Προς το περιεχόμενο

Gaming Desktop 1500+ ευρω!


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Movie θα διαφωνησω με την συνθεση σου σε 2 σημεια που εχεις λαθος 

1)Κουτι θελει αυτο https://www.skroutz.gr/s/2978513/Fractal-Design-Define-XL-R2.html

 2)Οθονη θελει αυτη https://www.skroutz.gr/s/360622/Dell-UltraSharp-U2412M.html?from=autocomplete&keyphrase=dell+ultrasharp+u2412m

 

Μονο και μονο απο αυτα τα 2 οπως βλεπεις ειναι 150ευρο πιο ακριβα απο την παραπανω προταση σου,και μην ξεχναμε οτι πανω αποολα ειναι το τι θελει ο  ts και οχι τι θελουμε εμεις.Αν μπορεις να του φτιαξεις μια συνθεση με i5 4670k και 770 βαζοντας μεσα την παραπανω οθονη και Κουτι που θελει ο ts τοτε και εγω μαζι σου.

 

Φτου τωρα ειδα το post του adtakh :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ήταν "μεταφορικό και πειρακτικό".. γιατί σε θεωρώ φίλο,παρ'ολα αυτά είναι αλλο αυτο που παραθετεις με αυτό που έγραψα εγώ.. Εγώ ειπα - εννοουσα ότι αν δεν είχες καθόλου υπολογιστή και έβγαζες αύριο 1400 από την τσέπη για πύργο δεν θα τα έδινες σε AMD πλατφόρμα.. 

 

 

Θα τα έδινες γιατί αν δεις τα ποσά που χρειάζοντα ιτα περιφερειακά που ΜΕΝΟΥΝ !!!! δεν σου περεσσεύουν και πολλά για το υπόλοιπο σύστημα .... 

 

Πιστεύω και πάντα πίστευα πως όταν έχουμε υψηλό budget παίρνουμε και καλά περιφερειακά !

 

Τα υπόλοιπα αλλάζουν σαν τα πουκάμισα ... :-D

 

 

 

http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10114341.

(πολυ ακριβα τα g105 και g110 adtakh :P )

 

Αυτό τι λέει το ξέρεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και έτσι να είναι,δεν τον αφήνεις 10 σελίδες να κάνει λάθος επιλογές μη δίνοντας του την σωστή προοπτική.

Με φτηνό πληκτρολόγιο και ποντίκι συν το μόνιτορ - κουτί που θέλει πάει στα 1525 είναι προτιμότερο από το να "πετάξει" 1400+ η ας το αποφασίσει αυτός να πάρει και την τελική του ευθύνη όμως έχοντας και την άλλη ματιά.

Έχουμε κατανοήσει οτι ο Άνθρωπος τα εχει παραγγείλει μετά απο 10 σελίδες προτάσεων ???

 

Update > τέλος πάντων επειδή θα δημιουργηθούν και άλλες αντιδράσεις,εγώ έπραξα αυτό που ορίζει η συνείδηση μου και δεν θα ανταπαντώ γιατί πάλι θα χαθεί η ουσία επίσης είμαι πάντα της λογικής ότι πρέπει να διαβάζεις κ να κρίνεις μόνος σου και να μην στηρίζεσαι ολοκληρωτικά σε κανέναν.. Τώρα έχει όλες τις προτάσεις κ ας αποφασίσει τι τον κάνει χαρούμενο αυτόν..

(έμενα με έκανε χαρούμενο ένας ι3 3110m μαζί με έναν 830 ssd τς τελευταίες μέρες.. άβυσσος η ψυχή.. χαχαχ :P )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Φτου τωρα ειδα το post του adtakh :P

 

 

Ποιο με τα parts του συστήματός μου ? 

 

Συμπλήρωσα και τα υπόλοιπα ... :P  :-)

 

...και έτσι να είναι,δεν τον αφήνεις 10 σελίδες να κάνει λάθος επιλογές μη δίνοντας του την σωστή προοπτική.

Με φτηνό πληκτρολόγιο και ποντίκι συν το μόνιτορ - κουτί που θέλει πάει στα 1525 είναι προτιμότερο από το να "πετάξει" 1400+ η ας το αποφασίσει αυτός να πάρει και την τελική του ευθύνη όμως έχοντας και την άλλη ματιά.

Έχουμε κατανοήσει οτι ο Άνθρωπος τα εχει παραγγείλει μετά απο 10 σελίδες προτάσεων ??? 

