Προς το περιεχόμενο

Εκτροφείς ασημότριχης αλεπούς στην Ελλάδα;


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ζήτημα, όπως λες, είναι ακριβώς στο σημείο αυτό: Το ...γατί που φαίνεται στο βίντεο, είναι πιτσιρίκι (αν έχεις δει από κοντά ενήλικη τίγρη, το καταλαβαίνεις από το μπόι του συγκριτικά με τον άνθρωπο: το ενήλικο αρσενικό είναι τουλάχιστον...τρεις φορές τόσο!) με ότι αυτό συνεπάγεται σχετικά με τη συμπεριφορά του. Κοινώς, στο βίντεο βλέπουμε ένα παιδάκι που παίζει. Ακόμα και στο φυσικό του περιβάλλον, σ' αυτή την ηλικία δεν κυνηγά ακόμα την τροφή του. Όταν μεγαλώσει, δεν είναι ζωάκι με το οποίο σε παίρνει να το παίζεις θαρραλέος και να κάνεις παιχνιδάκια...

 

Από 'κει κι έπειτα όμως, εγώ είμαι και καχύποπτος όσο δε φαντάζεσαι! Θεωρώ δεδομένο, ότι κάτι ...θηριοδαμαστές και λοιποί φιγουρατζήδες, τα έχουν τίγκα στη μαστούρα τα άγρια ζώα κατά τη διάρκεια των διάφορων show... 

 

Aμα ριξεις μια ματια στα related εχει video 2 χρονια μετα με την τιγρη(εμφανως μεγαλομενη) να κοιμαται στο ιδιο κρεβατι με το αφεντικο και να κανει μπανακι στην πισινα πιο ανετα (σχετικα). Δεν ξερω ποτε θεωρειται μια τιγρης ενηλικη αρα και ξεκινα να κυνηγαει  αντι να παιζει αλλα εχω την εντυπωση πως αμα η τιγρης ηθελε να τον "κανονισει" τον ιδιοκτητη, θα το ειχε κανει ηδη....

 

Disclaimer

 

 

Aυτα που λεω ειναι καθαρα η δικη μου αποψη, δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με αυτα τα ζωα, και σιγουρα δεν θα κοιμομουν αγκαλιτσα με μια τιγρη!   :-D 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα ριξεις μια ματια στα related εχει video 2 χρονια μετα με την τιγρη(εμφανως μεγαλομενη) να κοιμαται στο ιδιο κρεβατι με το αφεντικο και να κανει μπανακι στην πισινα πιο ανετα (σχετικα). 

 

Ενδεχόμενα δύο:

 

1) Η μαστούρα που έλεγα προηγουμένως.

2) Τον τύπο τον τρώει ο κώλος του να γίνει κεμπάπ...

 

Δεν ξερω ποτε θεωρειται μια τιγρης ενηλικη αρα και ξεκινα να κυνηγαει  αντι να παιζει αλλα εχω την εντυπωση πως αμα η τιγρης ηθελε να τον "κανονισει" τον ιδιοκτητη, θα το ειχε κανει ηδη....

 

Αυτό ακριβώς είναι το νόημα: Μπορεί να τον σακατέψει ακόμα και σ' αυτή την ηλικία. Απλώς δε «θέλει» να το κάνει, διότι ούτε σαν απειλή τον βλέπει, ούτε σαν ...τροφή! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα....? Τα εχει αποβαλει η τιγρης τα αγρια ενστικτα της? Ενδεικνυται για οικοσιτο/κατοικιδιο? Η παραπανω περιπτωση ειναι η εξαιρεση ή ο κανονας? Θα παει ο ρουνεϊ στην ρεαλ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως είναι πανέμορφη! Απλώς αναρωτιέμαι για το αν ενδείκνυται να την έχει κανείς ως οικόσιτο ζώο. Απ' όσο ξέρω - με κάθε σχετική επιφύλαξη, έτσι; απλώς το έχω ακούσει από πολλούς, μεταξύ των οποίων και σχετικώς ειδικοί (π.χ. κτηνίατροι) - κάποια άγρια ζώα, μεταξύ των οποίων συγκαταλέγονται τόσο οι αλεπούδες, όσο και οι λύκοι, δεν αποβάλλουν ποτέ εντελώς τα άγρια ένστικτά τους. Με άλλα λόγια, πρακτικά δεν εξημερώνονται στο 100%, ώστε να θεωρείται απολύτως ασφαλής η «συγκατοίκηση» με τον άνθρωπο.

 

(edit: μόλις είδα το link που παρέθεσε ο Τούφας και, ομολογώ ότι μπερδεύτηκα. Τι να πω; Ίσως και να έχω λάθος πληροφόρηση, αλλά προσωπικά δε θα το τολμούσα. Εντάξει, μια σταλιά σκατό είναι, αλλά δεν παύει να είναι άγριο..)

Why some animals can never be domesticated

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα διαφορα βιντεακια στο youtube το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι ο μονος που τα παει καλα με τιγρεις/λιονταρια.

