Προς το περιεχόμενο

Πτυχίο αγγλικών επιπέδου proficiency


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ξερω κατα ποσο αληθευει αλλα ενω παλια ελεγαν οτι του Michigan ηταν πιο ευκολο πλεον λενε οτι του cambridge ειναι πιο ευκολο.λιγο off topic ειμαι απλα το αναφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω κατα ποσο αληθευει αλλα ενω παλια ελεγαν οτι του Michigan ηταν πιο ευκολο πλεον λενε οτι του cambridge ειναι πιο ευκολο.λιγο off topic ειμαι απλα το αναφερω.

Τα είχα δώσει(και περάσει) και τα 2 πριν 3 χρόνια.

Το Michigan ήταν βόλτα στο πάρκο πραγματικά σε σχέση με το cambridge.

Σαν να έδινα πτυχία διαφορετικού επίπεδου ήταν,τώρα φυσικά δεν ξέρω.

Εάν το έκαναν έτσι ώστε να περνάει ο κόσμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είχα δώσει(και περάσει) και τα 2 πριν 3 χρόνια.

Το Michigan ήταν βόλτα στο πάρκο πραγματικά σε σχέση με το cambridge.

Σαν να έδινα πτυχία διαφορετικού επίπεδου ήταν,τώρα φυσικά δεν ξέρω.

Εάν το έκαναν έτσι ώστε να περνάει ο κόσμος...

τωρα λενε οτι εχει γινει αναποδα.το εχω ακουσει δεν ξερω.απλα και εγω σκεφτομουν σαν την topic starter καποια στιγμη να παρω το proficiency απλα για το γαμοτο οχι οτι το εχω αναγκη καπου στην παρουσα φαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένταξει κάθε πτυχίο έχει άλλα χαρακτηριστικά άλλο προσανατολισμό.

Αυτός που ξέρει είναι κάποιος που τα δουλεύει όλα σε μαθητές του.

Η καθηγήτρια μου πχ μου λέει πως το michigan σαν μόνη δυσκολία έχει το άπειρο λεξιλόγιο.

Το cambridge από την άλλη πρέπει να έχεις μάθει όντως πολύ καλά αγγλικά για να το πάρεις.

 

Πάντως για κάποιον που θέλει το c2 απλά να υπάρχει δεν έχει νόημα να πάει σε κάτι τόσο δύσκολο ή να μάθει ένα βουνό άχρηστες σχεδόν λέξεις που θα τις ξεχάσει σε λίγο διάστημα.

 

Γνώμη μου: βλέπεις όλα τα format και βλέπεις τι σε βολεύει.

Εγώ είδα όλα τα course books και όλα τα format μιας που η καθηγήτρια μου τα δουλεύει όλα τα πτυχία αφού ο καθένας της ζητάει διαφορετικό και καταλήξαμε για C2 στο city and guilds γιατί δεν λήγει όπως πχ το ielts και νομίζω και το edexcel.

Και από την άλλη βόλεψε λόγω format παρόλο που πηγαίνει προς cambridge είναι αρκετά απλό δηλαδή όντως αν το βάλεις δίπλα σε cambridge c2 είναι σαν να δίνεις C1.

 

Χαρακτηριστικά τελειώνοντας course book C1 για cambridge περνάς άνετα city and guilds C2 (με λίγη εξάσκηση στα test του φυσικά για να εξοικειωθείς με το νέο format).

 

Εγώ έκανα course books cambrdige michigan και τώρα που έκανα τεστάκια toeic προετοιμασίας πιάνω άνετα C2.

Τελευταίο τεστ έπιασα 930/990 και δεν έχω τελειώσει καν όλο το course book...

 

Αφου είναι όλα ισότιμα γιατί κάποιος να πάει να δώσει cambrdige αφού και αγγλία να φύγει το IELTS θα το δώσει πριν φύγει...



* Τα test books βοηθάνε πάρα πολύ να καταλάβεις τι λεξιλόγιο παίζει και που δίνει βαρύτητα η εξέταση.

Στο toeic το grammar είναι ελάχιστο αλλά τα κείμενα είναι πάρα πολλά και ο χρόνος πολύ λίγος και αν κολλήσεις σε μια λέξη σου σπάει τα νεύρα...



* Στο ielts πάλι ακούω από φίλο που το δίνει για να φύγει έξω ο χρόνος πιεζει ακόμα περισσότερο. Αλλά δεν εξετάζεται καθόλου grammar και τα writing είναι πολύ πιο φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bulats μονη σου μην επιχειρησεις θα αποτυχεις σιγουρα!

 

Γενικα νομιζω πως μονη σου μονο στην γελειωτητα του city and guilds εχεις πιθανοτητες. Φυσικα cambridge & michigan ουτε καν.