 

 

Ειδες τι έγραψα στο πρώτο ποστ μου σε αυτό το θέμα ?

 

Ασχετα αν θα πάει σε AMD ή INTEL, ATI ή NVIDIA ?

 

Και με μεγάλα γράμματα κιόλας ... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν και χειροτερα Movie,δες εδω http://www.insomnia.gr/topic/489851-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-vga/

ο ts μπηκε να ρωτισει την γνωμη για καρτα γραφικων.Σε ολο το topic μια φορα μονο ο ts σχολιασε για προτιμησεις εταιριων κλπ μετα αφου ειδε τι γινοταν στο topic απλα τα κλασικα περι nvidia και amd το παρατησε.Εγω  απαντησα τωρα γιατι τωρα το ειδα το Post δεν ξερω οι αλλοι σε προηγουμενα σχολια τι λεγανε :P .Οπως και να εχει αν μπορεσει να αλλαξει την cpu καλως αλλιως καλοριζικο και καλοδουλευτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δειτε λιγο τι κουτι και τροφοδοτικο εχω επιλεξει και τι βαζετε εσεις στις συνθεσεις σας. Μελλοντικα σιγουρα θα θελησω να ασχοληθω με υδροψυξη και crossfire.. Οποτε θα θελω και καινουριο τροφοδοτικο και κουτι. Δε ειναι λογικη αυτη ομως..

 

Το platinum τροφοδοτικο θα κρατησει για μια ζωη σχεδον. Το κουτι μαλλον θα το εχω για παντα, αφου δε του λειπει κατι. Εννοειται οτι εαν βαλω εαν κουτι και τροφοδοτικο που συνολο να εχουν 100-150 ευρω, τοτε βαζω και τελευταιας γενιας επεξεργαστη, αλλα κατι δε κολλλαει, οπως λεω και παραπανω.. 

 

Το συστημα μου μπορει να μην ειναι τοπ, αλλα θα δεχεται αναβαθμιση, πολυ ανετα. Εξαλλου οπως ειπα, ειναι πολυ καλη λυση αυτη, καθως επεξεργαστη και μητρικη θα τα δωσω στους γονεις μου, και εγω θα τα αναβαθμισω τα Χριστουγεννα. Οποτε και παλι πιστευω οτι εχω διαλεξει την καλυτερη λυση, και απο αποψη χρηματων.



Movie θα διαφωνησω με την συνθεση σου σε 2 σημεια που εχεις λαθος 

1)Κουτι θελει αυτο https://www.skroutz.gr/s/2978513/Fractal-Design-Define-XL-R2.html

 2)Οθονη θελει αυτη https://www.skroutz.gr/s/360622/Dell-UltraSharp-U2412M.html?from=autocomplete&keyphrase=dell+ultrasharp+u2412m

 

Μονο και μονο απο αυτα τα 2 οπως βλεπεις ειναι 150ευρο πιο ακριβα απο την παραπανω προταση σου,και μην ξεχναμε οτι πανω αποολα ειναι το τι θελει ο  ts και οχι τι θελουμε εμεις.Αν μπορεις να του φτιαξεις μια συνθεση με i5 4670k και 770 βαζοντας μεσα την παραπανω οθονη και Κουτι που θελει ο ts τοτε και εγω μαζι σου.

 

Φτου τωρα ειδα το post του adtakh :P

Σωστος. Εξαλλου στα περισσοτερα σημεια ειχα καταληξει. Κουτι εκεινο, οθονη αυτη και τροφοδοτικο εκεινο, στα 170 ευρω! Εγω ημουν αναποφασιστος για μητρικη και επεξεργαστη. Δε με νοαιζει εαν εβγαινε και 2000 ευρω το κουτι. Απλα αφου κανονικα αυτο με τους γονεις μου γιαιτ να μη το κανω;

 

Δλδ θα επαιρνα ενα κουτι 2000 ευρω και μετα θα εφτιαχνα και ενα κουτι τα χριστουγεννα στα 400 ευρω για τους γονεις μου. Βεβαια μεχρι τοτε θα ειχαν βγει και καλυτεροι επεξεργαστες..

 

Ενω τωρα θα μεινω με αυτα, τα χριστουγεννα αγοραζω ο,τι καινουριο εχει βγει, δινω μητρικη+επεξεργαστη στους γονεις μου και με αλλα 150 ευρω τους αγοραζω κουτι + extra + οθονη.. Πολυ απλα τα πραγματα θα ελεγα.. 

