Προς το περιεχόμενο

Είμαι gay και θέλω να συνεχίσω στο NBA


Τοξοβόλος__UK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα από τα τελευταία οχυρά στον Αμερικάνικο αθλητισμό έπεσε προχθες.Ναι bitches πλέον το Big 4 έχει τον πρώτο ανοιχτά γκέι ενεργό αθλητή στην ιστορία του.Είναι o Jason Collins.Αν κ σχετικά άγνωστος κ μέτριος παίκτης έκανε το αδιανόητο μέχρι σήμερα....Σε ένα υπέροχο must read άρθρο του στο SI ανακοίνωσε στο κόσμο ότι είναι ένας γκέι άνδρας ο οποίος δεν έχει πρόθεση να πάει πουθενά.

 

 

Ήδη μέσα σε λίγες ώρες έφτασε τους 100 χιλιάδες followers στο twitter ενώ έλαβε επίσημη στήριξη από τον Λευκό Οίκο κ τον Ομπάμια μέχρι τα μεγάλα ονόματα του Hollywood.Το άρθρο του αποτελεί  σπουδή στους αγώνες που έδωσε και δίνει ως επαγγελματίας αθλητής αλλά κυρίως ως γκέι άνδρας που πάλεψε για την αποδοχή του σεξουαλικού του προσανατολισμού όσο παραμένει στο NBA.Επιμορφώνει με πολύ ωραίο τρόπο για τις προκλήσεις που αντιμετωπίζουμε συστηματικά κ αδιαφηλονίκητα αγγίζει ακόμα κ τους πιο σκεπτικούς φιλάθλους.Συγκινεί με την επιλογή του νούμερου στη φανέλα του*  κ πολλά άλλα.

 

 

Με υπέροχο command της Αγγλικής γλώσσας κ με το υψηλό επίπεδο της μόρφωσης (Stanford κ το ψήνει για PhD στο μέλλον) κ του χαρακτήρα του να κάνουν μπαμ από χιλιόμετρο ανοίγει το δρόμο σε κάθε νεαρό γκέι αθλητή να ελπίζει πως θα έχει μέλλον στον pro αθλητισμό σε major σπορ.

 

 

Στα μάτια μου ως γκέι άνδρας κ ως πρώην αθλητής ο Jason είναι ένας σύγχρονος ήρωας κ υποκλίνομαι στο κουράγιο κ σθένος του.I am so damn proud of him λέμε.Πως τον κόβετε φιλενάδες?Πιστεύετε θα τα καταφέρει την επόμενη σεζόν να είναι στα γήπεδα?Αυτή τη στιγμή τα μπούκια είδα του δίνουν ένα 40% με 50% να τα καταφέρει.Πως κρίνετε την κίνηση του?

 

 

Έγραψε ιστορία,διαβάστε τον όλοι λέμε.Απλά γαμεί ο λόγος του.

 

 

 

*Tο νούμερο 98 έχει μεγάλη σημασία για τη γκέι κοινότητα διεθνώς.Το 1998 δολοφονήθηκε στις ΗΠΑ ο γκει φοιτητής Μάθιου Σεπαρντ ύστερα απο 3 ήμερα βασαναστήρια όπου το πρόσωπο του είχε αφαιρεθεί ενώ ήταν ακόμα ζωντανός .Κατέληξε μια βδομάδα αργότερα κ θεωρήται το πιο αποτρόπαιο ομοφοβικό έγκλημα έβερ.

 

 

** Μοντς κάντε μπαν εμένα αν είναι ΑΛΛΑ το θέμα μη το σβήνετε συνέχεια.Οφείλει να συζητηθεί.

 

 

 http://sportsillustrated.cnn.com/magazine/news/20130429/jason-collins-gay-nba-player/#all

 

 

 JasonCollins_ComingOut_ImageShare-Facebo

 

 


  
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τι νόημα έχει η "στήριξη" ?

 

Τον σπρώχνει κανείς για να πέσει από κάπου ?

 

Ποιός χέστηκε δηλαδή αν τον παίρνει ή τον δείνει και σε ποιόν/ποιά ?

 

Υπάρχει στο κεφάλι σου κάποια μυστική οργάνωση που έχει σκοπό να διώξει του γκέι από το ΝΒΑ ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το θέμα θα κρατήσω την ενδιαφέρουσα είδηση με το συμβάν του 98 .. το οποιο ειναι αθλιο πραγματικά. δεν το γνώριζα..

Τώρα το οτι βγήκε και δήλωσε gay .. καμία αξία δεν έχει..δεν καταλαβαίνω γιατι έγινε τόσος ντόρος..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι νόημα έχει η "στήριξη" ?

 

Τον σπρώχνει κανείς για να πέσει από κάπου ?

 

Ποιός χέστηκε δηλαδή αν τον παίρνει ή τον δείνει και σε ποιόν/ποιά ?

 

Υπάρχει στο κεφάλι σου κάποια μυστική οργάνωση που έχει σκοπό να διώξει του γκέι από το ΝΒΑ ?

