Προς το περιεχόμενο

USB Hub και προβλημα με διαβασμα USB Stick


christs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! Αγορασα ενα τετραθυρο usb hub, και δοκιμασα το φλασακι μου πανω του. Ομως, εχω το εξης προβλημα, ναι μεν μου το ανοιγει και το διαβαζει, αλλα τοσο μεσα μου εχει μονο κατι h2w αρχεια, αλλα και απο εξω, πριν το ανοιξω, γραφει :

0 byte ελευθερα απο 29.4GB FAT32.

 

Πρεπει να κανω καποια μετατροπη στο φλασακι, ωστε να μπορει να το διαβαζει μεσω του Hub? Ευχαριστω εκ των προτερων! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα format σε NTFS κι όχι FAT32.

 

* Για ταινίες θα το χρησιμοποιήσεις ή για κάτι άλλο?

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Μπορεις, αν σου ειναι ευκολο, με ελαχιστα λογια να μου εξηγησεις τη διαφορα των 2 αυτων "μορφων" ??

 

Το usb hub προοριζεται να ειναι πανω σε μια θυρα του υπολογιστη οπου θα συνδεονται συνηθως φλασακια/εξωτερικοι σκληροι/ mouse adaptors κτλ (απλη χρηση δηλαδη). Μεσα το φλασακι ναι, ταινιες/σειρες και/ή τραγουδια κουβαλαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, είναι καινούριο το stick? Ή όχι?

 

Το NTFS σύστημα αρχείων, επιτρέπει απεριορίστου μεγέθους αρχεία να μπαινοβγαίνουν στο stick.

 

Το FAΤ32 έχει περιορισμό στα 4gb ανά αρχείο και είναι απαρχαιωμένο, αν και χρησιμοποιείται φυσικά σε παλαιότερα gadgets που δεν υποστηρίζουν NTFS, όπως πχ τηλεοράσεις, video players, media players κτλ. 

 

Δες κι εδώ για γενική γνώση:

 

http://wiki.vuze.com/w/FAT32_file_size_limit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, είναι καινούριο το stick? Ή όχι?

 

Το NTFS σύστημα αρχείων, επιτρέπει απεριορίστου μεγέθους αρχεία να μπαινοβγαίνουν στο stick.

 

Το FAΤ32 έχει περιορισμό στα 4gb ανά αρχείο και είναι απαρχαιωμένο, αν και χρησιμοποιείται φυσικά σε παλαιότερα gadgets που δεν υποστηρίζουν NTFS, όπως πχ τηλεοράσεις, video players, media players κτλ. 

 

Δες κι εδώ για γενική γνώση:

 

http://wiki.vuze.com/w/FAT32_file_size_limit

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

Λοιπον, τελος καλο ολα καλα, αλλα πριν φτασω στο τελος, ας σου πω λιγο τι εγινε (μαλλον) , και αν ξερεις, πες μου!

 

Το φλασακι ειναι φρεσκο ενος μηνος επωνυμο, 32GB, εννοειται δουλευε μια χαρα, το χω τεσταρει και με προγραμμα.

Απο τη στιγμη που πρωτο συνεδεσα το USB Hub στον υπολογιστη, και εβαλα πανω του το φλασακι, μου πρωτο εμφανισε τη μορφη FAT32. Τα αρχεια που ειχα μεσα, δεν ανοιγαν οπως προειπα, και αφοτου δοκιμασα και χωρις διαμεσολαβητη το hub, αλλα κατευθειαν το flash στη θυρα, παλι τα αρχεια εμφανιζοντουσαν σε μορφη h2w κατι τετοιο.

 

Τελος παντων δαμορφωσα το φλασακι σε NTFS και ειναι και παλι οκ, μου εμφανιζει το μεγεθος του τη χωρητικοτητα του, τα αρχεια που βαζω μεσα ειναι οκ, και το κυριοτερο, το δοκιμασα ξανα πανω στο Hub και ειναι και εκει οκ. Οποτε να συμπερανω οτι διαμορφωθηκε το φλασακι, κατα την εγκατασταση του USB Hub στον υπολογιστη μου, απο μονο του οταν το εισηγαγα σε αυτο?? Mονο αυτο μπορω να σκεφτω.

Τελος παντων λογικα εν τελει ολα πηγαν καλα, και με το hub και με το flash :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...