Προς το περιεχόμενο

Μειώνεται η βάση συνδρομητών του World of Warcraft


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πιο δημοφιλές συνδρομητικό παιχνίδι MMORPG, το World Of Warcraft, φαίνεται να αντιμετωπίζει προβλήματα αφού η Activision Blizzard έκανε γνωστά στοιχεία τα οποία δείχνουν σημαντική μείωση στη βάση συνδρομητών του παιχνιδιού.Όπως ανακοίνωσε η Activision Blizzard, το World Of Warcraft διαθέτει πλέον 8.3 εκατομμύρια συνδρομητές, σημειώνοντας μείωση 1.3 εκατομμυρίων τους τελευταίους 3 μήνες αφού η τελευταία ενημέρωση του περασμένου Φεβρουαρίου έκανε λόγο για 9.6 εκ. συνδρομητές.

 

Σε δηλώσεις του ο πρόεδρος της Activision, Bryan Kotick,  αναφέρει ότι «αν και η πλειοψηφία των συνδρομητών μας μειώθηκε κυρίως από την Ανατολή μιας και εκεί διαθέτουμε την μεγαλύτερη βάση συνδρομητών με το μικρότερο κέρδος ανά συνδρομητή , παράλληλα είδαμε μείωση και στους συνδρομητές από τη Δύση».  

 

Όσον αφορά το μέλλον, ο Kotick προβλέπει ότι η πτώση θα συνεχιστεί μέχρι το τέλος του έτους χωρίς όμως να επηρεαστεί το μακροπρόθεσμο πλάνο της εταιρείας και την πίστη της εταιρείας στο franchise δεσμεύοντας σημαντικούς πόρους για ένα από τα πιο επιτυχημένα παιχνίδια στην ιστορία των ηλεκτρονικών παιχνιδιών.

 

Link.png Site: polygon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι να χάσει συνδρομητές... μετά από τόσα χρόνια όμως εξακολουθεί να έχει τόσους συνδρομητές όσους δεν τόλμησαν να φανταστούν τα υπόλοιπα mmo. Και μάλιστα επί πληρωμή!

 

Προσωπικά σταμάτησα εδώ και 1,5 μήνα και θα ξαναρχίσω το καλοκαίρι μιας και η guild μου συνεχίζει raiding σταθερά και οι περισσότεροι φίλοι μου έχουν ξαναρχίσει από το φθινόπωρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό ειναι να συμβαίνει αυτο με τον ενα η αλλο τρόπο υπάρχει κορεσμός πια στο παιχνίδι ύστερα απο τοσα χρόνια.

 

Φυσιολογικά οι συνδρομητές ολο θα πέφτουν μεχρι να βγάλει η Blizzard το καινούργιο mmo της το οποιο θα βάλει με συνδρομή φυσιολογικά, και δεν θα μου κανει τοτε εντύπωση το wow να γυρίσει σε f2p.

 

Όπως και να εχει παραμένει το νουμερο 1 mmo και με συνδρομή και θα μεινει εκει εικάζω για τα επόμενα 2 3 χρόνια μεχρι το Titan η οπως λέγεται κανει την εμφάνιση του

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο game δεν υπαρχει καθολου κορεσμός, σε καθε patch το παιχνιδι γινεται ολο και πιο συναρπαστικο. Με τι να πρωτο αρχισω?!

 

Οσο για το f2p ειχε τεθει ερωτηση σε καποιον αρμοδιο ο οποιος απαντησε οτι απεχουμε πολυ για να συμβει κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα , δεν νομίζω να γυρίσουν στο μαντρί . Πάντως μετά από τόσα χρόνια και να έχει τόσους συνδρομητές , είναι κατόρθωμα όπως και να το κάνεις . Και επειδή παλιοί δεν νομίζω να παίζουν άλλο , άρα η blizz συνεχίζει και βρίσκει νέα θύματα - no lifers , και  τα ταμεία συνεχίζουν να γεμίζουν. Αυτά είναι επενδύσεις , όχι ΟΠΑΠ και λοιπά ......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά με οσα ατομα ήξερα και έπαιζα παλια αντε να παίζουν 2 3 τωρα και αν και δεν ειναι θέμα χρημάτων συνδρομής ειναι οτι απλα το παιχνίδι δεν εχει να δώσει κατι αλλο, εχει γινει επαναλαμβανόμενο.

 

Φυσικά όμως υπάρχει και καινούργιος πυρήνα παιχτών και μικρότερες ηλικίες κτλπ, ειναι πως το βλέπει ο καθένας το παιχνίδι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν ξεπροβαλει πολλα f2p (+ pay to win βεβαια) παιχνιδακια , που εναν ΟΧΙ ΚΑΜΜΕΝΟ χρηστη τον ικανοποιουν και με το παραπανω ! ειμαι βεβαιος που αυτα ειναι ο λογος που ο κοσμος φευγει (και καλα κανει κατ εμε) απο την blizzard 

 

εγω προσωπικα εχω λιωσει στο TERA , παιζει και με το control του xbox . αραζεις πισω και σφαζεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν ξεπροβαλει πολλα f2p (+ pay to win βεβαια) παιχνιδακια , που εναν ΟΧΙ ΚΑΜΜΕΝΟ χρηστη τον ικανοποιουν και με το παραπανω ! ειμαι βεβαιος που αυτα ειναι ο λογος που ο κοσμος φευγει (και καλα κανει κατ εμε) απο την blizzard 

 

εγω προσωπικα εχω λιωσει στο TERA , παιζει και με το control του xbox . αραζεις πισω και σφαζεις :P

f2p εγινε και το lineage2 και δεν το λες οτι ξεπροβαλε απο καμια τρυπα. Ανεπισημα το εχουν παιξει σε private server πολλαπλασιοι απο το wow. Τις πρωτες μερες δεν μπορουσες να κανεις login μετα απο καιρο κορεσμου με το συνδρομητικο μοντελο καθε μηνα. Εκει που ειχαν συγχωνευσει τους servers σε 4 μετα το f2p ανοιξαν παλι ακομη εναν. Και τελος του μηνα θα γυρισουν και οσοι φυγανε λογικα με το νεο update που αλλαξε τις κλασεις, αλλα τις επαναφερουν παλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

f2p εγινε και το lineage2 και δεν το λες οτι ξεπροβαλε απο καμια τρυπα. Ανεπισημα το εχουν παιξει σε private server πολλαπλασιοι απο το wow.

από την στιγμή που δεν έχεις απόδειξη για αυτό, όπως καταλαβαίνεις ο καθένας μπορεί να ισχυριστεί ότι θέλει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8.3εκ. καμμένοι συνεχίζουν απτόητοι, get a life

 

Και εσύ δηλαδή που δεν παίζεις,έχεις ζωή; Καμιά φορά καλύτερα να μασάς, αδερφέ.

 

Είναι λογικό να χάσει, τόσα χρόνια πέρασαν. Έτσι και αλλιώς, έχει στα σκαριά το Titan, αν γίνει release και δεν πιάσει, τότε θα πεις ότι πέρασε η μπογιά της Blizz. Προφανώς τα 8.3 είναι locks έτσι; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...