 

Νομίζω ότι υπάρχει άνισοι μεταχείριση εκμεταλλευταί το ντόρο που γίνετε γύρω από τις "σεξουλικες" του προτιμήσεις.
 
Αφού υπάρχει ισότητα τι βγαίνει και μας λέει ότι είναι gay ???????
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα το οτι βγήκε και δήλωσε gay .. καμία αξία δεν έχει..δεν καταλαβαίνω γιατι έγινε τόσος ντόρος..

 

εδώ είσαι.Αρχίζεις να διαβάζεις από το ''who cares?''

 

http://www.mercurynews.com/opinion/ci_23146866/leonard-pitts-jr-former-stanford-standout-jason-collins

 

Κουμπάρε διάβασε το κ συ γιατί μου έχεις ζαλήσει τον έρωτα να πούμε.

 

 

 

Messages of hate for Collins are already piling up online, as is this telling question:

"Who cares?"

Some variation of that haunts pretty much any online

forum you care to visit any time a public figure comes out. Let "AlecWest," whose remarks appear on a New York Times web page, stand in for the untold thousands who feel the same way. He wrote: " ... (W)ho gives a rat's patoot about the choice of someone's sleeping partner(s)? I admit that I've never understood the 'coming out' phenomenon. .??. I swear, the next time I hear someone making a public big deal over being homosexual, I'll have a T shirt printed that reads, 'I like to sleep with WOMEN!' and wear it in public."

 

There is something disingenuous about the question, something that pretends not to understand that it is of milestones like these that change is made. But the people who ask the question do understand. That's the whole point.

 

To be lesbian or gay is often -- still -- to be required to hide, silently and in plain sight, as homophobic slurs and gay-bashing laws rain down around you. It takes a particular kind of courage to essentially raise your hand and voluntarily leave the safety of your hiding place.

 

Not that it is a cakewalk to be a lesbian, but to be a homosexual man is to tread upon that fault line of masculinity, identity and sexual insecurity that so often characterizes straight men.

 

So what Collins has done is brave and irreducible. He has given "gay male athlete" a face. He has stuck his chin out and dared somebody to hit it.

 

This, one suspects, is what the AlecWests, Chris Broussards and Mike Wallaces fear. Because the essence of that change, the echo of the boom, is not found in this one obscure athlete holding up his hand and saying, "I am gay."

 

No, the proof will be found when the next man steps forward and says the words that seal the change in stone: "Me, too."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε και εγώ καταλαβαίνω το όλο θέμα που έχει προκύψει απλά και μόνο επειδή κάποιος δήλωσε gay. Προσωπικά το βλέπω ως μια προσπάθεια να κάνει το κομμάτι του ως attention whore να ακουστεί το όνομα του λόγω των σεξουαλικών του προτιμήσεων του μιας και αποκλειστικά χάρη στις γηπεδικές του ικανότητες αμφιβάλλω αν θα τα κατάφερνε. Γενικότερα εκμεταλλεύεται κατά τη γνώμη μου το όλο θέμα περί gay rights που συζητούνται στην αμερική το τελετυαίο διάστημα.

 

Αν δε, δεν βρει ομάδα του χρόνου ο τοξοβόλος θα μιλήσει περί ομοφοβίας. Δεν θα σταθεί ούτε στο γεγονός ότι είναι 35 ούτε ότι δεν αποτελεί παίχτη πρώτης γραμμής......

 

Αν θεωρούμε ότι θα πρέπει να υπάρχουν διαφορετικές τουαλέτες, lockers και changing rooms whatever ανάμεσα σε άντρες και γυναίκες αναρωτιέμαι αν θα χαρακτηριστεί ομοφοβικός κάποιος μελλοντικός συμπαίκτης του στην περίπτωση που απαιτήσει ξέρω γω ξεχωριστά αποδυτήραι; Φιλοσοφική ερώτηση καθαρά, την απάντηση δυστυχώς την ξέρω......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάτσε να κλείσει συμβόλαιο πρώτα κ μετά σου λέω κ γω οτι δεν θέλει στήριξη

 

Μπα, μάλλον το ανάποδο έγινε ... πλέον έχει κοινό ο τύπος.

 

Από ένας μέτριος παίκτης έγινε σε μια μέρα πρότυπο για πολλούς.

 

41-bKczbQlL._BO2,204,203,200_PIsitb-stic

 

 

Οι follwers, θαυμαστές, υποστηρικτές του θάρρους του κλπ κλπ ... είναι και αυτοί πελάτες.