 

Τον a10 5800 τον διαλεξα για αυτον ακριβως το λογο. Οτι εχει ηδη καρτα γραφικων, οποτε στους γονεις μου θα φτανει και θα περισσευει, αλλα μαλλον δε διαβαζετε ολα τα ποστς που εχω γραψει, παρα μονο το τελευταιο με τη τελικη συνθεση. 

 

Και εγω εαν εβλεπα μονο αυτο το ποστ, θα τρελαινομουν.. Απλα το ειδατε απο αλλη οπτικη γωνια εσεις.. Βεβαια μπορει να κανω και εγω λαθος. Ολα ειναι σεβαστα.

 

 

** Εαν θυμαμαι καλα μου λεγατε να μη προτιμησω το 1155 socket, γιατι ερχονται οι haswell, οποτε να κανω λιγο υπομονη. Αν και επισης μου λεγατε οτι παρολλο που θα ερθουν οι haswell, να περιμενω λιγο καιρο, γιατι θα εχουν καποια bugs. **

 

** Οσο για τον amd 8350, δε θα ελεγα οτι ειναι και πολυ οικονομικος, αφου θελει και ξεχωριστη καρτα γραφικων,  οποτε παω στα +50 ευρω ( ισως και παραπανω ), σε σχεση με τον a10 5800k. **

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα καταλαβα γιατι εχει το  topic τοσα comment γιατι μαλλον troll εισαι διαβαζα μερικα προηγουμενα σχολια και ειχες αλλαξει ολους τους επεξεργαστες απο i5 3570 και 8350 μεχρι 3770 απλο.Απλα οτι να ναι. :-(

 

επεξεργαστη και μητρικη θα τα δωσω στους γονεις μου, και εγω θα τα αναβαθμισω τα Χριστουγεννα.

Και αυτο γιατι δεν το ανεφερες στην αρχη οταν εκανες το topic να σου βαζαμε μεσα την 7970 τουλαχιστον γιατι μεχρι τα χριστουγεννα παιζει να βγουν νεες καρτες γραφικων ποιος ξερει τι θα ειναι τοτε διαθεσιμο.Οσο για το περι καλυτερης λυσης οταν εχεις http://www.skroutz.gr/s/2524847/AMD-FX-8320.html?from=catspan με 30ευρο απο τον δικο σου δεν το λες και καλυτερη λυση.

Επρεπε να φτασουν κοντα 7 σελιδες για να δεις οτι τελικα θα δωσεις cpus και mobo στους γονεις σου,και παλι αν και ειχες αναφερει  για 7970 τελικα εβαλες 7950.Το topic ξεκινησε 3 Μαιου για να αγορασεις τελικα μετα απο σχεδον 3 μηνες.....

Και το κερασακι στην τουρτα οτι στην 9η σελιδα μετα απο απειρες προτασεις και σχολια(και νευρα απο αρκετους αποοτι διαβασα)

γραφεις ''Δεν εχει μεγαλη κινητικοτητα το θεμα και δεν εχουν μπει οι εμπειροι μεσα, αλλιως θα ειχε κλεισει εδω και ημερες..''Δηλαδη οτι να ναι.Και για να δεις στην τελικη ποσο ακυρος ησουν ας εφτιαχνες τωρα ενα απλο pc για τους γονεις σου και να εβαζες καμια απλη καρτα των 100ευρο αν ηθελες να παιξεις κανα game και τα χριστουγεννα αγοραζες ολο το κουτι με αλλες τιμες οχι μονο σε επεξεργαστη και Mobo αλλα και καρτα γραφικων πιθανο να εχουμε και νεες καρτες μεχρι τα Χριστουγεννα.

 

 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fulgore1 πάλι καλά μπήκες στον κόπο να δεις τι έχει ειπωθεί ήδη και κατάλαβες που πάει το πράγμα.Άλλοι δεν το κάνανε και είπαν τα κλασσικά δικά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα καταλαβα γιατι εχει το  topic τοσα comment γιατι μαλλον troll εισαι διαβαζα μερικα προηγουμενα σχολια και ειχες αλλαξει ολους τους επεξεργαστες απο i5 3570 και 8350 μεχρι 3770 απλο.Απλα οτι να ναι. :-(

 

επεξεργαστη και μητρικη θα τα δωσω στους γονεις μου, και εγω θα τα αναβαθμισω τα Χριστουγεννα.

