Προς το περιεχόμενο

Πλούσιος του 1900 ή φτωχός του 2100;


michael92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο 1900  φυσικα δεν τιθεται καν θεμα συζητησης ,απειρως καλυτερα να εισαι πλουσιος απο κακομοιρης και ας υπηρχαν αρρωστειες .Η ζωη που θα ζουσες θα ηταν συμπυκνωμενη απο εμπειριες που ο ταλαιπωρος του 2100 η' και του τωρα θα ηθελε 5 ζωες για να τις ζησει.

Προσωπικα δεν νομιζω καν πως θα επρεπε να το θετουμε σαν διλλημα , η επικη παπαρια τα λεφτα δεν φερνουν την ευτυχια εχει επινοηθει απο τους μη "προνομιουχους" προκειμενου να διασκεδαζουν την μιζερια τους .

1000 φορες παμπλουτος και σε παλαιοτερη εποχη παρα να ζεις στο παρον η και στο μελλον και να  μιζεριαζεις διοτι θα νομιζεις οτι ζεις ενω στην πραγματικοτητα θα φυτοζωεις.

 

πολυ μεγαλη αληθεια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιουλιο του 1888, για να αποτρεψω τον Αλοϊσιο Χιτλερ να γαμησει τη γυναικα του... τωρα, αν ενα απλο γαμησι θα αλλαζε την ιστορια... μπα δεν νομιζω :)

 

Υπονοείς κάτι που ίσως μου διαφεύγει, για το αγγελούδι που έφεραν στον κόσμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ μεγαλη αληθεια.

τα λεφτά διευκολύνουν την επίτευξη της ευτυχίας, δεν είναι όμως αποκλειστικός παράγοντας ευτυχίας. Επιπλέον τα λεφτά είναι κάτι σχετικό. Αν είσαι στην ίδια οικονομική κατάσταση όπως ο κύκλος σου , άντε και λίγο παραπάνω είσαι μια χαρά. Οπότε προφανώς η πιο σημαντική παράμετρος είναι με τι κύκλο έχεις να κάνεις. Αν όλοι οι φίλοι είναι μέγιστοι επιχειρηματίες και εγώ βγάζω 20.000 το μήνα, τότε μάλλον είμαι φτωχός και καταθλιπτικός. Αν όμως είμαι καθημερινός άνθρωπος με 1000 ευρώ το μήνα, είμαι θεός!

 

Και βέβαια δεν κάνουμε σύγκριση με την απόλυτη φτώχεια και τον απόλυτο πλούτο. Μιλάμε για την περίπτωση που ο άνθρωπος καλύπτει τις βασικές του ανάγκες και έχει και τη δυνατότητα βασικής προσωπικής ζωής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα λεφτά διευκολύνουν την επίτευξη της ευτυχίας, δεν είναι όμως αποκλειστικός παράγοντας ευτυχίας. Επιπλέον τα λεφτά είναι κάτι σχετικό. Αν είσαι στην ίδια οικονομική κατάσταση όπως ο κύκλος σου , άντε και λίγο παραπάνω είσαι μια χαρά. Οπότε προφανώς η πιο σημαντική παράμετρος είναι με τι κύκλο έχεις να κάνεις.

 

Και βέβαια δεν κάνουμε σύγκριση με την απόλυτη φτώχεια και τον απόλυτο πλούτο. Μιλάμε για την περίπτωση που ο άνθρωπος καλύπτει τις βασικές του ανάγκες και έχει και τη δυνατότητα βασικής προσωπικής ζωής.

 

κοιτα να δεις, οταν απλα επιβιωνεις με το εισοδημα σου εισαι σιγουρα και δυστυχης ακομα κι αν εχεις τον ερωτα της ζωης σου διπλα κι οποιον αλλον αγαπας, γτ απλουστατα ο ανθρωπος θελει να κανει πραματα και για να κανεις το οτιδηποτε χρειαζονται χρηματα, ειτε ειναι ενα ταξιδι, ειτε ενα εστιατοριο ειτε ενα οικογενιακο τραπεζι. αλλιως ειναι να επιβιωνεις με 3 κι 60 κι αλλιως να εχεις χρημα και να μην σκεφτεσαι το καθε σεντς που ξοδευεις.  τωρα αν μιλαμε για εισοδηματα της ταξης των 5000 ευρω κι οι φιλοι σου βγαζουν 6000 ε δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα διαφορας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα να δεις, οταν απλα επιβιωνεις με το εισοδημα σου εισαι σιγουρα και δυστυχης ακομα κι αν εχεις τον ερωτα της ζωης σου διπλα κι οποιον αλλον αγαπας, γτ απλουστατα ο ανθρωπος θελει να κανει πραματα και για να κανεις το οτιδηποτε χρειαζονται χρηματα, ειτε ειναι ενα ταξιδι, ειτε ενα εστιατοριο ειτε ενα οικογενιακο τραπεζι. αλλιως ειναι να επιβιωνεις με 3 κι 60 κι αλλιως να εχεις χρημα και να μην σκεφτεσαι το καθε σεντς που ξοδευεις.  τωρα αν μιλαμε για εισοδηματα της ταξης των 5000 ευρω κι οι φιλοι σου βγαζουν 6000 ε δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα διαφορας.

