Προς το περιεχόμενο

Προβλημα εκκινησης των windows 7


Tony10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, εχω ενα θεματακι με τον υπολογιστη μου (σταθερο) εδω και λιγες μερες και ηθελα συμβουλες.Ενα πρωι μετα απο την εκκινηση κολουσε στο σημα με τα windows 7 αλα το animation δεν κολουσε.προσπαθησα να το τρεξω σε ασφαλης λειτουργια αλλα παλι κολουσε εκει που φορτωνε τα αρχεια των windows.Ετσι πηγα στην επιδιωρθωση των windows και δοκιμασα επαναφορα συστηματος αλλα με ελεγε για κατι error και εκανα scan hard disk...βρηκε προβληματα αλλα τα επιδιορθωσε οπως εγραψε...μετα απο επανεκινηση περασε τα windows αλλα κολησε δειχνοντας μονο το ποντικι λιγο πριν με βγαλει να γραψω τον κωδικο μου.μετα δοκιμασα διαγνωστικα μνημης των windows και τελος εκανα default settings στο bios...ετσι ανοιξε πρωτα σε ασφαλη λειτουργια αλλα κολουσε αρκετα.μετα απο επανεκκινηση ανοιξε και σε κανονικη λειτουργια και οταν φορτωσε ολα τα αρχικα προγραμματα το εβαλα ενα scan με το eset.μετα απο μια μερα βρηκε μερικα αρχεια και τα εβαλα ολα delete.ολοκληρωσε την διαδικασια του και πηγα για επανεκκινηση.και τωρα ειμαι σε αυτο το σημειο που ξανα κολαει στο logo απο τα winodws 7 και τωρα βγαζει και μπλε οθονη για λιγα δευτερα πρωτου κανει αυτοματη επανεκκινηση :Ρ τωρα το εχω ξανα στην διαγνωση των windows...τι μπορω να κανω?? για format ..θα ηθελα πρωτα να ανοιξει να σωσω κατι αρχεια και μετα.εχετε να προτεινετε κατι?? ευχαριστω εκ των προτερων. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον χάλασε ο σκληρός σου. Προσπάθησε σε ασφαλή λειτουργία να τρέξεις το Link.png Site: http://www.hdsentinel.com/"> hard disk sentinel για να σιγουρευτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δέν ξέρω αν μπορείς να σώσεις την εγκατάσταση. μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε ubuntu cd , να φορτωσεις απο κεί, και θα σου ανοίξει Live εκδοση του λειτουργικού, απο την οποία θα μπορέσεις να αντιγράψεις τα αρχεία σου σε εξωτερικό σκληρό. απο κεί και πέρα η ευκολη λύση είναι το φορμάτ.

 

Αν μου λές πως έκανες default το βιος, παίζει περίπτωση να έχεις απενεργοποιήσει το achi support στο σκληρό σου, και να σου πετάνε windows blue screen. Σε αυτή την περίπτοση άν ανοίξεις bios και επαναφέρεις το achi , θα bootareis κανονικά στο λειτουργικό σου. μπορείς να μας πείς τί γράφει η μπλε οθόνη? θα βοηθούσε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον σκληρο δισκο...δεν εχει μετακινηθει το pc εδω και καιρο.επισης επειδη ανοιξε οπως ειπα για μια δοση και ολα λειτουργουσαν κανονικα και ταχυτατα αφουανοιξε ολα τα αρχεια μαζι με τα windows δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα στον σκληρο αλλα στα windows.υποψιαζομαι για ιο επισης...επειδη δεν ξερω και τοσο απο αυτα πως ακριβως επαναφερω το achi ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to εβαλα σε ahci και τωρα με βγαζει πως φορτωνει κατι σχετικα με αυτο αλλα μετα λεει no device found kai ahci bios not installed.επισης οταν διαλεγω επιδιωρθωση των windows φορτωνουν τα windows και ξεκιναει η αυτοματη εντωπιση προβληματων αλλα δεν κανει τιποτα και οταν παταω ακυρο κολαει...και οταν διαλεγω στην αρχη windows 7 τοτε δειχνει το logo και κολαει εκει.καμια ιδεα?? επισης απο safe mode δεν μπαινει



