Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση οθόνης laptop


nickosXXX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας πριν μερικές μέρες κάηκε η οθόνη του λάπτοπ μου με αποτέλεσμα να υπάρχουν αρκετά μαύρα σημεία που με δυσκολεύουν αρκετά στη χρήση του Η/Υ. Έψαξα για επισκευή στο ίντερνετ άλλα το κόστος είναι πολύ υψηλό (περίπου 300-350€). Ωστόσο ένας φίλος μου πρότεινε οθόνες από το eBay σε πολύ πιο λογικές τιμές (γύρω στα 80-100€) από πωλητές με υψηλή βαθμολογία. Να τις προτιμήσω; Είναι αξιόπιστες;

 

PS: το λάπτοπ μου είναι το Fujitsu life book nh570 με οθόνη 18.4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

86 ευρώ καινούρια μαζί με μεταφορικά απο ebay 99,6% Positive Feedback έχει ο πωλητής(εξαιρετικό)

για το λάπτοπ σου. Link.png Site: http://www.ebay.co.uk/itm/New-Fujitsu-LifeBook-NH570-18-4-LAPTOP-LCD-SCREEN-HD-/280511467907?pt=UK_Computing_Laptop_Screens_LCD_Panels&hash=item414fc95183">New Fujitsu LifeBook NH570 18.4” LAPTOP LCD SCREEN HD+

αν έχεις και κάποιον να σου την κάνει αλλαγή δεν θα σου στοιχίσει πάνω απο 100/110 ευρώ.

 

 

ο κόσμος έχει ξυπνήσει πλέον με της αγορές απο ελλάδα..δεν τον πιάνουν πάλι μ@λ@κ@ :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτή είχε. Αλλά δεν ξέρω εκτός απο την οθόνη μήπως έχει πρόβλημα και το inverter, γιατί στις περισσότερες οθόνες δεν συμπεριλαμβάνεται. Υπάρχει τρόπος να ελέγξω το inverter με κάποιο πρόγραμμα χωρίς να αλλάξω πρώτα οθόνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτή είχε. Αλλά δεν ξέρω εκτός απο την οθόνη μήπως έχει πρόβλημα και το inverter, γιατί στις περισσότερες οθόνες δεν συμπεριλαμβάνεται. Υπάρχει τρόπος να ελέγξω το inverter με κάποιο πρόγραμμα χωρίς να αλλάξω πρώτα οθόνη;

όχι δεν μπορείς να το δείς αυτό απο πρόγραμμα.

μόνο με άλλη λάμπα ccfl(δοκιμή φωτισμού/backlight) για να δείς αν δουλευει σωστά το inverter.

purt number inverter mpt n206 (και απο άλλο μοντέλο fujitsu μπορεί να κάνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OΚ ευχαριστώ. Τελικά θα πάρω από το eBay γιατί είναι το μόνο που συμφέρει, όλοι οι άλλοι σε γδέρνουν. Όσο για την τοποθέτηση πιστεύω ότι δεν θα είναι και τόσο δύσκολη να την κάνω μόνος μου από κάποια βίντεο που είδα στο YouTube γιατί σε όλους αυτούς δεν αξίζει να δίνεις ούτε 1€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OΚ ευχαριστώ. Τελικά θα πάρω από το eBay γιατί είναι το μόνο που συμφέρει, όλοι οι άλλοι σε γδέρνουν. Όσο για την τοποθέτηση πιστεύω ότι δεν θα είναι και τόσο δύσκολη να την κάνω μόνος μου από κάποια βίντεο που είδα στο YouTube γιατί σε όλους αυτούς δεν αξίζει να δίνεις ούτε 1€.

το μόνο που θα προσθέσω είναι για δική σου ασφάλεια και του λάπτοπ είναι να κάνεις τα εξής.

βγάζεις την μπαταρία του λάπτοπ και πατάς μερικά sec το power button για να φύγει το υπόλοιπο ρεύμα που έχει μείνει στην μητρική.

μετά είσαι έτοιμος για να κάνεις την αλλαγή.

 

αν χρειαστείς βοήθεια εδώ είμαστε να σου λύσουμε κάθε απορία που μπορεί να προκύψει ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...