Προς το περιεχόμενο

Πλούσιος του 1900 ή φτωχός του 2100;


michael92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

so what δεν έχουν υποχρεωτική θητεία εκεί..

Θα έβλεπε και live τον Frank Sinatra.. οπως επίσης λίγα χρόνια μετά (1966) την πρεμιέρα "του καλού του κακού και του άσχημου"..στο cinema ή σε drive in που ηταν και της μόδας τότε ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραια 1965 Ελλάδα. Ολες οι κομπίνες τότε έγιναν :)<br><br>

Πάντως όντος Αμερική το '1965 θα έλεγε πολλά !!!! <br><br>

Λοιπν η πραγματική εποχή που θα ήθελα να ζήσω ειναι το 1980 Ελλάδα. <br><br>

Πρέπει να είχε πολύ χαβαλέ τοτε και πολύ χρήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

so what δεν έχουν υποχρεωτική θητεία εκεί.

άμα σου ερχόταν χαρτί για επιστράτευση δεν γλύτωνες εύκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια 1965 Ελλάδα. Ολες οι κομπίνες τότε έγιναν :)<br><br>

Πάντως όντος Αμερική το '1965 θα έλεγε πολλά !!!! <br><br>

Λοιπν η πραγματική εποχή που θα ήθελα να ζήσω ειναι το 1980 Ελλάδα. <br><br>

Πρέπει να είχε πολύ χαβαλέ τοτε και πολύ χρήμα.

 

Και τώρα σε κανένα χρόνο θα ξαναβγείς στις αγορές και πίστεψέ με θα ξαναδείς την ίδια ακριβώς ιστορία να επαναλαμβάνεται.

Εντελώς την ίδια όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπν η πραγματική εποχή που θα ήθελα να ζήσω ειναι το 1980 Ελλάδα.

Πρέπει να είχε πολύ χαβαλέ τοτε και πολύ χρήμα.

 

Για αυτό όσοι είναι σήμερα 60 χρονών είναι όλου φραγκάτοι με κότερα...

 

Το χρήμα που υπήρχε, απλά ήταν ότι ο κόσμος είχε δουλειές, και όνειρα. Τώρα αν το χρήμα ήταν δανεικό, ο πληθωρισμός έτρεχε σε τρελά νούμερα και ουσιαστικά αυτά πληρώνουμε σήμερα, είναι άλλο θέμα. Τα καλύτερα χρόνια έζησαν οι σημερινοί 35άριδες, έζησαν ωραία παιδικά χρόνια, πέτυχαν χρόνια ευημερίας, βρήκαν δουλειές, τις έχουν ακόμα,  και γενικά είναι οι μόνοι οι οποίοι μπορούν να λενε πως έχουν μέλλον ενώ είχαν και παρελθόν. 

 

Τώρα σε σχέση με το θέμα, μάλλον θα προτιμούσαν το 1900. Θα είχα άπειρο χρόνο και δυνατότητες, θα ένιωθα μοναδικός ανάμεσα στους υπολοίπους , θα ζούσα όμορφη ζωή, θα είχα τη δύναμη να κάνω τη διαφορά σε μεγάλο σύνολο ανθρώπων και γενικά θα μπορούσα να επηρεάσω με μεγαλύτερη ευκολία την ανθρωπότητα αποτι το 2100, περνώντας παράλληλα καλά. Δεν είναι θέμα χρημάτων, είναι θέμα δύναμης.

 

Αν ερχόταν πόλεμος, ευκολα θα μπορούσα να δώσω την περιουσία μου για την πατρίδα , να πεθάνω και να μείνει και το όνομα μου στην ιστορία. Είναι ακόρεστη η βουλιμία του ανθρώπου για να νιώθει μοναδικός;)

 

Τι να το κάνω να ζήσω στην αφάνεια φτωχός με έναν υπολογιστή αγκαλιά και βλέποντας τη ζωή να περνάει απο μπροστά μου, χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτα! Και μετά, να πηγαίνω και σε μια δουλειά που κατά 90% θα είναι χάλια! Και όλα αυτά για 150 χρόνια! ε οχι!

