Προς το περιεχόμενο

Η Adobe περνάει το Photoshop και το Illustrator στο cloud και στο συνδρομητικό μοντέλο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει επαγγελματίας που αγοράζει λογισμικό με την λογική του χρόνου ή της διετίας. Σε επίπεδο λοιπόν 5ετίας οι αριθμοί είναι εις βάρος τους και αδικαιόλογητοι. Εκτός αν όταν σταματήσει κάποιος να πληρώνει έχει το δικαίωμα να συνεχίσει να χρησιμοποιεί τα προγράμματα χωρίς απλώς τις όποιες αναβαθμίσεις ή βελτιώσεις προκύπτουν. Αλλά εγω καταλαβαίνω ότι θα πληρώσω κάτι και δεν θα μου ανήκει ουτε μετα από 3 χρόνια οπότε η διαφορά θα πρέπει να είναι πολύ μεγάλη σε αξία για να το δεκτώ και δεν αναφέρομαι μόνο στη πληρη σουίτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μοντέλο είναι γνωστό και χρησιμοποιείται εδώ και πολλάαα χρόνια σε πολλούς διαφορετικούς κλάδους από χιλιάδες επαγγελματίες και επιχειρηματίες. 


 


Ονομάζεται leasing και λειτουργεί μια χαρά προς όφελος των επαγγελματιών και των επιχειρήσεων. Στον χώρο των υπολογιστών ονομάζετε Software As Service και νομίζω ότι με απλή αριθμητική και καθαρά με όρους χρηματικούς φαίνεται ότι το κόστος χρήσης είναι σχεδόν το ίδιο (γιατί κατά τη γνώμη μου το συνολικό κόστος (χρήματα + απόδοση + updates + ότι άλλο) του προϊόντος είναι χαμηλότερο από το να αγοράσεις το προϊόν ως αυτόνομο software).


 


Τώρα αν εσύ έχεις αγοράσει software τέτοιου τύπου πριν από 5 χρόνια και συνεχίζεις να δουλεύεις επαγγελματικά με αυτό, τι να πώ, προσωπικά σου βγάζω το καπέλο και έχεις απόλυτο δίκιο να παραπονιέσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα αν εσύ έχεις αγοράσει software τέτοιου τύπου πριν από 5 χρόνια και συνεχίζεις να δουλεύεις επαγγελματικά με αυτό, τι να πώ, προσωπικά σου βγάζω το καπέλο και έχεις απόλυτο δίκιο να παραπονιέσαι. 

 

 

 

Υπάρχει κάποια ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ διαφορά του CS4 με το CS6; 5 χρόνια περάσαν από το CS4 :P

Νομίζω ότι άνετα μπορεί κάποιος να κάνει skip 1-2 εκδόσεις του λογισμικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι επαγγελματιες που ξερω εγω το τελευταιο πραγμα που τους απασχολει ειναι να αναβαθμισουν το CS 1 τους 

 

μαλλον εσεις ξερετε αλλους επαγγελματιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν επαγγελματίες και επαγγελματίες, άνθρωποι που κάνουν πολύ διαφορετική χρήση του ps και γενικά της σουϊτας. Άλλο να είσαι πχ ένας επαρχιακός φωτογράφος που θα κάνεις κάποιες βελτιώσεις στις φωτογραφίες σου πριν τις εκτυπώσεις, άλλο να είσαι web designer, άλλο να είσαι γραφίστας! Άλλος μπορεί να μην αλλάζει πρόγραμμα όλη μέρα από το ps και το il, άλλος μπορεί να το χρησιμοποιεί μια φορά την ημέρα και άμα, για κάποιες βελτιώσεις. Αυτός που κάνει πλήρη χρήση της σουίτας σαφώς θα βρει ενδιαφέρον το πακέτο μηνιαίας χρέωσης, ο άλλος όμως που βολεύεται με το cs1, 2 ή 3 θα βρει ακριβό το συγκεκριμένο μοντέλο. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν το έχει ανάγκη όμως! Δηλαδή με αυτόν τον τρόπο δεν αποφασίζεις εσύ πότε θα χρειαστείς να επενδύσεις στο λογισμικό, όταν θα έχεις πραγματικά ανάγκη μιας αναβάθμισης, αλλά σε βάζει να το πληρώνεις κάθε μήνα θέλεις δεν θέλεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το μοντέλο είναι γνωστό και χρησιμοποιείται εδώ και πολλάαα χρόνια σε πολλούς διαφορετικούς κλάδους από χιλιάδες επαγγελματίες και επιχειρηματίες. 

