Προς το περιεχόμενο

Nεα συνδεση - Οδηγιες για αρχαριους.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

(το ανοιγω και εδω γιατι στα ρουτερ ειναι λαθος , παρακαλω να σβηστει)

 

Λοιποοον , αλλαξα και γω τη φορθνετ και τη νοβα μου (μιας και επεσε και η ΑΕΚαρα) και γυρισα στον ΟΤΕ.

 

οκ, περιμενα να ειναι λιγο καλυτερα απο τη φορθνετ αλλα διαφορα δεν εχω δει.

 

τεσπα , ανοιξα το θρεντ για να μαζεψω συμβουλες με βαση τις οποιες θα μπορεσω να βελτιστοποιησω τη συνδεση ιντερνετ μου.

 

μολις εβαλα το μοντεμ-ρουτερ που μου εδωσαν απο τον ΟΤΕ μετα απο κανα 3ωρο καηκε παρολαυτα εχω ζητησει αντικατασταση

 

προς το παρον δουλευω με το προηγουμενο της φορθνετ και σας δινω τι μετρησεις παιρνω απο το αυτο:

 

 


bull__md.gifLink Information
        spacer.gif Uptime: 0 days, 5:09:24 spacer.gif 
DSL Type: G.992.5 Annex M spacer.gif 
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 6.584 spacer.gif 
Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 361,35 / 2,32

 

 
bull__md.gifConnection Information
        spacer.gif Uptime: 0 days, 5:11:54 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 227,25 / 2,07 spacer.gif    

 

 

μπορειτε να μου δωσετε καποιες συμβουλες (ειτε να επικοινωνησω με αυτους ζητωντας τους συγκεκριμενα πραγματα - ειτε να τις κανω μεσα απο το ρουτερ ωστε να βελτιωσω ταχυτητα - ποιοτητα η οτιδηποτε?

 

επισης , εχω ηδη ενεργοποιησει το fast path για λιγο καλυτερο ονλαιν γκειμινγκ.

 

Υ.Γ το να εισα στα 6.500 με 24αρα γραμμη ειναι νορμαλ...?

 

ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνεις κατι μεσα απο το router για να βελτιώσεις την ταχύτητα σου δεν υπάρχει οσο για το fast path ζήτησες να σε βάλουν προφανώς ναι θα εχει καλύτερο ping (σχετικό βέββαια ειναι αυτο)

 

Να ξέρεις οτι η ταχύτητα της γραμμής σου ποσο θα συγχρονίζεις θα κατεβάζεις κτλπ εξαρτάται ποσο μακριά εισαι απο το αστικό κέντρο του οτε αυτη ειναι η βασική προυπόθεση οσο αφορά την adsl

 

Αν συγχρονίζεις οπως βλέπω στα 6mbit και εισαι σε 24 καταλαβαίνεις και εσυ οτι εισαι πολύ μακριά απο το αστικό κέντρο..

 

Με την forthnet στα ποσα συγχρόνιζες  θυμάσαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

 

γράψε μας το Line Attenuation και το SNR Margin που έχει το router σου

 

Αυτο που μπορω να το βρω στο συγκεκριμενο ρουτερ?

ψαχνω να το βρω μεσα στο μενου αλλα δεν , νομιζω στου ΟΤΕ καπου το ειχε παρει το ματι μου αλλα οπως σας ειπα εχει παραδωσει πνευμα.

 

@SPANK

νομιζω οτι στη φορθνετ συγχρονιζα 1-2 mbps παραπανω.

 

@adsl2+

απ οσο εψαξα μεσα απο το μενου του ρουτερ , δε με αφηνει να κανω κονφιγκιουρ τη συγκεκριμενη επιλογη. θα το κοιταξω και απο το ρουτερ του ΟΤΕ μολις ερθει το καινουριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά λογώ αεκ πήγες στον οτε ?Προτίμησες να δίνεις παραπάνω λεφτα για να δημιουργήσεις προβλήματα σε σένα ? Και εγώ Αεκ είμαι αλλά να ξέρεις δεν μου φταίει η forthnet . όπως και να έχει δικά σου είναι τα λεφτά και τα κάνεις ότι θες.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

telnet 192.168.1.254

Administrator για username

password τιποτα

menu

xdsl

debug

multimode

πατας enter Και με τα βελακια πας στο 992.5 annex a

μετα πας οκ μεχρι να βγεις στο αρχικο μενου και γραφεις saveall για να το σωσει.αν σε πεταξει εξω απο το μενου τοτε ξαναμπες και γραψε το saveall.αν ειναι v8 με firmware απο forthnet μπορει να μην μπει στο telnet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

επιστρεφω στο θεματακι με νεες αποριες.

 

που λετε , αλλαξα ρουτερ γιατι το παλιο της φορθνετ δεν , μιας και ειχα φτασει να εχω κατι 130 Ms ping σε ενα tracert (google.gr) που εκανα.

τεσπα πηρα το TpLink TD-W8961ND 300 mbps

το σημα στο χωρο που το δουλευω εχει βελτιωθει αισθητα μιας και ο υπολογιστης βρισκεται εναν οροφο πανω και διαγωνια.

 

το θεμα ειναι πως εβαλα το ρουτερ , το σεταρα αλλα παρατηρω μια ασταθεια στη συνδεση , του τυπου εχει κατι σκαλωματα λες και παθαινει μικρες αποσυνδεσεις για 5-10 δευτερολεπτα...υπαρχουν τπτ ρυθμισεις που θα μπορουσα να κανω για να σταθεροποιησω τη συνδεση?

 

επισης , δεν εχω δοκιμασει αλλο ρουτερ πανω στη γραμμη τωρα , θα το κανω αυριο μπα και φταει η γραμμη και οχι η συνδεση με το πισι. (χλωμο μιας και στον ΟΤΕ μου ειπαν οτι δεν δειχνει αποσυνδεσεις)

 

οι μετρησεις που παιρνω απο το ρουτερ ειναι αυτες

   

                        downstream/upstream

SNR Margin                  9.3 /15.8 db    

 

Line Attenuation            37.2 /22.9 db    

 

Data Rate                      8106 / 1021 kbps    

 

Max Rate                       8788 /1317 kbps    

 

CRC                                 8/0

 
 

τελος , υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να μειωσω το Ping ? (ειτε μονος μου , ειτε τους παρω τηλ) ειμαι ηδη σε fast path  , ακομα και εαν θυσιασω λιιιγη ταχυτητα?

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο fast path δεν υπαρχει κατι αλλο να κανεις.επισης οχι δεν υπαρχει κατι στο ρουτερ για σταθεροτητα.αν εχεις κολληματα αν φταιει η γραμμη τοτε μονο Profile μπορει να σου αλλαξουν με σκοπο να εισαι πιο σταθερος.αλλα μπορει και το χαλια ping και τα κολληματα να ειναι λογω ασυρματου.εκει μπορεις να δοκιμασεις με αλλο καναλι με αλλο κλειδωμα αν και η καλυτερη δοκιμη ειναι να δοκιμασεις με καλωδιο ethernet για να δεις και το Ping σου και αν παιζει σταθερα για να ξερεις και που ειναι το προβλημα



για fast path και για την αποσταση που εισαι ,παιζεις super duper.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...