Προς το περιεχόμενο

Λογαριασμός ΟΤΕ. Σωστός ή κάτι τρέχει;


plato

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο το πραγμα με τρωει εδω και πολυ καιρο αλλα πλεον θελω να ψαξω. Πριν παω σε κανα καταστημα ΟΤΕ θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου λυσει μια απορια.

Ο λογαριασμος ειναι αυτος που παραθετω. Στο σημειο που σκαλωνω ειναι στο γεγονος οτι υποτιθεται πως το μηνιαιο παγιο ΜΕ φπα ειναι 41 ευρω περιπου. Εδω αναγραφει οτι τα παγια τελη διμηνου ειναι περιπου 74 ευρω ΧΩΡΙΣ φπα. Δηλαδη με φπα μαζι παει περιπου 91 ευρω και συνεπως 45,5 το διμηνο!

Μα στο site του ΟΤΕ αναγραφεται οτι ειναι 40,5 ευρω το μηνα ΜΕ φπα το παγιο για αυτες τις συγκεκριμενες παροχες (παραμεριζω την προσφορα των πρωτων 6 μηνων για νεους συνδρομητες). Εγω ειμαι παλιος στο συγκεκριμενο προγραμμα. Ειμαι 3 χρονια. Αλλα θεωρω οτι ειναι παραπανω απο οτι πρεπει οι τιμες. Αν θυμαμαι καλα μπηκα σε αυτο το προγραμμα με 42 ευρω το μηνα με φπα μεσα. υποτιθεται περυσι μου εγινε καποια εκπτωση ως παλιου συνδρομητη (τηλεφωνικα με ενημερωσαν απο τον ΟΤΕ)  και πηγε γυρω στο 40 το μηνα. Ποια 40 ομως; Εδω ξεκαθαρα λεει 45,5.

Τα υπολοιπα ειναι κανονικα λιγο πολυ. Δεν ξερω φυσικα που διαολο πηγαν αυτα τα 3,2 ευρω με την "Πολυμεσικη πληροφοριση" που ειχε ερθει και στον προηγουμενο λογαριασμο αλλα αυτο ειναι ασχετο με το θεμα που επισημαινω. Θα ψαξω να δω κι αυτα απο που προερχονται. Εγιναν ορισμενα τηλεφωνα τους τελευταιους μηνες σε συντομους κωδικου που ειναι για ραντεβου με νοσοκομεια και λεω μηπως εκεινοι κανουν τιποτα τετοιες περιεργες χρεωσεις. Θα το κοιταξω αυτο, ασχετο παντως με το θεμα των παγιων τελων. Αν καποιος παντως γνωριζει και για αυτο κατι ας κανει τον κοπο να με ενημερωσει. Διοτι και στον προηγουμενο λογαριασμο παλι 3 ευρω και κατι ψηλα μου ειχε χρεωσει για αυτο και μαλιστα ελεγε οτι η κληση ειχε κρατησει 7 δευτερολεπτα τοτε.

Το θεμα του παγιου ομως μου τη δινει. Κανονικα ειχα υπολογισει οτι ειναι 41 ευρω το μηνα ολα μεσα συν 1 ευρω το μηνα για αναγνωριση κλησης = 42. Απο εκει και περα οτι μου ερχοταν σε κινητα αν ειχα περασει το δωρεαν χρονο της μιας ωρας.

 

Εδω βεβαια αν και εχει περασει η μια ωρα δωρεαν δεν βλεπω χρεωσεις. Παντως σε ολους τους προηγουμενους λογαριασμους μου που ειχα ξεπερασει το χρονο και ειχα κανονικα χρεωσεις για τα κινητα, παλι ψηλα ηταν τα παγια τελη και παλι απορουσα γιατι.

