Προς το περιεχόμενο

Μηπως μας κοροιδευει ο Γερμανος?


pontikodaimonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Είχα ανηξει θεμα σχετικα με την αγορα του Huawei Ascend Y300 και ειμουν αποφασισμενος να το αγορασω σημερα απο τα καταστηματα Γερμανος καθως υπηρχε προσφορα συμφωνα με την οποια θα επαιρνα δωρο Φωνητικο Πλοηγο (για το κινητο) αξιας 59 ευρω και δωροεπιταγη αξιας 25 ευρω (την οποιο θα μπορουσα να χρησιμοποιησω πανω στο κινητο ) με αποτελεσμα η τιμη του απο 169,90 ευρω να γινοταν 144,90 ευρω ( η προσφορα αυτη φαινεται εδω Link.png Site: http://www.e-germanos.gr/e-germanos/catalogue/show.eg?banner=8515">φυλλαδιο Γερμανος (21.04 - 11.05 2013) και συγκεκριμενα στην 5η σελιδα του φυλλαδιου το οποιο κυκλοφορει αυτη τη στιγμη σε ολα τα καταστηματα Γερμανος ). Αφου λοιπον η προσφορα ισχυει (συμφωνα με το φυλλαδιο και τη σελιδα του Γερμανος στο Ιντερνετ ) πηγα σημερα το πρωι στο καταστημα που βρισκεται στην πολη μου για να αποκτησω το Huawei.Αυτο που μου ειπαν εκει ήταν οτι το συγκεκριμενο smartphone δεν εχει ερθει ακομα στο συγκεκριμενο καταστημα και αν θελω μπορει να το παραγκηλει και να ερθει σε 2 μερες ΑΛΛΑ δεν θα παρω ούτε πλοηγο ούτε δωροεπιταγη γιατι η προσφορα ληγει στις 8-05-2013 δηλ. ΣΗΜΕΡΑ...ενω στο φυλλαδιο ξανατονιζω οτι γραφει 11-05-2013...Ο υπευθηνος λοιπον μου ειπε πως αν το αγορασω Σημερα θα παρω τα δωρα(εφοσον το βρω σε καποιο καταστημα) αλλιως τιποτα. Πήρα λοιπον τηλεφωνο στο καταστημα Γερμανος της διπλανης πολης ( 30χλμ. αποσταση ) για να μην παω αδικα..και ρωτησα αν υπαρχει στο καταστημα και αν ισχυει η προσφορα. Μου απαντησαν πως υπαρχει αποθεμα και οτι θα παρω και τον πλοηγο και την δωροεπιταγη και πως ισχυει η προσφορα ως το Σαββατο 11-05-2013. Πηρα κι εγω το αυτοκινητο και πηγα κατευθειαν ( να προλαβω μην τελιωσουν ). Εκει μιλησα με μια πωλητρια η οποια μου λεει περιμενα να δω στον υπολογιστη τις ενημερωσεις και μου λεει ΝΑΙ ισχυει η προσφορα και μου εφερε και το κινητο ( ΟΛΑ ΕΤΟΙΜΑ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ ) και τοτε πεταγεται ενας αλλος πωλητης και λεει ο πλοηγος δεν ισχυει γιατι η προσφορα του πλοηγου ισχυε μεχρι το προηγουμενο Σαββατο ( Μεγαλο Σαββατο.) και η πωλητρια του λεει αφου το πρωι εδωσα δωροεπιταγη σε μια κυρα πως δεν ισχυει και αυτος απαντηση οτι εγινα λαθος που δωθηκε..και μου λεει η πωλητρια ''Τελικα ισχυει μονο η δωροεπιταγη'' και πεταγεται και αλλος ενας πωλητης και λεει οτι δεν ισχυει ουτε η δωροεπιταγη γιατι και αυτη ηταν ως το Μ.Σαββατο..και τους λεω μα καλα αφου στο φυλλαδιο γραφει ως 11-05-2013 και μου λενε να δες εδω στον υπολογιστη λεει μεχρι το Μ.Σαββατο...Εφυγα χωρις να το αγορασω..και ρωταω τωρα εγω...τι πρεπει να κανουμε για να ξερουμε τι ισχυει στην πραγματικοτητα? γιατι οταν βγαζουν ενα φυλλαδιο βγαινει για να δει ο κοσμος τις προσφορες και να παει να αγορασει...εγω πως στο καλο θα ξερω τι ισχυει στην πραγματικοτητα αφου ουτε αυτοι ξερουν τι τους γινεται? Προσωπικα δεν προκειται να προτημησω ξανα τον Γερμανο γιατι αυτο ειναι κοροιδια..αλλα διαφημιζουν και αλλα ισχυουν...Σκεφτηκα να το κανω θεμα μεσα στο καταστημα αλλα σκεφτηκα πως δεν αξοιζε...τα σχολια δικά σας...


