Προς το περιεχόμενο

Gaming Desktop 1500+ ευρω!


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκεφτομουν να μεινω μερικα ακομη χρονια με το λαπτοπ που εχω, αλλα σκεφτηκα να αγορασω καποιο μετριο desktop και σε κανα 2 χρονια να το αναβαθμισω. Διαθετω μεχρι 1000 ευρω για ενα μετριο μηχανηματακι.

 

Μαζι με ποντικι,πληκτρολογιο. Σκεφτομαι και για τα ηχεια τα z550, αλλα ειναι ακριβα, θα δουμε..

 

Οθονη 24αρα+ Full HD.

 

Συναρμολογηση το καταστημα, μενω Αθηνα.

 

Χρηση : Παιχνιδια, ταινιες, ιντερνετ.

 

Οποτε δινουμε εμφαση σε καρτα γραφικων;

 

Σκληρο δισκο ssd, αλλα εαν επαιρνε και 2ο, ακομα καλυτερα. Windows θα βαλω μονος μου.

 

 

Περιμενω τις προτασεις σας αλανια μου. Σας εμπιστευομαι.



Επανερχομαι μετα απο καποια πραγματακια που διαβασω για να διευκολυνω τα πραγματα..

 

Απ'οτι βλεπω το 1000αρικο δεν αρκει για να αγορασω και τα περιφερειακα. Οποτε ηχεια τα ξεχναμε. Το ποσο μπορει να ανεβει και στα 1200 ευρω, λογω οθονης.

 

Οθονη θελω να ειναι πολυ καλη, ωστε να μην την αλλαξω μελλοντικα. Το συστημα να ειναι οσο το δυνατον αθορυβο. 

 

Επισης αμελητεο, αλλα εαν γινεται το πληκτρολογιο να ειναι επισης αθορυβο κατα την πληκτρολογηση. Πιστευω να με πιανετε. 

 

Δλδ εμφαση κυριως σε καρτα γραφικων και οθονη. Τα υπολοιπα μπορουν να αλλαχθουν και μελλοντικα. 

 

Ενας ssd μεχρι 160gb, πιστευω θα ειναι κομπλε, εξαλλου εχω 2 εξωτερικους δισκους συνολο 3tb.

 

Και τελος, επειδη θα βλεπω και αρκετες ταινιες, εαν μπορειτε να μου προτεινετε καποιο καλο σετ ακουστικων. Εαν αξιζει βεβαια η αγορα τους..

 

Για οθονη σκεφτομαι αυτη εδω : http://www.msystems.gr/index.php?category=2323&product=12761

Επεξ/σία από Luxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραιο φαινεται το συνολο.. Και παει πανω απο 1200, χωρις πληκτρολογιο και ποντικι.. Και περιμενα και καλυτερη καρτα γραφικων.. Καλα τοσο χαμηλο ειναι το budget που διαθετω;; 

 

Επισης γιατι προτεινεις amd; Σκεφτομουν κατι σε i7; Αλλα ξεφευγουμε απο τιμη;

 

Και αν ειναι να βαλω και 2ο σκληρο δισκο, θα ηθελα να ειναι στις 10000 στροφες, εαν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει συμβατικός στις 10000 στροφές. Αν εννοείς raptor , δεν υπάρχει ανάγκη , γι αυτό βάλαμε τον ssd. Η κάρτα γραφικών είναι τουμπανάκι. Πάει πάνω από 1200 λόγω της οθόνης που σου πρότεινα. Ο πιο φθηνός i7 κάνει 269ευρώ και είναι ο 2700k που είναι της προηγούμενης γενειάς. Για μένα αν θες να πάρεις intel , αν και δεν βλέπω τον λόγο , αξίζει να περιμένεις την επόμενη γενεά που θα βγει το καλοκαίρι.  Δες αυτά 

