Προς το περιεχόμενο

Σενάριο για ταινία


POLITIS35

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Φίλε μου, τυχαίνει να είμαι παραγωγός-σκηνοθέτης. Τις περισσότερες φορές ασχολούμαι με δικά μου projects, είμαι πρόθυμος όμως να δώσω ευκαιρίες σε νέους(στον χώρο) σεναριογράφους ή/και σκηνοθέτες στηρίζοντας τους. Διάβασα τις απαντήσεις σου και φαίνεσαι αρκετά παθιασμένος με την ιδέα σου, ενώ μου δίνεις επίσης την εντύπωση πως σε διακατέχει ένα μίνιμουμ αίσθημα επαγγελματισμού ώστε να μπορούμε να μιλήσουμε, θεωρητικά έστω σε πρώτη φάση, για ενδεχόμενη συνεργασία.

 

Αρχικά θα ήθελα να μου πεις ποιες οι βλέψεις σου. Να πουλήσεις τα δικαιώματα του σεναρίου σε τρίτους έναντι κάποιου ποσού, να "μπεις" στην παραγωγή της ταινίας ως σεναριογράφος λαμβάνοντας αρχικά κάποιο ποσό και ύστερα ποσοστά από ενδεχόμενες εισπράξεις, τι ακριβώς; Επίσης, σε τι είδος κατατάσσεται το σενάριο που έχεις(έστω σε αυτό το πρώιμο στάδιο); Κωμωδία, δράμα, ντοκιμαντέρ; Το τελευταίο είναι σημαντικό, καθώς ειδικεύομαι σε συγκεκριμένα είδη και αναλόγως μπορώ να σε κατευθύνω.

Φιλε είναι δράμα εφόσον χώρισαν 2 δίδυμα. Τα υπόλοιπα στο Πριβε αν θες.

 

 

Μάλιστα. Εγώ δραστηριοποιούμαι στον χώρο του πειραματικού-art house πορνό. Ένα από τα κύρια μοτίβα στα έργα μου είναι ο "εφιαλτικός" εγκλωβισμός στη ρουτίνα του σύγχρονου μικροαστού, οπότε μπορώ να πω με σιγουριά πως το δράμα δεν μου είναι άγνωστο σαν είδος. Υπάρχει εμπειρία με λίγα λόγια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Με δίδυμα που τα χώρισαν και μεγάλωσαν σε διαφορετικές ηπείρους ; Δύσκολα να έχει βγει τέτοια ταινία η βιβλιο..

 

Στο Double Impact με τον Βαν Νταμ (που αναφερθηκε και παραπανω, ο ενας μεγαλωνει Παρισι και ο αλλος Χονγκ Κονγκ.  Και χωριστηκαν απο αναγκη πανω σε πιστολιδι, απο τον σωματοφυλακα του μακαριτη μπαμπα τους.  Beat that :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δωσω λίγο από την ιστορια..

 

 

2 μωρακια δίδυμα χωρίζουν την ημέρα της γέννησης τους.. το ένα έφυγε εξωτερικό το αλλο έμεινε Ελλάδα.

 

Έχουν μεγαλώσει χωριστά αλλά. ..

 

 

 

Λοιπόν,

 

κοίτα να δεις, ταινία αυτό δεν γίνεται στον αιώνα τον άπαντα.

Θέλεις τουλάχιστον τρία με τέσσερα ζευγάρια διδύμων, που να μοιάζουν εμφανισιακά και να είναι οι ενήλικες ενσαρκώσεις τουλάχιστον ΗΘΟΠΟΙΟΙ.

Επίσης έχεις δύο locations σε διαφορετικές ηπείρους και θες να παρεις ένα παιδάκι σε άλλη ήπειρο (αναγκαστικά αφού το ένα θα είναι μάλλον Ελλάδα και το άλλο μακριά).

 

ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΣΟΥ

 

η πρόταση έχει ένα μικρό check

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιβλίο οκ. Και μετά σίγουρα ταινία.

 

Έχει πολλσ πρόσωπα το σενάριο φίλε μου.

 

Αποστολή από το Galaxy S 3 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το thread νομίζω είναι ένα από τα καλύτερα που έχει γραφτεί στο Μπλα-Μπλα...

 

 

Δεν έχω καταλάβει ποιος trollάρει ποιον!

 

Ναι αλλα στο τελος μπορουμε ανετα να κανουμε ταινια "the trolls". Τι μοναχα τα hobbits θα κανουν ταινια;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το thread νομίζω είναι ένα από τα καλύτερα που έχει γραφτεί στο Μπλα-Μπλα...

 

 

Δεν έχω καταλάβει ποιος trollάρει ποιον!

Πραγματικα,φοβερο σεναριο.Να δουμε που θα καταληξει η ιστορια... :-D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου φαίνεται φοβερή ιδέα και ήδη ξεκίνησα να γράφω κάτι με δίδυμα που χωρίζονται στη γέννα. Εφόσον ο TS δεν το έχει κατοχυρώσει, δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Ευχαριστώ φίλε για την ιδέα!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου φαίνεται φοβερή ιδέα και ήδη ξεκίνησα να γράφω κάτι με δίδυμα που χωρίζονται στη γέννα. Εφόσον ο TS δεν το έχει κατοχυρώσει, δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Ευχαριστώ φίλε για την ιδέα!

 

Εσύ καλύτερα να το εκδόσεις σε ποιητική συλλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου φαίνεται φοβερή ιδέα και ήδη ξεκίνησα να γράφω κάτι με δίδυμα που χωρίζονται στη γέννα. Εφόσον ο TS δεν το έχει κατοχυρώσει, δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Ευχαριστώ φίλε για την ιδέα!

 

 

Σωστός...

 

Βασικά... εγώ που έχω κάτι άκρες (όχι τίποτα σπουδαίο... 3ς σκηνοθέτες, 2 σεναριογράφους και 1 παραγωγό) τους το είπα και κάνανε μία ομάδα και θα αρχίσουν να το δουλεύουν μετά το Πάσχα. 

 

Μάλλον το έχασε το παιχνίδι ο TS. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που είναι ενδιαφέρον για κάποιον στα 15 του, δεν σημαίνει πως είναι ενδιαφέρον και σε κάποιον στα 20 του, πόσο μάλλον στα 40 του. Αυτός είναι και ο λόγος που θέλουμε να μάθουμε την ηλικία του Topic Starter.

 

Επιπλέον ιστορίες με δίδυμα και τριδυμα έχουν γυριστεί σε σειρές, ταινίες δράσης, τσόντες ακόμα και στο έχεις πακέτο. Πόσες απο αυτές έγιναν επιτυχία? Απο κει και πέρα ο James Cameron ότι και σενάριο να γυρίσει σε ταινία, είναι επιτυχία. Ακόμα και αν πιάσει και τη πιο τελειωμένη ιστορία. Σημασία οπότε ΔΕΝ έχει ποτέ η ιστορία, αλλά το ποιος θα την γυρίσει.

 

Εκ των πραγμάτων δηλαδή είναι καμένη ιδέα, με καμένη συμπεριφορά απο μέρους σου, λάθος διαχείριση, αρνητική στάση, ανωριμότητα, επιθετική αντίδραση και άλλα πολλά που προφανώς δεν βλέπεις .

 

Καλύτερη και πιο πετυχημένη ιδέα θα ήταν να οργανωθεί τσόντα με όλα τα μέλη του forum σε συνασπισμό με κάποιο άλλο forum όπως comsopolitan forum. Εκεί θα γινόσουν παγκοσμίως γνωστός σε μια βδομάδα. Είναι και πιο ευκολο σε υλοποίηση....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...