πω κάποια πράγματα.

ΑΝ όντως πιστεύεις ότι είναι μπόμπα, συνέχισε το, αν σε έχει πάρει από πάνω το να γίνεις διάσημος πριν καν ασχοληθείς καλά-καλα μην το επιχειρήσεις καν.....

 

προσωπικά από ότι έχεις πει η ιστορία μου κάνει κάτι σε lacta love in the end

αυτό κατάλαβα από τα λίγα στοιχεία που έβαλες, μπορεί να κάνω και λάθος.

δεν μπόρεσα να καταλάβω εσύ τι σχέση έχεις με την όλη ιστορία, εννοώντας ότι μήπως τα δικαιώματα ανήκουν σε άλλους,

μπορεί να είναι οι γονείς (αν υποθέσουμε οτι το θέμα είναι αυτό που λέω παραπάνω) σου οπότε οκ, δεν υπάρχει θέμα.

 

έχεις διαλέξει λάθος εποχή για παραγωγή. σε αυτόν τον τομέα η ελλαδα είναι στον πάτο, όλοι απλήρωτοι ηθοποιοί μέχρι ενδυματολόγοι.

 

αν ξέρεις αγγλικά γράψε την ιστορία σου στα αγγλικα δεν ξέρω πόσο μήκος έχει αλλά αν δεν είναι μεγάλη καν την εσύ μεγάλη με νέες σκηνές και βγάλε το βιβλίο με στόχο την αγορά της αμερικης για αρχή και εννοείτε τα online stores.

 

το να γίνει ένα βιβλίο ταινία δεν είναι εύκολο και πέρα από το οτι θα πάρεις κάποια χρήματα από την ταινία όχι πολλά (αν αναλογιστής οτι δίχως το βιβλίο δεν θα υπήρχε ταινία) θα αυξηθούν οι πωλήσεις των βιβλίων σου. επίσης όταν ένα βιβλίο γίνεται ταινία συνήθως πουλάς τα δικαιώματα στην ταινία, οπότε από εκεί και πέρα και αν είσαι noobas δεν έχεις δικαιώματα στην ταινία. δηλαδή ο παραγωγός μπορεί να κόψει σκηνές να βάλει άλλες κοκ.

 

αν μπορείς να το κάνεις σενάριο από το κείμενο που είναι, κάλο θα ήταν ώστε να το προωθήσεις έτοιμο.

 

να ξέρεις οτι όσοι περισσότεροι εμπλέκονται τόσο χάνεις από τα ποσοστά, τι θέλω να πω.

το κείμενο είναι δικο σου, αλλά άλλος θα κάνει το σενάριο, άλλος την σκηνοθεσία κοκ.

τουλάχιστον πρέπει να συμμετέχεις σε όσα ποιο πολλά τμήματα μπορείς έστω και βοηθητικά και δίνοντας ιδέες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποβάλλεις απλά  σενάριο σε ξένο παραγωγό παίζει και να μην το  διαβάσει. 

Πρέπει να υποβάλλεις plot, synopsis, statement, one line Summary, one paragraph summary και δεν ξέρω και γω τι άλλο.

 

Αντε πήγαινε σε έναν παραγωγό που λαμβάνει καθημερινά δεκάδες ιδέες, να του αφήσεις μια γκουμούτσα, ούτε για πρες-παπιέ.

Επίσης , επειδή το σινεμά είναι ακριβό σπορ, συνήθως πρέπει να έχεις κάποια διαπιστευτήρια από μικρού μήκους, ή πρέπει να είναι τρελό αριστούργημα και να μπορείς να εμπνέυσεις τον άλλο για να στο κάνει ταινία με την πρώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Αν υποβάλλεις απλά  σενάριο σε ξένο παραγωγό παίζει και να μην το  διαβάσει. </p>

<p>Πρέπει να υποβάλλεις plot, synopsis, statement, one line Summary, one paragraph summary και δεν ξέρω και γω τι άλλο.</p>

<p> </p>

<p>Αντε πήγαινε σε έναν παραγωγό που λαμβάνει καθημερινά δεκάδες ιδέες, να του αφήσεις μια γκουμούτσα, ούτε για πρες-παπιέ.</p>

<p>Επίσης , επειδή το σινεμά είναι ακριβό σπορ, συνήθως πρέπει να έχεις κάποια διαπιστευτήρια από μικρού μήκους, ή πρέπει να είναι τρελό αριστούργημα και να μπορείς να εμπνέυσεις τον άλλο για να στο κάνει ταινία με την πρώτη.</p>

Θα δωσω λίγο από την ιστορια..

