Προς το περιεχόμενο

SSD, AMD RAID & Trim


larryf13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες,

χτύπησα προχθές έναν Samsung 840 - τον είχε τζάμπα - και έχω μερικές απορίες.

Αρχικά ας αναφέρω ότι έχω μητρική με AMD 790GX και εχω πάνω ένα RAID 0 με δύο δίσκους, έναν ακόμη μόνο του, και ένα DVD-R. Όλα αυτά είναι σε SATA που τα βλέπει σαν RAID.

1. Καρφώνω τον δίσκο σε SATA θύρα που την βλέπει ο RAID, πάω να βάλω Windows 8 και μόλις πήγαινε να εγκαταστήσει, BSOD. 1,2,3 τα βγάζω όλα, αλλάζω τον controller aπό RAID σε AHCI, πάω να τα βάλω, εγκαθίστανται αλλά πάλι είχα πρόβλημα, δε μπούταραν. Για να μην τα πολυλογώ, πήγα σε 7.

2. Τα κάνω όλα όπως αρχικά, RAID ο controller, και βάζω τα 7άρια. Μπήκαν αρχοντικά, τώρα βάζω ενημερώσεις. Δε με χαλάει που δεν έχω τα 8άρια, ίσως και καλύτερα. 

Το θέμα είναι, έχω TRIM??? Διάβασα ότι σε RAID με AMD, γιοκ. Εγώ δεν τον έχω κάποιο RAID τον δίσκο, απλά κάθεται σαν μονήρης πάνω σε RAID θύρα. 

- Τα διαγνωστικά προγραμματάκια (της Samsung π.χ.) δε μου δίνουν πληροφορίες, καθώς ότι είναι πίσω από το RAID δε το διαβάζουν (SMART κτλ).
- Μια εντολή που δείχνει αν στα Windows είναι ενεργοποιημένο το TRIM, δείχνει ΟΚ.
- Δε με συμφέρει να γυρίσω τον controller από RAID σε AHCI γιατί χάνω το RAID0 μου, και έχω υλικό πάνω... αλλιώς θα το έκανα.

Ακούω τα τζιμάνια του φόρουμ.

Thanks!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...