Προς το περιεχόμενο

H Nokia ανακοινώνει το Lumia 928 για την Αμερικανική αγορά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Classic καραμέλα το ραδιόφωνο όταν δεν υπάρχει κάτι άλλο να κράξεις. Μονο οι κοπέλες το χρησιμοποιούν και αυτο μόνο στην Ελλάδα που δεν έχουμε παντού free WiFi η πακέτα με πολλά megabytes το χρησιμοποιούμε.

Έχει πεθάνει, δέξου το.

Μονο όποιος δεν έχει ιδέα από μουσική θα κάτσει να ακούσει και μάλιστα ελληνικό κιόλας. Damn!

Sent from my Windows Phone 8S by HTC

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Classic καραμέλα το ραδιόφωνο όταν δεν υπάρχει κάτι άλλο να κράξεις. Μονο οι κοπέλες το χρησιμοποιούν και αυτο μόνο στην Ελλάδα που δεν έχουμε παντού free WiFi η πακέτα με πολλά megabytes το χρησιμοποιούμε.

Έχει πεθάνει, δέξου το.

Μονο όποιος δεν έχει ιδέα από μουσική θα κάτσει να ακούσει και μάλιστα ελληνικό κιόλας. Damn!

Sent from my Windows Phone 8S by HTC

χαχαχα σε αυτό που λες για το ελληνικό ραδιο συμφωνω,επίσης σιγά πια με το ραδιο πετάς μια συλλογή 100-200 τραγούδια(με τέτοια μνήμη που έχουν τώρα τα κινητά) και ακούς ότι σαρέσει.

και ζούμε στο 2013 που τα τραγούδια τα βρήσκει ο καθένας πια με πολλούς τρόπους,όχι όπως πριν 15 χρόνια που τα αγοράζαμε απο τους μαύρους στα φανάρια αν δεν θέλαμε να τα πληρώσουμε και έπρεπε να γράφουμε συνέχεια CD για τα walkman με κάθε νέο τραγούδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ως μέσος χρήστης ενός smartphone, έχω να πω ότι δεν μου λείπει ούτε το HD ούτε οι 4 πυρήνες. Αν ήθελα κάτι θα ήταν καλύτερη διάρκεια μπαταρίας και (σε πολύ μικρότερη προτεραιότητα) λίγο καλύτερη κάμερα (όσον αφορά την ποιότητα και όχι την ανάλυση).

Οπότε μια χαρά το βλέπω το κινητάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα σε αυτό που λες για το ελληνικό ραδιο συμφωνω,επίσης σιγά πια με το ραδιο πετάς μια συλλογή 100-200 τραγούδια(με τέτοια μνήμη που έχουν τώρα τα κινητά) και ακούς ότι σαρέσει.

και ζούμε στο 2013 που τα τραγούδια τα βρήσκει ο καθένας πια με πολλούς τρόπους,όχι όπως πριν 15 χρόνια που τα αγοράζαμε απο τους μαύρους στα φανάρια αν δεν θέλαμε να τα πληρώσουμε και έπρεπε να γράφουμε συνέχεια CD για τα walkman με κάθε νέο τραγούδι.

 

 

χαχαχα σε αυτό που λες για το ελληνικό ραδιο συμφωνω,επίσης σιγά πια με το ραδιο πετάς μια συλλογή 100-200 τραγούδια(με τέτοια μνήμη που έχουν τώρα τα κινητά) και ακούς ότι σαρέσει.

και ζούμε στο 2013 που τα τραγούδια τα βρήσκει ο καθένας πια με πολλούς τρόπους,όχι όπως πριν 15 χρόνια που τα αγοράζαμε απο τους μαύρους στα φανάρια αν δεν θέλαμε να τα πληρώσουμε και έπρεπε να γράφουμε συνέχεια CD για τα walkman με κάθε νέο τραγούδι.

