Προς το περιεχόμενο

Η Adobe περνάει το Photoshop και το Illustrator στο cloud και στο συνδρομητικό μοντέλο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμ... δεν το βρίσκω απαραίτητα κακό...

Για 1 χρόνο με το complete βγαίνει στα 600$ (?)

(Όταν αλλάζεις το νόμισμα σε € ανεβαίνει η τιμή!!! wtf!?)

Στην ουσία έχεις την Master Collection με 600$, ή με 738€ υποθέτοντας ότι δεν μπορούμε να αγοράσουμε με τιμή $.

 

Τώρα η MC CS6 έχει κοντά στα 3.500€, άρα συμφέρει συν και το cloud storage που σου δίνει (φαντάζομαι ότι θα μπορείς να μοιράζεις αρχεία από αυτό, κάτι που είναι πρόβλημα όταν στέλνεις μεγάλα αρχεία σε τυπογράφους ή στέλνεις τηλεοπτικά spot κ.ά.).

 

Επίσης, είναι πολλοί, που δουλεύουν μόνο 1 πρόγραμμα πχ μόνο το PS, οπότε εκεί που αναγκαζόντουσαν να έχουν μια σουίτα τώρα μπορούν να έχουν μεμονωμένα το πρόγραμμα που θέλουν.

 

Και τώρα μπορείς να αγοράσεις μεμονομένο το Photoshop κλπ

Το πρόβλημα με το subscription είναι ότι δεν είσαι κάτοχος της άδειας χρήσης του λογισμικού, αλλά την νοικιάζεις. Κανείς δεν σε εμποδίζει να αγοράσεις πχ το Photoshop CS μια φορά και να το χρησιμοποιείς ακόμα και σήμερα.

 

 

Όσο για το gimp ας μην το σχολιάσω, υπάρχουν πολλές άλλες φθηνές (50-100ευρώ) εφαρμογές που μπορούν να συγκριθούν και να αντικαταστήσουν το photoshop, το gimp παρότι δωρεάν δεν είναι μια από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όσο για το gimp ας μην το σχολιάσω, υπάρχουν πολλές άλλες φθηνές (50-100ευρώ) εφαρμογές που μπορούν να συγκριθούν και να αντικαταστήσουν το photoshop, το gimp παρότι δωρεάν δεν είναι μια από αυτές.

 

 

 

ξερεις κανενα που να εχει content aware function? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερεις κανενα που να εχει content aware function? :P

 

Το content aware scale του Photoshop είναι ένα από τα μεγαλύτερα και πιο άχρηστα gimmicks που έβγαλε η adobe :P

Βασικά όλα τα updates μετά το CS4 είναι gimmicks :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μαρεσει σαν ιδεα , εκτος απτο ιδεα του milking , μου φαινετε χαζο , να εμπιστευτω στο cloud προγραμαμτα της ταξεος των gigabyte++  , δεν προκιτε για ενα java κομπιουτερακι . μπορει να κανω και λαθος , αλλα θελω τετοια προγραμματα να βρισκοντε στα χερια μου ........ 

 

βεβαια ακομα με CS3 καλα ειμαι :P

Το πρόγραμμα δεν το τρέχεις στο σύννεφο αλλά το κατεβάζεις από εκεί... :)

 

Και τώρα μπορείς να αγοράσεις μεμονομένο το Photoshop κλπ

Το πρόβλημα με το subscription είναι ότι δεν είσαι κάτοχος της άδειας χρήσης του λογισμικού, αλλά την νοικιάζεις. Κανείς δεν σε εμποδίζει να αγοράσεις πχ το Photoshop CS μια φορά και να το χρησιμοποιείς ακόμα και σήμερα.

 

 

Όσο για το gimp ας μην το σχολιάσω, υπάρχουν πολλές άλλες φθηνές (50-100ευρώ) εφαρμογές που μπορούν να συγκριθούν και να αντικαταστήσουν το photoshop, το gimp παρότι δωρεάν δεν είναι μια από αυτές.

