Προς το περιεχόμενο

αντιστατικα. βραχιόλια


smoke0man2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς καλησπέρα μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω αντίστατικα. ΒραχιόλιΑ και πόσο θα κάνουν η γενικά να μου πει κανένα κόλπο για. Τον στατικό ηλεκτρισμό

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε μια αναζήτηση στο Ελληνικό Google (google.gr), ένα σωρό e-shops πουλάνε τέτοια. Ορίστε:

 

https://www.google.gr/search?q=αντιστατικό+περιβραχιόνιο

 

Αν έχεις κοντά σου και κάποιο κατάστημα με ηλεκτρονικά (όχι ηλεκτρολογικά ούτε ηλεκτρικές συσκευές, αλλά καταστήματα που πηγαίνουν και ψωνίζουν ηλεκτρονικοί και τεχνικοί τα υλικά τους και τα όργανά τους), πήγαινε μία βόλτα. Στάνταρ θα βρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ασχολείσαι καθόλου αντιστατικά. ΒραχιόλιΑ,δεν έχει νόημα !!  απλός δεν θα βάλεις πάνω την μητρική σε μια κουβέρτα ,και τα κατσαβίδια μαγνητικά και μη δεν έχουν σημασία !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την μητρικη οταν την βγαζω εξω απο το κουτι που πρεπει να την βαζω σε τι επιφανεια??? αν θες απαντας για τι καποιοι τυποι μου κανανε παρατηρησεις ... και δεν θλω παλι τα ιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

την μητρικη οταν την βγαζω εξω απο το κουτι που πρεπει να την βαζω σε τι επιφανεια??? αν θες απαντας για τι καποιοι τυποι μου κανανε παρατηρησεις ... και δεν θλω παλι τα ιδια

 

 

 

ρε δε χρειαζεσαι αντιστατικα βραχιολια. απλα πριν πιασεις τη μητρικη με τα χερια πιασε ενα μεταλλικο αντικειμενο να κανεις γειωση

 

 

 

Επεξ/σία από FarCry
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε μου θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους τα βραχιόλια δεν χριεάζονται...και εγω οταν θα έφτιαχνα για πρώτη φορά pc είχα άγχος για αυτό το θέμα...αλλά δεν είναι τίποτα απλά πρίν πιάσεις την μητρική άγγιξε το κουτί του υπολογιστή (αν ειναι μεταλλικό) ή τη γείωση μια πρίζας τοίχου...Όσο για το που να βάλεις την μητρική εγώ θα σου έλεγα πάνω στο κουτί της...και αν θές μπορείς να τη βάλεις πάνω σε αυτό το αντιστατικό "χαρτί" που έχει μέσα στο κουτί της.

 

Και μην ξεχνάς αν για οποιοδήποτε λόγο πρέπει να σταματήσεις να εργάζεσαι στη μητρική και φύγεις, αγγίξεις αλλα αντικειμενα...να θυμασαι να ξαναγγίξεις ενα μεταλλικο αντικείμενο ωστε να ξαναγειωθείς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην ξεχνάς αν για οποιοδήποτε λόγο πρέπει να σταματήσεις να εργάζεσαι στη μητρική και φύγεις, αγγίξεις αλλα αντικειμενα...να θυμασαι να ξαναγγίξεις ενα μεταλλικο αντικείμενο ωστε να ξαναγειωθείς .

 

προσοχή σε αυτό, εχω καταστρέψει μητρική με στατικό ηλεκτρισμό ή/και καποιο πιθανό βραχυκύκλωμα με το ρεύμα που ειχαν κρατήσει οι πυκνωτές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισο λεπτο, δεν ειναι το ιδιο η βρυση με ενα μεταλλικο αντικειμενο οπως το ψαλιδι. Ουτε το καλοριφερ κανει, εχει πλαστικη βαφη που ειναι μονωτικη. Η καλυτερη φτηνη λυση ειναι να μην φοραμε ρουχα οπως μαλλινα και πριν κανουμε την δουλεια να πιασουμε την βρυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισο λεπτο, δεν ειναι το ιδιο η βρυση με ενα μεταλλικο αντικειμενο οπως το ψαλιδι. Ουτε το καλοριφερ κανει, εχει πλαστικη βαφη που ειναι μονωτικη. Η καλυτερη φτηνη λυση ειναι να μην φοραμε ρουχα οπως μαλλινα και πριν κανουμε την δουλεια να πιασουμε την βρυση.

 

Αυτό εξαρτάται δεν εχουν ολα τα καλοριφέρ τα ίδια χρώματα...Αλλά γι αυτο ειπα να αγγιξει την γειωση της πριζας...για να ειναι 100 % σίγουρος.

 

Α φίλε μου και να αποφύγεις εκτός απο τα ρούχα σου (τα οποια κατα προτίμηση να ειναι βαμβακερά) , να προσπαθήσεις να μην υπάρχει χαλί ή κατι τετοιο εκεί που είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα διαφωνήσω με το "μπούρδες βραχιολάκια".

Άχρηστα είναι τα cordless που είναι ένα ψέμα.

Τα κλασικά είναι πολύ χρήσιμα για να σε κρατάνε μόνιμα γειωμένο, καλύτερη λύση από το να προσπαθείς να αποφύγεις χαλιά, να αλλάζεις ρούχα, να ξεχαστείς να ξαναματαπάλι εκφορτιστείς αν δουλεύεις για ώρες κλπ.

Αρκεί πάντα να υπάρχει η σωστή πηγή γείωσης όπως αναφέρθηκε.

Για μια δυο φορές ίσως είναι περιττά, αλλά όταν χειρίζεσαι συνεχώς ευαίσθητο εξοπλισμό το κόστος τους είναι πραγματικά αστείο για τη σιγουριά που προσφέρουν.

Επεξ/σία από άδικος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μισο λεπτο, δεν ειναι το ιδιο η βρυση με ενα μεταλλικο αντικειμενο οπως το ψαλιδι. Ουτε το καλοριφερ κανει, εχει πλαστικη βαφη που ειναι μονωτικη. Η καλυτερη φτηνη λυση ειναι να μην φοραμε ρουχα οπως μαλλινα και πριν κανουμε την δουλεια να πιασουμε την βρυση.

 

 

 

πιανεις τα αλουμινια των παραθυρων σιγα εκει κολλησες?

 

Εγώ θα διαφωνήσω με το "μπούρδες βραχιολάκια".

Άχρηστα είναι τα cordless που είναι ένα ψέμα.

Τα κλασικά είναι πολύ χρήσιμα για να σε κρατάνε μόνιμα γειωμένο, καλύτερη λύση από το να προσπαθείς να αποφύγεις χαλιά, να αλλάζεις ρούχα, να ξεχαστείς να ξαναματαπάλι εκφορτιστείς αν δουλεύεις για ώρες κλπ.

Αρκεί πάντα να υπάρχει η σωστή πηγή γείωσης όπως αναφέρθηκε.

Για μια δυο φορές ίσως είναι περιττά, αλλά όταν χειρίζεσαι συνεχώς ευαίσθητο εξοπλισμό το κόστος τους είναι πραγματικά αστείο για τη σιγουριά που προσφέρουν.

 

 

 

ε αμα δουλευεις στο πλαισιο στη μαγουλα και συναρμολογεις συνεχως πισακια προφανως και θελεις βραχιολι. αλλα δεν καταλαβα κατι τετοιο απο το αρχικο ποστ

Επεξ/σία από FarCry
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...