 

Ειναι λογικες οι αποριες μου ή κατι μου διαφευγει; Ειναι δυνατον να εχει παει 45,5 το μηνα με το φπα το παγιο για 24mbps γραμμη και δωρεαν αστικα-υπεραστικα+60' κινητα; Εχει κανεις αυτο το προγραμμα; Τοσα πληρωνει;

Κανονικα αυτος ο λογαριασμος θα περιμενα να ειναι με αυτα που αναγραφει 84 ευρω (το πολυ) παγια τελη για το διμηνο μαζι με την αναγνωριση κλησεων + τα 4 ευρω περιπου μαζι με το φπα για χρεωσεις σε συντομους κωδικους κτλ = 88. Να βαλω μεσα και κατι αηδιες που επισης δεν ξερω τι ειναι για χαρτοσημα και υπερημεριες; Αλλο 1 ευρω; Ε, αντε και φτασαμε στα 89 ευρω. Μεχρι τα 97,5 ειναι καποια αποσταση, ετσι δεν ειναι; (δεν υπολογιζω καν κατι αναδρομικα τελη που γραφει στην αρχη, τα οποια παλι δεν ξερω τι ρολο βαρανε, καθοτι τα αφαιρει στο τελος του λογαριασμου)

post-62583-0-04212700-1368015388_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ενα ενα

 

 

Το το παγιο για 24mbps γραμμη και δωρεαν αστικα-υπεραστικα+60' κινητα λεει 74+23% φπα, 17 ευρω δηλαδη 91 ευρω αρα 45,5 τον μηνα (σωστο)

 

Εχεις παρει και το 11888 και εχεις ζητήσει επισύνδεση με το νούμερο για το οποίο ενδιαφερθηκες, όποτε είσαι οκ σε ολα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα το παιδί λέει ότι στο σάιτ του οτε είναι 40,90 ευρώ...

 

το adsl είναι πάνω σε pstn γραμμή ή isdn?

 

Το 40,90 ειναι για το πακέτο "24mbps γραμμή και δωρεάν αστικα-υπεραστικα+60' κινητα"

 

 

Ο λογαριασμός ομως λεει "connx 24, όλη μερα + 60 κινητά) που πρεπει να ειναι ενα παλιο πακετο που ενδεχομενως να χρεώνετε και διαφορετικά.

 

Αφου εχει τελειώσει η σύμβαση πας σε ενα απο τα υπάρχοντα πακετα και καθάρισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ειναι παλιο πακετο παιδια. Η γραμμη ειναι pstn. Αν ειναι οντως τοσο το παγιο αυτου του πακετου τοτε πασο. Επειδη θυμαμαι απο τοτε που μπηκα οτι δεν ηταν πανω απο 42 ευρω το μηνα παντως κι επειδη υποτιθεται εκαναν και κανα δυο ευρω εκπτωση σε αυτο, απορω γιατι 45,50. Οποτε αν λετε οτι ετσι ειναι, το δεχομαι.

Ξερει κανεις ομως αν γινεται να μεταπηδησω σε αλλο πακετο του ΟΤΕ; Το εχει κανει κανεις; ΕΙναι χρονοβορο ή εχει σημαντικο κοστος μεταφορας απο το ενα πακετο στο αλλο; Γιατι να πληρωνω κερατιατικα αυτα τα 5 ευρω το μηνα μονο και μονο γιατι ειμαι σε αλλο πακετο για παραδειγμα τη στιγμη που και το αντιστοιχο που περιγραφει ο φιλος παραπανω ειναι κι αυτο 24mbps.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 40,90 ειναι για το πακέτο "24mbps γραμμή και δωρεάν αστικα-υπεραστικα+60' κινητα"

 

 

Ο λογαριασμός ομως λεει "connx 24, όλη μερα + 60 κινητά) που πρεπει να ειναι ενα παλιο πακετο που ενδεχομενως να χρεώνετε και διαφορετικά.

 

Αφου εχει τελειώσει η σύμβαση πας σε ενα απο τα υπάρχοντα πακετα και καθάρισες.

 

 

Nαι ειναι παλιο πακετο παιδια. Η γραμμη ειναι pstn. Αν ειναι οντως τοσο το παγιο αυτου του πακετου τοτε πασο. Επειδη θυμαμαι απο τοτε που μπηκα οτι δεν ηταν πανω απο 42 ευρω το μηνα παντως κι επειδη υποτιθεται εκαναν και κανα δυο ευρω εκπτωση σε αυτο, απορω γιατι 45,50. Οποτε αν λετε οτι ετσι ειναι, το δεχομαι.