 

Αν σκεφτεις για μαθηματα ψαξτο καλα

 

Αλλοι πληρωνουν 15 & 20 την ωρα και νομιζουν πως ειναι και καλες τιμες... hohoho

 

Οτι αλλο θες ρωτα με κ με πμ

 

Good luck ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bulats μονη σου μην επιχειρησεις θα αποτυχεις σιγουρα!

 

Γενικα νομιζω πως μονη σου μονο στην γελειωτητα του city and guilds εχεις πιθανοτητες. Φυσικα cambridge & michigan ουτε καν.

 

Αν σκεφτεις για μαθηματα ψαξτο καλα

 

Αλλοι πληρωνουν 15 & 20 την ωρα και νομιζουν πως ειναι και καλες τιμες... hohoho

 

Οτι αλλο θες ρωτα με κ με πμ

 

Good luck ;)

15&20 σήμερα είναι όντως πολύ υψηλές τιμές.

Αλλά για επίπεδο C2 δε μπορείς να πέσεις κάτω από 10 εκτός αν μιλάμε για καθηγήτρια στυλ αγγλική φιλολογία στο ΑΠΘ...

Είχα συμφοιτητή που έδινε 25 και το θεωρούσε καλή τιμή !!!

 

Εξαρτάται και για την χρήση. Εγώ πλέον βλέπω μόνο 2 χρήσεις των πτυχίων αγγλικών.

Θες για Ελλάδα; Είναι όλα ισότιμα οπότε δώσε το πιο εύκολο.

Θες έξω για δουλειά; Δώσε καλύτερα IELTS αφού αυτό θα σου ζητήσουν (για αγγλία μιλώντας πάντα)

Θες σπουδές έξω; Ρωτάς τι θέλουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω κατα ποσο αληθευει αλλα ενω παλια ελεγαν οτι του Michigan ηταν πιο ευκολο πλεον λενε οτι του cambridge ειναι πιο ευκολο.λιγο off topic ειμαι απλα το αναφερω.

 

 

τωρα λενε οτι εχει γινει αναποδα.το εχω ακουσει δεν ξερω.απλα και εγω σκεφτομουν σαν την topic starter καποια στιγμη να παρω το proficiency απλα για το γαμοτο οχι οτι το εχω αναγκη καπου στην παρουσα φαση

 

το michigan εχει τεραστια υλη και αλλο επιπεδο understanding [να διαβαζεις βουλωμενο γραμμα που λενε] ενω του cambridge ειναι πιο posh με μια εμφαση στην φιλοσοφικη συζητηση [ευρωπεοι φαση].

 

15&20 σήμερα είναι όντως πολύ υψηλές τιμές.

Αλλά για επίπεδο C2 δε μπορείς να πέσεις κάτω από 10 εκτός αν μιλάμε για καθηγήτρια στυλ αγγλική φιλολογία στο ΑΠΘ...

Είχα συμφοιτητή που έδινε 25 και το θεωρούσε καλή τιμή !!!

 

Εξαρτάται και για την χρήση. Εγώ πλέον βλέπω μόνο 2 χρήσεις των πτυχίων αγγλικών.

Θες για Ελλάδα; Είναι όλα ισότιμα οπότε δώσε το πιο εύκολο.

Θες έξω για δουλειά; Δώσε καλύτερα IELTS αφού αυτό θα σου ζητήσουν (για αγγλία μιλώντας πάντα)

Θες σπουδές έξω; Ρωτάς τι θέλουν...

 

Γενικα τα αγγλικα ειναι μια ευκολη γλωσσα. Τωρα, το γιατι να δωσει καποιος τοσα λεφτα, "Nten ksero"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Ελλάδα δεν παιζει τόσο ρολο το χαρτί αγγλικών που εχεις τώρα άμα θες να πας εξωτερικό αλλάζουν τα πράγματα η Αγγλία προφανώς θέλει το Cambridge και το ίδιο ισχύει και για την Αμερική θέλει το Michigan.

Εγώ όταν ήταν να παω Αγγλία για σπουδές είχα το Michigan από 1 λυκείου αλλα τα αγγλικά πανεπιστήμια δεν το αναγνώριζαν και έτσι στην 3η λυκείου πήρα το Cambridge

 

Μπορεις να αρχίσεις τώρα με το Michigan που είναι εύκολο και μετά το Cambridge που θέλει διάβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, γιατί έχετε χάσει τ'αυγά και τα πασχάλια...

Τα πτυχία ξένων γλωσσών ΔΕΝ θέλουν ανανέωση. Πτυχίο ξένης γλώσσας δίνει ΜΟΝΟ ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, δηλαδή ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ, σε κάποιον που έχει φάει 4 χρόνια τουλάχιστον από την ζωή του (Ελλάδα), τρία τουλάχιστον σε κάποιες χώρες του εξωτερικού, για να σπουδάσει την γλώσσα.

