Προς το περιεχόμενο

Πτυχίο αγγλικών επιπέδου proficiency


Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω το Lower (FCE) στα αγγλικά και θα ήθελα να πάρω ένα πτυχίο επιπέδου proficiency.

υπάρχουν διάφορα και δε ξέρω τι να προτιμήσω.

αυτό που με ενδιαφέρει βασικά είναι να είναι εύκολο.

του cambridge πχ ξέρουμε ότι είναι δυσκολότερο από του michigan.

 

δε θα κάνω μαθήματα αλλά θα διαβάζω μόνη.

αν μπορείτε λοιπόν, να μου προτείνετε κάποιο πτυχίο καθώς και κανένα site όπου θα μπορέσω να δω την ύλη και δείγματα εξετάσεων ώστε να προετοιμαστώ σωστά και να μην πάω στα τυφλά.

 

έχω κατεβάσει άπειρα Pdf  βιβλίων αγγλικών (γραμματικής, λεξιλογίου, δειγμάτων εξετάσεων με λύσεις). πολλά από αυτά όμως είναι παλαιότερα. πχ 2008

 

τι μου προτείνετε;

δέχομαι και pm αν έχετε να προτείνετε τίποτα pdfs

 

κάποιος μου πρότεινε ένα bulats.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί ακριβώς το χρειάζεσαι;

Εάν είναι για πανεπιστήμιο/μεταπτυχιακό δεν μετράει κανένα εκτός του Cambridge(και αυτό σε μερικά).

Αλλιώς βλέπεις ielts/toefl.

 

Για όλα τα άλλα μπορείς να πας στο κρατικό που είναι γελοίο και έχει την ίδια ισχύ με τα ξένα(στην Ελλάδα φυσικά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το θέλεις για να πάρεις και επάρκεια είναι συγκεκριμένα τα πτυχία δες στο google και το καλύτερο εύκολο το Michigan...αν δεν θέλεις να διδάξεις δηλαδή θέλεις να έχεις πτυχίο proficiency χωρίς να σ ενδιαφέρει η επάρκεια εγώ θα σ πρότεινα το city and guilds...το συγκεκριμένο δεν έχει τα πολλαπλής δηλαδή grammar και vocabulary και για να τα συμπληρώσει έχει 2 εκθέσεις αντί για μια...βέβαια είναι είναι δικό σ θέμα αν δεις ότι είσαι καλύτερη στην έκθεση από το g v και δεν θες επάρκεια δες το σοβαρά...αλλιώς αν δεν είσαι καλή στην έκθεση η θέλεις επάρκεια σ έδειξα ποιο να αποφύγεις!:-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε το χρειάζομαι για κάτι ιδιαίτερο.

απλά θέλω να το έχω. πιο πολύ για το χαρτί . αυτό που λέμε να υπάρχει. :)

 

θεωρώ ότι το Lower δεν είναι τίποτα πλέον αφού το έχουν όλοι.

 

αλλά να μην πάρω και κανένα που δε το αναγνωρίζει ούτε ο μπακάλης της γειτονιάς.

ίσως αργότερα αν χρειαστεί να δώσω και το cambridge.

 

οπότε λέτε ότι το κρατικό είναι το ευκολότερο αλλά μετράει μόνο στην ελλάδα.

αυτό για το μεταπτυχιακό ίσως με απασχολήσει αργότερα.... δεν ήξερα ότι μετράει μόνο το cambridge εκεί. είναι σίγουρο αυτό; μήπως   έχει να κάνει με το μεταπτυχιακό;

 

για αρχή θα κοιτάξω τα Links του TheDevilMayCare

 

δε με ενδιαφέρει να διδάξω. έκθεση δε τα καταφέρνουμε στα ελληνικά, θα τα καταφέρουμε στα αγγλικά;  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ ότι βλέπω μπορεί να υπάρχουν αρκετά που θεωρούνται επιπέδου prof αλλά στην ουσία δεν έχουν την ίδια αναγνώριση.

εντελώς ενημερωτικά: με camb και mich μπορείς να διδάξεις; μόνο με αυτά τα 2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σε αγχώνει τόσο η αναγνώριση καθώς στην Ελλάδα είτε δε σε ρωτάνε καν ποιό έχεις είτε παίρνουν την λίστα του δημοσίου και βλέπουν από εκεί όσοι δεν ξέρουν που περιλαμβάνει τα πάντα.

 

Γενικά το βλέπω παντού αυ΄το, όσοι δεν ξέρουν τα περί πτυχίων βλέπουν εδώ:

http://www.chatzistergiou.gr/%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BB%CE%AC%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B1/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CF%84%CF%85%CF%87%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B3%CE%BB%CF%8E%CF%83%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CF%83%CE%B5%CF%80

 

Αλλά σε γενικές γραμές απλά αναφέρεις ότι έχεις C2 και τέλος ούτε καν στο ζητάνε.