Δεν διαφωνώ αλλά αν επιθυμείς να έχεις μία τόσο παλιά έκδοση τότε μένεις με την δωρεάν CS2.

Όσοι έχουν αγοράσει τις CS3 και πάνω τότε απλά μένουν με αυτές και τέλος. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που όλοι οι υπολογισμοί θα γίνονται στο cloud, και η λογική του προγράμματος θα βρίσκεται στους servers της adobe, ο χρήστης θα έχει στα χέρια του έναν client που ανταλλάζει διαρκώς δεδομένα με αυτούς. Επομένως η μόνη περίπτωση για πειρατικές εκδόσεις είναι να διαρρεύσει το σύνολο του κώδικα, πράγμα πρακτικά αδύνατον αν δεν το θέλει η ίδια η εταιρεία που φυσικά πάντα θα είναι outdated. Είναι γνωστό πως το cloud είναι η μόνη αξιόπιστη λύση καταπολέμισης της πειρατίας, απλά δεν υπήρχε η δυνατότημα μέχρι σήμερα.

 

Κατά τ' άλλα όποιος το χρησιμοποιεί επαγγελματικά μόνο και μόνο για τη σημαντική μείωση του κόστους θα το επιλέξει, συν τις όποιες ευκολίες προσφέρει το  cloud. Εξάλλου δεν έχει και πολλές εναλλακτικές ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όταν πάμε σε Windows 10 και τα παλιά προγράμματα έχουν τερράστιες ασυμβατότητες τι κάνουμε; Virtual Machine; :P

Τι εννοείς Windows 10? Βγήκαν άλλα windows μετά τα XP?!?! ΑχαΧΑχΑχΑαχα... ;)

 

(Sorry, off topic, αλλά με αυτά που διαβάζω σε άλλα threads...!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε η ώρα για στήριξη του open source. Σε λίγο θα μας βάλουν και συνδρομή για χρήση του πληκτρολογίου.

Οι περισσότεροι δεν χρειαζόμαστε όλα αυτά που έχει το Photoshop.

It's GIMP time!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν άτομο που χρησιμοποιώ το CS4 σχεδόν κάθε μέρα δεν μου αρέσει καθόλου μα καθόλου αυτό.

Προσπαθώ να βγάλω το ψωμί μου με αυτό και ειλικρινά το GIMP δεν είναι λύση. Το δοκίμασα και απλά πάντα πήγαινα πίσω. Και ναι, το CS4 το έχω αγοράσει καλά λεφτά, εμένα προσωπικά το GIMP δεν με βοηθά.

 

Αυτού του είδους προγράμματα έχουν μεγάλο χρόνο ζωής και γιαυτό είναι ήδη τόσο ακριβά. Είναι σαν να έρθει τώρα η ΕΑ και να σου πάρει το δισκάκι του Deep Space 3 επειδή αρνήθηκες να αγοράσεις κάτι με microtransactions...

 

Δεν τον θέλω το γαμημένο το συννεφάκι σου για τις σοβαρές μου δουλειές, που το 1 texture μου βγήκε 100 περίπου ΜΒ με τα layers...

Και να έχω τον φόβο να μην κρασάρει όπως ξανάγινε.

(αλλά τότε δεν ήταν ανάγκη να πω του πελάτη "σόρρυ, η adobe εχει πρόβλημα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ως επαγγελματίας συμφωνώ με το μοντέλο και εξηγούμε :


 


Εάν πάρουμε σαν δεδομένο ότι ένας επαγγελματίας θα πληρώσει για να αγοράσει τη σουίτα (ας πούμε περίπου 3000-3500 ευρώ), πόσα χρόνια θα την κρατήσει για να συνεχίσει να κάνει τι δουλειά του με αξιοπιστία και ευκολία ; 


 


Εάν πάρουμε σαν δεδομένα την εξέλιξη των υπολογιστών, των λειτουργικών συστημάτων αλλά και των ίδιων των προτύπων / εφαρμογών νομίζω ότι 4-5 χρόνια είναι ο μέγιστος χρόνος που μια τέτοια σουίτα μπορεί να θεωρηθεί αποδοτική. 