 

Γιατί να διώξεις τέτοιο asset ,

 

ακόμα και αν δεν τον θες να παίζει ασ' τον στον πάγκο και [... αγαπούλα] πούλα .... 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβόλαιο δε θα κλείσει επειδή είναι για τον πούτσο Καβάλα ως παίχτης. Το μόνο που θα καταφέρει είναι να μπει ένα ακόμα κεφάλαιο στον οδηγό συμπεριφοράς του ΝΒΑ με τίτλο: 'ομοφυλόφιλοι συμπαίκτες'.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβόλαιο δε θα κλείσει επειδή είναι για τον πούτσο Καβάλα ως παίχτης. Το μόνο που θα καταφέρει είναι να μπει ένα ακόμα κεφάλαιο στον οδηγό συμπεριφοράς του ΝΒΑ με τίτλο: 'ομοφυλόφιλοι συμπαίκτες'.

 

I-See-What-You-Did-There..png

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε και εγώ καταλαβαίνω το όλο θέμα που έχει προκύψει απλά και μόνο επειδή κάποιος δήλωσε gay. Προσωπικά το βλέπω ως μια προσπάθεια να κάνει το κομμάτι του ως attention whore να ακουστεί το όνομα του λόγω των σεξουαλικών του προτιμήσεων του μιας και αποκλειστικά χάρη στις γηπεδικές του ικανότητες αμφιβάλλω αν θα τα κατάφερνε. Γενικότερα εκμεταλλεύεται κατά τη γνώμη μου το όλο θέμα περί gay rights που συζητούνται στην αμερική το τελετυαίο διάστημα.

 

Αν δε, δεν βρει ομάδα του χρόνου ο τοξοβόλος θα μιλήσει περί ομοφοβίας. Δεν θα σταθεί ούτε στο γεγονός ότι είναι 35 ούτε ότι δεν αποτελεί παίχτη πρώτης γραμμής......

 

 

 

Το ξέρεις ότι είσαι μια γενική κ πλήρης απογοήτευση πολλές φορές κουμπάρε με κάτι τέτοιες απόψεις ε?Φαντάσου κ να μην έκανες παρέα με γκέι άτομα τι θα ακούγαμε δλδ.

 

Ναι σόρρυ δεν είναι ο Τζόρνταν κ ναι είναι 34.So what?Αυτό έχουμε με αυτό πορευόμαστε κ αυτό μας φτάνει στο γκέι κίνημα λέει ο Τόξος κ μαζί του σύσσωμη η διεθνής γκέι κοινότητα.Ο τύπος έκανε κάτι που δεν έχει ξαναγίνει στην ιστορία του ΝΒΑ.Έδειξε  ότι μπορείς να είσαι γκέι κ να είσαι στα ''μάτσο'' σπορ .Δίνει κουράγιο σε χιλιάδες γκέι αθλητές κ κάνει περήφανους όλους εμάς τους πρώην αθλητές κ ολόκληρη τη γκέι κοινότητα.

 

Κ όπως είπε η Ναβρατίλοβα χθές ''η κίνηση του Jason θα σώσει ζωές'' .Μαντέψτε ποιές κ γιατί.

 

Τεσπά τώρα πρέπει να κάνω κ μαζικό demotion του μυαλλού μου μιας κ στο Ελλαδιστάν κοινό απευθύνομαι αλλά δείτε μια κ το προηγούμενο λινκ που πόσταρα.Έλα για σας το έκανα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Κόλινς δεν υπήρχε περίπτωση να βρεί άλλο συμβόλαιο στα 35 του στο ΝΒΑ. Μια ζωή ένας μέτριος ρολίστας ήταν, και τα ψωμιά του πλέον είχαν τελειωσει. Το όλο θέμα βγήκε στη φόρα, γιατί προφανώς ήταν το τελευταίο του χαρτί στην προσπάθεια για να βρεί συμβόλαιο. Και πάλι όμως μόνο τεχνικά είναι εν ενεργεία αυτός ο παίκτης, η μαγκιά θα είναι να βγεί κάποιος μεγάλος παίκτης σε ηλικία 25-27 ετών (αν υπάρχει), και να πεί: "ναι είμαι γκεϊ". Δεν νομίζω οτι ενδιαφέρει πάντως τον μέσο οπαδό των σπόρ η σεξουαλικότητα του κάθε παίκτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τεσπά τώρα πρέπει να κάνω κ μαζικό demotion του μυαλλού μου μιας κ στο Ελλαδιστάν κοινό απευθύνομαι αλλά δείτε μια κ το προηγούμενο λινκ που πόσταρα.Έλα για σας το έκανα 

 

 

Δε νομίζω να σου έχει βάλει κάποιος το όπλο στο κρόταφο για να καταδεχθείς να μας "εκπολιτίσεις" ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σόρρυ δεν είναι ο Τζόρνταν κ ναι είναι 34.So what? 

 

So what ?

So what ?

So what ?

 

Δηλαδή ποιον θαυμάζεις ? 

 

Αυτόν που όσο υπήρχε (σύμφωνα με εσένα) η πιθανότητα να ζημειωθεί έκρυβε τις προτιμήσεις του μη χάσει το συμβόλαιό του και τώρα στα γεράματα το λέει εκ του ασφαλούς ? (αφού μόνο θετικά μπορεί να λειτουργήσει πλέον).

 

Που είναι το gay pride ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...