Και αυτο γιατι δεν το ανεφερες στην αρχη οταν εκανες το topic να σου βαζαμε μεσα την 7970 τουλαχιστον γιατι μεχρι τα χριστουγεννα παιζει να βγουν νεες καρτες γραφικων ποιος ξερει τι θα ειναι τοτε διαθεσιμο.Οσο για το περι καλυτερης λυσης οταν εχεις http://www.skroutz.gr/s/2524847/AMD-FX-8320.html?from=catspan με 30ευρο απο τον δικο σου δεν το λες και καλυτερη λυση.

Επρεπε να φτασουν κοντα 7 σελιδες για να δεις οτι τελικα θα δωσεις cpus και mobo στους γονεις σου,και παλι αν και ειχες αναφερει  για 7970 τελικα εβαλες 7950.Το topic ξεκινησε 3 Μαιου για να αγορασεις τελικα μετα απο σχεδον 3 μηνες.....

Και το κερασακι στην τουρτα οτι στην 9η σελιδα μετα απο απειρες προτασεις και σχολια(και νευρα απο αρκετους αποοτι διαβασα)

γραφεις ''Δεν εχει μεγαλη κινητικοτητα το θεμα και δεν εχουν μπει οι εμπειροι μεσα, αλλιως θα ειχε κλεισει εδω και ημερες..''Δηλαδη οτι να ναι.Και για να δεις στην τελικη ποσο ακυρος ησουν ας εφτιαχνες τωρα ενα απλο pc για τους γονεις σου και να εβαζες καμια απλη καρτα των 100ευρο αν ηθελες να παιξεις κανα game και τα χριστουγεννα αγοραζες ολο το κουτι με αλλες τιμες οχι μονο σε επεξεργαστη και Mobo αλλα και καρτα γραφικων πιθανο να εχουμε και νεες καρτες μεχρι τα Χριστουγεννα.

 

 

 

Εγω μπορει να ειμαι τρολλ, εσυ εισαι το λιγοτερο ανοητος. Εκεινη την περιοδο δεν ειχα καν συνεννοηθει με τους γονεις μου, απλα το πεταξα σαν σκεψη. Αυτο το διαστημα που τους ειδα απο κοντα, συμφωνησαν. Λεφτα για να τους εφτιαχνα τωρα συστημα, δεν εχουν. Και το mobo και cpu θα τους τα δωσω τζαμπε. Οκ εξυπνε;

 

Η 7950 μου φτανει και μου περισσευει για τα επομενα 10+ χρονια, καθως δε παιζω τιποτα αλλο εκτος απο lol, και κανα sims. Τελειωσαμε και με αυτο το θεμα; 

 

Σε παρακαλω εσυ και ομοιοι σου, εαν ειναι δυνατο, μη ξανασχολιασετε σε αυτο το θεμα. Πανε αλλου να το παιξεις ανοητος. ( Ή μηπως εισαι; )

 

 

Και το οτι ειναι 11 σελιδες θεμα ειναι πολυ καλο. Δε γουσταρω τις ετοιμες συνθεσεις, και εαν παρατηρησεις σχεδον ολα ειναι εξ'ολοκληρου δικες μου προτασεις. Απλα εδω ορισμενα παιδια με βοηθησαν. Ετοιμο ψωμι δε θα κατσω να παρω ποτε μου.

 

Τελικα το κουτι που θα παρω ειναι το : Phantom 630. Το ποιο φθηνο ειναι αυτο, στα 221 ευρω. Παρακαλω εαν το βρειτε φθηνοτερα, στειλτε ενα pm. 

 

Ευχαριστω τα παιδια που μου εδωσαν καποιες οδηγιες και πληροφοριες που δε γνωριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτο το post χαρηκες τωρα??Νιωθεις περιφανος και εξυπνος ή δεν καταλαβες οτι χειροτερεψες την θεση σου????

