Προς το περιεχόμενο

το laptop σβηνει μονο του....


jderv1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολους παιδια!ειμαι καινουριος στο forum κ εχω το εξης προβλημα:εδω κ λιγο καιρο το laptop μου ενα   <<hp g62 athlon ii p340 2.2ghz amd 5470 (1024mb) >>  ξαφνικα σβηνει μονο του.χωρις προειδοποιηση και εκει που μπορει να δουλευω σε οτιδηποτε κ χωρις συγκεκριμενη ωρα.στην αρχη μου το εκανε καποιες φορες στο pro 13.σταματησα να παιζω κ παλι μου το κανει.απλα σβηνει ουτε μπλε οθονη βγαζει ουτε καποιο μηνυμα ουτε τιποτα.να πω οτι ειναι εκτος εγγυησης 2χρονων κ κατι και το ανοιξαμε με εναν ξα μου κ αλλαξαμε παστες κ το καθαρισαμε απο σκονες και οι θερμοκρασιες του πεσανε κατα 10 βαθμους περιπου.με το speedfan τωρα τα αποτελεσματα οταν τον ζοριζω ειναι<<hdd  38  ,  temp1  53  ,  core  53>>επισης εχω βγαλει την μπαταρια κ παλι το κανει.τι μπορει να ειναι?τα φωτα σας παρακαλω..να αναφερω κ οτι πρωτη φορα το εκανε πριν το ανοιξουμε κ το καθαρισουμε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πρωτα συγουρευσου οτι δεν εχει μπει καμια ρυθμιση να σβηνει μετα απο λιγη ωρα.

και κακως που το ανοιξες εαν ηταν στην εγγυηση

Πιες και κανά καφεδάκι :) αφού λέει ότι ήταν εκτός εγγύησης, έχει ανοίξει και δυο ίδια θέματα νομίζω...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τροφοδοτικο το ελεγξα με βολτομετρο κ ειναι ενταξει

αφού έκανες όλα τα προβλεπόμενα καθάρισμα/αλλαγή παστών/μέτρηση τροφοδοτικού και δέν έχεις εκεί πρόβλημα.

ΜΑΛΛΟΝ πρόβλημα μητρική

το να κλείνει απότομα 2 είναι η λόγοι.. Η υψηλές θερμοκρασίες Η πρόβλημα με την τροφοδοσία της μητρικής(power jack/smd/πυκνωτές/χαλασμένο τροφοδοτικό)

καλό όμως είναι να το δεί κάποιος τεχνικός να σου πει ακριβώς! ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!!!!!!κ εγω σκεφτηκα για το power jack... αν ειναι σκασμενος πυκνωτης τι μπορει να γινει?

καταρχήν δεν μπορείς να τον "δεις" αν είναι σκασμένος είναι solid.

 

Screenshot_36.png

 

τα συμπώματα που έχει δεν τροφοδοτεί την μητρική με ρεύμα(αν είναι χαλασμένος κλείνει απότομα)

ίσως και να μην είναι αυτό που σου αναφέρω,αλλά το προβλημά σου είναι τροφοδοσία και να οφείλεται σε άλλο "εξάρτημα" πάνω στην μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει περιπτωση να ειναι η καρτα γραφικων?γιατι ξερω οτι θα εβγαζε η μπλε οθονη η θα εκανε επανεκκινηση

αν είναι πρόβλημα κάρτας κάνει "διάφορα" τρελά η οθόνη αλλοιώσεις χρωμάτων/κάθετες γραμμές/η μαύρη οθόνη τελείως.και το λάπτοπ δουλεύει κανονικά.αλλά δεν έχει εικόνα.

η μπλέ οθόνες συνήθως είναι με software/driver/hard disk που έρχονται σε διένεξη μεταξύ τους και "πετάει" μπλέ οθόνες.

εσυ έχεις επανεκκινήσεις

σου κολλάει πουθενά(freeze) η κλείνει απότομα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλεινει τελειως δε κολλαει ουτε επανεκκινηση κανει

τροδοδοσία μητρικής λέω εγώ..

έχει πρόβλημα η μητρική ίσως πρέπει να δει τεχνικός να σου πεί 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως στην συναρμολογηση κατι να μην εχει κουμπωσει καλα (ή καθολου), ή καποιο  πλαστικο πιεζει καποιο καλωδιο. ή μπορει να μην εχει βιδωθει καλα η ψυκτρα απο τη μερια του chipset. ή γενικα κατι που ξεβιδωθηκε και μετα βιδωθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. οταν το άνοιξες και έβαλες θερμοαγώγημη πάστα καθάρισες μέσα το cooler? μεσα στο ανεμηστιράκι μαζε΄θεται όλη η σκόνη. Οταν ανοίγεις το λάπτοπ και βάλεις το χέρι σου στο πλαι νιώθεις να βγαίνει αέρας? Αν δεν νιώθεις να βγαίνει αέρας σημαίνει οτι εχει μπουκώσει το ανεμηστηράκι και θα πρέπει πάλι να το ανοίξεις ωστε να το καθαρίσεις καλά,  Εχει κάτι μικρά βιδάκια τα οποία πρέπει να βγαλεις και να βγεί το ανεμηστηράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...