 

Ξερει κανεις ομως αν γινεται να μεταπηδησω σε αλλο πακετο του ΟΤΕ; Το εχει κανει κανεις; ΕΙναι χρονοβορο ή εχει σημαντικο κοστος μεταφορας απο το ενα πακετο στο αλλο; Γιατι να πληρωνω κερατιατικα αυτα τα 5 ευρω το μηνα μονο και μονο γιατι ειμαι σε αλλο πακετο για παραδειγμα τη στιγμη που και το αντιστοιχο που περιγραφει ο φιλος παραπανω ειναι κι αυτο 24mbps.

 

 

Σου απαντησα και σε αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου κι εγώ αυτή την απορία έχω. Είχα για χρόνια conn-x στα 24mb+απεριόριστα αστικά-υπεραστικά+60΄προς κινητά..Πριν 1 χρόνο περίπου μπήκα στο ΟΤΕ Double Play 24 Απεριόριστα Plus, ή μάλλον έτσι το ονόμασε ο οτε από μόνος του.. και είχα για 6 μήνες μειωμένο πάγιο στα 35,9 € τον μήνα.

Μετά τους 6 μήνες και αφού έλαβα τον πρώτο λογαριασμό με κουφές αναδρομικές χρεώσεις και επιστροφές που ούτως ή άλλως δεν βρίσκεις άκρη..το διμηνιαίο πάγιο που μου έρχεται χωρίς ΦΠΑ είναι γύρω στα 70€..Με το ΦΠΑ πάει στα 86€ αντί για 81,8€ το δίμηνο..Εντάξει 2€/τον μήνα είναι μόνο αλλά είναι η κοροιδία που μου την δίνει..άντε βγάλε άκρη..

 

Όταν τα πάντα έχουν μειωθεί στο 50% περίπου: μισθοί,συντάξεις κτλπ. θα περίμενε κανείς να έχουν πέσει και οι τιμές..αλλά αν παρατηρήσετε ουσιαστικά τα τελευταία 5 χρόνια είναι στα ίδια επίπεδα..όσο απίστευτο κι αν ακούγεται..με ένα απλό search στο forum θα δείτε ότι οι τιμές είναι σε αυτά τα επίπεδα από το 2008 περίπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας σε αλλη εταιρία :P

Ενδεικτικα με 50€ στη wind εχω

1500 σε σταθερα απο το κινητο, 300 σε αλλα κινητα 350mb internet στο κινητο dsl σπιτι απεριοριστα σταθερα απο το σπιτι και μοιραζετε τα 300 λεπτα του κινητου με το σταθερο. Ολα ενας λογαριασμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου κι εγώ αυτή την απορία έχω. Είχα για χρόνια conn-x στα 24mb+απεριόριστα αστικά-υπεραστικά+60΄προς κινητά..Πριν 1 χρόνο περίπου μπήκα στο ΟΤΕ Double Play 24 Απεριόριστα Plus, ή μάλλον έτσι το ονόμασε ο οτε από μόνος του.. και είχα για 6 μήνες μειωμένο πάγιο στα 35,9 € τον μήνα.

Μετά τους 6 μήνες και αφού έλαβα τον πρώτο λογαριασμό με κουφές αναδρομικές χρεώσεις και επιστροφές που ούτως ή άλλως δεν βρίσκεις άκρη..το διμηνιαίο πάγιο που μου έρχεται χωρίς ΦΠΑ είναι γύρω στα 70€..Με το ΦΠΑ πάει στα 86€ αντί για 81,8€ το δίμηνο..Εντάξει 2€/τον μήνα είναι μόνο αλλά είναι η κοροιδία που μου την δίνει..άντε βγάλε άκρη..

 

Όταν τα πάντα έχουν μειωθεί στο 50% περίπου: μισθοί,συντάξεις κτλπ. θα περίμενε κανείς να έχουν πέσει και οι τιμές..αλλά αν παρατηρήσετε ουσιαστικά τα τελευταία 5 χρόνια είναι στα ίδια επίπεδα..όσο απίστευτο κι αν ακούγεται..με ένα απλό search στο forum θα δείτε ότι οι τιμές είναι σε αυτά τα επίπεδα από το 2008 περίπου...

Aρα δεν ειναι μονο η δικη μου αισθηση. Γιατι επαναλαμβανω οτι οταν υπεγραψα τοτε ηταν για 41 ευρω το μηνα! Και υποτιθεται οτι εκαναν και μειωσεις εκτοτε! Ετσι με ενημερωσαν. Κι ερχεται το παγιο 45,5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...