Προς το περιεχόμενο
Georgia_

Αγορά απο ebay - clearance

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας απο Κύπρο,

Πριν μια εβδομάδα αγόρασα μια μικροσυσκευή (τιμή $27 , βαρος 1,5 kg) απο το ebay και έλαβα απο τον πωλητή (Hong Kοng) tracking number το οποίο παρακολουθώ. Σήμερα μου έστειλε ένα email στο οποίο έγραφε ακριβώς:

''The item has arrived your country,
It need to make clearance. We hope you could contact the DHL and makel clearance''

Επειδή είμαι λίγο άσχετη, τί πρέπει να κάνω? Γιατί πρέπει να επικοινωνήσω με το DHL, δεν θα έπρεπε να έφτανε κατευθείαν στη διεύθυνση που δήλωσα?

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, Χρόνια Πολλά για τη γιορτή σου,

Ο τύπος φαίνεται ότι παρακολουθεί το δέμα με πρισσότερο ενδιαφέρον και από εσένα.

Δεν γνωρίζω το τελωνειακό καθεστώς της Κύπρου αλλά δεν νομίζω ότι αντικείμενο αυτής της αξίας θα έχει πρόβλημα με το τελωνείο.

Περισσότερο από ενδιαφέρον, τηλεφώνησέ τους για να μάθεις πότε θα στο παραδώσουν, ώστε να ησυχάσει και ο πωλητής.

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Απλά περίμενε 2 3 μέρες να φύγει απο το τελωνείο να τελιώσουν τα διαδικαστικά δηλαδή, εγω οταν ειχα πρόβλημα με ενα δέμα απο το τελωνείο μου ειχαν στείλει χαρτί στο σπίτι να παω να κανω τον εκτελωνισμό, αν σε 3 ημέρες δεν εχει αλλάξει η κατάσταση του tracking κανε ενα τηλέφωνο

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Απλά περίμενε 2 3 μέρες να φύγει απο το τελωνείο να τελιώσουν τα διαδικαστικά δηλαδή, εγω οταν ειχα πρόβλημα με ενα δέμα απο το τελωνείο μου ειχαν στείλει χαρτί στο σπίτι να παω να κανω τον εκτελωνισμό, αν σε 3 ημέρες δεν εχει αλλάξει η κατάσταση του tracking κανε ενα τηλέφωνο

Εσύ είχες πρόβλημα με το ελληνικό τελωνείο ενώ η Γεωργία περιμένει να παραλάβει το δέμα της στην Κύπρο ...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Εσύ είχες πρόβλημα με το ελληνικό τελωνείο ενώ η Γεωργία περιμένει να παραλάβει το δέμα της στην Κύπρο ...

Γενικότερα λεω οτι στα τελωνεία παίζει πολύ γραφειοκρατία και μπορει να καθυστερήσουν γενικά τα πράγματα αλλα στο τελος έρχοντε

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

σε τόσο μικρά ποσά δεν υπάρχει πρόβλημα. έχω κάνει πολύ πιο ακριβές αγορές και δεν είχα πρόβλημα

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

ΠΡΟΣΟΧΗ μην αφησεις την DHL να κανει τον εκτελωνισμό μπορει να το πληρωσεις ΠΟΛΥ ακριβα.Αν χρειαστε πηγαινε εσυ να το κανεις.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Eυχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

Τελικά παρέλαβα το πακέτο σήμερα και το ποσό που μου ζητήθηκε ήταν 13.60 ευρώ!

Τέλος καλό, όλα καλά! :-D

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Να χαρείς αυτό που αγόρασες ...

Για ενημέρωση, στο Κυπριακό τελωνειακό καθεστώς, μήπως μπορείς να μάς δώσεις αναλυτικά σε τι αντιστοιχεί το ποσόν των 13,60 ευρώ;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Aναλυτικά:

VAT            6.66

D/O            5.00

Storage      1.00

Delivery      1.00

Discount    -0.06

Nα διορθώσω : Η τιμή της συσκευής απο το Εbey ήταν $50, όχι $27 όπως έγραψα αρχικά.

Τυχαία βρήκα αυτή τη σελίδα που υπολογίζει import duties & taxes ανάλογα με την χώρα προέλευσης και αποστολής

http://www.dutycalculator.com

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Άρα, εκτός από τον ΦΠΑ, πλήρωσες και τα λοιπά έξοδα (αποθήκευτρα, κλπ), που έχουμε και στη δική μας διαδικασία.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.