νομιζω το θεμα ειναι περισσοτερο τι ψυχολογικο εχουν και θελουν να δειξουν τοσο διαφορετικοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ για το λινκ. Τους έστειλα μέιλ για πληροφορίες, αλλά παραείναι τσουχτερή η τιμή απ' ότι βλέπω. Μάλλον σε σκύλο με βλέπω να καταλήγω. :Ρ

 

Πάντος σκέψου και για ρινόκερο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ενδεχόμενα δύο:

 

1) Η μαστούρα που έλεγα προηγουμένως.

2) Τον τύπο τον τρώει ο κώλος του να γίνει κεμπάπ...

 

Αυτό ακριβώς είναι το νόημα: Μπορεί να τον σακατέψει ακόμα και σ' αυτή την ηλικία. Απλώς δε «θέλει» να το κάνει, διότι ούτε σαν απειλή τον βλέπει, ούτε σαν ...τροφή! 

Αρα....? Τα εχει αποβαλει η τιγρης τα αγρια ενστικτα της? Ενδεικνυται για οικοσιτο/κατοικιδιο? Η παραπανω περιπτωση ειναι η εξαιρεση ή ο κανονας? Θα παει ο ρουνεϊ στην ρεαλ?

 

Κάτσε διότι τα μπλέξαμε. Διευκρίνιση:

 

Τα κόκκινα αναφέρονταν στην περίπτωση τού μεγάλου (ενήλικου) ζώου και τα μπλε στην περίπτωση του μικρού που φαίνεται στο αρχικό βίντεο που πόσταρες. Με δυο λόγια:

 

1) Δεν έχει αποβάλλει τα άγρια ένστικτακαι είναι καθαρά θέμα χρόνου και - κακής - τύχης, το πότε θα γίνει ο φλούφλης μεζές για ουζάκι.

 

2) Ακόμα, λόγω ηλικίας, δεν έχουν κυριαρχήσει τα άγρια ένστικτα, γι' αυτό και τα παιχνιδάκια.

 

 

...δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το τι και ποιος είναι ο ...Ρούνεϊ, ούτε για το αν, πότε και για να κάνει τι, έχει ή δεν έχει σκοπό να πάει στη Ρεάλ...

 

Επεξ/σία από deesnider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τίγρης αν πιαστεί μικρή εξημερώνεται αλλά το θέμα είναι όταν μεγαλώσει ότι έχει τόση δύναμη που μπορεί να σε σκοτώσει ακόμα και στην προσπάθεια να παίξει μαζί σου.Αυτό είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα στο να καταστεί κατοικίδιο από κάποιον που έχει λεφτά  να της προσφέρει τροφή(θέλει 20 κιλά κρέας την μέρα) και εννοείτε ότι θα το έχει μαζί του από όταν είναι λίγων εβδομάδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Από 'κει κι έπειτα όμως, εγώ είμαι και καχύποπτος όσο δε φαντάζεσαι! Θεωρώ δεδομένο, ότι κάτι ...θηριοδαμαστές και λοιποί φιγουρατζήδες, τα έχουν τίγκα στη μαστούρα τα άγρια ζώα κατά τη διάρκεια των διάφορων show... 

 

Mμμ...

 

http://www.youtube.com/watch?v=OUQzGnoYVBQ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλεπού είναι όμορφη
ήθελα και εγω ενα κατοικίδιο να κοιμάται στο κάτω μέρος του κρεβατιού μου αλλα τελικά δεν πήρα γιατι θελει ψάξιμο να βρεις μικρό και όταν γεννάνε γίνονται επιθετικές
τώρα που το σκέφτομαι ποιο ώριμα ,δεν θα ήθελα να κλέψω κάποιας μάνας το αλεπουδάκι
αφήστε τα άγρια ζώα ελεύθερα , δεν έχουν θέση στο σαλόνι σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τίγρης αν πιαστεί μικρή εξημερώνεται αλλά το θέμα είναι όταν μεγαλώσει ότι έχει τόση δύναμη που μπορεί να σε σκοτώσει ακόμα και στην προσπάθεια να παίξει μαζί σου.Αυτό είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα στο να καταστεί κατοικίδιο από κάποιον που έχει λεφτά  να της προσφέρει τροφή(θέλει 20 κιλά κρέας την μέρα) και εννοείτε ότι θα το έχει μαζί του από όταν είναι λίγων εβδομάδων.

 

Bασικα τους τρωει ο κωλος τους 

 

http://www.youtube.com/watch?v=Uu5j3GapEDk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ε, σ' αυτό μπορεί η πρέζα να ήταν μούφα...

 

Πάντως, σοβαρά τώρα: Καλά να πάθει και ο καραγκιόζης ο ιμιτασιόν Ταρζάν και ο παπάρας ο ιδιοκτήτης του τσίρκου και ο οποιοσδήποτε θέλει να κάνει «παραστάσεις» και να πουλάει φιγούρα με άγρια ζώα, λες και πρόκειται για μαζορέτες νεοϋορκέζικης ομάδας μπάσκετ. Δεν τους λυπάμαι ούτε στο ελάχιστο. Τα φουκαριάρικα τα ζώα λυπάμαι, που μετά από κάθε ανάλογο περιστατικό τα σκοτώνουν...

 

...που να σας ξεκληρίσουν τις οικογένειες τα λιοντάρια και οι τίγρεις...κάφροι, ε κάφροι!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...