 

 

2 μωρακια δίδυμα χωρίζουν την ημέρα της γέννησης τους.. το ένα έφυγε εξωτερικό το αλλο έμεινε Ελλάδα.

 

Έχουν μεγαλώσει χωριστά αλλά. ..

 

 

Η συνέχεια επι του βιβλίου η επί της οθόνης.

 

Αποστολή από το Galaxy S 3 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δωσω λίγο από την ιστορια..

 

 

2 μωρακια δίδυμα χωρίζουν την ημέρα της γέννησης τους.. το ένα έφυγε εξωτερικό το αλλο έμεινε Ελλάδα.

 

Έχουν μεγαλώσει χωριστά αλλά. ..

 

 

Η συνέχεια επι του βιβλίου η επί της οθόνης.

 

Αποστολή από το Galaxy S 3 με τη χρήση Insomnia App

Αυτό είναι το plot του Star Wars.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα δωσω λίγο από την ιστορια..

 

 

2 μωρακια δίδυμα χωρίζουν την ημέρα της γέννησης τους.. το ένα έφυγε εξωτερικό το αλλο έμεινε Ελλάδα.

 

Έχουν μεγαλώσει χωριστά αλλά. ..

 

 

Η συνέχεια επι του βιβλίου η επί της οθόνης.

 

Αποστολή από το Galaxy S 3 με τη χρήση Insomnia App

Αυτό είναι το plot του Star Wars.
Φτυστα μπούτια σουΑποστολή από το Galaxy S 3 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, τυχαίνει να είμαι παραγωγός-σκηνοθέτης. Τις περισσότερες φορές ασχολούμαι με δικά μου projects, είμαι πρόθυμος όμως να δώσω ευκαιρίες σε νέους(στον χώρο) σεναριογράφους ή/και σκηνοθέτες στηρίζοντας τους. Διάβασα τις απαντήσεις σου και φαίνεσαι αρκετά παθιασμένος με την ιδέα σου, ενώ μου δίνεις επίσης την εντύπωση πως σε διακατέχει ένα μίνιμουμ αίσθημα επαγγελματισμού ώστε να μπορούμε να μιλήσουμε, θεωρητικά έστω σε πρώτη φάση, για ενδεχόμενη συνεργασία.

 

Αρχικά θα ήθελα να μου πεις ποιες οι βλέψεις σου. Να πουλήσεις τα δικαιώματα του σεναρίου σε τρίτους έναντι κάποιου ποσού, να "μπεις" στην παραγωγή της ταινίας ως σεναριογράφος λαμβάνοντας αρχικά κάποιο ποσό και ύστερα ποσοστά από ενδεχόμενες εισπράξεις, τι ακριβώς; Επίσης, σε τι είδος κατατάσσεται το σενάριο που έχεις(έστω σε αυτό το πρώιμο στάδιο); Κωμωδία, δράμα, ντοκιμαντέρ; Το τελευταίο είναι σημαντικό, καθώς ειδικεύομαι σε συγκεκριμένα είδη και αναλόγως μπορώ να σε κατευθύνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης παρομοιες ταινιες με δίδυμα εχουν γυριστει απο Βαν Νταμ μεχρι αδερφες Ολσεν. Γενικα παντως με το ολο στυλ σου ακομα και σε αυτους που σε πειραζουν δεν σε βλεπω για πολλα.