Υ.Γ. η φωτογραφια ειναι απο το φυλλαδιο που εχω μπροστα μου και πηρα σημερα απο το καταστημα...

post-238129-0-32115700-1368021098_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να το κυνηγήσεις (όχι ότι θα γίνει και τίποτα αλλά για το γαμώτο) γενική γραμματεία καναταλωτή κλπ.

 

Και μόνο το ότι σε βάλαν να κόβεις βόλτες με τ αμάξι άδικα, θα ταν αρκετό για μένα να μην ξαναπεράσω ούτε απ έξω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία σελίδα στο φιλάδιο...

Σε όλες τις επί πιστώσει πωλήσεις ισχύει επιτόκιο 8% (καθώς και εισφορά 0,6) και
ΕΠΕ 12 μηνών (EUROBANK VISA) 10,57% και εφόσον πληρούνται οι
προϋποθέσεις των συνεργαζόμενων τραπεζών. Το επιτόκιο προεξόφλησης με
άτοκες δόσεις από 01/12/2011 είναι Euribor +5,5%+0,6%. Οι τιμές των
προïόντων περιλαμβάνουν Φ.Π.Α. Ισχύς εντύπου από 21/04/13 μέχρι 11/05/13
ή μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων. Οι άτοκες δόσεις ισχύουν έως 11/05/13.
Οι τιμές ενδέχεται να αλλάξουν χωρίς προειδοποίηση. Η εταιρεία δεν ευθύνεται
για τυχόν λάθη του εντύπου αυτού.

 

Τυπικά και νομικά δεν μπορείς να τους κάνεις τίποτα,αλλά ναι είναι βλακεία που δεν είναι γραμμένο ξεκάθαρα και που δεν σου το είπαν έστω από το τηλέφωνο,αν τους ρώτησες δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία σελίδα στο φιλάδιο...

Τυπικά και νομικά δεν μπορείς να τους κάνεις τίποτα,αλλά ναι είναι βλακεία που δεν είναι γραμμένο ξεκάθαρα και που δεν σου το είπαν έστω από το τηλέφωνο,αν τους ρώτησες δηλαδή.

στο 1ο καταστημα μου ειπαν οτι ισχυει μεχρι ΣΗΜΕΡΑ.

στο τηλεφωνο που επικοινωνισα με το 2ο καταστημα,που στη συνεχεια πηγα, μου ειπαν πως ισχυει μεχρι το Σαββατο οτι λεει και το φυλλαδιο.

στο 2ο καταστημα μου ειπαν αρχικα πως ισχυει και μετα οτι δεν ισχυει

δεν βασιστικα εξ ολοκληρου στο φυλλαδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα θέλανε να καβατζώσουν κανά δικό τους.

Τα τελευταία χρόνια έχει χαθεί ο επαγγελματισμός και η όρεξη για εξυπηρέτηση στα καταστήματα Γερμανός.

Και στο Πλαίσιο το ίδιο.