 

Επιπλέον το προσδόκιμο συνέχεια αυξάνεται, πόσα όμως απο αυτά τα χρόνια είναι καλά? Τι να το κάνω να ζω 500 χρόνια και τα τελευταία 400 να είμαι σε μια καρέκλα και να χέζομαι?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό όσοι είναι σήμερα 60 χρονών είναι όλου φραγκάτοι με κότερα...

 

Το χρήμα που υπήρχε, απλά ήταν ότι ο κόσμος είχε δουλειές, και όνειρα. Τώρα αν το χρήμα ήταν δανεικό, ο πληθωρισμός έτρεχε σε τρελά νούμερα και ουσιαστικά αυτά πληρώνουμε σήμερα, είναι άλλο θέμα. Τα καλύτερα χρόνια έζησαν οι σημερινοί 35άριδες, έζησαν ωραία παιδικά χρόνια, πέτυχαν χρόνια ευημερίας, βρήκαν δουλειές, τις έχουν ακόμα,  και γενικά είναι οι μόνοι οι οποίοι μπορούν να λενε πως έχουν μέλλον ενώ είχαν και παρελθόν. 

 

Τώρα σε σχέση με το θέμα, μάλλον θα προτιμούσαν το 1900. Θα είχα άπειρο χρόνο και δυνατότητες, θα ένιωθα μοναδικός ανάμεσα στους υπολοίπους , θα ζούσα όμορφη ζωή, θα είχα τη δύναμη να κάνω τη διαφορά σε μεγάλο σύνολο ανθρώπων και γενικά θα μπορούσα να επηρεάσω με μεγαλύτερη ευκολία την ανθρωπότητα αποτι το 2100, περνώντας παράλληλα καλά. Δεν είναι θέμα χρημάτων, είναι θέμα δύναμης.

 

Αν ερχόταν πόλεμος, ευκολα θα μπορούσα να δώσω την περιουσία μου για την πατρίδα , να πεθάνω και να μείνει και το όνομα μου στην ιστορία. Είναι ακόρεστη η βουλιμία του ανθρώπου για να νιώθει μοναδικός ;)

 

Τι να το κάνω να ζήσω στην αφάνεια φτωχός με έναν υπολογιστή αγκαλιά και βλέποντας τη ζωή να περνάει απο μπροστά μου, χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτα! Και μετά, να πηγαίνω και σε μια δουλειά που κατά 90% θα είναι χάλια! Και όλα αυτά για 150 χρόνια! ε οχι!

 

Επιπλέον το προσδόκιμο συνέχεια αυξάνεται, πόσα όμως απο αυτά τα χρόνια είναι καλά? Τι να το κάνω να ζω 500 χρόνια και τα τελευταία 400 να είμαι σε μια καρέκλα και να χέζομαι?

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. 

 

Την δεκαετία του 80, ο πληθωρισμός ήταν 20%+. Θυμάμαι την Αγροτική που έδινε 22% επιτόκιο καταθέσεων, επειδή το είχαν στην τζαμαρία. 

Όμως υπήρχαν δουλειές. π.χ. Στα μεταλλεία βωξίτη στην Φωκίδα, δούλευαν πολλές χιλιάδες άτομα. Εξήγαγαν παντού, και ήταν ιδιωτική επιχείρηση. Υπήρχε η δραχμούλα, με την οποία κανείς δεν πείνασε μέχρι την έλευση του ευρώ. Όλοι μπορούσαν να αντέξουν το εξωφρενικό επιτόκιο στα στεγαστικά, και έφτιαχναν σπίτια. Υπήρχαν μικρές βιομηχανίες που εξήγαγαν σε όλα τα Βαλκάνια και Ευρώπη. Χαρτί, ελιές, λάδι, τυριά, αλλαντικά, κρασί. Ενώ πολλές ήταν οι βιοτεχνίες ρούχων. Μέχρι και νέες περίεργες ιδέες έβγαζαν λεφτά. Εκτροφή αγκινάρες και σαλιγκάρια, και τα εξήγαγαν στο εξωτερικό. (παρείχαμε ένα άχρηστο για εμάς χωράφι με lease). 

