Προς το περιεχόμενο

Πλούσιος του 1900 ή φτωχός του 2100;


michael92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπονοείς κάτι που ίσως μου διαφεύγει, για το αγγελούδι που έφεραν στον κόσμο;

Επίσης το όνομα Χίτλερ , κατά τον Ίαν Κερσοου στην ογκώδη βιογραφία για τον εν λόγω, δόθηκε κατά τύχη. Το 'ονομα που ήταν να πάρει (δεν το θυμάμαι , χιουμοριστικά γράφω κάτι, όποιος θέλει μπορεί να το δεί στην αρχή του πρώτου τόμου " Ύβρις" ) ήταν  Schmidhamsteinhauber . Φανταστείτε να λέγανε   Heil  Schmidhamsteinhauber. Υπήρχε περίπτωση να είχε την πορεία που είχε ;;

Η μοίρα παίζει πολύ άσχημα παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οχι αλλα ερχονται οι κοκες :P

 

αμα ο ανθρωπος θελει να παιρνει μαλακιες δεν ειναι προβλημα τα λεφτα. υπαρχουν χειροτερα πραματα και πολυ πιο φτηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 1900  φυσικα δεν τιθεται καν θεμα συζητησης ,απειρως καλυτερα να εισαι πλουσιος απο κακομοιρης και ας υπηρχαν αρρωστειες .Η ζωη που θα ζουσες θα ηταν συμπυκνωμενη απο εμπειριες που ο ταλαιπωρος του 2100 η' και του τωρα θα ηθελε 5 ζωες για να τις ζησει.

Προσωπικα δεν νομιζω καν πως θα επρεπε να το θετουμε σαν διλλημα , η επικη παπαρια τα λεφτα δεν φερνουν την ευτυχια εχει επινοηθει απο τους μη "προνομιουχους" προκειμενου να διασκεδαζουν την μιζερια τους .

1000 φορες παμπλουτος και σε παλαιοτερη εποχη παρα να ζεις στο παρον η και στο μελλον και να  μιζεριαζεις διοτι θα νομιζεις οτι ζεις ενω στην πραγματικοτητα θα φυτοζωεις.

 

Καπιταλας spotted

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε και ο Jobs όμως την γλύτωσε.  Προσωπικά θα προτιμούσα να μην πάθω καρκίνο στα 30 μου και να είμαι φτωχός, Αντιθέτως αν είναι να τον πάθω στα 70 μου καλύτερα να είμαι πλούσιος.

 

Να το θέσουμε λίγο διαφορετικά?

 

Πως θα σου φαινόταν να ήσουν κάποιος που είχες την αποδοχή του κόσμου και εκατομμύρια κόσμου να έκοβε φλέβες για σένα, επειδή απλά είσαι ο εαυτός σου και περνάνε καλά μαζί σου. Τους δίνεις ελπίδα και νόημα. Αυτό φυσικά θα είχε σαν συνέπεια να ζήσεις όσα άλλοι δεν ζουν σε 10 ζωές , ενώ παράλληλα να έχεις και τεράστια επιρροή στον κόσμο την οποία να την διαχειριστείς όπως θέλεις εσυ. 

 

Να ήσουν για παράδειγμα ο Kurt Cobain, o Jim Morrison, o Jimi Hendrix ή κάποιος ανάλογος, ο οποίος όμως θα πέθαινε στην κορυφή της καριέρας του, στα 30 του.

 

Θα το προτιμούσες?

 

Ναι τα λεφτά σου δίνουν δύναμη και αναγνωρισιμότητα. Όμως η μέγιστη ηδονή δίνεται από το να νιώθεις μοναδικός και ξεχωριστός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το θέσουμε λίγο διαφορετικά?

 

Πως θα σου φαινόταν να ήσουν κάποιος που είχες την αποδοχή του κόσμου και εκατομμύρια κόσμου να έκοβε φλέβες για σένα, επειδή απλά είσαι ο εαυτός σου και περνάνε καλά μαζί σου. Τους δίνεις ελπίδα και νόημα. Αυτό φυσικά θα είχε σαν συνέπεια να ζήσεις όσα άλλοι δεν ζουν σε 10 ζωές , ενώ παράλληλα να έχεις και τεράστια επιρροή στον κόσμο την οποία να την διαχειριστείς όπως θέλεις εσυ. 

