Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Thomson tg585 v7 και Tp link wa801nd σαν repeater


Ammon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλημέρα.Εχω αγορασει εδω και δυο μερες το tp link wa801nd για να το χρησιμοποιησω σαν repeater και δεν μπορω να το κανω να δουλεψει με τιποτα.Σεταρω το tp link κανονικα.Πριν το σεταρισμα του βλεπω δυο ssid το ενα του thomson και το δευτερο του tp link.μολις τελεισω το σεταρισμα βλεπω μονο το siid του thomson.Υποτιθεται οτι αυτο ειναι και το σωστο ετσι;Τελικα οταν συνδεομαι με το λαπτοπ στο ssid που απομενει μετα το σεταρισμα δεν μπορω να εχω ιντερνετ.Ειτε κολλαει στην συνδεση εκει που λεει αναγνωριση δικτυου και ακομα οταν συνδεεται με το ssid δεν εχω ιντερνετ.Κάποιες φορες που το ιντερνετ δουλευει έχω την υποψια οτι το λαπτοπ μου συνδεεται κατευθειαν με το thomson και οχι μέσω του tplink γιατι το σήμα δεν είναι στο φουλ παρότι tplink και λαπτοπ ειναι διπλα διπλα.Αλλα ακομα και σε αυτην την περιπτωση η συνδεση στο ιντερνετ κραταει για λιγο κανει αποσυνδεση μετα συνδεεται σε φουλ σημα χωρις ομως προσβαση στο ιντερνετ , μετα ξανα αποσυνδεση και το αποτελεσμα ειναι να ειμαι ετοιμος να το πεταξω απο το μπαλκονι!!!ξερει κανεις τι πρεπει να κανω;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα παμε απο την αρχη

α.πριν κανεις οτιδηποτε firmware update για το tp link.

αφου το κανεις Update το πρωτο πραγμα τουαλλαζεις την Ip απο 192.168.1.254 που οσο θυμαμαι ειναι σε 192.168.1.253 διοτι 192.168.1.254 ειναι το thomson.αφου το κανεις αυτο το οριζεις σαν Universal repeater και κανεις τα υπολοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η ip του tplink  ειναι η 192.168.0.254 υπαρχει προβλημα; Γιατι ενω εχω κανει το firmware update  και το σεταρισμα μολισ πάω να συνδεθω μου κανει συνεχεια disconnections και ακόμα και οταν συνδεεται ειτε δεν έχω ιντερνετ,ειτε μου βγαζει μη αναγνωριμσνο δικτυο και ξανα αποσυνδεεται.Μολις κλεισω το repeater ναι μεν το σημα πεφτει αλλα συνδέομαι χωρις προβλημα.επισης πριν το σεταρισμα συνδεομαι κανονικα με το tplink ασχετα αν δεν εχω ιντερνετ.Μετα το σεταρισμα δεν συνδεεται με τιποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η ip του tplink  ειναι η 192.168.0.254 υπαρχει προβλημα; Γιατι ενω εχω κανει το firmware update  και το σεταρισμα μολισ πάω να συνδεθω μου κανει συνεχεια disconnections και ακόμα και οταν συνδεεται ειτε δεν έχω ιντερνετ,ειτε μου βγαζει μη αναγνωριμσνο δικτυο και ξανα αποσυνδεεται.Μολις κλεισω το repeater ναι μεν το σημα πεφτει αλλα συνδέομαι χωρις προβλημα.επισης πριν το σεταρισμα συνδεομαι κανονικα με το tplink ασχετα αν δεν εχω ιντερνετ.Μετα το σεταρισμα δεν συνδεεται με τιποτα!

