Προς το περιεχόμενο

Πλούσιος του 1900 ή φτωχός του 2100;


michael92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πλουσιος του 1900 με τσιφλικια να καθομαι σε μια κουνιστη καρεκλα και να ατενιζω τις εκτασεις μου λεγοντας στον εαυτο μου 

 

"it's good to have land"

 

επιχειρηματιας δε θελω , γιατι θα μου σκασει το κραχ και θα πηδιεμαι απο παραθυρα (μη μιλησω και για το παγκοσμιο) 

 

μπορω να παω πριν τον αμερικανικο εμφυλιο; 

 

ΥΓ οσο για το 2100 και το προσδοκιμο ζωης τα 140 χρονια think again

μπορει να μη πεθαινουμε πλεον απο "απλα" πραγματα , ομως πεθαινουμε απο αλλα και η περιθαλψη κοστιζει 

 

με 10Κ το χρονο πας ακλαφτος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την παλεύετε ρε? Το internet δεν αγοράζεται με λεφτά. Οποιοσδήποτε ζει στο 2000+ σε ενα σπίτι με ενα pc είναι πιο πλουσιος απο τους δισεκατομυριούχους των 80ς

 

Η τεχνολογία είναι ο μεγας equalizer. Μην ξεχνάτε οτι και εσεις, και ο σαουδαραβας billionair i-phone εχετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2100 θα προτιμούσα.Εχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου.Δεν χρειάζομαι πολλά.Απο το τίποτα μπορώ να κάνω πολλά πράματα και θαυματα.Οσο πιο μαυρη και άσχημη είναι μια οικονομική εποχή τόσο πιο ενδιαφέρουσα προβλέπεται για τον εαυτό μου το μέλλον.

 

Αλλωστε δεν ξεπουλώ τα ιδανικά μου,την πατρίδα και τις ιδέες μου με καμία δύναμη.

 

Επίσης το να εκμεταλλευτώ άσημα άλλους για να κερδίσω το θεωρώ απλά τραγικό.

 

2100 μια και ΠΙΣΤΕΥΩ στον εαυτό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@αλεξ 

αυτο το λες επειδη εχεις ζησει το τωρα, αν ομως ησουν πχ στα 80s ολο και κατι θα γουσταρες να κανεις να περνας την ωρα σου 

 

δε βαριοταν ο κοσμος και ξαφνικα ηρθε το ιντερνετ και του λυθηκαν ολα τα προβληματα.. ισα ισα που μαλλον μας χαζεψε και δε βγαινουμε περισσοτερο εξω 



 

Αλλωστε δεν ξεπουλώ τα ιδανικά μου,την πατρίδα και τις ιδέες μου με καμία δύναμη.

 

Επίσης το να εκμεταλλευτώ άσημα άλλους για να κερδίσω το θεωρώ απλά τραγικό.

 

 

 

αν ειχες γεννηθει καπου αλλου και σε αλλη εποχη τα "ιδανικα σου" (γιατι δεν ειναι δικα σου , ειναι κυριως της κοινωνιας στην οποια μεγαλωσες )  θα ηταν αλλα , οποτε δε θα ενιωθες και πολλες τυψεις 

 

πχ νιωθει τυψεις καποιος που σημερα πετροβολαει τη γυναικα του; οχι , ισα ισα νομιζει οτι κανει θειο εργο 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την παλεύετε ρε? Το internet δεν αγοράζεται με λεφτά. Οποιοσδήποτε ζει στο 2000+ σε ενα σπίτι με ενα pc είναι πιο πλουσιος απο τους δισεκατομυριούχους των 80ς

 

Η τεχνολογία είναι ο μεγας equalizer. Μην ξεχνάτε οτι και εσεις, και ο σαουδαραβας billionair i-phone εχετε. 

Ναι, και γω και ενας αστεγος μπορει να εχουμε ενα κομματι ψωμι, δεν σημαινει οτι εχουμε ιδια οικονομικη κατασταση, οπως επισης το iPhone δεν ειναι το μονο μετρο συγκρισης, καθως οι αραβες εχουν οσα εξοχικα οσες οι χωρες του πλανητη και απο 5 αυτ/τα σε καθε σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανείς δεν ανέφερε τα όργια που γίνονταν με τις δούλες τις εποχής στην Αμερική και οχι μόνο..

Καλά δεν είδατε το django;

ναι αλλα τοτε θεωρουταν φυσιολογικο ο νεγρος να ειναι δουλος και ολα καλα 

(και για πολλα χρονια ακομα υπηρχαν διακρισεις εις βαρος του, πχ δε μπορουσε να μπαινει σε πισινα που κολυμπουν λευκοι ή να χεζει στις ιδιες τουαλετες.. ειχαμε απαρτχαιντ μεχρι το 1990 στη ν αφρικη.. ) 

 

σημερα που καποιος δουλευει για 600 ευρω 10+ ωρες ειναι καλυτερα γιατι εχουμε δημοκρατια και μπορει ο φτωχος να γινει πλουσιος , ας μη πιασουμε τους κινεζους των οποιων τα προιοντα γεματοι χαρα χρησιμοποιουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα επίσης. 