 

Σωστα, διοτι με το χρημα, εκτος των υλικων αγαθων, αγοραζεις και ελευθερο χρονο. Αλλιως ειναι να εισαι τσιμα τσιμα στα εξοδα, οποτε να χρειαζεται να κανεις και δευτερη δουλεια, ή να εισαι συνεχως στην πιεση για το αν βγαινεις ή οχι, κι αλλιως να ξερεις οτι ειτε με μηδεν (αν εισαι εισοδηματιας), ειτε με καποιες σταθερες ωρες τη μερα, εχεις εξασφαλισμενη τη ζωη σου, και μετα μπορεις να απολαυσεις τον υπολοιπο ελευθερο χρονο για σενα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ένα ερώτημα που πάντα με απασχολούσε ήταν: αν είχες τη δυνατότητα να πας πίσω στο χρόνο, με βάση όλα τα στοιχεία που έχεις τώρα στη διάθεσή σου και χωρίς να επηρρεασεις τη ροή της ιστορίας, σε ποιο χρονικό σημείο θα πήγαινες;

 

Καλή ερώτηση. 

 

Αλλά πηγαίνοντας στο παρελθόν, έχει επηρεάσει την ιστορία ήδη. Οπότε, ~1800, Γαλλία. Να ρίξουμε δύο απλές τεχνολογικές, και μία ιστορική, πληροφορίες  στον Napoleon. 

 

Και όχι κάτι περίεργο για τα δεδομένα της εποχής. Απλά 1-2ου Παγκοσμίου πυροβολικό και όπλα, κατασκευή μεταλλικών πλοίων, και ότι ο Τσάρος τα παίρνει από την Αγγλία και δεν πρόκειται να κάνει ειρήνη ποτέ. 

 

Ο κόσμος σήμερα θα ήταν πολύ καλύτερος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν απλα επιβιωνεις με το εισοδημα σου εισαι σιγουρα και δυστυχης ακομα κι αν εχεις τον ερωτα της ζωης σου διπλα κι οποιον αλλον αγαπας, γτ απλουστατα ο ανθρωπος θελει να κανει πραματα και για να κανεις το οτιδηποτε χρειαζονται χρηματα

με το χρημα, εκτος των υλικων αγαθων, αγοραζεις και ελευθερο χρονο.

 

Είναι ιδιαιτέρως ευχάριστο να βλέπω αυτές τις θέσεις και σε άλλους, μια και τις υιοθετώ από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.

 

Αυτό το ρημάδι το «Μόνο την υγεία μας να 'χουμε...», μου κάθεται μια ζωή στον οισοφάγο. Πρόκειται για τον ορισμό τής μίζερης νοοτροπίας. Ο άνθρωπος δεν είναι λουλουδάκι στη γλάστρα, για να χρειάζεται απλώς λίγο νερό κάθε τόσο προκειμένου να μη μαραθεί...

 

Ναι μωρε εκεινο το γουτσου γουτσου.

 

Διακρίνω σαρκασμό;;;

 

 

tumblr_m2b015jZtX1qfgi1io1_500.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ιδιαιτέρως ευχάριστο να βλέπω αυτές τις θέσεις και σε άλλους, μια και τις υιοθετώ από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.

 

Αυτό το ρημάδι το «Μόνο την υγεία μας να 'χουμε...», μου κάθεται μια ζωή στον οισοφάγο. Πρόκειται για τον ορισμό τής μίζερης νοοτροπίας. Ο άνθρωπος δεν είναι λουλουδάκι στη γλάστρα, για να χρειάζεται απλώς λίγο νερό κάθε τόσο προκειμένου να μη μαραθεί...

