Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Thomson tg585 v7 και Tp link wa801nd σαν repeater


Ammon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω κανει update και την καρτα δικτυου αλλα τιποτα.Ακομα και με wep δεν κανει συνδεση.Κολλαει εκει που λεει αναγνωριση και αποσυνδεεται.Αν βαλω το Gennet που δινει η wind σαν βασικο ρουτερ παιζει να διορθωθει ή το προβλημα ειναι στην διαδρομη 

tplink --->λαπτοπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχω κανει update και την καρτα δικτυου αλλα τιποτα.Ακομα και με wep δεν κανει συνδεση.Κολλαει εκει που λεει αναγνωριση και αποσυνδεεται.Αν βαλω το Gennet που δινει η wind σαν βασικο ρουτερ παιζει να διορθωθει ή το προβλημα ειναι στην διαδρομη 

tplink --->λαπτοπ?

δοκιμασε το και με το gennet.αλλιως μετα παμε σε firmware update για το thomson.

πρεπει να κατεβασεις τον wizard απο εδω οπως και το firmware .για firmware κατεβασε το generic 8.2.6.5

http://leoforeia.gr/thomson/

καρφωτα το καναλι στο wireless του Thomson.

 

 

μάλλον κάποιο λάθος γίνεται μήπως έχεις ενεργοποιήσει mac filter;

δεν θα του επαιζε ουτε με ξεκλειδωτο ενω με ξεκλειδωτο παιζει.

 

και μια ερωτηση.πριν βαλεις το tp link στο thomson συνδεοσουν μια χαρα ακομα και με κλειδωμενο το δικτυο σωστα??

 

αν ναι τοτε βλεπω να μην παιζει για χ υ λογο το tp link με το THomson και οχι το Pc Με το tp link.αν συνδεθεις στο Thomson με καλωδιο θα πρεπει να μπορεις να τα κανεις Ping και τα 2 αν εχουν ενωθει.αλλα οπως το λες ειναι σαν να μην εχουν ενωθει οταν τα εχεις locked.εκτος αν ειχες και θεμα οταν ηταν το thomson μονο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι πριν βαλω το tplink συνδεομουν κανονικα με τομσον.Με μικρη ταχυτητα βεβαια αλλα χωρις προβληματα.Και με το tplink πριν το σεταρισμα του συνδεομαι κανονικα ασυρματα.To προβλημα ξεκινα οταν τελειωνω το σεταρισμα του τπλινκ.Μολις παει να συνδεθει ειτε κολλαει στην αναγνωριση του δικτυου και αποσυνδεεται ειται μου βγαζει μη αναγνωρισμενο δικτυο και ξανααποσυνδεεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου υποθεσω οτι εχεις κοιταξει για ολα τα τελευταια firms στα μηχανηματα σου, πρεπει να εχεις κλειστο το dhcp στο tplink και να ειναι ανοιχτο απο το τομσον μονο. Ετσι οπως το καταλαβαινω το εχεις ανοιχτο στο tplink και παιρνεις ips απο κει και δε σου δινει gateway. κοιταξε το μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης το ξανατονιζω το thomson ειναι 192.168.1.254 και 192.168.1.253 θα μπει το tp link με gateway την 192.168.1.254.

αν και λογικα πρεπει να τα εχεις κανει σωστα αφου με ξεκλειδωτο παιζει.αλλιως παμε Update στο thomson.επισης στο Thomson καρφωτα καναλι στο ασυρματο οχι auto Που ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα,

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω ακριβώς τις ίδιες συσκευές και δεν καταφέρνω να συνδεθώ στο ίντερνετ.

Υπόψη, θέλω να το βάλω να λειτουργεί ως repeater στον κάτω όροφο του σπιτιού.

Εκανα λοιπόν firmware update και στο tp link και στο Thomson.

Εδωσα ip 192.168.1.253 στο tp link με gateway την 192.168.1.254.

Αποτέλεσμα είναι να συνδέεται ο υπολογιστής στο ασύρματο, να μπαίνει στο ίντερνετ και μετά από δύο - τρία λεπτά να μου βγάζει limited access. Από εκεί δεν φτιάχνει ποτέ.

Δοκίμασα να μπω από το κινητό, αυτό δεν συνδέεται καν.

Καμία ιδέα για το τι μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.το βαζεις Universal repeater.μπορεις δοκιμαστηκα να ανοιξεις και τον dhcp του tp link και να το βαλεις και αυτο να δινει 10 ip με gateway το thomson και να δεις αν ετσι θα παιξει.καναλι καρφωτα στο adsl router στο wireless.οχι καναλι auto Οχι 12 οχι 13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτάκι Poulinos γιατί δεν έχω μεγάλη εξοικείωση με το αντικείμενο.

Καταρχήν σ' ευχαριστώ που ασχολείσαι.

Κατά δεύτερον, το έχει ήδη Universal Repeater. Επίσης έβαλα κανάλι στο thompson χειροκίνητα, συγκεκριμένα το 6 και το 11, αλλά ούτε αυτό έλυσε το πρόβλημα. Στο tp link δε μου δίνει τη δυνατότητα να βάλω το κανάλι που θέλω εγώ, υποθέτω πως δεν το υποστηρίζει αυτή η έκδοση του firmware.

Αυτό που λες να ανοίξω τον «dhcp του tp link και να το βαλεις και αυτο να δινει 10 ip με gateway το thomson» πώς το κάνω; Τι ρυθμίσεις δίνω δηλαδή σε tp link και τι σε thompson;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to tp link ειναι repeater παιρνει το καναλι του thomson αυτοματα για αυτο δεν σε αφηνει.λογικο.στο thomson δεν πειραζεις τιποτα.

στο technicolor πηγαινε και ενεργοποιησε τον Dhcp και βαλε να δινει Ip απο 192.168.1.220 εως 192.168.1.240.

αν σε ρωτησει gateway βαζεις την 192.168.1.254

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τζίφος.

Πάλι συνδέεται στο δίκτυο αλλά μου γράφει No internet access.

Το ίδιο και στο pc και στο κινητό.

Και έδωσα και τις ip που μου είπες και το gateway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...