Προς το περιεχόμενο

Λάπτοπ με πρόβλημα στον σκληρό δίσκο (?)


geioann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!

Εδω και λιγες μερες μολις ανοιγω το λαπτοπ και πριν μπει στα windows μου βγαζει μηνυμα οτι ο σκληρος μου δισκος εχει προβλημα και πως πρεπει να κανω backup Και να τον αλλαξω.
Μου δινει ομως την επιλογη πατωντας F1 να συνεχισω και να μπω κανονικα. Και πραγματι μπαινει κανονικα στα windows αλλα πολλες φορες ειδικα οταν ζορισετε λιγακι ζεσταινεται υπερβολικα στο μερος του δισκου και ο υπολογιστης κλεινει.

Αυτο συμβαινει παντα και σε πολυ λιγο χρονο με Lightroom και photoshop.

Ειναι προβλημα καθαρα του δισκου? Θελει αλλαγη? ή μηπως ειναι κατι αλλο που δημιουργει αυτο το προβλημα?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες έχεις παρά να το διαπιστώσεις μόνος σου, τρέχοντας το Link.png Site: http://www.hdsentinel.com/">Hard disk Sentinel για να ελέγξεις την υγεία του δίσκου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου βγαζει αυτο στα συνημμενα!

 

Δεν ξερω αν πρεπει να κανω καποιο τεστ ή οχι. Απλα μολις ανοιξα το προγραμμα μου εδειχνε αυτα τα αποτελεσματα!

post-124625-0-71722500-1367243548_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται τεστ. Οπως είπε και ο φίλος coolerman, ο σκληρός έχει πεθάνει.

θα ακολουθήσω και εγώ σε λίγο καιρό.

τους έχουν "σκαρτέψει" υπερβολικά τους σκληρούς.

 

παρά +1 "σατανικά" μυνήματα :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι τα 7 προσπαθω να εγκαταστησω. Αυτα τα sata drivers που μπορω να τα βρω? Μπηκα στο site της WD αλλα δεν βρηκα ή τουλαχιστον δεν καταλαβα εγω αν βρηκα drivers.

 

 

Βασικα η ακριβης περιγραφη του προβληματος ειναι πως παρολο που ξεκιναει κανονικα η εγκατασταση των windows ζητωντας μου να διαλλεξω γλωσσα, ωρα κλπ, μετα κανω accept τους ορους χρησης και οταν φτανει στο σημειο να με ρωταει σε ποιο drive να εγκαταστησει τα windows δεν υπαρχει κανενας δισκος. Καποια στιγμη συνεδεσα τον εξωτερικο μου και τον βρηκε...

Ο καινουριος σκληρος δισκος ειναι WD blue 320GB. WD blue ηταν και ο προηγουμενος με την μονη διαφορα οτι ηταν 160GB.Δεν νομιζω να υπαρχει καποιο θεμα και καλα δεν σηκωνει τον καινουριο.

Μεσα στα bios παντως τον εχουν εντοπισει τον δισκο.Στο Informations του Bios περιγραφει το δισκο κανονικα με τους κωδικους του κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο bios και δες το πρότυπο του controller. Αν είναι AHCI αλλαξε το σε IDE  κι αν είναι IDE σε AHCI και ξαναδοκίμασε να κάνεις την εγκατάσταση των 7.

 

Ποιο είναι το laptop σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα καινουριο σκληρο και τον περασα. Βαζω το dvd να εγκαταστησω τα windows και δεν βρισκει τον σκληρο!!

Τι κανουμε τωρα??

έχεις δώσει "γράμμα" στον σκληρό σου;;

 

Screenshot_40_1.pngScreenshot_40_2.pngScreenshot_40_3.pngScreenshot_40_4.png

 

 

 

 

ή για πιο συντομα

δεξι κλικ στο εικονιδιο "υπολογιστης" -> διαχειριση-> διαχειριση δισκων, και με δεξι κλικ πανω στον δισκο που θες, επιλεγεις αλλαγη του γραμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις δώσει "γράμμα" στον σκληρό σου;;

 

Screenshot_40_1.pngScreenshot_40_2.pngScreenshot_40_3.pngScreenshot_40_4.png

 

 

 

 

ή για πιο συντομα

δεξι κλικ στο εικονιδιο "υπολογιστης" -> διαχειριση-> διαχειριση δισκων, και με δεξι κλικ πανω στον δισκο που θες, επιλεγεις αλλαγη του γραμματος.

Και πως θα το κάνει αυτό αφού δεν έχει περάσει ακόμα windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως θα το κάνει αυτό αφού δεν έχει περάσει ακόμα windows;

κούμπωμα σε άλλον υπολογιστή(σε θύρα sata) και του δίνει γράμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...