Για έξω ότι και να πάρεις όταν το χρειαστείς θα έχει λήξει. ΑΚόμα και Cambridge C2 να έχεις αν είναι 5ετίας και θες να πας έξω τότε θα δώσεις επιτόπου IELTS...

 

Εγώ δίνω στις 30/5 TOEIC. Μου το πρότεινε η καθηγήτρια μου καθώς έχει business προσανατολισμό και φαίνεται από το λεξιλόγιο του και έχει εξετάσεις κάθε μήνα. Το δινω λόγο μεταπτυχιακού που επίσης πήρε την παραπάνω λίστα και την έβαλε αυτούσια στην προκύρηξη του :-) 

 

Φυσικά το TOEIC καλύπτει μέχρι C1 αλλά είναι εύκολο (όχι writing, οχι speaking) διαβαθμίσιμο (θα φύγεις με χαρτί) και έχει εξετάσεις κάθε βδομάδα. 

 

Για C2 διάλλεξα μετά από ψάξιμο το City & Guilds καθώς είναι βρετανικό αλλά εύκολο. Είναι σχετικά καινούργιο αλλά έχει προλάβει να πιαστεί ώστε να αναγνωρίζεται ως C2 και να μην έχει ημερομηνία λήξης και εως τώρα δεν βρήκα προκύρηξη που να μην το δέχεται σε όλα τα επιπεδα του (μιλάμε για δημόσιο). Στον ιδιωτικό τώρα συνήθως δε σου ζητάνε καν το πτυχίο και αν το ζητάνε έχουν φροντίσει να γνωρίζουν τι εστί city and guilds.

 

Για cambridge παρόλο που κάνω βιβλία cambridge σαν προετοιμασία (πιο κοντά στο city and guilds και με υπερκαλύπτουν για τα πιο εύκολα) δεν θα το έδινα καθώς το θεωρώ σπατάλη χρόνου κόπου και ενέργειας λες και θα αξιοποιήσω την διδακτική επάρκεια ποτέ.

 

Επίσης δε μπορώ τα πτυχία που δίνεις 2 φορές το χρόνο και το δηλώνεις 3 μήνες πριν. Με αγχώνει πολύ όλο αυτό.

Εγώ δεν ξέρω που θα είμαι τον άλλο μήνα.

 

TOEIC δηλώνεις 5 μέρες πριν και έχει κάθε βδομάδα.

City and guilds κάθε μήνα. Και μάντεψε...Αν μεινεις προφορικά δίνεις μόνο προφορικά σε ένα μήνα.

Αν μείνεις γραπτά δίνεις μόνο γραπτά σε ένα μήνα.

 

Και το λέω γιατί μάλλον προφορικά θα μείνω και θα μένω συνεχώς λόγο άγχους.

Έτσι θα δείνω μόνο 70€ κάθε επόμενη φορά :-)

 

* Αν έχεις Lower δε νομίζω να μπορείς να φτάσεις στο C2 μόνη σου.

Εγώ χρειάζομαι 1.5 ώρα την βδομάδα. Ουσιαστικά το προχωράω μόνος μου αλλά αυτή την 1.5 ώρα την χρειάζομαι για να τις δίνω τα writing, να κάνουμε speaking (η κοπέλα ήταν 6 χρόνια σπουδές αγγλία οπότε το μιλάει) και να μου εξηγήσει λίγο μερικά δύσκολα του grammar.

 

Έχω φίλους που κάνουν 6 ώρες (τόσο θεωρείται ότι κάνεις για C2) αλλά τελείως μόνος/η δεν βγαίνει δυστυχώς. Θες κάποιον να σε βοηθάει στις εκθέσεις και να σε εξετάζει speaking (η δική μου είναι και εξετάστρια οπότε φροντίζει να με εξετάζει σε κανονικές συνθήκες άγχους να κρατάει χρόνο να κάνει συγκεκριμένες ερωτήσεις και να μη με βοηθάει όταν με εξετάζει)...

 

Με φτηνά ιδιαίτερα αν το κάνεις όπως το κάνω εγώ θες κανένα 80άρι το μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφερει παντως να σπουδασεις σε αγγλοφωνη χωρα στο μελλον, εστω και για ενα ετησιο μεταπτυχιακο, η αποκτηση του πτυχιου/μεταπτυχιακου μετραει ως τεκμηριο αριστης γνωσης της γλωσσας (δηλαδη εφαμιλλο με proficiency).