 

Και όλα αυτά, εξαφανίστηκαν μεταξύ 1993 - 1996. Όταν άρχισε η αθρόα είσοδο στο Δημόσιο, οι ρεμούλες, επιδοτήσεις, κομπίνες στο χρηματιστήριο. Και η οικονομική κατάρρευση των Βαλκανίων και Ρωσίας είχε ολοκληρωθεί. Ήταν η ίδια περίοδος 1990+ που κατέφθασαν στην Ελλάδα, όλοι από Αλβανία, Βουλγαρία, Γεωργία, κλπ. Δουλεύοντας μαύρα και για το 1/3 όσον έπαιρναν οι Έλληνες. 

 

Ανεξάρτητα αν η δραχμή ήταν πληθωριστική, και την τύπωναν συνέχεια, τουλάχιστον η εσωτερική οικονομία δούλευε. Ναι δεν μπορούσες να έχει το τελευταίο αμάξι, ή να πηγαίνεις κάπου στο εξωτερικό για διακοπές, αλλά τουλάχιστον περνούσες άνετα. Τα Ελληνικά αγροτικά προϊόντα ήταν φτηνά,  ακριβώς λόγο αυτού. Και οι εισαγωγές από το εξωτερικό, ήταν μόνο για είδη που δεν κατασκευάζονταν Ελλάδα. (ηλεκτρονικά, αυτοκίνητα). Και αυτά ήταν σχετικά ακριβά. 

 

Τώρα η Ελλάδα εισάγει μέχρι  σκόρδα και λεμόνια!. 

 

Αναρωτιέμαι, πόσοι έχουν ακριβώς την ίδια ιστορία να πουν για την δική τους τοπική κοινωνία στην λοιπή Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντησα στην πρώτη σελίδα. Πλούσιος το 1900 αν είμαστε να επιλέξουμε μεταξύ δύο.

Ή αν είχα τρίτη επιλογή, κάποιος εύπορος έμπορος στην Κλασσική Αρχαία Ελλάδα ή επί Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας (Στην Ελλάδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Απάντησα στην πρώτη σελίδα. Πλούσιος το 1900 αν είμαστε να επιλέξουμε μεταξύ δύο.</p>

<p>Ή αν είχα τρίτη επιλογή, κάποιος εύπορος έμπορος στην Κλασσική Αρχαία Ελλάδα ή επί Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας (Στην Ελλάδα)</p>

 

Και εγω πλούσιος το 1900 εννοείται. Και να ήμουν 18 ετων. Να έβλεπα και λίγο 1970-1980.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το 1900 αναφέρεται στο να είσαι νέος το 1900-1920, δηλαδή να έχεις γεννηθεί περίπου στο 1880 καθώς και το 2100 να είσαι νέος το 2100-2120, δηλαδή να έχεις γεννηθεί περίπου το 2080. Δεν μπορείτε να αναφέρετε το 1965 εκτός και αν μιλάτε για βαθιά γεράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να είμαι και να προσφέρω σε μια εποχή που θα είχε να προσφερει πνευματικά στο σύνολο και άρα σε μένα πιο πολύ απ'οτι οικονομικά.

Οι αρχές του 1900 έφεραν πάρα πολλές επαναστάσεις στην Επιστήμη και τις Επιστήμες και ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ότι θα ήταν μια συναρπαστική εποχή να είσαι σε κάποιο Πανεπιστήμιο. Θα ήθελα να είμαι επίσης με τον Τέσλα στην Αμερική, στους αποκρυφιστικούς κύκλους στο Λονδίνο, στην Ελλάδα με τη γενιά του '30, στην κούρσα για την κατάκτηση του Διαστήματος. Δυστυχώς για το μέλλον, θέλω περισσότερα στοιχεία για την πνευματική κατάσταση και τις προσδόκιμες κατακτήσεις από μια, όπως παρουσιάζεται , ψιλοαποστειρωμένη- ψιλοδυστοπική κατάσταση.

 

Ένα ερώτημα που πάντα με απασχολούσε ήταν: αν είχες τη δυνατότητα να πας πίσω στο χρόνο, με βάση όλα τα στοιχεία που έχεις τώρα στη διάθεσή σου και χωρίς να επηρρεασεις τη ροή της ιστορίας, σε ποιο χρονικό σημείο θα πήγαινες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να είμαι και να προσφέρω σε μια εποχή που θα είχε να προσφερει πνευματικά στο σύνολο και άρα σε μένα πιο πολύ απ'οτι οικονομικά.