 

Αυτά που αναφέρετε σ'αυτό το thread είναι ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ κάποιας ξένης γλώσσας και φυσικά ΔΕΝ είναι διά βίου και ναι, έχουν ημερομηνία λήξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά όλα αυτά απλά μερικές πιστοποιήσεις (γιατί όντως πιστοποιήσεις είναι) λήγουν και άλλες όχι.

Πχ το IELTS λήγει σε 2 χρόνια ενώ το City & Guilds δηλώνει πως δεν λήγει (ως πιστοποίηση πάντα).

 

Εγώ που δεν αντέχω ειλικρινά να κάνω προετοιμασία για cambridge ή michigan θα πάω να δώσω city and guilds μιας που το θέλω μόνο για ελλάδα και θέλω "τυπικά" να μη λήγει.

 

Τώρα ποιό το νόημα τόσων ατόμων που δίνουν michigan αφού δεν τους το μετράνε ούτε στην αγγλία;

 

Από ότι κατάλαβα το βασικό είναι να μάθουμε σωστά αγγλικά. Πιστεύω αν κάποιος μάθει αγγλικά C2 και πάρει κάποιο πτυχίο-πιστοποίηση και κρατήσει μια στοιχειώδη επαφή μετά αν χρειαστεί κάποιο άλλο πχ IELTS θα μπορέσει σε σύντομο χρονικό διάστημα να το πάρει.

 

Ξέρω πολλά άτομα πχ που έχουν lower cambridge και για μεταπτυχιακό έξω τους ζητάνε IELTS C1 και κάνουν 2 μήνες εντατικά και το παίρνουν γιατί τα μάθαν τότε καλά κρατήσαν μια επαφή (θες δε θες κρατάς παγκόσμια γλώσσα έιναι και παντού γύρω σου).

 

Απλά δε βλέπω πια το λόγο για να πάρει κάποιος πτυχίο πανεπιστημίου σε κάποια γλώσσα.

Η πιστοποιήσεις είναι πιο εύκολες και ακόμα και το cambridge στα 5 χρόνια ναι μεν δε λήγει αλλά στην αγγλία σε βάζουν να ξαναδώσεις εξετάσεις.

 

Άτομο πχ που έκανε Cambridge C2 στα 16 και στα 24 θέλει να πάει αγγλία μεταπτυχιακό ασυζητητί γραμμή για IELTS καθώς το πτυχίο του θεωρείται πολύ παλιό για να το δεχθούν ακόμα και ως πιστοποίηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δε βλέπω πια το λόγο για να πάρει κάποιος πτυχίο πανεπιστημίου σε κάποια γλώσσα.

 

Παρδόν; Να καταργήσουμε λοιπόν τις φιλολογίες από τα πανεπιστήμια, να δω ποιος θα διδάξει ξένες γλώσσες στα παιδιά και στα εγγόνια σου....το πιο απλό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρδόν; Να καταργήσουμε λοιπόν τις φιλολογίες από τα πανεπιστήμια, να δω ποιος θα διδάξει ξένες γλώσσες στα παιδιά και στα εγγόνια σου....το πιο απλό..

Δεν κατάλαβες τι εννοώ.

Εννοώ πτυχίο αγγλικών που εκδόθηκε από πανεπιστήμιο (Cambridge - michigan) και δε βλέπω το λόγο γιατί ως πτυχία είναι πιο απαιτητικά και όταν τα χρειαστείς τελικά σε στέλνουν για IELTS, GMAT, TOEFL κτλ

 

Γιατί άλλο να σου βάζει θέματα ένα πανεπιστήμιο και άλλο ένας ιδιωτικός οργανισμός.

Εγώ είχα συμφοιτητή που έδωσε 3 φορές για michigan και κόπηκε. Οκ κακή προετοιμασία αλλά και άπειρες λέξεις και αρκετή αυστηρότητα. 

 

Και ακόμα και αν το πάρει και πει να παει αγγλία για δουλειά θα του είναι σχεδόν άχρηστο.

Την βρήκαν όλα τα φροντιστήρια και κάνουμε στα παιδιά 5-6-7 χρόνια αγγλικά για να πάρουν κάποιο πανδύσκολο πτυχίο και να μην ξέρουν και να μιλάνε στα βασικά καθημερινά.

 

Εγώ το γουστάρω πχ το IELTS γιατί εξετάζει τι ξέρεις χωρίς να στα πρήζει με γραμματικές τρελές και ακραίο λεξιλόγιο.

Απλά το άτιμο λήγει και κοστίζει και 190€...

(βέβαια στην ελλάδα ούτε αυτό λήγει καθώς αδιαφορούν γενικά για τα πιστοποιητικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...