Προς το περιεχόμενο

Στατικός Ηλεκτρισμός


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κοινότητα ίσως είναι άκυρο το θέμα για το παρών νήμα αλλα anyway. Εντός ολίγον ημερών θα συνθέσω το pc μου κομάτι κομάτι και αυτό που με ανυσηχεί είναι ο στατικός ηλεκτρισμός. Έχω ακούσει διαφορα οτι μπορεί να βραχυκυκλώσει το σύστημα και άλλα. Επίσης έχω δει σε μερικά βιντεάκια κατι τυπους που κατα τι διάρκεια της διαδικάσίας φοράνε κατι βραχιολάκια.

Ενημερώστε με παρακαλώ πως να το αποφύγω και τι να κάνω. Είναι όντως τοσο σοβαρό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι σοβαρό αν συμβεί. Μπορεί να προκαλέσει για παράδειγμα κάποιο SCR-lachup και να κάνει μαντάρα πολλά πράγματα.

 

Μία πλακέτα συναρμολογημένη, με ground plane κτλ, όπως μία κάρτα γραφικών ή μία μητρική είναι δύσκολο να επιρεαστούν. Χωρίς να σημαίνει πως δεν μπορεί να συμβεί.

 

Ένα βραχιολάκι γείωσης θα ήταν χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιστατικο βραχιολι και προχωρα αφοβα. Κοστος 3-10 ευρω (απο Ελλαδα).

 

 

Κάτι τέτοιο; http://www.electronicsworld.gr/new_site/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=13798&category_id=1026&option=com_virtuemart&Itemid=3&vmcchk=1&Itemid=3

 

Και αν ναι πως χρησιμοποιείτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν σου εχει τυχη να ακουμπισεις καποιον ή καποιο καγκελο και να το/τον "ηλεκτρισης" ,ε κατι τετοιο με πολυ ασχημα αποτελεσματα :P

Νομιζω θα το νιωσεις ετσι οταν γινει η ζημια.Πρεπει να ακουμησεις καποιο μεταλο για να αποφορτιστης πριν κανεις το build,οπως την αβαφη μερια του case,ενα καλοριφερ..και συχνα για να εισαι ήσυχος.

Μην κατσεις πανω σε χαλι οταν θα τον στηνεις,μην φορας ρουχα που ευνοουν τετοια κατασταση (μαλλι,μεταξι),απο παπουτσια δεν θυμαμαι τι παιζει,μην εχεις γατες,μην τριψεις μπαλονια στα μαλλια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...