 

 

η υγεια ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας σιγουρα προφανως ομως αν εισαι φτωχος δυσκολα θα εισαι και υγειης. δεν νομιζω οτι εχουν την ιδια καταληξη ενας φτωχος και ενας πλουσιος οταν ειναι και οι δυο αρρωστοι με την ιδια ασθενεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η υγεια ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας σιγουρα προφανως ομως αν εισαι φτωχος δυσκολα θα εισαι και υγειης. δεν νομιζω οτι εχουν την ιδια καταληξη ενας φτωχος και ενας πλουσιος οταν ειναι και οι δυο αρρωστοι με την ιδια ασθενεια.

 

Μωρε ο πιο σημαντικος παραγοντας ειναι, αλλα οταν συνδυαζεται με την απωλεια χρηματων, μου τη δινει στα νευρα. 

Εχει ο αλλος εκατομμυρια, τον ειναι ολο ταξιδια, γκομενες, γλεντια, και καποια στιγμη τον χτυπαει καρκινος... κλασσικη απαντηση "μμμ, τι τα θες, τα λεφτα φερνουν δυστυχια..." οχι βρε παπαρα αναπηρε, δε φερνουν τα λεφτα δυστυχια, απλα τα λεφτα τον εκαναν γνωστο και τον ξερεις και παρακολουθεις τη ζωη του. Το οτι παραλληλα εχουν καρκινο και χιλιαδες αλλοι φτωχοι, ανεργοι, μεροκαματιαρηδες,  που δεν καταφεραν να φυγουν ουτε απ το χωριο τους, δε μετραει γιατι δεν τους ξερεις. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε ο πιο σημαντικος παραγοντας ειναι, αλλα οταν συνδυαζεται με την απωλεια χρηματων, μου τη δινει στα νευρα. 

Εχει ο αλλος εκατομμυρια, τον ειναι ολο ταξιδια, γκομενες, γλεντια, και καποια στιγμη τον χτυπαει καρκινος... κλασσικη απαντηση "μμμ, τι τα θες, τα λεφτα φερνουν δυστυχια..." οχι βρε παπαρα αναπηρε, δε φερνουν τα λεφτα δυστυχια, απλα τα λεφτα τον εκαναν γνωστο και τον ξερεις και παρακολουθεις τη ζωη του. Το οτι παραλληλα εχουν καρκινο και χιλιαδες αλλοι φτωχοι, ανεργοι, μεροκαματιαρηδες,  που δεν καταφεραν να φυγουν ουτε απ το χωριο τους, δε μετραει γιατι δεν τους ξερεις. 

 

λολ λες και οι αρρωστιες ερχονται απο τα λεφτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η υγεια ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας σιγουρα προφανως ομως αν εισαι φτωχος δυσκολα θα εισαι και υγειης. δεν νομιζω οτι εχουν την ιδια καταληξη ενας φτωχος και ενας πλουσιος οταν ειναι και οι δυο αρρωστοι με την ιδια ασθενεια.

 

Ούτε και ο Jobs όμως την γλύτωσε.  Προσωπικά θα προτιμούσα να μην πάθω καρκίνο στα 30 μου και να είμαι φτωχός, Αντιθέτως αν είναι να τον πάθω στα 70 μου καλύτερα να είμαι πλούσιος.

 

 

Ελευθερία του λόγου δεν υπάρχει, καθώς ελέγχονται τα πάντα από υπολογιστές.

Οι αντιφρονούντες του συστήματος θανατώνονται με συνοπτικές διαδικασίες.

 

Αυτές τις δύο παραμέτρους πάντως δεν τις καταλαβαίνω  πλήρως. Μου φαίνονται ότι είναι παράταιρες μέσα στην γενική περιγραφή του κόσμου που κάνεις.

 

 

 

 

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιουλιο του 1888, για να αποτρεψω τον Αλοϊσιο Χιτλερ να γαμησει τη γυναικα του... τωρα, αν ενα απλο γαμησι θα αλλαζε την ιστορια... μπα δεν νομιζω :)

 

Αυτό θα μπορούσε να οδηγήσει όμως σε έναν πιο καταστροφικό δεύτερο παγκόσμιο το 1960 και έναν τρίτο παγκόσμιο που θα ισοπέδωνε τον κόσμο το 1990 :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...