Προς το περιεχόμενο

Εκτροφείς ασημότριχης αλεπούς στην Ελλάδα;


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολύ κρίμα και το λέω σοβαρά που δεν τους έκοψαν κομματάκι τα λιοντάρια.... φαντάζομαι γνωρίζετε όλοι πώς βασανίζουν τα ζώα στο κάθε κολοτσίρκο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η τίγρης αν πιαστεί μικρή εξημερώνεται αλλά το θέμα είναι όταν μεγαλώσει ότι έχει τόση δύναμη που μπορεί να σε σκοτώσει ακόμα και στην προσπάθεια να παίξει μαζί σου.Αυτό είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα στο να καταστεί κατοικίδιο από κάποιον που έχει λεφτά  να της προσφέρει τροφή(θέλει 20 κιλά κρέας την μέρα) και εννοείτε ότι θα το έχει μαζί του από όταν είναι λίγων εβδομάδων.

 

Μιλάμε για άγρια ζώα.

Δε νομίζω να υπάρχει λογικός άνθρωπος που θα έβαζε στο σπίτι του μεγάλη τίγρη και θα έπαιζε μαζί της όσο "εξημερωμένη" και να την είχε από μικρή. Είναι άγριο ζώο εκ φύσεως και αυτο δεν αλλάζει.... Το ζώο επίσης είναι για να ζει στο φυσικό του τόπο, ούτε στο τσίρκο για να το βλέπεις και να τρως ποπ κορν ούτε στο κήπο διακοσμητικό στοιχείο επειδή έχει ωραίο τρίχωμα.

 

Πάντως εμένα δεν μου κάνει και τόσο εντύπωση ότι θεωρούνται κάποιες αλεπούδες οικόσιτες.

Θέλω να πω δεν τις θεωρώ λιγότερο επικίνδυνες και άγριες από ένα pitbul ή κάνα rotweiler πχ... Kαι αυτά αν ξυπνήσουν τα ζωώδη ένστικτά τους σκοτώνουν δε πα να ναι "εξημερωμένα", όμορφα και γλυκούλικα... Και να με πλήρωναν δεν θα βαζα τέτοια ζώα μες στο σπίτι μου και  τώρα διαβάζω για αλεπούδες...

 

Οι οποίες είναι έξυπνες μεν αλλά και ύπουλες ταυτόχρονα. Και επιθετικές γίνονται όμως, μη ξεγελιέστε με το μέγεθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλεπού είναι όμορφη

ήθελα και εγω ενα κατοικίδιο να κοιμάται στο κάτω μέρος του κρεβατιού μου αλλα τελικά δεν πήρα γιατι θελει ψάξιμο να βρεις μικρό και όταν γεννάνε γίνονται επιθετικές

τώρα που το σκέφτομαι ποιο ώριμα ,δεν θα ήθελα να κλέψω κάποιας μάνας το αλεπουδάκι

αφήστε τα άγρια ζώα ελεύθερα , δεν έχουν θέση στο σαλόνι σας

Αυτό το μαύρο που πίνεις τώρα είναι το καλύτερο.Μη χάσεις αυτή την άκρη και μη βάζεις άσχετα σταφς από χαζαλμπάνς στα πλεμόνια σου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τα λιοντάρια και οι τίγρεις είναι κτήνη μιλάμε τεράστια. Αυτά τα ζώα δεν εξημερώνονται όσο και αν το πιστεύουν κάποιοι. Είναι καταπληκτικα ζώα αλλά πως να εξημερώσεις ένα ζώο που το κοιτας στα μάτια και χαμηλώνεις εσύ το βλέμμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για άγρια ζώα.

Δε νομίζω να υπάρχει λογικός άνθρωπος που θα έβαζε στο σπίτι του μεγάλη τίγρη και θα έπαιζε μαζί της όσο "εξημερωμένη" και να την είχε από μικρή. Είναι άγριο ζώο εκ φύσεως και αυτο δεν αλλάζει.... Το ζώο επίσης είναι για να ζει στο φυσικό του τόπο, ούτε στο τσίρκο για να το βλέπεις και να τρως ποπ κορν ούτε στο κήπο διακοσμητικό στοιχείο επειδή έχει ωραίο τρίχωμα.

 

Πάντως εμένα δεν μου κάνει και τόσο εντύπωση ότι θεωρούνται κάποιες αλεπούδες οικόσιτες.

Θέλω να πω δεν τις θεωρώ λιγότερο επικίνδυνες και άγριες από ένα pitbul ή κάνα rotweiler πχ... Kαι αυτά αν ξυπνήσουν τα ζωώδη ένστικτά τους σκοτώνουν δε πα να ναι "εξημερωμένα", όμορφα και γλυκούλικα... Και να με πλήρωναν δεν θα βαζα τέτοια ζώα μες στο σπίτι μου και  τώρα διαβάζω για αλεπούδες...

 

Οι οποίες είναι έξυπνες μεν αλλά και ύπουλες ταυτόχρονα. Και επιθετικές γίνονται όμως, μη ξεγελιέστε με το μέγεθος...

Πουθενά δεν ισχυρίστηκα ότι είναι σωστό να τίθενται σε αιχμαλωσία αυτά τα υπέροχα ζώα που είναι κόσμημα της φύσης ok;Απλά είπα ότι εξημερώνονται όταν είναι πολύ μικρά αν και υπάρχει περίπτωση πάντα του ατυχήματος.Κατά τα άλλα φωτιά και τσεκούρι σε όποιον αιχμαλωτίζει τόσο υπέροχα και ανεξάρτητα ζώα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουθενά δεν ισχυρίστηκα ότι είναι σωστό να τίθενται σε αιχμαλωσία αυτά τα υπέροχα ζώα που είναι κόσμημα της φύσης ok;Απλά είπα ότι εξημερώνονται όταν είναι πολύ μικρά αν και υπάρχει περίπτωση πάντα του ατυχήματος.Κατά τα άλλα φωτιά και τσεκούρι σε όποιον αιχμαλωτίζει τόσο υπέροχα και ανεξάρτητα ζώα.

 

Δεν είπα ότι είπες τέτοιο πράγμα. Γενικά απάντησα στο μήνυμα σου περί τσίρκου και διακόσμισης... Απλά με αφορμή την τίγρη που  ανέφερες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...