 

Ονομάζεται leasing και λειτουργεί μια χαρά προς όφελος των επαγγελματιών και των επιχειρήσεων. Στον χώρο των υπολογιστών ονομάζετε Software As Service και νομίζω ότι με απλή αριθμητική και καθαρά με όρους χρηματικούς φαίνεται ότι το κόστος χρήσης είναι σχεδόν το ίδιο (γιατί κατά τη γνώμη μου το συνολικό κόστος (χρήματα + απόδοση + updates + ότι άλλο) του προϊόντος είναι χαμηλότερο από το να αγοράσεις το προϊόν ως αυτόνομο software).

 

Τώρα αν εσύ έχεις αγοράσει software τέτοιου τύπου πριν από 5 χρόνια και συνεχίζεις να δουλεύεις επαγγελματικά με αυτό, τι να πώ, προσωπικά σου βγάζω το καπέλο και έχεις απόλυτο δίκιο να παραπονιέσαι. 

 

Συμφωνώ ότι το μοντέλο υπάρχει και σε πολλές περιπτώσεις είναι πετυχημένο και απαραίτητο πια για τις επιχειρήσεις και τους επαγγελματίες

Παράδειγμα στα αυτοκινητα το leasing είναι πια 4-5χρόνια. Σε εκτυπωτές βαρέας χρήσης το ίδιο. Το κόστος του ενοικίου-χρήσης είναι από 70% έως 95% της αξίας αγοράς του εξοπλισμού και βέβαια γλυτώνει ο επαγγελματίας και την συντήρηση που σε κάποιου είδους εξοπλισμό είναι σημαντικό νούμερο.

Αντίστοιχα να πάρουμε το παράδειγμα του office 399$ το licence για pro 99$ το 365 για 5 licence. Αυτό σημαίνει ότι για 5 pc αν θέλει κάποιος να αγοράσει office θα του κοστίσει 2000$. To ίδιο κόστος θα έχει με 20 χρόνια office365. Αν μιλάμε για 1 pc μιλάμε για 4 χρόνια και έχεις και 4 licence στην άκρη να κάθονται

 

Do the maths και απόδειξε λοιπόν την αποψη σου για το οικονομικό οφελος μιας τέτοιας λύσης από την Adobe. Για φωτογράφους που ξέρω με εξαίρεση τον ερασιτέχνη που θα το πάρει ενα μήνα δωρεάν ή θα δώσει για ένα μήνα ενοίκιο να κάνει καμμιά αρπακτή δουλίτσα είναι ξεκαθαρη αυξηση τιμής. Επαγγελματίας που θα δίνει αυτά τα λεφτά χωρίς να έχει ιδιοκτησία δεν υπάρχει. Για να κερδίσει τι?  Τα 20GB χώρου αποθήκευσης? Δώσε unlimited χώρο και πραγματικό cloud περιβάλλον και κερδίζεις αμέσως όλους τους φωτορεπόρτερ ή οποιονδήποτε άλλο φωτογράφο χρειάζεται να δινει άμεση πρόσβαση στα αρχεία του από μακρυά σε συναδέλφους κεντρικά.

Δεν αποκλείω να υπάρχουν εφαρμογές που το συγκεκριμένο πακέτο είναι συμφέρον. Για φωτογράφους όμως είναι σίγουρα άχρηστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...