 

Να ήσουν για παράδειγμα ο Kurt Cobain, o Jim Morrison, o Jimi Hendrix ή κάποιος ανάλογος, ο οποίος όμως θα πέθαινε στην κορυφή της καριέρας του, στα 30 του.

 

Θα το προτιμούσες?

 

Ναι τα λεφτά σου δίνουν δύναμη και αναγνωρισιμότητα. Όμως η μέγιστη ηδονή δίνεται από το να νιώθεις μοναδικός και ξεχωριστός.

 

Δύσκολη ερώτηση.  Μου ανέφερες 3 αγαπημένους μου μουσικούς καθώς  και μερικών εκατομμυρίων άλλων. Να σου απαντήσω κάπως αλλιώς. Γιατί δεν αναφέρεις τον Jagger που και τα έζησε όλα και είναι και 60; χρονών και στέκεται μια χαρά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολη ερώτηση.  Μου ανέφερες 3 αγαπημένους μου μουσικούς καθώς  και μερικών εκατομμυρίων άλλων. Να σου απαντήσω κάπως αλλιώς. Γιατί δεν αναφέρεις τον Jagger που και τα έζησε όλα και είναι και 60; χρονών και στέκεται μια χαρά;

 

εεεε δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας, λεφτά, αναγνωρισιμότητα, υγεία και 30 πόντους! Η απάντηση θα ήταν ευκολη!

 

Απάντησα σε ένα δίλημμα του Half Evil με προφανή αμφιλεγόμενα κριτήρια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεεε δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας, λεφτά, αναγνωρισιμότητα, υγεία και 30 πόντους! Η απάντηση θα ήταν ευκολη!

 

Απάντησα σε ένα δίλημμα του Half Evil με προφανή αμφιλεγόμενα κριτήρια ;)

 

evabb wrote

η υγεια ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας σιγουρα προφανως ομως αν εισαι φτωχος δυσκολα θα εισαι και υγειης. δεν νομιζω οτι εχουν την ιδια καταληξη ενας φτωχος και ενας πλουσιος οταν ειναι και οι δυο αρρωστοι με την ιδια ασθενεια.

 

Εγώ σ΄αυτό διαφώνησα και είπα ότι αν ήταν να διαλέξω να είμαι άρρωστος και πλούσιος στα 30 μου ή υγιής και φτωχός , θα διάλεγα το δεύτερο .

Επίσης αν ήταν να είμαι άρρωστος στα 70 μου, καλό θα ήταν να είμαι και πλούσιος.

Πάντως το καλύτερο για μένα είναι να είμαι υγιής, ανεξάρτητα από την οικονομική μου κατάσταση.

 

Δεν βλέπω πουθενά αμφιλεγόμενα κριτήρια. Είμαι ξεκάθαρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα μπορούσε να οδηγήσει όμως σε έναν πιο καταστροφικό δεύτερο παγκόσμιο το 1960 και έναν τρίτο παγκόσμιο που θα ισοπέδωνε τον κόσμο το 1990 :P

 

αυτο θα συνεβαινε οπως ολοι ξερουμε 

 

http://www.youtube.com/watch?v=ABDm2JcnTPs

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στο 1900 φυσικα δεν τιθεται καν θεμα συζητησης ,απειρως καλυτερα να εισαι πλουσιος απο κακομοιρης και ας υπηρχαν αρρωστειες .Η ζωη που θα ζουσες θα ηταν συμπυκνωμενη απο εμπειριες που ο ταλαιπωρος του 2100 η' και του τωρα θα ηθελε 5 ζωες για να τις ζησει.

Προσωπικα δεν νομιζω καν πως θα επρεπε να το θετουμε σαν διλλημα , η επικη παπαρια τα λεφτα δεν φερνουν την ευτυχια εχει επινοηθει απο τους μη "προνομιουχους" προκειμενου να διασκεδαζουν την μιζερια τους .

1000 φορες παμπλουτος και σε παλαιοτερη εποχη παρα να ζεις στο παρον η και στο μελλον και να μιζεριαζεις διοτι θα νομιζεις οτι ζεις ενω στην πραγματικοτητα θα φυτοζωεις.

Καπιταλας spotted

Κακομοιρης;

Sent from my iPhone5 using Insomnia

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...