 , 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα τα παραπανω video καθως και αλλα και επισης εχω τον 8350.. Αυτα που μπορω να πω με λιγα λογια ειναι οτι ειναι σχετικα φουρνος και εχει χαμηλοτερες επιδοσεις λογο χαμηλοτερου IPC στα παιχνιδια σε σχεση με εναν i5 3570k. Το καλο ειναι οτι εχει 8cores(τοσες καταλαβαινει το pc και αυτο μετραει..) και 8 threads που μπορει να φανει χρησιμο αν τα παιχνιδια αρχιζουν να εκμεταλλευονται περισσοτερους πυρηνες κτλπ. Ετσι οπως το καταλαβαινω εγω, αυτη τη στιγμη δεν αξιζει εκτος αν εχεις μικρο budget η εχεις ηδη το motherboard. Μπορει αν αλλαξουν καποια πραγματα και να βρεθεις με extra performance στον 8350 αλλα μεχρι τοτε φανταζομαι θα εχει βγει αντιστοιχος intel αρκετα καλυτερος.

 

Γενικα εγω με τη χρηση που του κανω ευχαριστημενος ειμαι αρκετα απλα και μονο λογο καταναλωσης και ζεστης δεν νομιζω να ξαναπροτιμησω AMD εκτος αν αλλαξουν πολυ τα πραγματα.

 

Υ.Γ: Δεν ειμαι fanboy καμιας εταιρειας πριν ειχα intel/nvidia τωρα AMD και στην καρτα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι παιδια, εχω θεμα με τις θερμοκρασιες, οποτε δε θελω amd.

 

Μπορει καποιος να προτεινει καποιο συστημα με Intel; Και με λιγο καλυτερη καρτα γραφικων; Στην αναγκη ας ανεβει λιγο παραπανω το budget.. Αλλα ειπα οτι θα κανω αναβαθμιση τον επεξεργαστη σε 2 χρονια, εαν δω οτι δε παει. Αλλα η καρτα γραφικων να μου κρατησει περισσοτερο εαν γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι θερμοκρασιες μιλαμε βασικα; Γιατι εχω συνηθισει με το λαπτοπ. Πανω απο 60 οταν παιζω καποιο παιχνιδι;

 

Αν και προσωπικα μονο lol παιζω. Η κοπελα μου ισως παιζει κανα sims3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα παιζει καποιο στησιμο με Intel επεξεργαστη, για να κανω μια συγκριση;

 

Πιο πολυ θα βλεπω ταινιες, παρα θα παιζω, οποτε ισως θελει και μια καρτα ηχου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην σύνθεση που σου έκανα στο #2 βάλε μια μητρική με intel z77 πχ Asus P8Z77-M , έναν επεξεργαστή i5 3570 ή 3570k και βάλε και μια κάρτα γραφικών γιατί η άλλη τους τελείωσε. Κάρτα ήχου δεν είναι απαραίτητη γι αυτό που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμενα λινκς δεν ανοιγουν. Μαλλον δε θα ειναι διαθεσιμα τα προϊοντα πλεον.

 

Γινεται να μου κανετε μια συνθεση απο εδω : http://www.msystems.gr

 

Πιστεω οτι ειναι το καλυτερο μαγαζι για συνθεσεις desktop υπολογιστων. Τι λετε;

 

**

 

Μολις πηγα να κανω μια συνδεση μονος μου και βγηκε στα 1700 ευρω! Ειμαι τελειως ασχετος! Εβαλα και το καινουριο socket της intel 2xxx, και παρατηρησα οτι οι μητρικες ειναι πολυ πιο ακριβες. Γιατι;

 

Επισης αυτη η οθονη γιατι ειναι τοσο ακριβη : http://www.msystems.gr/index.php?category=2323&product=15643

Σε σχεση με την κλασσικη dell ultrasharp.

 

Τελος, θα ηθελα και 2ο σκληρο δισκο τελικα 1-2gb, καθως και blue-ray driver.

