Προς το περιεχόμενο

Πτυχίο αγγλικών επιπέδου proficiency


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν κατάλαβες τι εννοώ.

Εννοώ πτυχίο αγγλικών που εκδόθηκε από πανεπιστήμιο (Cambridge - michigan) και δε βλέπω το λόγο γιατί ως πτυχία είναι πιο απαιτητικά και όταν τα χρειαστείς τελικά σε στέλνουν για IELTS, GMAT, TOEFL κτλ

 

Γιατί άλλο να σου βάζει θέματα ένα πανεπιστήμιο και άλλο ένας ιδιωτικός οργανισμός.

Εγώ είχα συμφοιτητή που έδωσε 3 φορές για michigan και κόπηκε. Οκ κακή προετοιμασία αλλά και άπειρες λέξεις και αρκετή αυστηρότητα. 

 

Και ακόμα και αν το πάρει και πει να παει αγγλία για δουλειά θα του είναι σχεδόν άχρηστο.

Την βρήκαν όλα τα φροντιστήρια και κάνουμε στα παιδιά 5-6-7 χρόνια αγγλικά για να πάρουν κάποιο πανδύσκολο πτυχίο και να μην ξέρουν και να μιλάνε στα βασικά καθημερινά.

 

Εγώ το γουστάρω πχ το IELTS γιατί εξετάζει τι ξέρεις χωρίς να στα πρήζει με γραμματικές τρελές και ακραίο λεξιλόγιο.

Απλά το άτιμο λήγει και κοστίζει και 190€...

(βέβαια στην ελλάδα ούτε αυτό λήγει καθώς αδιαφορούν γενικά για τα πιστοποιητικά)

 

Να το ξαναγράψω ότι πτυχία ξένων γλωσσών δίνουν ΜΟΝΟ τριτοβάθμια εκπαιδευτικά ιδρύματα σε φοιτητές που σπουδάζουν φιλολογία;

Αυτά που αναφέρεις, Michigan και Cambridge, μπορεί να έχουν το όνομα πανεπιστημιακού ιδρύματος ξένης χώρας αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΤΥΧΙΑ ξένης γλώσσας.

Είναι ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ και έχουν ημερομηνία λήξης όπως όλα τα πιστοποιητικά ξένης γλώσσας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην αγγλία παρα πολυ σπανια σου απορρίπτουν Proficiency και αuτο θα ειναι το Michigan αλλα και IELTS να δόσης σιγά μια βλακεία είναι. Εγώ που το έδωσα ( επειδή είχα Michigan Proficiency και στο Cambridge Proficiency δεν μου είχε έρθει το χαρτί ακόμα επειδη μολις το ειχα παρει ) δεν διάβασα είναι αστείο.
 

Δεν συγκρίνετε το IELTS με το Proficiency άλλο επίπεδο το ένα άλλο το άλλο. Με το Proficiency παίρνεις και επάρκεια και κανεις πολύ παραπάνω πράγματα από το να μπορεiς να μιλάς  - "κάποιο πανδύσκολο πτυχίο και να μην ξέρουν και να μιλάνε στα βασικά καθημερινά "

Τώρα άμα θες κάτι εύκολο OK το IELTS είναι για σένα αλλα πρέπει να είμαστε αντικειμενικοί και να αναγνωρίζουμε το καλύτερο από το χειρότερο.

Τα υπόλοιπα διπλωματα είναι για αυτους που δεν μπορούν να πάρουν το Proficiency. Eπίσης το ότι λήγουν τα διπλώματα είναι απλός για να έχουν έσοδα τα διαφορα ιδρύματα/φορείς. Δεν είναι πως θέλουν να διασφαλίσουν μια ποιότητα στην γλώσσα αλλα τα έσοδα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<

<p>Είναι ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ και έχουν ημερομηνία λήξης όπως όλα τα πιστοποιητικά ξένης γλώσσας.</p>

Για πες ποτε ληγουν; που μπορω να ενημερωθω για την διαρκεια τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως πρέπει να ανησυχείς τόσο χρονια κανεις δεν του ζήτησε αν έχει λήξη το πτυχίο τον αγγλικών για την Ελλάδα λέω τώρα, άμα είναι για Εξωτερικό  αλλάζουν τα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να πάρεις κάποιο από τα πιστοποιητικά Proficiency Michigan & Cambridge δεν λήγουν και δεν θέλουν ανανέωση.

 

Τα πιστοποιητικά Proficiency Michigan & Cambridge δεν λήγουν και δεν θέλουν ανανέωση.

 

Οι κάτοχοι τους μπορούν να πάρουν επάρκεια και άδεια διδασκαλίας από το υπουργείο παιδείας.

 

Τις παραφιλοσοφίες τις διαδίδουν οι απόφοιτοι Αγγλικής Φιλολογίας γιατί τους τσούζει που το επάγγελμα είναι ανοιχτό.

 

Ας αποφασίσει ο εκάστοτε εργοδότης και η αγορά εργασίας ποιος είναι πιο ικανός.

 

Άντε σιγά σιγά να ανοίξουν όλα τα επαγγέλματα για να πέσουν οι τιμές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, είναι όλα πιστοποιητικά αλλά άλλα έχουν ημερομηνία λήξης πχ 2 χρόνια (IELTS, GMAT, TOEIC) άσχετα που στην ελλάδα δε λήγει ΤΙΠΟΤΑ.

 

Μη θυμηθώ πως κάνουμε ecdl σε office 2003 ακόμα σε 9/10 φροντιστήρια πληροφορικής (και windows xp)...

 

Αλλά υπάρχουν και άλλα που δεν λήγουν όπως cambridge, michigan, city & guilds, msu και ίσως κάποια ακόμα που δεν ξέρω...

 

Αν κάποιος έχει την υπομονή ίσως αξίζει να πάρει ένα από τα cambridge/michigan ή γιατί όχι και τα δύο (η αδερφή μου τα έχει και τα δύο).

 

Για όσους δεν έχουν υπομονή ας στραφούν ξεκάθαρα σε αυτό που χρειάζονται.

Εγώ που το θελα για μεταπτυχιακό πήρα την λίστα, διάλεξα το πιο εύκολο (toeic) και αυτό θα δώσω.

 

Μετά που θέλω για βιογραφικά και θέλω απλά ένα να μη λήγει διαλέγω city & guilds γιατί είναι πολύ εύκολο όπως και το msu.

Απλά είναι καινούργια και σχετικά αγνωστα στην αγορά.

 

Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι δεν λήγουν και ότι οι περισσότερες προκυρήξεις τα δεχονται κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα σπουδάσεις Αγγλία είναι αστείο μετά να σου ζητήσουν κάποιο Certificate στα αγγλικά απο καποια δουλεια. Στην ουσία το Αγγλικά πτυχίο πιστοποιεί και καλή γνώση Αγγλικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Υπάρχει Πρόγραμμα για Δωρεάν εκπαίδευσης Αγγλικών όσων επιθυμούν να αποκτήσουν αναγνωρισμένο από το Ελληνικό Δημόσιο και αποδεκτό από το ΑΣΕΠ πιστοποιητικό γνώσης Αγγλικής γλώσσας (επίπεδα Lower & Proficiency - Β1, B2, C1, C2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

καλησπερα. 

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση 

μηπωσ σε κανενα εχουν μεινει ή εχει σημειώσεις αγγλικων προφίσενσυ??

ενδιαφερομαι κυριως για λεξιλόγιο.

ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...