 

Ελεύθερος μεγαλό-μεσαίος, στην Αρχαία Ελλάδα, κάπου παραλιακά ή σε μεγάλο νησί. Με τις σκλάβες, τα συμπόσια και φυσικά καλό κρασί. Ναι, όριο ηλικίας 50-55, άντε 70. Αλλά δεν θα έχεις έγνοια το πρωί. Θα ξυπνάς, θα την αράζεις, θα ξεκινάς την μάσα κατά το μεσημέρι, μαζί με φιλοσοφική συζήτηση, και με την δύση του ηλίου, την ομορφούλα σκλάβα και στο κρεβάτι. 

 

Βέβαια δεν ήταν άσχημα και οι φτωχοί. Ζούσαν σε μία καλύβα, και το μόνο που τους ένοιαζε ήταν να βάλουν κάτι στο τραπέζι. 

Ενώ ο δικός μας τρόπος ζωής σήμερα, ήταν μόνο για τους σκλάβους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δεν υπήρχε το 1900 ή υπήρχε σε πολύ πρωτόγονη μορφή:

1. Εμβόλια, αντιβιοτικά, αναισθητικά, αποτελεσματική αντισηψία. Άρα, πλούσιος ξεπλούσιος, με μια πνευμονία ή σκωληκοειδίτιδα μας χαιρετούσες άνετα. Άσε που σίγουρα κάποιο από τα παιδιά σου θα πέθαινε μέχρι να γίνει 5 ετών.

2. Αυτοκίνητα και αεροπλάνα. Άρα, για να ταξιδέψεις κάπου έκανες 50 χρόνια.

3. Ραδιόφωνο, τηλεόραση, ίντερνετ, κινηματογράφος. Με ό,τι σημαίνει αυτό για τον καθένα.

4. Ψυγεία.

 

Δεν υπάρχει σύγκριση με σήμερα.

 

Ωστόσο, είναι γνωστό ότι η ευτυχία είναι κάτι το σχετικό. Υπάρχει το γνωστό δίλημμα. Επιλογή 1: στη δουλειά σου όλοι παίρνουν 1000 ευρώ το μήνα κι εσύ 1200. Επιλογή 2. Όλοι παίρνουν 2000 ευρώ κι εσύ 1800. Πάρα πολλοί άνθρωποι προτιμούν την επιλογή 1, παρότι με την 2 βγάζουν περισσότερα. Οπότε, το να είσαι ο φτωχότερος πάντα θα σου προκαλεί δυστυχία, γιατί θα βλέπεις τι καλύτερο υπάρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δεν υπήρχε το 1900 ή υπήρχε σε πολύ πρωτόγονη μορφή:

1. Εμβόλια, αντιβιοτικά, αναισθητικά, αποτελεσματική αντισηψία. Άρα, πλούσιος ξεπλούσιος, με μια πνευμονία ή σκωληκοειδίτιδα μας χαιρετούσες άνετα. Άσε που σίγουρα κάποιο από τα παιδιά σου θα πέθαινε μέχρι να γίνει 5 ετών.

2. Αυτοκίνητα και αεροπλάνα. Άρα, για να ταξιδέψεις κάπου έκανες 50 χρόνια.

3. Ραδιόφωνο, τηλεόραση, ίντερνετ, κινηματογράφος. Με ό,τι σημαίνει αυτό για τον καθένα.

4. Ψυγεία.

 

Δεν υπάρχει σύγκριση με σήμερα.

 

Ωστόσο, είναι γνωστό ότι η ευτυχία είναι κάτι το σχετικό. Υπάρχει το γνωστό δίλημμα. Επιλογή 1: στη δουλειά σου όλοι παίρνουν 1000 ευρώ το μήνα κι εσύ 1200. Επιλογή 2. Όλοι παίρνουν 2000 ευρώ κι εσύ 1800. Πάρα πολλοί άνθρωποι προτιμούν την επιλογή 1, παρότι με την 2 βγάζουν περισσότερα. Οπότε, το να είσαι ο φτωχότερος πάντα θα σου προκαλεί δυστυχία, γιατί θα βλέπεις τι καλύτερο υπάρχει.

Αναισθησία υπήρχε.

Το χλωροφόρμιο,είναι ανακάλυψη του 19ου αιώνα.

Εάν δεν απατώμαι και εξωτερική αντισηψία υπήρχε λόγω των ερευνών του 19ου αιώνα στο θέμα.

Πόσο αποτελεσματικές ήταν οι ουσίες δεν ξέρω.

Επίσης το ραδιόφωνο και ο κινηματογράφος υπήρχαν,αν και σε πολύ πρώιμη μορφή.Σε t+10 έτη θα ήταν σε πλήρη άνθηση.

Μετά και το ψυγείο υπήρχε.Το έλεγαν ice box.

Η παιδική θνησιμότητα πάλι ήταν ένα θέμα,αλλά όπως είπα δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1900. Ακόμα και αν ήμουν υποχρεωμένος (εφ' όσον οι όροι του διλήμματος με αναγκάζουν) να ήμουν καριόλης, θα μπορούσα ακόμα κι έτσι να προσπαθήσω να είμαι ένας καριόλης που όμως με την χρηματική δύναμη και την πολιτική επιρροή, έθεσε κάποια θεμέλια για να είναι λιγότερο δυστοπικό το 2100.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...