 

Καρτα δικτυου χρειαζομαι; Και προτεινετε καποιο καλο σετ απο ποντικι-πληκτρολογιο ( οχι wireless! )

 

**

 

Τελικα το budget ανεβαινει στα 1500 ευρω, μαζι με την οθονη, οποτε παμε για καλο πραγμα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα τα παραπανω video καθως και αλλα και επισης εχω τον 8350.. Αυτα που μπορω να πω με λιγα λογια ειναι οτι ειναι σχετικα φουρνος και εχει χαμηλοτερες επιδοσεις λογο χαμηλοτερου IPC στα παιχνιδια σε σχεση με εναν i5 3570k. Το καλο ειναι οτι εχει 8cores(τοσες καταλαβαινει το pc και αυτο μετραει..) και 8 threads που μπορει να φανει χρησιμο αν τα παιχνιδια αρχιζουν να εκμεταλλευονται περισσοτερους πυρηνες κτλπ. Ετσι οπως το καταλαβαινω εγω, αυτη τη στιγμη δεν αξιζει εκτος αν εχεις μικρο budget η εχεις ηδη το motherboard. Μπορει αν αλλαξουν καποια πραγματα και να βρεθεις με extra performance στον 8350 αλλα μεχρι τοτε φανταζομαι θα εχει βγει αντιστοιχος intel αρκετα καλυτερος.

 

Γενικα εγω με τη χρηση που του κανω ευχαριστημενος ειμαι αρκετα απλα και μονο λογο καταναλωσης και ζεστης δεν νομιζω να ξαναπροτιμησω AMD εκτος αν αλλαξουν πολυ τα πραγματα.

 

Υ.Γ: Δεν ειμαι fanboy καμιας εταιρειας πριν ειχα intel/nvidia τωρα AMD και στην καρτα..

adhd

 το οτι εχεις την antec 620,  ζεις στην ελλαδα , ειναι καλοκαιρι με οτι αυτο συνεπαγεται ,  εχεις μητρικη Asus M5A97 R.2

με λιγα phases  για τον 8350 , προφανως τον εχεις κλοκαρισμενο  και λες οτι δεν θα ξαναπροτιμησεις amd λογω θερμοκρασιων  θα ηθελα να το αφησω ασχολιαστο...

φανταζομαι οτι καταλαβαινεις πιο πανω τα λαθη σου ετσι....

 

οι fx εχουν max temps 63 βαθμους περιπου (τοσο δινει η amd ) και καλο θα ηταν να μην τους περναμε.

ο 2500κ η ο 3570κ ξερεις τι θερμοκρασιες ανεβαζει?

απλα να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους...

αν λεμε φουρνο τους amd τοτε τους ιντελ τους λεμε ηφαιστεια ?που ανεβαζουν σε full load 70 βαθμους και πανω αναλογα την ψυκτρα?

 

 

δεν υπερασπιζομαι amd αλλα επειδη παρακολουθω τα θεματα στις αναβαθμησεις ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ  να βαζεις 8350 με μητρικη του 80ευρου με λιγοτερα απο 6+2 phases...

οπως δεν βαζεις σε 3570κ b75  η Η77 (οριακα) και πας καρφι μονο σε Ζ77

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια άσχετη ερώτηση; Γιατί σε ένα gaming pc προσπαθούμε να χωρέσουμε ssd από την στιγμή που απ ό,τι λέτε δεν υπάρχουν ιδιαίτερα ωφέλη όταν παίζεις πέρα από το loading time; Γιατί αυτά τα λεφτά να μην τα βάλει κάποιος σε καλύτερη κάρτα γραφικών και σε επόμενο στάδιο να βάλει και ssd που μπορεί να τον βρει και σε καλύτερη τιμή;

 

Και οι Intel ανεβάζουν θερμοκρασίες με στοκ ψύκτρα. Ο δικός μου σε full load μετά από αρκετή ώρα παιχνιδιού μπορεί να χτυπήσει 65-70 βαθμούς και μέχρι τον Ιούνιο θα του βάλω αερόψυκτρα. Άλλο αν τους προτιμώ κι εγώ σαν επεξεργαστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...