Προς το περιεχόμενο

Ο υπολογιστής μυρίζει καμμένο πλαστικό!


Arisinhell

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα τροφοδοτικά έχουν όνομα το νυν & και το παλιό σου;; 

γαι να μυρίσει πλαστικό πρέπει να πάρει φωτιά :P

 

Σε ένα παλιό μου PC μύριζε καμένο αλλά δούλευαν όλα κανονικά. Στο τέλος ξεβίδωσα το τροφοδοτικό και σε ένα σημείο καιγόταν η πλακέτα  :shock: φωτιά δεν είχα πάρει όμως κι ας το άφηνα να δουλεύει πόσες ώρες παρόλο που μύριζε  :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Πιθανώς τα καινούργια τροφοδοτικά μυρίζουν μέχρι να "στρώσουν".

 

 

 

να μην ανεβαζεις και πολλες στροφες για να γινει καλο στρωσιμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην το κάνετε lock το θέμα γιατί με το τροφοδοτικό των 29 ευρώ σε 2 βδομάδες πάλι εδω θα είναι.

Μπορεί να ανοίξει και καινούριο θέμα που θα λέει ότι χάλασε όλο το PC  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Γεια σας παιδια! Όπως και το παιδι που ανοιξε το θέμα, το ίδιο αντιμετωπίζω και εγώ τις τελευταίες 5 μέρες. Το τροφοδοτικό είναι ένα φθηνό NOD 550W και χρισιμοποιώ τα 500 περιπου απο αυτα. Η μυρωδιά αυτή σε εμένα γίνεται αντιλιπτή όταν παίζω games και χρισιμοποιεί η κάρτα τα πλήρη watts που χρειάζεται λογικα (HD 5850 OC) όταν κλείνω τα games τότε σταματάει να μιρύζει και επίσης πέφτει και η θερμοκρασία της λαμαρίνας του κουτιού... Λογικά τροφοδοτικό για πέταμα πάμε? Επίσης να σιμειωθεί οτιτο έχω 2 χρόνια περίπου και η εγγύηση λίγει σε 3 μήνες περίπου και μέχρι αυτές τις τελευταίες μέρες δεν είχε παρουσιάσει κάτι τέτοιο. Τι προτείνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιξε το κουτί και εντόπισε απο που έρχεται η μυρωδιά .. Αλλα το τροφοδοτικό σου είναι εντελώς μάπα και θα πρέπει να το αλλάξεις έτσι και αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ρε παιδια το τροφοδοτικο ειναι το ποιο σημαντικο πραγμα μεσα στο PC. Τα φνηνα μαρκας τυπου τουβλο-x οχι μονο χαλανε ευκολα, αλλα κανουνε και διακιμανσεις ρευματος με αποτελεσμα να μας καψει πολυτιμα hardware (καρτα γραφικων, επεξεργαστης κ.α.)

 

 Οποτε στην επιλογη τροφοδοτικου, παντα επωνυμη μαρκα. Οσο για την μυρωδια πρωτη φορα το ακουω (συνηθως μυριζει οταν αλλαζουμε παστες αλλα και παλι για λιγη ωρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιξε το κουτί και εντόπισε απο που έρχεται η μυρωδιά .. Αλλα το τροφοδοτικό σου είναι εντελώς μάπα και θα πρέπει να το αλλάξεις έτσι και αλλιώς.

Walker σιγουρα απο το τροφοδοτικο ερχεται και νομιζα οτι ηταν η καρτα γραφικων στην αρχη αλλα ακυρω και οπως σου ειπα το κάνει κατα την ωρα που παίζω games και ζοριζεται πχ εδω και 4 ωρες που ειμαι στο ιντερνετ απλα δεν εχει κανει το παραμικρο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Walker σιγουρα απο το τροφοδοτικο ερχεται και νομιζα οτι ηταν η καρτα γραφικων στην αρχη αλλα ακυρω και οπως σου ειπα το κάνει κατα την ωρα που παίζω games και ζοριζεται πχ εδω και 4 ωρες που ειμαι στο ιντερνετ απλα δεν εχει κανει το παραμικρο....

ωραία λοιπόν. Το γρηγορότερο δυνατο πάρε ένα επώνυμο ποιοτικό τροφοδοτικό... Και μέχρι τότε καλύτερα να μην χρησιμοποιείς τον υπολογιστή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε λογικά θα σε καλύψει η εγγύηση αλλά το θέμα είναι πως δεν αξιζει να παρεις παλι καποιο παρομοιο φθηνιάρικο ή το ίδιο. 

Η καλύτερη επιλογή θα ήταν αν σου δίνανε πιστωτικό ώστε να πάρεις κάποιο άλλο και στην τελική να έβαζες λίγα χρήματα επιπλέον αν χρειαζόταν μαζί με το πιστωτικό για κάτι πιο καλό. Γιατι δε κανεις μια προσπαθεια να το πας στο κατάστημα που το πήρες να δεις τι θα σου πουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία λοιπόν. Το γρηγορότερο δυνατο πάρε ένα επώνυμο ποιοτικό τροφοδοτικό... Και μέχρι τότε καλύτερα να μην χρησιμοποιείς τον υπολογιστή σου.