 

 

θα κάνω copy paste αυτό που είχα γράψει πριν λίγο καιρό σε σχετικό θέμα:

 

"Φορητό ραδιόφωνο ακούει ο κόσμος από την δεκαετία του 70 με τα πρώτα τρανζίστορ... Στα 80 υπήρχαν στα walkman της Sony και άλλων. Δηλαδή ο κόσμος ακούει ραδιόφωνο με ακουστικά για πάνω από 3 δεκαετίες, θα πρέπει να το κόψουμε λόγω apple ? κλπ.

 

Επίσης, για πάνω από 100 χρόνια ο άνθρωπος ακούει δωρεάν ραδιόφωνο, τώρα θα πρέπει να πληρώνουμε τις εταιρείες κινητής;

 

και εγώ έχω απορρίψει κινητά apple και άλλα, χωρίς ραδιόφωνο...

 

το ραδιόφωνο στο τηλέφωνο είναι απαραίτητο για πάρα πολλούς ανθρώπους, άλλοι κάνουν τζόκινγκ, άλλοι είναι σε λεωφορεία, τρένα κλπ..."

 

Συμπληρώνω:

Και εγώ έχω μουσική στο τηλέφωνο περίπου 1000 τραγούδια κλπ, διάφορα, από ροκ μέχρι κλασική μουσική.

Η κονσέρβα είναι κονσέρβα ! Άλλο η έκπληξη του επόμενου τραγουδιού στο ράδιο και άλλο να το ξέρεις.

Επιπλέον ορισμένες μουσικές εκπομπές δεν συγκρίνονται με την κονσέρβα του τηλεφώνου...

πχ. από τις 4 στις 5 με τον Πετρίδη, οι εκπομπές του Θωμαίδη, οι εκπομπές του ροκ fm, του Μελωδία κλπ...

Πως θα μαθαίνουμε τα νέα τραγούδια, τα ρεύματα της μουσικής τις συναυλίες?

άσε που έχουμε και τα νέα, οι πρωινές εκπομπές του ΣΚΑΙ, της νετ, κλπ γιατί θέλουν να μας επιβάλλουν να μην τις ακούμε...

Τις πρωινές ώρες τα ραδιόφωνα έχουν πολύ καλές ενημερωτικές εκπομπές.

όλα τα παραπάνω μπορείς να τα ακούς στο δρόμο το λεωφορείο, τον προαστιακό κλπ με το ραδιόφωνο του τηλεφώνου.

Η τεχνολογία του ραδιοφώνου είναι γνωστή και φτηνή. Ενα τσιπάκι και το s/w.

Αναρωτιέμαι λοιπόν, γιατί οι εταιρείες δεν το έχουν στον στάνταρ εξοπλισμό? Γιατί ενσωματώνουν πολύ ακριβές κάμερες, μνήμες και άλλα ωραία και όχι το ραδιόφωνο? 

Μα οι λόγοι, κατά την γνώμη μου, είναι εμπορικοί, θέλουν να προωθήσουν τους καταναλωτές προς το streaming. Όμως αυτό κοστίζει, και μάλιστα αρκετά και σε όλη την Ευρώπη. Δεν είναι κακό το streaming, θα έχει και καλύτερη ποιότητα πιθανόν, σε μερικές περιοχές, όμως θα πληρώνεις και εγώ δεν γουστάρω να κατευθύνουν τις καταναλωτικές μου επιλογές οι άλλοι και μάλιστα εκβιαστικά.

Προσπάθησα να σας παρουσιάσω τις απόψεις μου, γιατί δηλαδή θεωρώ το ραδιόφωνο απαραίτητο στα κινητά τηλέφωνα.

Μου κάνει εντύπωση που πολλοί νέοι άνθρωποι, οι περισσότεροι στο φόρουμ, σνομπάρουν ένα φτηνό και χρήσιμο αξεσουάρ.  

