Προς το περιεχόμενο

Mac mini HDD/SSD Replace. Mountaion Lion


MostDef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με τη κατάσταση στο internet και ο καθένας κάνει ότι τον βολεύει.

Ποιος είναι ο σωστός τρόπος για fress install του Mountain Lion σε SSD;


Απότι έχω καταλάβει οι υπάρχων HDD έχουν και ένα κρυφό partition με το ML install/utiliteis κλπ κλπ.


μπακάλικος τρόπος;

Format του HDD fresh install
Carbon Copy Clone HDD -> SSD
Replace HDD with the HDD?

κάπου είχα διαβάσει και για USB stick;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδικασία είναι η εξής :

 

1. Φορμάρισμα (erase) του SSD.

2. Restore του συστήματος από το Carbon Copy Cloner ή το Super Duper, που περιλαμβάνει και το κρυφό partition Recovery HD

 

Αυτό βέβαια δεν είναι fresh ή clean install, αφού ο κλώνος είναι ακριβές αντίγραφο του συστήματος στον υπάρχοντα HDD.

 

Για μια φρέσκια εγκατάσταση λοιπόν, ακολουθείς την διαδικασία :

 

1. Φορμάρισμα (erase) του SSD.

2. Clean Install του Mountain Lion μέσω του Recovery HD ή του USB stick που αναφέρεις, εφ' όσον διαθέσιμο. Και εδώ δημιουργείται το Recovery HD.

3. Restore των data από ένα Time Machine backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κανεις carbon copy σε ssd, μπορει να εχεις προβληματα αποδοσης.

 

Το καλυτερο ειναι να κανεις εγκατασταση μεσω usb flash key κ ετσι θα δημιουργηθεί κ το κρυφό partition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε μάλλον γι αυτό είμαστε.


παρέλαβα σήμερα όλα τα εξαρτήματα και αύριο θα γίνει η εγχείρηση :D:D:D:D
αλλά δεν έχω καθόλου όρεξη να σετάρω καινούργιο μηχάνημα από την αρχή. ελπίζω μην φύγει πάνω από κανένα 2ωρο 3ωρο μαζί με το λύσε ξέλυσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν "πιάνει" λίγο το χέρι σου, το λύσιμο-δέσιμο δεν πρέπει να σου πάρει πολύ ώρα. Επίσης, η εγκατάσταση στον SSD είναι ταχύτατη.

 

Πιο πολύ χρόνο θα σου φάει το restore των αρχείων από Time Machine και το κατέβασμα updates ή/και εφαρμογών από το internet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πρώτε εντυπώσεις το mini αισθητά πιο γρήγορο απο το retina.

κατά δεύτερον αφού έχω ανοίξει τόσα macbookια, το mac mini με δυσκόλεψε αρκετά, ναι μεν φένεται εύκολο αλλά πέφτει πολύ στριμωξίδι μέχρι και το cable του ανεμιστήρα δεν μπορούσα να βγάλω (τόσο σκληρά μέσα στην υποδοχή τι δίαολο ;) έτσι δεν έβγαλα τη μητρική και τον ψιλοπέρασα μπακάλικα τον SSD μέχρι να έρθει το kit απο την OWC και να βάλω και το δεύτερο σκληρο και να το κάνω σωστά.

τώρα τα updates και άγιος ο θεός. σε κανα δυώρο θα το στρεσάρω να δω πως πηγαίνει.


ερώτηση;

επειδή θέλω το airdrop αλλά είναι μόνο μέσω wifi.

αν έχω  wifi και ethernet συνδεδεμένα στο mini με ποιο θα κάνει κουμάντα για το internet; μπορώ να βάλω το ethernet σε πρωτερεότητα;

Επεξ/σία από MostDef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Network Preferences μπορείς να αλλάξεις την προτεραιότητα των συνδέσεων με drag-n-drop. Αυτή που είναι πιο πάνω στη λίστα έχει προτεραιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στο Network Preferences μπορείς να αλλάξεις την προτεραιότητα των συνδέσεων με drag-n-drop. Αυτή που είναι πιο πάνω στη λίστα έχει προτεραιότητα.

σωστά, αλλά θα πρέπει να κάνεις κλικ στο γρανάζι και στην συνέχεια set service order για να ορίσεις την σειρά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με carbon copy εδώ εγώ και το mini πετάει. 