Pc τουμπανο για Lol φτιαχνεις και με 550 ευρο pc.Οχι με 1500....Φανταζομαι το να ανεφερες οτι το pc το ηθελες για τετοια παιχνιδια οπως το Lol στα προηγουμενα σχολια σου ηταν πολυ δυσκολο να κανεις την ζωη των προηγουμενων που ασχοληθηκαν ευκολοτερη(και στην τελικη και την δικια σου).Οσο σκεφτομαι οτι ηθελες και 3770κ και 7970 για Lol απλα δεν ξερω τι να πω,οχι οτι απαγορευεται βεβαια αλλα που επρεπε πρωτα να αγορασεις το pc και μετα να αναφερεις τα παιχνιδια που θα παιξεις.....Α και με το καλο στο νεο σου pc βαλε τον http://www.skroutz.gr/s/402822/Intel-Core-i7-3930K.html?from=autocomplete&keyphrase=3930k να χτυπησεις 400fps στο lol.Πραγματικα λυπαμαι τα παιδια που ασχοληθηκαν με το θεμα σου.

 

Πανε αλλου να το παιξεις ανοητος. ( Ή μηπως εισαι; ) Το ποιος ειναι  πραγματικα ο ανοητος αστο καλυτερα γιατι αν πεσουν οι απαντησεις απο τα ατομα που ασχοληθηκαν με το topic σου θα καταλαβεις που βρισκεσαι και ποιος ειναι τι και γιατι.

Δεν χρειαζεται να πω κατι αλλο γιατι ειδη το topic τραβηξε 9 παραπανω σελιδες απο οσες χρειαζοταν.

 

''Σε παρακαλω εσυ και ομοιοι σου, εαν ειναι δυνατο, μη ξανασχολιασετε σε αυτο το θεμα.'' Εγω ο κακος και ανοητος δεν θα σχολιασω αλλο θα αφησω αυτους που ασχοληθηκαν και σε βοηθησαν οπως ειπες να πουν την γνωμη τους για την τελικη αγορα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα παιζω lol, επειδη το λαπτοπ δε ειναι για κατι καλυτερο. Anyway. Εφευγες.

 

Ποια ειναι η πιο φθηνη καρτα γραφικων που υπαρχει για αξιοπρεπη surfing και μετρια χρηση υπολογιστη; Βρισκεις κατω απο 40-50 ευρω;

 

* Δε νομιζω οτι ειναι και πολυ ευκολο το να δινεις 1500+ ευρω, χωρις μεγαλη σκεψη πρωτυτερα... *

 

 

Ακομα και ο amd 5800k, ειναι overkill για τους γονεις μου.. Με 250 ευρω φτιαχνεις ενα καλο desktop + 100 για την οθονη.. 

 

ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΔΙΕΞΟΔΟ! Και ευτυχως για εμενα, εχω παραγγειλει μονο τροφοδοτικο,ποντικι,οθονη και πληκτρολογιο.. Μου φαινεται θα τα αφησω να καθονται και τα ξαναλεμε τα χριστουγεννα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Τωρα παιζω lol, επειδη το λαπτοπ δε ειναι για κατι καλυτερο. Anyway. Εφευγες.''

 ''Δε νομιζω οτι ειναι και πολυ ευκολο το να δινεις 1500+ ευρω, χωρις μεγαλη σκεψη πρωτυτερα... *''

 

Whatever :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε, ενταξει και εγω παραφερομαι, αλλα και εσυ πρεπει να καταλαβεις οτι θελω να παρω κατι που να κρατησει. Και με εχει μπερδεψει και αυτο το θεμα με τους γονεις μου!
 
Και το θεμα ειναι οτι κολλαω απλα στον επεξεργαστη! Η μονη λογικη λυση ειναι να παρω τον 8350 και να μεινω με αυτον για 2+ χρονια.. Μαλλον ετσι..

 

Εξαλλου το pc των γονιων μου θα ειναι οκ με μια a8-5600 στα 88 ευρω ( τοτε θα πεσει κατω απο 70 ) και εχει και αξιοπρεπη καρτα.

 

Anyway, κλειδωστε το θεμα, δε θελω να σας κουραζω αλλο. Θα το σκεφτω και αυριο μονος μου και θα πραξω αναλογως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εγω δεν εχω κατι προσωπικο μαζι σου απλα δυστηχως εχουν υπαρξει και αλλα παρομοια post και ακομα χειροτερα στο forum.Θα καταλαβεις αν απαντησει και κανενας αλλος απο τους ενδιαφερομενους σε τι πραγματα αναφερομουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω σε ποια ποστ μου αναφερεσαι. Ξερω οτι ειμαι αγνωμονας. Και ζηταω συγνωμη για αυτο. Αλλα δεν εχει σημασια να συνεχισει να υπαρχει αυτο το θεμα. Καλυτερα να κλειδωθει. 

 

Ευχαριστω ολους σας για την βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...