Έχει ενδιαφέρον επίσης που ορισμένοι χρήστες (πχ ο 

Windows8) γράφτηκαν στο φόρουμ μόλις προχθές 12/5 για να υποστηρίξουν την άποψη κατά του ραδιοφώνου με φαιδρά μάλιστα επιχειρήματα, μόνο κοπέλες ακούν κλπ. Όταν το διάβασα μου ήλθε στο μυαλό ο φίλος μου ο Ανδρέας που κατέβαινε από τον προαστιακό και άκουγε τον αγώνα με τον Ολυμπιακό και ήταν όλο χαρά. Υποθέτω ότι ο Windows8 θα τον κατέβαζε την επόμενη μέρα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα καθεστε και συζητατε για την αξια ενος κινητου 12 μηνες μετα την αγορα του. Αυτοκινητο είναι? το κινητο το παιρνεις για να καλυπτει καποιες αναγκες σου. Αν τις καλυπτει και εισαι ικανοποιημενος δεν θα το αλλαξεις για τουλαχιστον 1-2 χρονια. Αν δεν σε καλυπτει τοτε σε ενδιαφερει να το πουλησεις και τοτε ειναι που σε νοιαζει η αξια του. Εκτος βεβαια αν αλλαζεις κινητο καθε 6μηνο για να εχεις παντα το πιο καινουριο και να το δειχνεις στους φιλους σου! Γεγονος ειναι πως το Lumia 920 ειναι καλυτερο σαν κινητο σε επιδοσεις-φωτογραφικη απο galaxy s3 kai iphone5. Εχει καλυτερη καμερα και απο το galaxy s4. Τα wp8 είναι σαφως βελτιωμένα σε σχεση με τα 7 και 7.5! Δεν εχουν ομως την υποστηριξη που έχουν android kai iphone σε θεμα εφαρμογων. Τι σημαινει αυτό? οτι ο μεσος wp8 user δεν εχει να επιλεξει αναμεσα σε 200 εφαρμογες που κανουν το ιδιο πραγμα! Η ποικιλια ειναι μικροτερη..εχει να επιλεξει αναμεσα σε 50 εφαρμογες που κανουν photo editing για παραδειγμα!! Σιγουρα καποιες εφαρμογες απουσιαζουν, αλλά και παλι ολοι οσοι κραζουν τα wp8 καλό ειναι να τα πιασουν στο χερι τους να δουλεψουν λιγο την συσκευη και μετα να σχολιαζουν. Επισης σχετικα με το ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ η ms  εχει ανακοινωσει πως στο επομενο update (ιουλιος 13) θα το ενεργοποιησει στις συσκευες που το υποστηριζουν.

Όσον αφορα το 928 δεν ειναι κατι καινουργιο! δεν είναι νεα συσκευη! είναι το 920 για την verizon, Όταν η apple βγαζει το Iphone 4 και μετα απο λιγους μηνες το 4s με 3-4 νεα features γιατι δεν την κραζετε? για λογους marketing το κανει!!! δεν θα μπορουσε να βγαλει εξ αρχης το 4 με τα features του 4s???? Για τους ιδιους λογους marketing λοιπον και η νοκια εβγαλε το 928 για μια συγκεκριμενη αγορα στην  οποια θελει να πουλησει περισσοτερο.

 

edit: οποιος βλέπει αυτη την στιγμη το press conference της nokia θα βλεπει και το Lumia 925...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα πριν πεις την κουταμαρα δες και λιγο ποσο πουλαει με wp και ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΟΥΛΑΓΕ ΜΕ ANDROID και δοκιμασε λιγο το λειτουργικο ισως να αλλαξεις γνωμη αν δεν κινησε μεταξυ στερεοτυπων και ημημαθειας

 

Γιατι να μη πουλαγε με android? Λογω ανταγωνισμου? Τι ειναι αυτο που εμποδιζει τη Samsung / HTC / SE να αρχισουν να βγαζουν κινητα ΚΑΙ με wphone? Τι ειχαμε τι χασαμε με λιγα λογια για την ΝΟΚΙΑ

 

Το οτι εχει ονομα δεν λεει κατι οταν ο μονος που πουλαει τρελα ειναι η samsung και μονο η samsung εχει γεμησει η αγορα κινεζιες και καλες συσκευες με android εγω τουλαχιστον θελω το κινητο μου να εχει κατι διαφορερικο απο την κινεζια..