https://www.google.gr/search?hl=el&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1920&bih=912&q=blue+screen&oq=blue+screen&gs_l=img.3..0l5j0i24l5.1844.6852.0.7075.22.16.4.2.2.0.136.1476.5j10.15.0...0.0...1ac.1.12.img.YgMehHmJpKM#hl=el&site=imghp&tbm=isch&sa=1&q=0x000000ed&oq=0x000000ed&gs_l=img.3..0i19.31574.43643.0.45410.17.11.2.4.4.0.232.1643.2j8j1.11.0...0.0...1c.1.12.img.e1jNnJdEQZM&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.45960087,d.bGE&fp=27017bf86be77226&biw=1854&bih=878&imgrc=QBM6aH16LI4qjM%3A%3BORsZsv4tPlHh1M%3Bhttp%253A%252F%252F3.bp.blogspot.com%252F_LisZXJT6-80%252FS8bdVTKZdKI%252FAAAAAAAAAv0%252FwDiiE1CKeZs%252Fs1600%252F0x00ED.JPG%3Bhttp%253A%252F%252Fmysitel.blogspot.com%252F2010%252F04%252Fstop-0x000000ed-or-unmountablebootvolum.html%3B650%3B492

αυτο ειναι το blue screen..και τωρα πολλες φορες παει να κανει boot απο cd ...βεβαια εγω αποσυνδεσει και βγαλει τα παντα εκτος απο το πληκτρολογιο και το ποντικι που και αυτα ειναι με τις παλιες τις θυρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα boot απο windows 7 home premium...αν και τα δικα μου ηταν ultimate.. και το command prompt γραφω chdsk /r  και με λεει  the type of the file system is NTFS cannot lock current drive. Windows cannot run disk checking on this volume because it is write protected....kai otan pataw  chkdsk c: /f/r με βγαζει cannot open volume for direct access...σκουρα τα πραγματα?? ;Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν είναι σκούρα τα πράγματα :) σου βγάζει αυτό το μηνυμα επειδή τρέχεις το chkdsk στο drive του cd και όχι στον σκληρό σου (λογικά θα γράφει Χ:\> αντι για C:\> ).. Εσύ θέλεις να έισαι στο σκληρό σου, οπότε γραψε πρώτα " C: " και πάτα enter, ωστε να μπείς στο σκληρό σου, και εκεί πάτα τις εντολές του chkdsk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραφω σκετο  C:    και με λεει system can't find the drive specified



επισης οταν παταω startup repair δινει error και λεει root cause found :  A hard disk could not be found . If a hard disk is installed,it is not responding



μπηκα στο bios και πηγα στα standard και με εβγαλε αρκετα channel ...τα  6 πρωτα ειανι {none] μετα εχει ide channel 4 master {optiact dvd...] το απο κατω ide channel 4 slave ειναι κενο και το προτελευταιο λεει ide channel 5 master [none] και απο κατω ide channel 5 Slave [st350...] που ειναι ο σκληρος (500GB αναγνωριζει...την κανονικη χωριτηκοτητα δηλαδη...) ελπιζω αυτο να βοηθαει αν εκει ειναι το προβλημα.ευχαριστω



Απο disk priority εχει   1.Ch5 S.

                                    2. Bootable Add-in Cards



Το ξεκινησα χωρις cd και με ελεγε επιδιορθωση... και απο κατω κανονικη εκκινηση ..επελεξα το πρωτο και μετα απο πολυ κολημα εγινε η επιδιορθωση κατα την εκκινηση αλλα με εδωσε error : ΒΑσικη αιτια :  ο κωδικος του τομεα εκκινησης για το διαμερισμα του δισκου συστηματος ειναι κατεστραμενος

 

ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΠΙΔΙΟΡΘΩΣΗς : boot sector repair

Αποτελεσματα : Απετυχε.Κωδικος σφαλματος = 0x45d 

 

Μετα στο menu ομως μπηκε στο command prompt και αναγνωριζε τον σκληρο και οταν πατουσα c: μπηκε.. και επειτα εγραψα chkdsk /r και μετα απο λιγη ωρα εδωσε σφαλμα που ελεγε Το συστημα αρχειων ειναι τωρα RAW και απο κατω κατι αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η παραπάνω διαδικασία που απέτυχε ήταν το να αναπλάσει το bootsector του σκληρού σου. γιαυτό αφοτου απέτυχε σου λέει πως ο δίσκος είναι raw. προτού κάνεις φορμ΄΄ατ δοκίμασε να μπείς απο repair παλι, και μπές στο c και πάτα τις εξης 3 εντολές μία μία με enter:

 

         bootrec.exe /FixMbr

         bootrec.exe /FixBoot

         bootrec.exe /RebuildBcd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...