Προς το περιεχόμενο

[laptop] Fujitsu LH532 14" i7-3632QM/8GB/750GB @you.gr 599€


spook

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα αρνητικα προσθεσε και την τραγικη καρτα γραφικων, μιας και οι επιδοσεις της GT620M ειναι αρκετα πιο κατω ακομη κι απο μια Radeon 7650M!

Αμφιβαλλω εαν μπορει να σταθει σε απαιτητικα παιχνιδια... Τετοιο μηχανημα θα επρεπε να ειχε τουλαχιστον μια GT635/GT640.

 

 

Μιλάμε για 14άρι ultraportable. Απευθύνεται σε άλλο κοινό προφανέστατα. Όχι σε gamers :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι όποιος ψάχνει gaming laptop το αναζητά σε μεγαλύτερο εύρος τιμών. Όσο για την 620m δεν είναι τούμπανο αλλά τα περισσότερα παιχνίδια θα τα βγάλει έστω και σε low graphics...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι gaming laptop. Gaming στις 14" ετσι κι αλλιως λιγο δυσκολο ή τελος παντων για πολυ περιορισμενο κοινο.

Ειναι για καποιον που θελει φορητοτητα (φανταζομαι τα 2,8 κιλα ειναι μαζι με την μπαταρια) σε συνδιασμο με την απολυτη επεξεργαστικη ισχυ σε λαπτοπ και συνοδεια μιας καλης  (στην χαμηλη κατηγορια) καρτας γραφικων η οποια δεν "καιει" την αυτονομια.

Επειδη τον εχω δει απο κοντα τον επεξεργαστη σε αλλο λαπτοπ, παρα πολλες εφαρμογες απασχολουν μολις 1 απο τα 8(!)threads του, οποτε δε θα ελεγα οτι θα σε κρεμαει η μπαταρια του ευκολα (6cell νταξει δεν ειναι και ULV ο επεξεργαστης αλλα ειναι αρκετα για ενα ανετο 3ωρο πιστευω, σε απλη χρηση 4ωρο θεωρω).

Σαν επιδοσεις/τιμη ειναι καλη περιπτωση (δε θα ελεγα ομως και 'τρομερη ευκαιρια' υπαρχουν εναλλακτικες

κοντα σε αυτη την τιμη με τα συν και τα πλην τους), απο την αλλη αυτα τα μοντελα της fujitsu ΠΑΣΧΟΥΝ σε οθονη-ηχεια (1-2 που εχω δει απο κοντα ειναι... δε βλεπονται και δεν ακουγονται, τωρα μπορει το συγκεκριμενο να ειναι ισως λιγο καλυτερο).

Οποτε ο καθενας ζυγιζει τις αναγκες του και αποφασιζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι gaming laptop. Gaming στις 14" ετσι κι αλλιως λιγο δυσκολο ή τελος παντων για πολυ περιορισμενο κοινο.

Ειναι για καποιον που θελει φορητοτητα (φανταζομαι τα 2,8 κιλα ειναι μαζι με την μπαταρια) σε συνδιασμο με την απολυτη επεξεργαστικη ισχυ σε λαπτοπ και συνοδεια μιας καλης  (στην χαμηλη κατηγορια) καρτας γραφικων η οποια δεν "καιει" την αυτονομια.

Επειδη τον εχω δει απο κοντα τον επεξεργαστη σε αλλο λαπτοπ, παρα πολλες εφαρμογες απασχολουν μολις 1 απο τα 8(!)threads του, οποτε δε θα ελεγα οτι θα σε κρεμαει η μπαταρια του ευκολα (6cell νταξει δεν ειναι και ULV ο επεξεργαστης αλλα ειναι αρκετα για ενα ανετο 3ωρο πιστευω, σε απλη χρηση 4ωρο θεωρω).

Σαν επιδοσεις/τιμη ειναι καλη περιπτωση (δε θα ελεγα ομως και 'τρομερη ευκαιρια' υπαρχουν εναλλακτικες

και μερικα απο ...εξω!

 κοντα σε αυτη την τιμη με τα συν και τα πλην τους), απο την αλλη αυτα τα μοντελα της fujitsu ΠΑΣΧΟΥΝ σε οθονη-ηχεια (1-2 που εχω δει απο κοντα ειναι... δε βλεπονται και δεν ακουγονται, τωρα μπορει το συγκεκριμενο να ειναι ισως λιγο καλυτερο).

Οποτε ο καθενας ζυγιζει τις αναγκες του και αποφασιζει!

Gaming και 14αρι δεν πολυκολλανε.

Επισης, το lenovo που αναφερεις παραπανω εχει τον i7-3520m=2 πυρηνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξερω οτι ειναι 2πυρηνος και με χειροτερη καρτα αλλα ειναι ας πουμε lenovo και οχι fujitsu :P...(επισης στο σποϊλερ παρεθεσα αρκετα απο εξω που ερχονται εδω και καποια ειναι και καλυτερα και φθηνοτερα ;), αλλα ισως για καποιους εχουν τα δικα τους μειον, πχ αλλο πληκτρολογιο κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοιο μηχανημα θα επρεπε να ειχε τουλαχιστον μια GT635/GT640.