Παμε παλι. Τι εμποδιζει την Sammy / HTC / SE και την "κινεζια" που λες εσυ να αρχιζει να βγαζει ΚΑΙ wphone? Btw, ανοιξε το ΝΟΚΙΑ σου και πες μου made in what γραφει? Ελεος ορισμενοι

 

Τρατζικ μαν ...το wp 8 δεν ειναι os με hardaware based experiece... τι να τον κανει το 4 πυρηνο ? και την full hd ?

Σαν os ειναι οτι καλλιτερο σε αρχιτεκτονικη διαχειρηση πορων και ταχυτητα...ενα ταπεινο lumia 1πυρηνο ειανι ποιο γρηγορο απο οποιο 2πυρηνο θες android οχι στα νουμερα...στην πραγματικη ζωη στο ποσο γρηγορα ανοιγει και σερφαρει στελνει φωτος κτλ κτλ...

 

 

Τρατζικ μαν ...το wp 8 δεν ειναι os με hardaware based experiece... τι να τον κανει το 4 πυρηνο ? και την full hd ?

Ε αμα δεν χρειαζετε 4πυρηνο και full hd ας το δινει και σε αντιστοιχες τιμες...λεω εγω τωρα :D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ε αμα δεν χρειαζετε 4πυρηνο και full hd ας το δινει και σε αντιστοιχες τιμες...λεω εγω τωρα  :D

 

Δηλαδη αυτο που σε ενδιαφερει να πληρωσεις ειναι ενα θεωρητικο spec και οχι η καλυτερη συνολικη λειτουργία; Αν πιασεις στα χερια σου ενα lumia 820 θα εκπλαγεις οταν δεις πως αυτη η οθονη εχει τοσο μικρη αναλυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αυτο που σε ενδιαφερει να πληρωσεις ειναι ενα θεωρητικο spec και οχι η καλυτερη συνολικη λειτουργία; Αν πιασεις στα χερια σου ενα lumia 820 θα εκπλαγεις οταν δεις πως αυτη η οθονη εχει τοσο μικρη αναλυση

Απλα απτη στιγμη που κοστιζει τα ιδια λεφτα, ποσως με ενδιαφερει ποσους πυρηνες και ποση ram θελει. Δηλαδη επειδη ενα Χ λειτουργικο τρεχει σε κινητο με 1 mb ram θα πρεπει να ειμαι χαρουμενος γιαυτο, και ας μου κοστιζει 700 ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα απτη στιγμη που κοστιζει τα ιδια λεφτα, ποσως με ενδιαφερει ποσους πυρηνες και ποση ram θελει. Δηλαδη επειδη ενα Χ λειτουργικο τρεχει σε κινητο με 1 mb ram θα πρεπει να ειμαι χαρουμενος γιαυτο, και ας μου κοστιζει 700 ευρω?

φυσικα και θα πρεπει να πεταξεις απο τη χαρα σου αν λειτουργει το ιδιο καλα ή καλυτερα κανοντας τα ιδια πραγματα με ενα τετραπυρηνο των 2GB. Δεν επεσε απο τον ουρανο αλλα καποιος το δημιουργησε. Εδω ακριβως υπαρχει το ερωτημα. Τι ακριβως εισαι διατεθιμενος να πληρωσεις. Μια ψευδαισθηση ή μια πραγματικοτητα

 

Υ.Γ. προφανως υπαρχει δοση υπερβολης στο σχολιο, αλλα προσπαθω να σου δειξω τον τροπο σκεψης μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα απτη στιγμη που κοστιζει τα ιδια λεφτα, ποσως με ενδιαφερει ποσους πυρηνες και ποση ram θελει. Δηλαδη επειδη ενα Χ λειτουργικο τρεχει σε κινητο με 1 mb ram θα πρεπει να ειμαι χαρουμενος γιαυτο, και ας μου κοστιζει 700 ευρω?