Οι αρχές του 1900 έφεραν πάρα πολλές επαναστάσεις στην Επιστήμη και τις Επιστήμες και ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ότι θα ήταν μια συναρπαστική εποχή να είσαι σε κάποιο Πανεπιστήμιο. Θα ήθελα να είμαι επίσης με τον Τέσλα στην Αμερική, στους αποκρυφιστικούς κύκλους στο Λονδίνο, στην Ελλάδα με τη γενιά του '30, στην κούρσα για την κατάκτηση του Διαστήματος. Δυστυχώς για το μέλλον, θέλω περισσότερα στοιχεία για την πνευματική κατάσταση και τις προσδόκιμες κατακτήσεις από μια, όπως παρουσιάζεται , ψιλοαποστειρωμένη- ψιλοδυστοπική κατάσταση.

 

Ένα ερώτημα που πάντα με απασχολούσε ήταν: αν είχες τη δυνατότητα να πας πίσω στο χρόνο, με βάση όλα τα στοιχεία που έχεις τώρα στη διάθεσή σου και χωρίς να επηρρεασεις τη ροή της ιστορίας, σε ποιο χρονικό σημείο θα πήγαινες;

 

Ιουλιο του 1888, για να αποτρεψω τον Αλοϊσιο Χιτλερ να γαμησει τη γυναικα του... τωρα, αν ενα απλο γαμησι θα αλλαζε την ιστορια... μπα δεν νομιζω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα τα πραγματα να ζησω ξανα στην δεκαετια μου οπου δεν υπηρχε τιποτα oute 3D ουτε smartphones και οτι μαλακια τους χτυπησει στο μυαλο να το βγαλουνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 1900  φυσικα δεν τιθεται καν θεμα συζητησης ,απειρως καλυτερα να εισαι πλουσιος απο κακομοιρης και ας υπηρχαν αρρωστειες .Η ζωη που θα ζουσες θα ηταν συμπυκνωμενη απο εμπειριες που ο ταλαιπωρος του 2100 η' και του τωρα θα ηθελε 5 ζωες για να τις ζησει.

Προσωπικα δεν νομιζω καν πως θα επρεπε να το θετουμε σαν διλλημα , η επικη παπαρια τα λεφτα δεν φερνουν την ευτυχια εχει επινοηθει απο τους μη "προνομιουχους" προκειμενου να διασκεδαζουν την μιζερια τους .

1000 φορες παμπλουτος και σε παλαιοτερη εποχη παρα να ζεις στο παρον η και στο μελλον και να  μιζεριαζεις διοτι θα νομιζεις οτι ζεις ενω στην πραγματικοτητα θα φυτοζωεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε ποια εποχή θα ήταν καλύτερη για να ζεις ; :)

 

 

Οποιαδήποτε αρκεί να είσαι πλούσιος. 

 

 

Εάν ο πλούτος δεν είναι επιλογή (= φτωχός όπου και όποτε είσαι) τότε όλες οι εποχές είναι το ίδιο. 

 

Εάν ο πλούτος είναι by default και μένει η επιλογή εποχής, τότε σε όποια εποχή θα είχες περισσότερο πλούτο. Εάν σε όλες είχες το ίδιο, τότε σε αυτή που οι πλούσιοι ήταν λιγότεροι. 

 

 

Υ.Γ. Από όλους τους αρχαίους "σοφούς"... μόνο ένας ήταν φτωχομπινές σαν και εμάς (=σκλάβος)... και όλως περιέργως δεν αναφέρεται σχεδόν καθόλου. Το όνομά του: Επίκτητος. 

 

Όλοι οι άλλοι, οι πλούσιοι που κυβερνούσαν ήταν και όταν είχαν χρόνο και όρεξη γράφανε 10 αράδες. Ό,τι κάνει και ο ΓΑΠ, ο Μπένι (έχει βιβλίο δικαίου που είναι μέσα στην ύλη για κάποιες σχολές ΑΕΙ της Ελλάδας) και λοιποί "άνθρωποι των γραμμάτων και τεχνών". 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...