 


Μετά από εκεί τι κάνει ο επαγγελματίας ; Πληρώνει αναγκαστικά άλλα τόσα χρήματα για να αγοράσει την τελευταία έκδοση της σουίτας.


 


Αναλογικά λοιπόν η σουίτα του κόστιζε μεταξύ 700 και 750 ευρώ / έτος χρήσης μέχρι να αγοράσει την επόμενη με τη διαφορά ότι ενώ τελικά του κόστιζε πάνω κάτω τα ίδια χρήματα με αυτά της Cloud έκδοσης έμενε με ένα software απαρχαιωμένο από τα πρώτα 2 χρόνια (γιατί κακά τα ψέματα, το Photoshop είναι το μόνο “κάπως ανθεκτικό” στο χρόνο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι και πολύ γνώστης σε αυτο το βρισκω σκετη ΜΑΛΑΚΙΑ. Καταρχας αν ολα γίνονται μεσω ίντερνετ ποιος μου λεει εμενα οτι δε θα αργει? Και αμα κοπει το ιντερνετ ξαφνικά? Αν θελω να πάρω το λαπτοπ στο χωριο για να δουλεψω? Και το κυριοτερο αν το θελω τζαμπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

#2 ” I don’t want to have to be connected to the internet just to use Photoshop.”

Once we get past the fact that you download the Apps and install them on your hard drive, people still sometimes think that they need to be connected to the internet to actually run the Apps because they are Creative Cloud Apps. Again, this is not true. Your Apps not only install on your hard drive, but they also can very much run offline. You computer does have to connect to the internet once a month to verify that your membership is still current, but that’s it. Once that check has happened you can disconnect and run all of your Creative Cloud apps OFF-line.

 

 

Χμμ δεν ακούγεται και τόσο κακό τελικά, απαιτεί μια φορά το μήνα να συνδεθεί στο internet ο υπολογιστής για verification.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δεν αρέσει στους περισσότερους ειναι η ιδέα οτι δεν θα μπορούν να έχουν σπασμένο το πρόγραμμα ή την σουίτα στην τελευταία έκδοση.

 

Αρκετοί επαγγελματίες δουλεύουν ακομα με την CS4 ή και την CS3 για τους λόγους που έχουν αναφερθεί παραπάνω.

Ένα τέτοιο μοντέλο για τον επαγγελματία που θέλει να ειναι νομιμος είναι προς όφελός του μιας και με λιγότερα χρήματα θα μπορεί να έχει την τελευταία κ ενημερωμένη έκδοση της σουίτας .

 

Υπάρχουν όμως και οι ερασιτέχνες ή όσοι θέλουν απλά να έχουν την τελευταία έκδοση κι ας την χρησιμοποιούν για ένα απλο crop ή resize. Ναι, αυτοί που αναφέρουν το gimp ως εναλλακτική. Λιγάκι υπομονή, απο τη στιγμή που τα προγράμματα θα δουλεύουν offline σίγουρα κάτι θα βρεθεί που να παρακάμπτει τις εσωτερικές διαδικασίες πιστοποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι και πολύ γνώστης σε αυτο το βρισκω σκετη ΜΑΛΑΚΙΑ ..... Και το κυριοτερο αν το θελω τζαμπα?

 

 

Προφανώς θα λειτουργεί offline και θα κάνει απλά validation.

 

Είναι μαλακιά που δεν σε διευκολύνουν στο να είσαι κλέφτης και προσπαθούν να προστατέψουν το λογισμικό τους ;

 

Ειλικρινά δε καταλαβαίνω αυτή τη λογική…  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως χρήστης της συνδρομητικής υπηρεσίας της Adobe θέλω να επισημάνω ότι τα προγράμματα τα κατεβάζεις και τα εγκαθιστάς στον υπολογιστή σου. Δεν τρέχει στο cloud το πρόγραμμα όπως το google docs.

 

Εγώ πάντως είμαι ευχαριστημένος με την υπηρεσία αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...