 

Εφοσον βεβαια εχεις το καταλληλο υποβαθρο στα αγγλικα ωστε να μπορεις να σπουδασεις κατι και να ζησεις εκει για λιγο, χωρις απαραιτητα να εχεις το proficiency, μπορεις με αυτον τον τροπο να γλυτωσεις τα εξοδα και κοπο του να προετοιμαστεις για ενα ακομα χαρτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφερει παντως να σπουδασεις σε αγγλοφωνη χωρα στο μελλον, εστω και για ενα ετησιο μεταπτυχιακο, η αποκτηση του πτυχιου/μεταπτυχιακου μετραει ως τεκμηριο αριστης γνωσης της γλωσσας (δηλαδη εφαμιλλο με proficiency).

 

Εφοσον βεβαια εχεις το καταλληλο υποβαθρο στα αγγλικα ωστε να μπορεις να σπουδασεις κατι και να ζησεις εκει για λιγο, χωρις απαραιτητα να εχεις το proficiency, μπορεις με αυτον τον τροπο να γλυτωσεις τα εξοδα και κοπο του να προετοιμαστεις για ενα ακομα χαρτι

Συνήθως όμως ένα μεταπτυχιακό είναι απαιτητικό και βαρύ από την φύση του ειδικά στην αγγλία.

Επίσης δε σε δέχονται με lower αλλά θέλουν IELTS Academic με βαθμό c1...

Οπότε διπλή βαβούρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote="pantelis21"

<p><a href="http://

<p>City and guilds κάθε μήνα. Και μάντεψε...Αν μεινεις προφορικά δίνεις μόνο προφορικά σε ένα μήνα.</p>

<p>Αν μείνεις γραπτά δίνεις μόνο γραπτά σε ένα μήνα.</p>

<p> </p>

<p>Και το λέω γιατί μάλλον προφορικά θα μείνω και θα μένω συνεχώς λόγο άγχους.</p>

<p>Έτσι θα δείνω μόνο 70€ κάθε επόμενη φορά :-)</p>

 

 

Ισχύει ότι αν κοπείς ξανάδίνεις σ έναν μήνα σ αυτό που κόπηκες(γραπτά η προφορικά)αλλά μόνο μια φορά...δηλαδή αν δώσεις και κοπείς πχ γραπτά ξανά δίνεις κρατώντας τα προφορικά...αν κοπείς ξανά στα γραπτά ακυρώνονται και τα προφορικά και το δίνεις ξανά όλο ξανάπληρώνοντας...αυτό έχω δώσει το πήρα και το είχα ψάξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να έχει αλλάει γιατί στο site είδα πως είναι ξεχωριστά πτυχία που δεν λήγουν.

Δηλαδή εσύ αν πάρεις τα προφορικά μπορείς να πάρεις πιστοποίηση μόνο για τα προφορικά η οποία δε λήγει

Το ίδιο και για τα γραπτά να πάρεις χαρτί μόνο για τα γραπτά το οποίο δε λήγει.

 

Άρα αυτό που λες δε νομίζω να ισχύει πλέον σύμφωνα με τις πληροφορίες στο site τους.

Αλλά είτε ισχύει είτε όχι πιστεύω ότι αν κάνεις προετοιμασία για C2 με καλά βιβλία (cambridge - michigan) και πας να δώσεις city & guilds που είναι κομματάκι πιο εύκολο λόγω του ότι δεν δίνει και επάρκεια και είναι πιο εμπορικό τότε δύσκολο να μείνεις 2 φορές συνεχόμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορεις επισης να δεις και το Edexcel Level 5 (C2 – Proficiency) . Επειδη το ειχα δωσει και αυτο μην τυχον και δεν παρω το michigan,  το οποιο πηρα με πολυ τυχη (1 pass και 3 low pass) μπορω να σου πω οτι ειναι αρκετα ευκολο. Δεν απαιτει πολυ καλο λεξιλογιο, εχει αρκετα listening πραγμα πολυ καλο, και χρειαζεται γραμματικη κυριως στο να συντασεις σωστες προτασεις καθως χρειαζεται να γραψεις μια εκθεσουλα. Επισης τα προφορικα εξετασονται ανα 2 διαγωνιζομενους αρα δεν θα εχει ολη την πιεση σε σενα ο εξεταστης και ειναι πολυ ευκολο να συνεργαστεις με το παιδι που θα πατε μαζι. Αν γενικα τα πας καλα με τα αγγλικα δεν θα χρειαστεις καθηγητη. Εδω μπορεις να δεις για το level 5 το προγραμμα εξετασης http://www.carierra.com/index.php?option=com_content&view=article&id=156:edexcel&catid=43:carmyt  και επισης απο τη σελιδα του edexcel με μια απλη εγγραφη μπορεις να δεις τα περασμενα θεματα εδω http://www.edexcel.com/iwantto/Pages/question-papers-and-mark-schemes.aspx  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...