ναι πρεπει να ειναι στο ιδιο δικτυο για να εχεις προσβαση και στα 2 .και αν ειναι 192.168.0.254 τοτε πως θα δωσει με subnet 255.255.255.0 to 192.168.1.254 Που ειναι το thomson??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην προσπαθησεις να πειραξεις ενημερωτικα την ip του thomson και να την βαλεις στο 192.168.0.χ γιατι το Thomson ειναι πολυ παραξενο με τις αλλαγες των lan ip και θελει προσοχη.απλα διευκρινηση για αυτο σου ειπα αλλαξε του tp link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα συνδεομαι χωρις αποσυνδεσεις αλλα εχω την υποψια οτι συνδεομαι κατευθειαν με το τομσον γιατι δειχνει μονο 11kbps ενω μεσω τπλινκ επιανα 48.Πως θα ξερω αν ειμαι μεσω τπλινκ και οχι κατευθειαν με τομσον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.και στα 2 ιδιο καναλι ιδιο ssid.κατεβασε το inssider το οποιο θα σου πει που συνδεεσαι με βαση την mac address.και αν ολα παιζουν οκ θα πρεπει να μπορεις να κανεις Ping και τα 2

δηλαδη και Ping 192.168.1.254

και Ping 192.168.1.253

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο inssider δειχνει να συνδεομαι με το τομσον.Εκει εχει το πρασινο σηματακι του wifi.Το λαπτοπ ειναι διπλα στο τπλινκ αλλα συνδεεται με το τομσον.Οταν συνδεεται με τπλινκ δεν εχει ιντερνετ και μετα απο λιγο κανει αποσυνδεση ή μου γραφει μη αναγνωρισμενο δικτυο.Τωρα που γραφω το μηνυμα ειμαι ακριβως διπλα απο το tplink και μου δινει σημα στα 18mb/sec ενω οταν ειμαι μεσω tplink μου δινει 54 αλλα χωρις ιντερνετ!Τις ip τις εχω βαλει οπως μου ειπατε αλλα τζιφος!



μολις εκανα ακομα μια δοκιμη.
Προσπαθησα να βαλω το tplink σε client mode και να συνδεσω με ethernet τον λαπτοπ μου αφου πρωτα εκλεισα το wifi του.Τιποτα και εκει.Δειχνει οτι ειμαι συνδεδεμενος σε ενα μη αναγνωρισμενο δικτυο κσι δεν εχω προσβαση στο ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο inssider δειχνει να συνδεομαι με το τομσον.Εκει εχει το πρασινο σηματακι του wifi.Το λαπτοπ ειναι διπλα στο τπλινκ αλλα συνδεεται με το τομσον.Οταν συνδεεται με τπλινκ δεν εχει ιντερνετ και μετα απο λιγο κανει αποσυνδεση ή μου γραφει μη αναγνωρισμενο δικτυο.Τωρα που γραφω το μηνυμα ειμαι ακριβως διπλα απο το tplink και μου δινει σημα στα 18mb/sec ενω οταν ειμαι μεσω tplink μου δινει 54 αλλα χωρις ιντερνετ!Τις ip τις εχω βαλει οπως μου ειπατε αλλα τζιφος!

 

μολις εκανα ακομα μια δοκιμη.

Προσπαθησα να βαλω το tplink σε client mode και να συνδεσω με ethernet τον λαπτοπ μου αφου πρωτα εκλεισα το wifi του.Τιποτα και εκει.Δειχνει οτι ειμαι συνδεδεμενος σε ενα μη αναγνωρισμενο δικτυο κσι δεν εχω προσβαση στο ιντερνετ.

δοκιμασε για αρχη με ξεκλειδωτο δικτυο μηπως τρωει κανα σκαλωμα στο κλειδωμα.

β.firmware update>

γ.Universal repeater οχι σκετο repeater.

δ.καρφωτα το καναλι στο thomson και στο repeater το ιδιο καναλι και ssid και κωδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα ξεκλειδωτο δικτυο και δειχνει να δουλευει μεχρι στιγμης.Τι κουλο κι αυτο!Τι μπορω να κανω ομως για να μην μπαινουν και οσοι το βλεπουν ξεκλειδωτο τριγυρω?Φταιει το modem ή το tplink?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια δοκιμασε με αλλο κλειδωμα η με αλλο κωδικο.μην το αφησεις ξεκλειδωτο.βαλε σκετο wpa2 αν δεν παιξει σκετο wpa κτλ.



sto thomson θα μπορουσες να κανεις και firmware update απλα δεν ειναι ευκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...