Αρα λογικά έχει πρόβλημα? Γιατι μέχρι πριν 5 μερες ήταν ''normal'' για τα λεφτά του.... λογικά πάω σε άλλο μηην πάθω καμια ακριβή ζημιά μάλλον corsair ή thermaltake

ε λογικά θα σε καλύψει η εγγύηση αλλά το θέμα είναι πως δεν αξιζει να παρεις παλι καποιο παρομοιο φθηνιάρικο ή το ίδιο. 

Η καλύτερη επιλογή θα ήταν αν σου δίνανε πιστωτικό ώστε να πάρεις κάποιο άλλο και στην τελική να έβαζες λίγα χρήματα επιπλέον αν χρειαζόταν μαζί με το πιστωτικό για κάτι πιο καλό. Γιατι δε κανεις μια προσπαθεια να το πας στο κατάστημα που το πήρες να δεις τι θα σου πουν;

Ναι φίλε νικο το έχω σκεφτεί να το πάω να δω τι θα μου πουν (eshop) και αμα ειναι για αντικατάσταση θα τους πω να δώσω αλλα τοσα οσο το πήρα (25) να πάρω ενα corsair που έχω σταμπάρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα λογικά έχει πρόβλημα? 

ε κοίτα να δεις, κοντεύει να πάρει φωτιά, μάλλον έχει πρόβλημα :P αλλά λόγω της εγγύησης εγώ θα λεγα να κάνεις μια προσπάθεια. Μήπως και δώσει πιστωτικό η εταιρία και πάρεις κάτι άλλο. Δεν έχεις να χάσεις κάτι! Ίσα ίσα που μπορει να γλιτώσεις και χρήματα αν πάρεις πιστωτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε κοίτα να δεις, κοντεύει να πάρει φωτιά, μάλλον έχει πρόβλημα :P αλλά λόγω της εγγύησης εγώ θα λεγα να κάνεις μια προσπάθεια. Μήπως και δώσει πιστωτικό η εταιρία και πάρεις κάτι άλλο. 

Να πάρει φωτιά??? Ε σιγα το πραγμα! χαχααχχαχαχαχαχαχα αληθεια τώρα σοβαρολογεις παιζει κατι τέτοιο??? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσεις λίγο πιο πάνω είχα γράψει και στον προηγούμενο που είχε ανοίξει το θέμα πως παλαιότερα σε ένα τροφοδοτικό μου που μύριζε καμένο, όταν το άνοιξα διαπίστωσα πως είχε μαυρίσει η πλακέτα. Προφανώς καιγόταν κάτι και εξαπλωνόταν σιγά σιγά :P Είναι ακραίο να πάρει φωτιά βέβαια (δε νομίζω να πάρει αλλά προσωπικά δεν αποκλείω τίποτα) αλλά οκ αφού κάτι καίγεται είναι δυνατόν να μην έχει πρόβλημα; 

Έχω δει κι άλλα τροφοδοτικά να χαλάνε αλλά απλά κάνουν ένα τσαφ ξερω γω και ρίχνουν την ασφάλεια και απλά δε ξαναδουλεύουν. Το καμένο όμως δε μπορεί να είναι καλό σημάδι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την άλλη αμα αλλάξω λεω για να μην πάω σε corsair ή κάτι αντίστοιχο στα 50 euro που είναι συνήθως στα 550W και τα χρισιμοποιώ σχεδόν πλήρως, λέω να πάω σε κάποιο φθηνό πάλι αλλα με αρκετά watts ώστε και ας είναι φθηνό να μην ζορίζεται. Επίσης το συμαντικότερο αυτή την περίοδο είναι το οικονομικό που δεν περισευει για πολλά πολλά αρα λέω για αυτό που έχει και ένας φίλο εδώ και καιρό και είναι ''καλό'' http://www.e-shop.gr/product?id=PER.640670


Αν διαβάσεις λίγο πιο πάνω είχα γράψει και στον προηγούμενο που είχε ανοίξει το θέμα πως παλαιότερα σε ένα τροφοδοτικό μου που μύριζε καμένο, όταν το άνοιξα διαπίστωσα πως είχε μαυρίσει η πλακέτα. Προφανώς καιγόταν κάτι και εξαπλωνόταν σιγά σιγά :P Είναι ακραίο να πάρει φωτιά βέβαια (δε νομίζω να πάρει αλλά προσωπικά δεν αποκλείω τίποτα) αλλά οκ αφού κάτι καίγεται είναι δυνατόν να μην έχει πρόβλημα; 

Έχω δει κι άλλα τροφοδοτικά να χαλάνε αλλά απλά κάνουν ένα τσαφ ξερω γω και ρίχνουν την ασφάλεια και απλά δε ξαναδουλεύουν. Το καμένο όμως δε μπορεί να είναι καλό σημάδι! 

Οκ Νίκο τέλος το παιχνίδι μέχρι τρίτη που πάω στο κατάστημα μόνο serf μέχρι τότε πoυ δεν ζεσταίνεται :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...