Προς το περιεχόμενο

Windows 8: 100 εκ. πωλήσεις στο δρόμο για τα Windows Blue


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως και ο Μπάμπης ο σουγιάς τα ίδια λέει. Πολύ κλάμα στο Redmond με αυτές τις πωλήσεις :-D

 

Επειδή σκέφτεσαι σαν fanboy να σου πω ότι δεν μιλάνε για πωλήσεις σε τελικούς χρήστες αλλά για άδειες που έχουν διαθέσει σε καταστήματατα στους εμπορικούς συνεργάτες τους κτλ.

το παγκόσμιο ποσοστό χρήσης των windows 8 είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα και μόλις που κατόρθωσε να ξεπεράσει πριν λίγο καιρό τα ποσοστά χρήσης των vista.

H νοοτροπια της microsoft και γενικά σαν εταιρεία είναι τόσο γερασμένη όσο το cougar στην φώτο της είδησης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οπως ειπωθηκε παραπανω στο Redmond ξερουν οτι πουλανε κυριως απο τα ετοιμα συστηματα κ οτι αν συνεχιστει για πολυ αυτο θα βρεθουνε να ανεβαζουν οι ιδιοι τα 8 στα τορενταδικα

 

εκει να δεις γελιο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.
Ξυπνησα και περιμενα να δω τετοια κομμεντς, και δεν ειχε απαντησει κανεις -.-
Τωρα που απαντησατε its my turn.
Well,
1. Ο τυπος που ειπε το Μετρο εκτρωμα, θα μπορουσε να βαλει το start menu τοσο απλα, ΑΛΛΑ ΟΧΙ, επειδη δεν εχει ιδεα απο πισι προτιμαει να κραξει και με εναν μαγικο τροπο να του εμφανιστει.
2. Ο αλλος που λεει "Ολα τα σαιτ λενε πως τα 8 απετυχαν κλπ κλπ" Το ιδιο ελεγες η ελεγε καποιος αλλος πριν απο 3 μηνες και οταν του ειπα να μου δειξει ποια σαιτ τα λενε, ηταν καπου στα.. 3 :P Kοιτα τωρα τι λενε τα περισσοτερα.

Επιτυχια ειναι οτι η Μαικροσοφτ κανει αλλαγες, και εχουμε επιλογες. Δεν θες 8, μενεις 7. Δεν σαρεσει το 7, πας 8.

3. Για πλακα ειπα να ξεκινησει η κοντρα 7-8 στο πρωτο ποστ μου, δεν σας ειχα για τοσο καφρους :P

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows 8 ειναι τα ποιο user friendly windows ever...τα έβαλα στον πατέρα μου που πρώτη φορά χρησιμοποιει υπολογιστή με συγκεκριμένα apps που θέλει για ενημέρωση κ το κουμπί shutdown κ τα έμαθε μόνος του...κ χωρίς να με πριζει πως το ενα κ πως το άλλο...Λειτουργικό που να μην κρασαρει η να κολλάει δεν υπάρχει εξάλλου...απο τα Mac OS -IOS μέχρι Ubuntu κ φυσικά Windows...Ειναι ολα θέμα συνήθειας...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σκέφτεσαι σαν fanboy να σου πω ότι δεν μιλάνε για πωλήσεις σε τελικούς χρήστες αλλά για άδειες που έχουν διαθέσει σε καταστήματατα στους εμπορικούς συνεργάτες τους κτλ.

το παγκόσμιο ποσοστό χρήσης των windows 8 είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα και μόλις που κατόρθωσε να ξεπεράσει πριν λίγο καιρό τα ποσοστά χρήσης των vista.

H νοοτροπια της microsoft και γενικά σαν εταιρεία είναι τόσο γερασμένη όσο το cougar στην φώτο της είδησης.

 

Καλά έκανες φοβερή αποκάλυψη. Κανένας δεν ήξερε πως η πλειοψηφία των πωλήσεων γίνονται απο αγορές hardware. Ευτυχώς μας άνοιξες τα μάτια.