600ευρω για ενα λαπτοπ που εχει i7 4πυρηνο, 8gb ram στα 1600, ανεξαρτητη καρτα γραφικων (οποια και αν ειναι αυτη),

750gb hdd..και θελουμε και την 635m ή την 640m (ουτε καν την Le που ειναι χειροτερη :P ).

Μην υπερβαλλουμε και τα θελουμε ολα δικα μας.

 

Ναι το ξερω οτι ειναι 2πυρηνος και με χειροτερη καρτα αλλα ειναι ας πουμε lenovo και οχι fujitsu :P...(επισης στο σποϊλερ παρεθεσα αρκετα απο εξω που ερχονται εδω και καποια ειναι και καλυτερα και φθηνοτερα ;), αλλα ισως για καποιους εχουν τα δικα τους μειον, πχ αλλο πληκτρολογιο κλπ)

Συγκρινεις ομως 15.6'' με 14αρια.

Για καποιον που το λαπτοπ το μεταφερει καθημερινα θα παει σε καποιο 13.3/14αρι το πολυ.

Κακα τα ψεματα κουραζει το 15αρι αν το κουβαλας για μεγαλη αποσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως Γενικός LAPTOP και GAMES δεν πάνε μαζί.... Οτι και να είναι ότι κάρτα γραφικών και να έχει για Gamers

δεν κάνει πρώτα απο όλα για λόγους θερμοκρασίας και μετά για πολλά άλλα....



Πριν απο κάποια χρόνια αγόρασα ένα XPS Laptop.... Ηταν τα πιο πεταμένα χρήματα ever.... Το Φορητό ? Αριστο ... Πραγματικά

Αριστο όμως στα Games το σταθεράκι που ήταν υποδιέστερο πήγαινε Much better...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, βρηκα κι ενα 13αρι και ποιοτικο και.. 'ultrabook' αλλα εχει κι αυτο καποια πλην μαζι με τα πολλα 'συν' του :)

http://www.amazon.de/dp/B009M5DZR4?m=A3JWKAKR8XB7XF

 

Διπύρηνος ULV σε IdeaPad με 3cell battery. Και από Γερμανό πωλητή. No thanx κι ας είναι και Lenovo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διπύρηνος ULV σε IdeaPad με 3cell battery. Και από Γερμανό πωλητή. No thanx κι ας είναι και Lenovo.

Nαι αν ειδες προσωπικα δεν το προτεινα (γι αυτο δεν ηταν στο προηγουμενο ποστ μου) απλα επειδη γραφαμε κατι πριν για τα μεγεθη ειπα να το προσθεσω. Επισης αν θυμασαι απο αυγουστο ως δεκεμβρη του 2012 ανοιξαν 5-6 θεματα οποτε το περσινο Zenbook επεφτε στα 700 ευρω, μαλιστα με τον κοσμο να ειναι τοσο "γουρλωμενος" με την τιμη που θα το επαιρνε και στα 800 ανετα (καποιοι που δεν προλαβαν παρακαλουσαν αυτους που προλαβαν -- αγγελιες βαριεμαι να ψαχνω αλλα παω στοιχημα οτι θα μπηκαν μερικα 'μαργαρηταρια' --) ενω υπηρχαν και δηλωσεις εδω οτι θα το επαιρναν ακομα και στα 1000!

Ειπαμε το καθε τι εχει το δικο του κοινο, και ειδικα στα λαπτοπ οι κατηγοριες πιστευω ειναι πολυ περισσοτερες και πολυ πιο συγκεκριμενες!

(btw πωλητης του lenovo ειναι το αμαζον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πρόσεξα κι εγώ την προσφορά του συγκεκριμένου μηχανήματος. Ενδιαφέρομαι για απλή γενικά χρήση, με εξαίρεση κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις όπου χρειάζεται να κάνω απλή επεξεργασία βίντεο. Ο μόνος ενδοιασμός μου πριν την αγορά, είναι το θέμα της θερμοκρασίας που το σκέφτηκα και εγώ, πριν το διαβάσω εδώ. Θα μπορούσε κάποιος να διαφωτίσει κάποιον σχετικά απλό χρήστη, σαν κι εμένα (σε καμιά περίπτωση gamer), αν ένα τέτοιο μηχάνημα είναι αξιόπιστο ως προς το μέγεθος και την επεξεργαστική ισχυύ; (επηρεάζουν όντως αρνητικά το ένα το άλλο;;; Ρωτάω και πάλι γιατί από τις μέχρι τώρα απαντήσεις, δεν γίνεται ξεκάθαρο).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...