 

ΥΓ. Σε συνεχεια οσων εγραψε ο φιλος παραπανω μπορω να αναλαβω το κάστινγκ και να δωσω ευκαιρίες σε νεες ενηλικες κοπελες που θέλουν να μπουν στον χωρο :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Φίλε μου, τυχαίνει να είμαι παραγωγός-σκηνοθέτης. Τις περισσότερες φορές ασχολούμαι με δικά μου projects, είμαι πρόθυμος όμως να δώσω ευκαιρίες σε νέους(στον χώρο) σεναριογράφους ή/και σκηνοθέτες στηρίζοντας τους. Διάβασα τις απαντήσεις σου και φαίνεσαι αρκετά παθιασμένος με την ιδέα σου, ενώ μου δίνεις επίσης την εντύπωση πως σε διακατέχει ένα μίνιμουμ αίσθημα επαγγελματισμού ώστε να μπορούμε να μιλήσουμε, θεωρητικά έστω σε πρώτη φάση, για ενδεχόμενη συνεργασία.</p>

<p> </p>

<p>Αρχικά θα ήθελα να μου πεις ποιες οι βλέψεις σου. Να πουλήσεις τα δικαιώματα του σεναρίου σε τρίτους έναντι κάποιου ποσού, να "μπεις" στην παραγωγή της ταινίας ως σεναριογράφος λαμβάνοντας αρχικά κάποιο ποσό και ύστερα ποσοστά από ενδεχόμενες εισπράξεις, τι ακριβώς; Επίσης, σε τι είδος κατατάσσεται το σενάριο που έχεις(έστω σε αυτό το πρώιμο στάδιο); Κωμωδία, δράμα, ντοκιμαντέρ; Το τελευταίο είναι σημαντικό, καθώς ειδικεύομαι σε συγκεκριμένα είδη και αναλόγως μπορώ να σε κατευθύνω. </p>

 

Φιλε είναι δράμα εφόσον χώρισαν 2 δίδυμα. Τα υπόλοιπα στο Πριβε αν θες.

 

Αποστολή από το Galaxy S 3 με τη χρήση Insomnia App

 

Επισης παρομοιες ταινιες με δίδυμα εχουν γυριστει απο Βαν Νταμ μεχρι αδερφες Ολσεν. Γενικα παντως με το ολο στυλ σου ακομα και σε αυτους που σε πειραζουν δεν σε βλεπω για πολλα.<br><br>

ΥΓ. Σε συνεχεια οσων εγραψε ο φιλος παραπανω μπορω να αναλαβω το κάστινγκ και να δωσω ευκαιρίες σε νεες ενηλικες κοπελες που θέλουν να μπουν στον χωρο :)

Με δίδυμα που τα χώρισαν και μεγάλωσαν σε διαφορετικές ηπείρους ; Δύσκολα να έχει βγει τέτοια ταινία η βιβλιο..

 

Επίσης το μυστικό είναι αλλού οχι εκει...

 

Αν και μεγάλωσαν σε διαφορετικές ηπείρους έχουν τα ιδια χουγια. .

 

Μιλάμε για τρομερή ιστορία που άνετα γίνεται και σειρά ....Μέχρι τα 100 χρόνια τους.

 

Αποστολή από το Galaxy S 3 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αν νομίζεις οτι η ιστορια σου εχει κατι να πει ξεκινα απο βιβλιο. Εκει ειναι πολυ πιο ευκολα τα πραγματα καθως παιζει και η αυτοεκδοση ή εκδοση απο καποιον οικο με εσενα να καλυπτεις τα εξοδα και να τα παιρνεις πισω απο τα οποια εσοδα. Εκτος κι αν τους μαγεψεις και αναλαβουν να στο εκδοσουν οι ιδιοι. Επειδη ομως πολυ κοντινο μου ατομο δουλεύει σε εκδοτικο περισσότερες πιθανοτητες εχουν οι δυο πρωτες επιλογες που σου εγραψα.

 

Απλα φιλε πρέπει να μπορείς να γραφεις ή να πληρωσεις καποιον να το γραψει για εσενα. Η λογικη "εχω μια ιδεα" και ολοι οι υπολοιποι κανουν τα παντα δυσκολα παιζει.

 

Οσο για το θεμα των δυδιμων εχει πολλες φορες γινει ταινια ή σειρα. Ακομα και στο Mega ειχε παιξει μια ελληνικη πριν απο λιγα χρονια. Και δεν εχει σημασια αν ειναι στην ιδια ηπειρο ή αλλου. Ειναι σαν τις παραλλαγες του Ρωμαίου και της Ιουλιέτας ή του φτωχου και της πλουσιας. Στο τελος η ιστορια ειναι η ιδια.

 

Παντως ασχετα απο τις απαντησεις εδω εσυ αν το πιστεύεις ψαξτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...