 

Αλλά έτσι είναι ας αλλάξουμε τα goalposts μιας και το αρχικό FUD δεν δουλεύει. Ξεκίνα τις κωλοτούμπες γιατί θα περάσουν τα win8 τα 7αρια και εσύ ακόμη θα μας λες για το τι αποτυχία ειναι τα 8αρια :devil:

 

Όσο για τα περι fanboys είναι λιγό ειρωνικό όταν προέρχονται απο δεδηλωμένους haters όπως είσαι εσύ. Don't you think?

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όπως όταν πρωτοβγήκανε που είχανε πουλήσει 60 εκκ. άδειες... στους  μεταπωλητές, που αν πουλούσαν καινούρια pc, ΘΑ πλήρωναν για αυτές!

 

Με τέτοια μαγειρέματα, βγαίνω και γω πρώτος.

 

ΔΕΝ τα παίρνουμε ρε πως το λένε αντε και..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά έκανες φοβερή αποκάλυψη. Κανένας δεν ήξερε πως η πλειοψηφία των πωλήσεων γίνονται απο αγορές hardware. Ευτυχώς μας άνοιξες τα μάτια.

 

Αλλά έτσι είναι ας αλλάξουμε τα goalposts μιας και το αρχικό FUD δεν δουλεύει. Ξεκίνα τις κωλοτούμπες γιατί θα περάσουν τα win8 τα 7αρια και εσύ ακόμη θα μας λες για το τι αποτυχία ειναι τα 8αρια :devil:

 

Όσο για τα περι fanboys είναι λιγό ειρωνικό όταν προέρχονται απο δεδηλωμένους haters όπως είσαι εσύ. Don't you think?

 

Πως μπορείς να με θεωρείς δηλωμένο hater όταν τον μισό μου pc χρόνο και ιδιως στα game τον περνάω σε win7 και προσωπικά έχω αγοράσει μέχρι σήμερα δύο άδειες του λειτουργικού.

Κάτι δεν στέκει σε αυτά που λές. Απλά δεν εχω καμία καούρα να υπερασπιστώ κανέναν και παραθέτω τα στοιχεία που γράφουν όλα τα μεγάλα τεχνολογικά site τόσους μήνες για την εμπορική αποτυχία των win8.

Τώρα αν σας αρέσει να χαριεντιζεστε μαζί με τους γέρους της microsoft που έχουν για διοίκηση τότε με γεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows 8 ειναι τα ποιο user friendly windows ever...τα έβαλα στον πατέρα μου που πρώτη φορά χρησιμοποιει υπολογιστή με συγκεκριμένα apps που θέλει για ενημέρωση κ το κουμπί shutdown κ τα έμαθε μόνος του...κ χωρίς να με πριζει πως το ενα κ πως το άλλο...

 