Συγκεκριμένα αν αναφέρεσαι στα Lumia κινητά είναι πολυυυυ φθηνότερα απο τα αντίστοιχα του ανταγωνισμού .. Παράδειγμα το πιο ακριβό μοντέλο της ΝΟΚΙΑ, το Lumia 920 εχει μολις 420 euro... Καλύτερα να κοιτάξεις τας "ανδροειδη" και τα "μιλαρακια" για να δεις 700 euro που λες, να τα σκάσεις να πάρεις lag, crash και restart που φυσικα λογο τεράστιας μνήμης και επεξεργαστικής ισχυς που χρειαζεται για να δουλέψει σωστα (λεμε τωρα) μπαταρια μισης ημέρας....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμένα αν αναφέρεσαι στα Lumia κινητά είναι πολυυυυ φθηνότερα απο τα αντίστοιχα του ανταγωνισμού .. Παράδειγμα το πιο ακριβό μοντέλο της ΝΟΚΙΑ, το Lumia 920 εχει μολις 420 euro... Καλύτερα να κοιτάξεις τας "ανδροειδη" και τα "μιλαρακια" για να δεις 700 euro που λες, να τα σκάσεις να πάρεις lag, crash και restart που φυσικα λογο τεράστιας μνήμης και επεξεργαστικής ισχυς που χρειαζεται για να δουλέψει σωστα (λεμε τωρα) μπαταρια μισης ημέρας....

Ρε παλικαρι, αφου δεν ξερεις, γιατι ασχολεισε? Εχω android 3ετιας που μου κοστισε 130 ευρω ΤΟΤΕ! Ε restart δεν εχει φαει ΠΟΤΕ. ΠΟΤΕ ομως. Επισης η μνημη ΔΕΝ καταναλωνει μπαταρια, και ως επι το πλειστον οι καινουργιοι επεξεργαστες εχουν και μικροτερη καταναλωση. Βουταμε και λιγο τη γλωσσα στο μυαλουδακι μας, χμ?

 

Οσο κοστιζει το 920, κοστιζει και το S3. Εγω ομως ουτε κραζω τα Wphone ουτε τπτ, απλα αυτη η καραμελα περι 16πυρηνων για να μη laggari και τρωει restart, ε αηδια καταντησε. Ποσο μαλλον οταν στην τελικη ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΧΤΡΑ για τον 16πυρηνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παλικαρι, αφου δεν ξερεις, γιατι ασχολεισε? Εχω android 3ετιας που μου κοστισε 130 ευρω ΤΟΤΕ! Ε restart δεν εχει φαει ΠΟΤΕ. ΠΟΤΕ ομως. Επισης η μνημη ΔΕΝ καταναλωνει μπαταρια, και ως επι το πλειστον οι καινουργιοι επεξεργαστες εχουν και μικροτερη καταναλωση. Βουταμε και λιγο τη γλωσσα στο μυαλουδακι μας, χμ?

 

Οσο κοστιζει το 920, κοστιζει και το S3. Εγω ομως ουτε κραζω τα Wphone ουτε τπτ, απλα αυτη η καραμελα περι 16πυρηνων για να μη laggari και τρωει restart, ε αηδια καταντησε. Ποσο μαλλον οταν στην τελικη ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΧΤΡΑ για τον 16πυρηνο...

Αυτα να τα πεις στην κοπέλα μου ( LG GT540 Android 2ετιας πανω απο 300 euro τοτε) και στον ξάδερφο μου που εχει  Alcatel 991D ενος μήνα και πρωιν κάτοχος Galaxy S mini να μην ξερεις απο που να κρυφτείς ..... Αλλα αφού εσυ ξερεις καλύτερα, (φαίνεται απο τα σχόλια σου), παω πασο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...