Τέσπα,

Δεν υπάρχει τηλέφωνο να μιλήσει με τα κεντρικά;

Καλύτερα στείλε e-mail με κοινοποίηση την ΕΕΤΤ! ;) Αστειεύομαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε για να διαπιστώσεις αν η συγκεκριμένη κοροιδιά απατεωνιά για μένα ξεκινάει από τα κεντρικά η είναι τοπική πάρε τηλέφωνο τα κεντρικά και πες τους όλο το σκηνικό και αν αρχίσουν να σου τα μασάνε πάει να πάει να πει ότι το δούλεμα και η κοροιδία ξεκινάει από τα κεντρικά και όχι από το τοπικό μαγαζί που αυτό δεν μπορεί να κάνει τίποτα αν τα κεντρικά κοροιδεύουν και δουλεύουν τον κόσμο,αλλά αυτό παιδιά δεν θα τολμούσαν να το κάνουν στην Αμερική η σε κάποια Ευρωπαική χώρα (εμείς αφήστε το είμαστε μπανανία)γιατί εκεί οι ενώσεις καταναλωτών θα τους έκαναν μποικοτάζ  και θα το κοινοποιούσαν και μέσω δυαδυκτίου και θα πάθαιναν μεγάλη οικονομική ζημιά στις πωλήσεις αλλά  εδώ στην χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας που κοιτάμε να βγάλει ο ένας το μάτι του άλλου που οργάνωση τέτοια,μην σας πω ότι θα χάρηκαν και μερικοί που ο φίλος εδώ ταλαιπωρήθηκε άδικα από τα λαμόγια του Γερμανού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στο συγκεκρημενο καταστημα παω μονο αν θελω να δω η να τεσταρω  κατι σιγα μη αγορασω απο κει....Αθλιες τιμες,αθλια εξυπηρετηση(στο καταστημα κοντα στην περιοχη μου υπαρχει και ενας υπαλληλος που πουλαει και πνευμα στους παντες)...Συγνωμη αλλα για να αγορασεις απο εκει πρεπει να εισαι πολυ ασχετος,κοροιδο στην κυριολεξια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στο συγκεκρημενο καταστημα παω μονο αν θελω να δω η να τεσταρω  κατι σιγα μη αγορασω απο κει....Αθλιες τιμες,αθλια εξυπηρετηση(στο καταστημα κοντα στην περιοχη μου υπαρχει και ενας υπαλληλος που πουλαει και πνευμα στους παντες)...Συγνωμη αλλα για να αγορασεις απο εκει πρεπει να εισαι πολυ ασχετος,κοροιδο στην κυριολεξια!

και εγω προσωπικα δεν συνηθιζω να αγοραζω απο το Γερμανο για τους ιδιους λογους απλα η συγκεκριμενη προσφορα με προσελκυσε..το μονο σιγουρο πλεον ειναι πως δεν προκειται να αγορασω ούτε μπαταριες απο το συγκεκριμενο καταστημα...απλα τωρα το να τηλεφωνησω στα κεντρικα πιστευω πως ειναι πολυ πιθανο να με συγχησει ακομη περισσοτερο γι αυτο το αφηνω να περασει ετσι. Ο λογος που ανεφερε το συγκεκριμενο περιστατικο ειναι πως θεωρησα σωστο να ενημερωθουν κι αλλα ατομα για να μην παισουν στην ιδια παγιδα με εμενα...και απο οτι βλεπω δεν υπαρχει και καποιος που να εχει θετικες εντυπωσεις απο τη συγκεκριμενη αλυσιδα...κριμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά έκανες και ενημέρωσες.

Πάντως και τηλέφωνο στα κεντρικά να' κανες, το πιθανότερο είναι να μην έβγαζες άκρη και να σε νευρίαζαν περισσότερο με τις διάφορες "δικαιολογίες" τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά έκανες και ενημέρωσες.

Πάντως και τηλέφωνο στα κεντρικά να' κανες, το πιθανότερο είναι να μην έβγαζες άκρη και να σε νευρίαζαν περισσότερο με τις διάφορες "δικαιολογίες" τους. 

Δεν διαφωνώ, ωστόσο η ενημέρωση προς τους "αποπάνω" είναι πάντα χρήσιμη για τη βελτίωση των υπηρεσιών (αν υποθέσουμε ότι υπάρχει διάθεση για κάτι τέτοιο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...