Προς το περιεχόμενο

Χάκαραν το Hotmail μου;


sdim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Σήμερα με ειδοποίησε ένας φίλος ότι του έστειλα e-mail που ανακατηύθυνε σε μία σελίδα

με το όνομα EZ Technologies.

Του είπα ότι δεν έστειλα ποτέ τέτοιο μήνυμα, αλλά όταν μου το είπε και άλλος φίλος,

μπήκα στο λογαριασμό να δω τι παίζει.

Μόλις πήγα στη σελίδα του Hotmail, η Microsoft μου είπε πως μάλλον κάποιος άλλος χρησιμοποιεί

το λογαριασμό αυτό και μέσω κινητού/άλλου e-mail επαλήθευσα το ποιος είμαι και άλλαξα password

με δική τους προτροπή.

Η ερώτηση είναι:

Ποιος μπορεί να μπήκε στο λογαριασμό μου, όταν δεν τον καταχώρησα ποτέ σε κανένα site;

Πώς χακάρονται οι λογαριασμοί e-mail;

Να κάνω κάποιο scan για malware; Έκανα scan για ιούς αλλά δεν βρήκε τίποτα.

Παλιότερα έγινε και στο Yahoo, το οποίο παράτησα, χρησιμοποιώντας μόνο GMail έκτοτε.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κανα ιο μυριζει η υπόθεση. Αν ειχε μπει καποιος στο mail θα το εκανε γιατι θα είχε καποιο οφελος και οχι να στελει τέτοια μειλ. Φιλικά πάντα, μου εχει τυχει και εμενα. Ριξε κανενα antimalware και βλέπεις! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, φίλε μου.

Έκανα ένα scan με το Malware Bytes και βρήκε καμιά δεκαριά πράγματα τα οποία και διέγραψα.

Ιούς δεν βρήκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα mail χακαροντε με δυο τροπους,Keylogging και Phishing
To Keylogging ειναι πιο απλο και μπορει σχεδον οποιοσδηποτε να το χρησιμοποιησει.Η αρχη ειναι απλη,εγκαθιστας στο πισι του αυτου που θελεις να χακαρεις ενα software(μερικα απο τα οποια εχουν real time screen viewer) που καταγραφει οτι κιαν πληκτρολογησει.Ενα Mallware λοιπον μεσω ενος προγραμματος,εφαρμογης,παιχνιδιου που κατεβασες και εγκατεστησες.Και καλα εκανες και σκαναρες με Antimallware αλλα καλυτερα καντο σε safe mode
To Phishing ειναι πιο πολυπλοκο και απαιτει πιο εξειδικευμενες γνωσεις,oπως τη δημιουργια website οπου ανακατευθηνετε  οχρηστης μεσω link που μοιαζει(αλλα δεν ειναι)με αυτο ενος μεγαλου παροχου υπηρεσιων(Microsoft,Google κλπ).Για να καταλαβεις τι εννοω μπεσ στην κεντρικη σελιδα του Yahoo ας πουμε και πατησε Ctrl+U ο browser σου θα σου εμφανισει τον source code tou Yahoo.Θα τον αντιγραψει και αργοτερα(με μια μικρη χμμ επεξεργασια)θα τον χρησιμοποιησει για να κανει την ανακατευθηνση στο λινκ με τηναιτιολογια οτι εχει προβλημα ο λογαριασμος σας η οτι δεχτηκε επιθεση και για λογους ασφαλειας.......κλπ.Θα πληκτρολογησεις username&password......κλπ.Προσοχη λοιπον στα popups και στις ανακατευθηνσεις.Το παρακατω πχ ειναι μια fake(spoofed)εκδοση της Google

post-250709-0-99444700-1368302193_thumb.png

Επεξ/σία από darkheretic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...