Προς το περιεχόμενο

Δεν μπαίνει στα windows μετά από install drivers..


gianakakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φίλοι

 

Αρχικά να ευχηθώ καλό πάσχα και καλές γιορτές σε όλους..

 

Προχορώντας στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω τον τελευταίο καιρό.

 

Έχω έναν υπολογιστή πενταετίας που φοράει:

 

  • Intel q6600 stock ψύκτρα
  • gts 450
  • asus P5Q-VM
  • 2X2GB 800αρες μνήμες
  • 320GB δίσκο με φρέσκα windows 7 32bit
  • τροφοδοτικό MODU 82+ νομίζω είναι 525W

 

Αυτόν τον υπολογιστή είχα καιρό να τον χρησιμοποιήσω γιατί έχω μετακομίσει και τον έχω αφήσει στο σπίτι των γωνίων μου.Οπότε τώρα (μετά απο 8 μήνες μη-χρήσης) μου εμφανίζει προβλήματα και προσπαθώ να τον φτιάξω.

 

Αρχικά να αναφέρω ότι προχτές έκανα φορματ.Πριν το φορμάτ είχα παρατηρήσει με το HWmonitor θερμοκρασίες στην CPU γύρω στους 70-80 C ενώ ήμουν απλά στο dekstop χωρίς να κάνω τίποτα.Ύστερα παρατήρησα ότι όταν έβαλα τους τελευταίους drivers για την κάρτα γραφικών το pc πέταγε το logo των windows στην αρχή και ύστερα έκανε restart κάποιες φορές ή απλά  χανόταν το σήμα της οθόνης και παρέμενε ανοιχτό μέχρι να κάνω reset.Κάποιες φορές ίσως έμπαινε στα windows και ύστερα έκλεινε με κάνα freeze και μετά restart ή με ένα blue screen που μου είχε τύχει.

 

Από ότι θυμάμαι το blue screen έλεγε κάτι για spys.exe (δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομα)

 

Τέλοσπαντων όλα αυτά πριν το φορμάτ (και να σημειώσω ότι χωρίς drivers ή σε σε safe mode τρέχει κανονικά)

 

Πλέον μετά το φορμάτ δεν μπαίνει καθόλου στα windows συνήθως δεν εμφανίζει καν το logo των windows απλά η οθόνη σταματάει να δέχεται σήμα.

 

ΥΓ. Δίαβασα και το νήμα με τα 10 συχνά προβλήματα απλά θέλω με κάποιο τρόπο να με βοηθήσετε να καταλήξω στο τι φταίει έτσι ώστε να αλλάξω επεξεργαστή άμα χρειαστεί..Δεν έχω χρήματα για ολική αναβάθμιση οπότε θέλω να αλλάξω μόνο ότι πρέπει.

 

Επίσης σημειώνω ότι έχω στην διάθεση μου θερμοαγώγιμη πάστα κτλ αν θέλετε να ξανακολλήσω των επεξεργαστή (γιατί τον είχα βγάλει πριν 8 μήνες να τον ελέχξω.. ίσως δεν τον κόλλησα καλά τότε ;  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά επειδή μπαίνει κανονικά με safe mod ενώ όταν είναι ανοιχτός ο driver κρασάρει θα φταίει αυτός... Άμα είναι προσπάθησε να ξανάεγκαταστήσεις την παλιότερη του έκδοση... Πριν το φόρματ είχες τα win 7?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά επειδή μπαίνει κανονικά με safe mod ενώ όταν είναι ανοιχτός ο driver κρασάρει θα φταίει αυτός... Άμα είναι προσπάθησε να ξανάεγκαταστήσεις την παλιότερη του έκδοση... Πριν το φόρματ είχες τα win 7?

Ευχαριστώ για την απάντηση τελικά μάλλον το έφτιαξα ,δεν καθόταν καλά η ψύκτρα του επεξεργαστή.Άμα παρόλα αυτά ξαναεμφανίσει πρόβλημα θας σας πω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...