Δεν γνωρίζω τί λένε για μειωμένη απόδοση, πάντως θα χαρώ να διαβάσω άρθρο που να εξηγεί το ΓΙΑΤΙ θα έχει μειωμένη απόδοση..

Αν η εγκατάσταση σου δεν είναι μπάχαλο από πριν (που σε OSX λίγο δύσκολο να είναι), δεν υπάρχει κάποιος τεχνικός λόγος για να μην κάνεις τη ζωή σου εύκολη και γρήγορη με ένα απλό κλώνο!

 

This is not windows.. Αλλά και windows να ήταν, στα νιάτα μου είχα φτιάξει καμιά 70άρα pc με Image (Norton Ghost πιο παλιά και Acronis True Image μετά) που πραγματικά δεν υπήρξε ούτε μία φορά που να μην λειτουργεί όπως πρέπει. 

 

Καλοφόρετος λοιπόν!!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με carbon copy εδώ εγώ και το mini πετάει. 

Δεν γνωρίζω τί λένε για μειωμένη απόδοση, πάντως θα χαρώ να διαβάσω άρθρο που να εξηγεί το ΓΙΑΤΙ θα έχει μειωμένη απόδοση..

Αν η εγκατάσταση σου δεν είναι μπάχαλο από πριν (που σε OSX λίγο δύσκολο να είναι), δεν υπάρχει κάποιος τεχνικός λόγος για να μην κάνεις τη ζωή σου εύκολη και γρήγορη με ένα απλό κλώνο!

 

This is not windows.. Αλλά και windows να ήταν, στα νιάτα μου είχα φτιάξει καμιά 70άρα pc με Image (Norton Ghost πιο παλιά και Acronis True Image μετά) που πραγματικά δεν υπήρξε ούτε μία φορά που να μην λειτουργεί όπως πρέπει. 

 

Καλοφόρετος λοιπόν!!!! :)

 

 

Το θεμα ειναι οτι με carbon copy δεν μπορει να εισαι σιγουρος για το ssd alignment .

 

http://www.insomnia.gr/topic/311827-ssd-%CF%83%CE%B5-%CE%BCac-%CE%B3%CE%BD%CF%8E%CE%BC%CE%B5%CF%82%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/page-27?do=findComment&comment=4967151

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Carbon Copy Cloner και το SuperDuper! δεν κάνουν sector by sector copy, αλλά απλό file copy (λαβαίνοντας όμως υπόψη τα file permissions και ότι άλλο χρειάζεται ώστε το αντίγραφο να είναι λειτουργικά ίδιο με το πρωτότυπο).

 

Αυτό πως επηρεάζει το SSD alignment? Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τη θεωρία πίσω από τους SSD και δεν ξέρω κάτι σχετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Carbon Copy Cloner και το SuperDuper! δεν κάνουν sector by sector copy, αλλά απλό file copy (λαβαίνοντας όμως υπόψη τα file permissions και ότι άλλο χρειάζεται ώστε το αντίγραφο να είναι λειτουργικά ίδιο με το πρωτότυπο).

 

Αυτό πως επηρεάζει το SSD alignment? Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τη θεωρία πίσω από τους SSD και δεν ξέρω κάτι σχετικό.

 

 

Αν κανουν file copy κ ο ssd εχει γινει σωστα πριν partitioned και aligned (by 4096 bytes), τοτε δεν υπαρχει κανενα θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το Carbon Copy Cloner και το SuperDuper! δεν κάνουν sector by sector copy, αλλά απλό file copy (λαβαίνοντας όμως υπόψη τα file permissions και ότι άλλο χρειάζεται ώστε το αντίγραφο να είναι λειτουργικά ίδιο με το πρωτότυπο).

 

Αυτό πως επηρεάζει το SSD alignment? Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τη θεωρία πίσω από τους SSD και δεν ξέρω κάτι σχετικό.

 

Αν κανουν file copy κ ο ssd εχει γινει σωστα πριν partitioned και aligned (by 4096 bytes), τοτε δεν υπαρχει κανενα θεμα.

Διαφορετικά τί θεμα μπορει να εχει; Επιδόσεις ή διάρκεια στο χρονο; Δεν γνωρίζω καν τί ειναι το alignment.. Εγω τον έβαλα σε USB case, και τον έκανα format απτο disk utility και μετα απλα carbon copy.Επίσης αν αυτο όντως χρειάζεται (το alignment) γιατι δεν το αναφέρουν οι εταιρίες; Πρώτη φορα το ακούω και ελπίζω να μην έχω κάνει βλακεία.. :-/
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...