Καταλαβαίνεις τη σημασία που έχει το υπογραμμισμένο τμήμα, φαντάζομαι. Αν ναι, σκέψου κατά πόσο είναι λογικό, να αποτελεί αυτό κριτήριο, για να χαρακτηριστεί κάτι «user friendly». Σου απαντώ απευθείας: Απολύτως λογικό, με δεδομένο ότι το σύνολο - ή έστω η πλειοψηφία - των υποψήφιων χρηστών ενός λειτουργικού, χρησιμοποιούν επίσης για πρώτη φορά υπολογιστή. Έλα όμως που δεν είναι έτσι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δουλευανε κιολας, ολο προβληματα συναντω..... ακομη εννοω και αν ειναι σε εταιρεια, αντε να τους πεισεις οτι δεν εισαι εσυ ο ελεφαντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί με αυτά που ακούω-διαβάζω τόσο καιρό έχω την εντύπωση πώς δεν μιλάμε για απλό update αλλά σημαντική αλλαγή του λειτουργικού με αποτέλεσμα να απαιτεί αρκετά mb και εξαρχής εγκατάσταση ? Διατηρώ επίσης τις επιφυλάξεις μου για την νέα έκδοση. Γιατί στην ουσία τα 8 φτιάχτηκαν με γνώμονα να ενοποιήσουν τα PC-tablet και τώρα πάμε στο άλλο άκρο όπου ένα λειτουργικό με χαραχτήρα mobile αποκτά πάλι desktop χαραχτήρα. Αλλά μήπως από εκεί δεν ξεκίνησε ?. Μου θυμίζει το "η κότα έκανε το αυτό ή το αυγό τη κότα ?" Ίδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί με αυτά που ακούω-διαβάζω τόσο καιρό έχω την εντύπωση πώς δεν μιλάμε για απλό update αλλά σημαντική αλλαγή του λειτουργικού με αποτέλεσμα να απαιτεί αρκετά mb και εξαρχής εγκατάσταση ? Διατηρώ επίσης τις επιφυλάξεις μου για την νέα έκδοση. Γιατί στην ουσία τα 8 φτιάχτηκαν με γνώμονα να ενοποιήσουν τα PC-tablet και τώρα πάμε στο άλλο άκρο όπου ένα λειτουργικό με χαραχτήρα mobile αποκτά πάλι desktop χαραχτήρα. Αλλά μήπως από εκεί δεν ξεκίνησε ?. Μου θυμίζει το "η κότα έκανε το αυτό ή το αυγό τη κότα ?" Ίδωμεν.

Νομίζω η αρχιτεκτονική των windows δεν επιτρέπει τέτοια ριζικά upgrade αλλά πρέπει να πας πάντα σε νέα εγκατάσταση για τις μεγάλες αναβαθμίσεις. Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά ποτέ δεν έχουμε δει να βγαζει η mircrosoft ένα μεγάλο upgrade.

Ακόμα και στα κινητά μια μεγάλη αναβάθμιση πάντα έσπαγε την συμβατότητα προς τα πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορείς να με θεωρείς δηλωμένο hater όταν τον μισό μου pc χρόνο και ιδιως στα game τον περνάω σε win7 και προσωπικά έχω αγοράσει μέχρι σήμερα δύο άδειες του λειτουργικού.

Κάτι δεν στέκει σε αυτά που λές. Απλά δεν εχω καμία καούρα να υπερασπιστώ κανέναν και παραθέτω τα στοιχεία που γράφουν όλα τα μεγάλα τεχνολογικά site τόσους μήνες για την εμπορική αποτυχία των win8.

Τώρα αν σας αρέσει να χαριεντιζεστε μαζί με τους γέρους της microsoft που έχουν για διοίκηση τότε με γεια σας.

 

Μπορώ να σε κρίνω με βάση αυτά που ποστάρεις σε κάθε windows topic.

Το ότι περνάς πολύ χρόνο σε windows δεν μου λέει κάτι (ποσο μάλλον όταν θες να παίζεις και παιχνίδια). Όλοι έχουμε τις προτιμήσεις μας δεν είναι κακό απλώς τα posts σου σε τοποθετούν στην κατηγορία anti microsoft. B)  

Στοιχεία δεν παραθέτεις απλώς γενικολογείς περι διάφορων blog τα οποία έχουν προαναγγείλει τον θάνατο των Windows 8 προτού καν κυκλοφορήσουν.

 

Στοιχεία φυσικά είναι οι 100εκ πωλήσεις όσο και αν δεν σου αρέσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι blog το cnet, wired, gismodo και τόσα αλλά που υπάρχουν τότε το insomnia τι είναι?

Κάνε ένα search αν θέλεις να βρεις την αλήθεια στο τι σημαίνει 100 εκ πωλήσεις και γιατί τις παρουσιάζει η microsoft όπως την συμφέρει. 

Τώρα αν σε κάνει να νιώθεις καλά ότι η microsoft και τα win8 πάνε πολύ καλά σε πωλήσεις και κατακτουν την αγορά τότε δεν θα στο χαλάσω το όνειρο. Πίστευε και μην ερεύνα είναι η  αρχή του δογματισμού φίλε μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...