Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα λόγω γυμναστικής ;


nasto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Είμαι η Αναστασία ετών 24.Γυμνάζομαι από πολύ μικρή ηλικία!Ξεκίνησα με μπαλέτο(2 χρόνια) και σκι(απο 10 χρονών) μετά ρυθμική γυμναστική(1χρόνο),kung fu(6 χρόνια).Από τα 17 μου μέχρι τα 24 σταμάτησα τελείως την γυμναστική με ενα κενό μισού χρόνου απο τα 23-23.5 που συνέχισα και πάλι το kung fu!Τον Δεκέμβριο αποφάσισα να ξεκινήσω Muay Thai το οποίο συνεχίζω ακόμα..Η προπόνηση έχει ως εξής: 3 φορές την εβδομάδα απο 1 ώρα!Το πρόγραμμα συνήθως είναι:3 πεντάλεπτα σχοινάκι με ενδιάμεσα από αυτά κοιλιακούς,ραχαίους και πους απς και την υπόλοιπη ώρα καποιες ασκήσεις(συνήθως με πολλά πηδηματάκια) για πόδια,σκιαμαχία ή σπαρινγκ και στο τέλος 2 σετ των 50 κοιλιακούς και αρκετές διατάσεις.Επίσης μία φορά τον μήνα κάνουμε ταχυδυναμική 1 ώρα που είναι πολύ αερόβια σε συνδιασμό με ασκήσεις ενδυνάμωσης..Γενικά όλες οι προπονήσεις έχουν πολύ αερόβιο μέσα και η δραστηριότητα είναι υψηλή!Από τότε που ξεκίνησα λοιπόν αυτή τη μαχητική τέχνη παρατηρώ ότι μουδιάζουν πολύ συχνά όλα μου τα άκρα και εκτός αυτού ενώ όσο πήγαινα ήμουν κατά τα άλλα καλά,τώρα που διακόψαμε λόγω πάσχα και έχω να πάω μια εβδομάδα έχω έντονους πόνους στα γόνατα αστραγάλους και ισως λίγο στην μέση..

Έχει κανείς αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση ή τελοσπάντων κάποια ιδέα του τι μπορεί να συμβαίνει ή αν όλο αυτό είναι φυσιολογικό?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πας σε παθολόγο και του εξηγείς επακριβώς τα συμπτώματα.. Μετα θα σε καθοδηγήσει οπως πρέπει.

Εδώ οτι και να σου απαντήσουμε θα είναι " κουβέντα να γίνεται"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πρώτον πες το αυτό στους γυμναστές σου. Αν δεν σε ικανοποιήσει η απάντησή τους ή δεν σου περάσουν οι πόνοι μετά από 1-2 προπονήσεις μάλλον πας γιατρό. 

 

Έτσι όπως περιγράφεις το πρόβλημα δεν πιστεύω να πάρεις καλή απάντηση από εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πας σε παθολόγο και του εξηγείς επακριβώς τα συμπτώματα.. Μετα θα σε καθοδηγήσει οπως πρέπει.

Εδώ οτι και να σου απαντήσουμε θα είναι " κουβέντα να γίνεται"

Διόρθωση, σε γιατρό γενικής ιατρικής (με ειδικότητα γεν. ιατρικής). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δουλεύω...άνεργη και εγώ... :fear:   Αααα!!!Επίσης πήγα και για μπάνιο στην θάλασσα 2 φορές αυτές τις μέρες και ήταν παγάκι...Λέτε να παίζει κάποιο ρόλο?! :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου έλεγα να πας σε ορθοπεδικό - αθλητίατρο... Είναι ειδικευμένοι και ξέρουν καλύτερα. Αν υπάρχει νευρολογικό θέμα θα σε παραπέμψουν αυτοί. Εγω σε αυτόν που ήταν στην ΑΕΚ πάω, κορυφαίος και κάνει κανονική εξέταση (αρκετή ώρα), όχι σε ρωτάει δύο πίπες και μετα βγάζει το απόφθεγμα. Άμα σε ενδιαφέρει και είσαι Αθήνα στείλε μήνυμα να σου στείλω τηλέφωνο.

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή παθολόγο..τι διαφορά εχει γενικής ιατρικής; πρώτη φορά το ακούω προσωπικά.

 

 

Η γενική ιατρική είναι η κεντρική ειδικότητα στην ιατρική. Είναι άτομα που κάνουν κάποιο χρόνο σε κάθε ειδικότητα και αποκτούν σφαιρική γνώση και είναι δουλειά τους η πρώτη διάγνωση και η αντιμετώπιση του ασθενή όταν πχ μπαίνει σε ένα νοσοκομείο (αυτό στο εξωτερικό γιατί εδώ πας καρφωτά, που είναι απλά λάθος). Η ειδικότητα υπάρχει στην Ελλάδα (φυσικά) και καλύπτεται από τα ασφ. ταμεία. 

 

Εγω θα σου έλεγα να πας σε ορθοπεδικό - αθλητίατρο... Είναι ειδικευμένοι και ξέρουν καλύτερα. Αν υπάρχει νευρολογικό θέμα θα σε παραπέμψουν αυτοί. Εγω σε αυτόν που ήταν στην ΑΕΚ πάω, κορυφαίος και κάνει κανονική εξέταση (αρκετή ώρα), όχι σε ρωτάει δύο πίπες και μετα βγάζει το απόφθεγμα. Άμα σε ενδιαφέρει και είσαι Αθήνα στείλε μήνυμα να σου στείλω τηλέφωνο.

 

.

 

Ας πάει σε ένα γενικής ιατρικής και να την στείλει αυτός εκεί που κρίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...